Denní souhrn zpráv

Seznam zemí pro cestování představí ministerstvo na začátku června

Seznam zemí, do kterých budou Češi moci cestovat bez testů na covid-19 po návratu, chce ministerstvo zdravotnictví představit začátkem června. Bude vycházet z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a bude se zřejmě každý týden aktualizovat. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Česko je v hodnocení ECDC podle Vojtěch mezi "zelenými" zeměmi s nejnižší mírou rizika. Vyšší riziko je hodnoceno oranžovou barvou, nejvyšší červenou. "Seznam zemí bez testu máme připravený, ale nová data dostáváme každý den. Pokud všechno dobře půjde bude představen na začátku června a od poloviny června by měl tento systém naběhnout," uvedl ministr.

Z politických jednání v posledních dnech vyplynulo, že od 15. června by se mohly i pro turisty otevřít české hranice se sousedy s výjimkou Polska. Bez karanténních opatření či testu na covid-19 by se z těchto zemí mohlo cestovat také do Maďarska. Od 26. května chce Česko otevřít naprostou většinu hraničních přechodů. Ze stálých kontrol by se přešlo na namátkové a policie by působila dál od hranic.

Na konci května bude v ČR podle odhadů 9430 přípavů covid-19

Na konci května odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) 9430 potvrzených případů covid-19, denně by jich mohlo přibývat asi 70. Hrozí spíš lokální ohniska a růst v Praze. "Jsme 14 dní po masivním uvolnění opatření 11. května. Situace epidemiologická nezaznamenává žádné negativní trendy, uvolnění se na křivce negativně neprojevila," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Narůstá podle něj podíl vyléčených, činí přes 66 procent. Klesá počet hospitalizovaných na současných 150, i podíl úmrtí. Je asi 3,5 procenta. Problematická jsou podle ministra lokální ohniska. Teď je ohnisko na Karvinsku v dole Darkov. Problematičtější je také situace v Praze, kde je podle Vojtěcha několik menších ohnisek a nemoc se přenáší v komunitě. V nemocnici v Mariánských Lázních je nyní 13 pacientů s koronavirem, jeden nakažený zaměstnanec a jeden lékař. V chebské nemocnici je s covidem-19 pět pacientů a 15 zaměstnanců.

Podíl nových případů nemoci covid-19 na počtu provedených testů ve čtvrtek v Česku klesl na 0,46 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku května. Denní nárůst počtu potvrzených případů covidu-19 způsobovaného koronavirem byl ve čtvrtek nejnižší za tento týden. Přibylo jich 33 na celkových 8754. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Mírně stouplo i množství lidí vyléčených z covidu-19, o tři na 5932. Počet zemřelých nakažených stagnoval na 306.

Premiér Babiš doufá, že se kvůli koronaviru úplně nezastaví těžba v dole Darkov

Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že se kvůli koronaviru úplně nezastaví těžba v Darkově na Karvinsku. V dole se objevilo ohnisko covidu-19. Nakaženo je tam zřejmě až 150 lidí. Aktuálně hygienici evidují 120 nakažených horníků a 12 jejich příbuzných, u nichž je hotovo epidemiologické šetření. Celkem mají ale okolo 150 pozitivních testů, jenže některé nakažené horníky stále dohledávají. Hygienici budou při plošných testech kvůli koronaviru v Dole Darkov testovat 2400 lidí. Testy už začaly a potrvají do pondělí. ČTK to dnes řekla krajská hygienička Pavla Svrčinová. Nákaza se zřejmě rozšířila při kontaktu v šatnách při střídání směn.

Mezi nakaženými cizinci jsou pendleři, jde o čtyři Poláky. Nakažený Slovák v Česku žije delší dobu. Hygienikům při dohledávání kontaktů komplikuje práci skutečnost, že se s některými horníky nemohou spojit a nemají na ně potřebné kontakty. Podle Svrčinové bylo 40 procent nakažených horníků zcela bez příznaků. U dalších byla jediným příznakem únava, což pro ně ale nebylo varovným signálem, protože mají fyzicky náročnou práci. "Mám pocit, že nemáme žádného hospitalizovaného. Pro nás je největší riziko to, že se pohybují a mohli by nakazit někoho, kdo je z té citlivé skupiny," uvedla Svrčinová. Mezi rodinnými příslušníky byl například pozitivně testován i horníkův syn, školní skupina 13 dětí i dvě učitelky musely do čtrnáctidenní karantény. Do Karviné přijedou další čtyři vojenské mobilní týmy. Bude jich tak v Moravskoslezském kraji působit už šest. Vojenští zdravotní záchranáři jsou v kraji od počátku dubna, nyní budou pomáhat při testování lidí v souvislosti s ohniskem nákazy na Dole Darkov.

Podle Babiše je ostuda, že armáda využívá starou ruskou techniku

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ostuda, že česká armáda ve velké míře stalé využívá zastaralou ruskou techniku. Nákup nového vybavení pro vojáky je jedním z důvodů, proč stát nesmí omezit financování armády, prohlásil Babiš při návštěvě 42. mechanizovaného praporu v Táboře. "Jeden z úkolů armády je pořídit asi 1200 vozidel, které budou mít už jinou kvalitu," řekl Babiš. Dodal, že táborský prapor je sice jedním z nejlépe vybavených v republice, přesto například stále používá přibližně 50 let starý terénní automobil. Rozpočet na letošní rok na obranu měl být přibližně 75,5 miliardy korun. Kvůli následkům koronaviru klesne na 72,6 miliardy. Premiér s ministrem obrany v Táboře uctili památku tří vojáků mechanizovaného praporu, kteří zahynuli před dvěma lety při misi v Afghánistánu.

Poukazy na dovolenou v ČR by měly platit v létě, řekla Dostálová

Státem dotované poukazy na dovolenou v Česku by podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) měly platit v létě. Vláda by podle ní mohla návrh projednat začátkem června a poukazy by se daly uplatnit v červenci nebo srpnu. Jednání o záměru se proto podle ní konají prakticky každý den. Podle Dostálové je třeba se rozhodnout pro konkrétní model, zda bude podpora směřována plošně, nebo jen k některým, například nejvíce zasaženým místům. Nepočítá se s tím, že by na poukazy letos měli přispívat zaměstnavatelé.

Ministerstvo je podle Dostálové v kontaktu s regiony a má informace o tom, že na léto jsou některé oblasti jako Jeseníky, Beskydy nebo Lipno obsazené. S problémy se ale potýkají místa závislá ve velké míře na zahraniční klientele. Týká se to velkých měst jako Praha nebo Brno, ale také lázní. V případě hodnoty poukázky se podle Dostálové uvažuje o rozmezí od 3000 do 5000 korun. Touto částkou přispěje stát. Podle Dostálové by šlo prakticky o slevu, protože záměrem je, aby člověk poukázku využil na ubytování na tři dny a více, a poměrnou část tedy doplatil.

Sociálním službám by mohla kvůli dopadům nákazy chybět miliarda korun

Sociálním službám by kvůli dopadům koronavirové nákazy mohla chybět zhruba miliarda korun. Měly neplánované výdaje na ochranné pomůcky, testy či přesčasy a vypadly jim také příjmy za péči o klienty. Do problémů by se mohly v dalších měsících dostat hlavně denní stacionáře, denní centra a ambulantní pomoc. ČTK to řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký. Ministerstvo práce navrhovalo zvýšené výdaje a výpadek příjmů řešit mimořádnými dotacemi. Vláda se na nich ale nedohodla. Důvodem bylo podle informací ČTK hlavně to, že sociální služby provozují převážně kraje, obce a neziskové či církevní organizace. Podle statistické ročenky předloni stát zřizoval 21 z celkem 3447 domovů, stacionářů, sociálních poraden a dalších služeb pro potřebné. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že kabinet bude ještě s kraji o jejich podílu na dofinancování jednat.

Bulharsko povolilo vstup občanům z EU a schengenské zóny

Bulharsko, které také začalo uvolňovat opatření přijatá v březnu kvůli šíření koronaviru, povolilo vstup do země občanům zemí Evropské unie a schengenského prostoru. Tito lidé ale budou muset po příjezdu strávit 14 dní v karanténě. Nově naopak byla povinnost karantény zrušena u bulharských občanů, kteří se vracejí ze zahraničí, a u občanů EU, kteří cestují z humanitárních nebo obchodních důvodů. Sedmimilionová východobalkánská země dosud potvrdila 2331 nakažených a 120 obětí koronavirové infekce, což jsou v celoevropském srovnání poměrně příznivá čísla.

Turecko kritizuje usnesení českého Senátu ke genocidě Arménů

Turecké ministerstvo zahraničí podle tamních médií kritizovalo usnesení, v němž český Senát ve středu odsoudil genocidu Arménů Turky v roce 1915. "Skutečnost, že usnesení bylo přijato v situaci, kdy v Senátu bylo málo členů a kdy celý svět bojuje s pandemií koronaviru, odhaluje zákeřnost, jaká se za tím skrývá," uvedlo podle tureckého internetového portálu haberler ministerstvo zahraničí v Ankaře. Senát ve středu ve svém stanovisku odsoudil zločiny proti lidskosti, které spáchali nacisté za druhé světové války, stejně jako genocidu Arménů na území nynějšího Turecka před 105 lety. Stalo se tak u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války na popud místopředsedy horní komory parlamentu Milana Štěcha (ČSSD).

Poslanecká sněmovna přijala obsahově stejné usnesení před třemi lety. Za genocidu označil systematické vyvražďování Arménů také prezident Miloš Zeman. Ministerstvo zahraničí po tureckých protestech uvedlo, že tato hodnocení nejsou právně závazná. Vyvražďování Arménů v roce 1915 v tehdejší Osmanské říši padlo v roce 1915 za oběť až 1,5 milionu lidí. Je označováno za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století. Turecko jako nástupce Osmanské říše odmítá interpretovat masakry jako genocidu. Tvrdí, že údaj o počtu zavražděných je nadsazený a že mrtví byli oběti občanské války, nikoli genocidy.

Za letáky velebící smrt vojáků uložil soud půlroční podmínku

Jiřímu Kopřivovi, který v centru Prahy vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu, uložil soud půlroční podmíněný trest za schvalování trestného činu a za podněcování. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se obratem odvolal. Pro muže totiž žádal pětileté vězení za podporu a propagaci terorismu. Kopřiva uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem v Afghánistánu, nikoliv podporovat terorismus. "Pan obžalovaný vycházel v době svého činu spíše z kusých zpráv, z nichž jednoznačně nevyplývalo, kdo se útoku na vojáky dopustil," odůvodnila rozsudek předsedkyně senátu pražského městského soudu Iveta Havlíková.

Muž u soudu řekl, že útok na vojáky nechápal jako terorismus, ale jako epizodu ve vnitrostátním ozbrojeném konfliktu. Kopřivovi obhájci se domáhali jeho osvobození, podle nich se nedopustil trestného činu. "Obžalovaný nemá žádnou povinnost pokládat svoje vojáky za hrdiny. Verbální odpor proti válce je legitimní a nelze ho automaticky pokládat za podporu terorismu," řekl jeden z nich. Argumentoval také tím, že obdobné názory prezentuje i část politiků. Zmínil hnutí SPD, poslance Václava Klause mladšího a současného ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). "Pan obžalovaný má právo vyjádřit svůj názor na působení vojáků v zahraničí, ale překročil své právo na svobodu projevu," reagovala soudkyně. "Zcela bagatelizoval lidské oběti, naprosto nereflektoval jejich důstojnost a nemyslel na dopad, jaký může mít jeho prohlášení na jejich rodiny a blízké," dodala.

Za dopravní přestupky mají být tři bodové sazby, od dvou do šesti

Za dopravní přestupky budou místo současné sedmibodové škály policie a úřady nově ukládat dva, čtyři a šest bodů. Nový systém, který začne platit od roku 2022, by měl přísněji postihovat závažné přestupky, za něž bude hrozit až tříletý zákaz řízení. U bagatelních prohřešků se naopak sankce sníží. Počítá s tím návrh novely silničního zákona, kterou nyní dokončilo ministerstvo dopravy a brzy ji projedná vláda, informoval resort dopravy. Beze změny zůstává odebrání řidičského průkazu po dosažení 12 bodů. Původně ministerstvo navrhovalo pouze dvě sazby, po připomínkách ostatních resortů, úřadů a veřejnosti však nakonec ponechalo v systému i dvoubodovou hranici například u překročení rychlosti o více než deset kilometrů za hodinu (km/h) a méně než 20 km/h v obci a méně než 30 km/h mimo obec.

U bagatelních prohřešků, jako je například špatné parkování, porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do deseti km/h se nově má snížit maximální pokuta o 500 korun na 1500 Kč. Policie navíc může tyto přestupky řešit i domluvou. Naopak u nejzávažnějších přestupků může řidič přijít o řidičské oprávnění až na tři roky. Dosud byla nejdelší doba zákazu řízení dva roky. Zároveň se u přestupků, jako je například nepovolené vjetí na železniční přejezd, zvýší i pokuty z 5000 na 25.000 Kč.

Novinkou bude mimo jiné řidičský průkaz na zkoušku, řidičům do dvou let od získání oprávnění bude hrozit zabavení průkazu už při dosažení šesti trestných bodů. Zavedena bude také povinnost řidiče nosit reflexní vestu při vystoupení z auta do vozovky při nouzovém stání i v obci, nově bude výslovně zakázáno také parkovat na chodníku. Jedním z návrhů, který by měl zejména v Praze zrychlit vyřizování přestupků je také přesunutí agendy z magistrátu na jednotlivé městské části.

Na Děčínsku shořely dvě historické chaty, kulturní památky

V Národním parku České Švýcarsko u Rynartic shořely dvě historické chaty, které jsou kulturní památkou. Hasiči vyhlásili vysoký třetí stupeň požárního poplachu. Na místě jsou desítky hasičů, pomáhá vrtulník. Oheň se rozšířil do lesa ve špatně přístupném skalnatém terénu. ČTK to řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. V pondělí chtěl majitel otevřít chaty pro turisty. "Je to šok," řekl ČTK. Požár objevili revírníci parku dnes ráno. Oheň zcela zachvátil historické dřevěné chaty soukromého majitele. Jejich dosavadní podoba pocházela z 30. let 20. století. Fotoreportér ČTK na místě viděl, že z jedné chaty zůstal prakticky jen komín, z druhé obvodové zdi a měděná střecha. Další objekty v lokalitě oheň nezasáhl.

Místo požáru zvané Na Tokáni je oblíbeným cílem turistů. Bývalá hájovna a skupina přilehlých objektů byly postaveny v alpském stylu. Chaty sloužily jako ubytovací a restaurační zařízení," řekl ČTK mluvčí parku Tomáš Salov. V pondělí v chatách chtěli provozovatelé přivítat první hosty. "Čekali jsme s otevřením na pondělí. Měli jsme i spoustu rezervací, to teď budeme muset všechno vyřešit," řekl ČTK za majitele Miroslav Keller. Objekty Na Tokáni nechal postavit rod Kinských. Celkem je to šest staveb, které se později staly kulturní památkou. Budovy jsou zajímavé tím, že působí jako sruby, ale vesměs jsou to zděné stavby obložené dřevem.

DPP zahájil konzultace o automatickém provozu metra C a D

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra na linkách C a D. Automatický provoz umožní zkrátit intervaly nebo snáz reagovat na mimořádné situace v provozu. Vypsat tendr plánuje podnik v první polovině příštího roku. Na dotaz ČTK to sdělil šéf komunikace DPP Daniel Šabík. "S automatizovaným provozem metra počítáme na nové trase D, ale uvažujeme o něm také na lince C. Při plném provozu jezdíme na lince C na maximu kapacit a další navýšení provozu či zkrácení intervalů budeme Pražanům moci nabídnout až po nasazení automatického systému metra," uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Geologický průzkum nové trasy D začal loni.

Pražské metro ročně přepraví asi 433 milionů cestujících, tedy asi 1,2 milionu denně. Nejkratší interval 115 sekund je ve špičce na lince C, která je nejvytíženější linkou metra. Stávající technologie systému zabezpečení ale neumožňuje další zkrácení intervalu. Navýšení kapacity a zkrácení intervalu až na 85 vteřin by umožnilo právě zavedení provozu bezobslužných vlaků.

V Liberci nalezli obchodní korespondenci firmy z 19. století

Kompletní obchodní korespondence liberecké firmy z konce 19. století se ukrývala na půdě domu v Kristiánově ulici v Liberci, který je určený k demolici. Zachycuje deset let jejího života od roku 1890, obchodovala s celým světem a už v té době měla zavedený telefon. Každá kniha zvaná Copir-buch zachycuje jeden kalendářní rok. Každá má asi 1000 stran, řekl archeolog Petr Brestovanský, který knihy nalezl při archeologickém průzkumu domu. V Liberci se podle něj podařilo najít něco takového poprvé. Průzkum v tomto případě umožnila liberecká nemocnice, která na místě domů v Kristiánově ulici plánuje výstavbu centra urgentní medicíny. Knihy jsou ve velmi dobrém stavu, ukryté byly na půdě pod podlahou v hromadě pilin.

Počasí

Jasno až polojasno, od západu postupně oblačno až zataženo, místy déšť. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C, na severovýchodě kolem 18 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.

V sobotu odpoledne zasáhne část Česka silný vítr s nárazy až 65 km/h. Může lámat stromy a způsobit menší škody na budovách. Během sobotního odpoledne bude přes naše území postupovat k východu výrazná studená fronta, uvedli meteorologové. Odpoledne a večer bude na celém území ČR pršet, místy i vydatněji.