Další porucha v Temelíně a protesty rakouských odpůrců jaderné energie

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda na svém zasedání jednala o dohodách z Melku. Na jejich základě se setkávali rakouští a čeští experti nad otázkami spojenými s bezpečností jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Rakouští odpůrci jaderné energie chystají na pátek další protesty. Více se dozvíte od Martiny Lustigové.

Alexandr Vondra
Česká vláda konstatovala, že melkský proces proběhl v minulém roce v souladu s plánem a rozhodla ukončit činnost komise pro posuzování vlivu elektrárny na životní prostředí. Systém informací, které česká strana Rakousku o Temelínu poskytuje, je nadstandardní a nemá v Evropě obdoby - po zasedání vlády to zdůraznil vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra: "My se domníváme, že by bylo na místě přejít normálně do režimu standardní informační dohody. Ale vnímáme to, že zatím rakouská strana tento krok s námi společně ještě připravena učinit není. Čili příslušní ministři budou nadále pokračovat v realizaci závazků vyplývajících ze závěrů melkského procesu."

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín ve středu potvrdili, že v pátek zablokují deset česko-rakouských hraničních přechodů. Zároveň oznámili, že blokády se tentokrát budou konat odpoledne a na pěti přechodech potrvají déle než obvyklou hodinu. Blokády ostře odsoudil předseda Senátu Přemysl Sobotka. Blokády jsou podle něj krokem proti odbourávání hranic v rámci EU a snahou vytvářet nové dělicí čáry.

"Já bych skoro řekla, že už toho příliš je, ale na druhou stranu zase je mou povinností říct, že důležitá je ta četnost. Na Temelíně, a stále to platí, protože ten dnešní ranní výpadek přidal další nulu, to znamená 153. do té sbírky, kterou ČEZ publikoval. Ale nic významnějšího se nestalo."

Český premiér Mirek Topolánek a rakouský kancléř Alfred Gusenbauer se už v únoru dohodli, že obě vlády začnou jednat o informační dohodě, která by na dohodu z Melku navázala. Shodli se i na tom, že by na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín měli dohlížet zástupci společné česko-rakouské parlamentní komise. Komise by měla začít pracovat v červnu. Rakouští odpůrci jaderné elektrárny ale ustavení komise označili za "zdržovací manévr".