Denní souhrn zpráv
Ekonomika klesla v 1. čtvrtletí kvůli viru nejvíce od krize 2009
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Pokles je podle Českého statistického úřadu nejvyšší od ekonomické krize v roce 2009. Výsledky výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření. Data podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka odpovídají očekáváním České národní banky i celého trhu a nic nemění na výhledu ČNB na další vývoj české ekonomiky, spíše jej potvrzují. ČNB letos očekává za celý rok pokles ekonomiky o osm procent.
Pokles české ekonomiky v prvním čtvrtletí způsobilo značné zhoršení bilance zahraničního obchodu i propad investiční aktivity. Utlumena byla spotřeba domácností. Ekonomiku naopak stimulovala vládní spotřeba. Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček řekl, že ve druhém čtvrtletí očekává horší vývoj. Obdobně hovoří ekonomové. Podle nich dno ekonomické aktivity přijde ve druhém čtvrtletí, pokles očekávají dvouciferný. Dnešní data ale nevedla k tomu, že by výrazně přehodnocovali odhady vývoje ekonomiky za celý rok. Nadále tak počítají s propadem ekonomiky v rozmezí od 6,5 do 11 procent. Ekonom skupiny Natland Petr Bartoň upozornil, že český propad je sedmý nejhorší v Evropě. "Všechny ostatní státy, kde je propad horší (s výjimkou Slovenska), začaly s omezeními dříve, a ta tak covid ovlivnil růst více. Intenzita zásahu do ekonomiky je proto u nás přinejmenším srovnatelná se západní Evropou," sdělil.
Řecko chce zrušit karanténu pro turisty, jedná i s Českem. Do Chorvatska bez testů
Řecko plánuje zrušit povinnost dvoutýdenní karantény pro návštěvníky z některých zahraničních zemí, jedná o tom mimo jiné i s Českem, Německem nebo Rakouskem. Informovala o tom agentura DPA. Jihoevropská země chce uvolněním restrikcí přijatých kvůli pandemii způsobené koronavirem zachránit turistickou sezonu, která je tahounem ekonomiky. Kdy se země pro turisty otevře, zatím není úplně jasné. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve čtvrtek řekl, že vláda zatím vychází z toho, že se pro zahraniční návštěvníky otevře 1. července. Od 25. května se restrikce uvolní pro řecké občany, kteří budou smět cestovat za rekreací na ostrovy, zároveň se od začátku června otevřou hotely a další ubytovací zařízení. Z České republiky jezdí v posledních letech do Řecka podle portálu Czech Travel Press v průměru 300.000 až 350.000 turistů ročně.
Čeští turisté by se měli do Chorvatska dostat bez nutnosti předložit negativní testy na covid-19 a pouze na základě rezervace ubytování. Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek řekl Radiožurnálu, že to vyplývá z vyjádření chorvatských úřadů. Plánované otevření hranic se Slovenskem a Rakouskem by mohla komplikovat epidemiologická situace v Německu, které s Rakouskem plně otevře hranice 15. června. Chorvatsko je tradičně nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů. Podle údajů Českého statistického úřadu o cestách delších než čtyři dny tam v roce 2018 přijelo 813.000 českých turistů.
Podle Lavrova je nezbytné obnovit Koněvův památník v Praze
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov prohlásil, že bude nezbytné obnovit památník sovětského maršála Ivana Koněva v Praze, a to na základě závazků z česko-ruské smlouvy z roku 1993. V televizi RBK označil za "dětinské" české vysvětlování, že o odstranění Koněvovy sochy rozhodl na místní úrovni "jakýsi starosta". Česká strana však odmítá, že by tento případ dvoustrannou smlouvu porušoval.
Česko nedávno požádalo Rusko o jednání podle vzájemné smlouvy o spolupráci, aby si obě země vyjasnily mimo jiné spory o Koněvovu sochu. Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Praha 6 nechala sochu, která byla opakovaně cílem vandalských útoků, loni v létě zakrýt plachtou a počátkem dubna odstranit. Ruská diplomacie proti tomu protestovala a ruské orgány zahájily v této souvislosti trestní stíhání některých pražských politiků, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.
Předseda KSČM Vojtěch Filip v ruském armádním deníku Krasnaja zvezda kritizoval "zločinné" odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6 a současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady v Rusku ke svolení se stavbou pomníků československým legionářům, padlým v boji s ruskými bolševiky. V interview, zpřístupněném na webu ruského listu, Filip chválil za postoje vůči Rusku prezidenta Miloše Zemana a kritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka.
Testy zlevnily, řada nemocnic s nimi skončí, jihočeské nesleví
Většina nemocnic v krajích dělá testy na nový typ koronaviru pro samoplátce nejvýš za 1674 korun, dalších 82 korun si mohou účtovat za odběr. Podle nemocnic je cena příliš nízká a nezohledňuje náročnost testování. Nemocnice v Klatovech, Domažlicích, Kroměříži považují cenový strop za nízký, a s testováním proto končí. V Královéhradeckém kraji nemocnice zvažují omezení počtu odběrových míst. Jihočeské nemocnice ceny testů nezmění a účtují si za ně nadále 2600 korun. Za cenu stanovenou ministerstvem nejsou schopny službu nabízet. Řada nemocnic stanovenou cenu ale respektuje.
Ministerstvo zdravotnictví začalo regulovat maximální cenu testu na covid-19 pro samoplátce a správní úřady ode dneška. Za test PCR z výtěru z nosohltanu, který potřebují pravidelně například pendleři jezdící za prací do zahraničí, lidé dosud platili většinou od 2500 do 2900 korun. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) už dříve ale poznamenal, že pokud nemocnice nechají cenu vyšší, bude to bezdůvodné obohacení a může být trestáno. Novou plošnou cenu pro testy samoplátců odmítají i jiné nemocnice. Nemocnice v pohraničních Klatovech a Domažlicích, které začaly testy zejména pro pendlery nabízet jako jedny z prvních v ČR, tento typ testování od soboty ukončí. V současné době má povolení testovat téměř stovka tuzemských laboratoří.
Negativní test na koronavirus má být jednou z podmínek letního cestování do zahraničí. Některé země jej zřejmě budou požadovat před vjezdem, po návratu je povinný v Česku. Pro cestovní kanceláře je státem regulovaná cena nepřijatelně vysoká, prosazovaly pětisetkorunu.
Denní přírůstky nakažených se drží pod stovkou
V Česku zatím přibylo 23 potvrzených případů nákazy koronavirem, celkem jich od začátku epidemie je 8374. Počet vyléčených vzrostl o 138 na 5379. S nemocí dosud v ČR zemřelo 295 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30. S nákazou se v zemi aktuálně potýká 2700 lidí. V květnu byl zatím denní přírůstek nakažených vždy nižší než sto. Ačkoliv dnes mohou ještě nějaké případy přibýt, je pravděpodobné, že pod touto hranicí zůstane i dnes. Ve čtvrtek se počet nakažených rozšířil o 82 lidí, což bylo v květnu dosud nejvíce.
Nemoc covid-19 se objevila mezi horníky v těžební společnosti OKD. Sdružení hornických odborů OKD (SHO) uvedlo na svých internetových stránkách, že v podniku je 11 nakažených zaměstnanců, o den dříve jich bylo osm. Všichni jsou z karvinské lokality Darkov. Výkonný ředitel OKD Radim Tabášek informaci potvrdil. Předseda SHO Rostislav Palička řekl, že Darkov není hlavním těžebním prostorem, a nákaza tak zatím na těžbu nemá vliv.
Úřad: Měření teploty je zásahem do osobní integrity, ale oprávněným
Měření tělesné teploty zaměstnanců při vstupu na pracoviště je zásahem do osobní integrity člověka, vzhledem k nutným hygienickým opatřením je ale oprávněné. Po skončení mimořádné situace už ale nebude důvodné a firmy ho budou muset zrušit. Vyplývá to z vyjádření na webu Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), na které dnes upozornil server Česká justice. Kvůli epidemii nového koronaviru měří tělesnou teplotu lidem vstupujícím do objektů nejen některé firmy, ale i instituce.
V ČR dostalo první dítě se svalovou atrofií genovou terapii
Lékaři v Česku poskytli prvnímu dítěti se spinální svalovou atrofií systémovou genovou léčbu prostřednictvím léčivého přípravku Zolgensma. Lék za téměř 54 milionů korun mu aplikovali ve čtvrtek v pražské Fakultní nemocnici v Motole, kde jej v nadcházejících týdnech dostanou další dvě děti. Léčbu všech tří pacientů uhradí zdravotní pojišťovny. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Vzhledem k tomu, že lék je neregistrovaný, jeho cenu nestanovil Státní ústav pro kontrolu léčiv, podle Dankové ale jeho výrobce. Je to nejdražší jednorázový lék, který kdy nemocnice podala, doplnila mluvčí. Nejdražší zaplacený lék je to i pro Oborovou zdravotní pojišťovnu, která léčbu dítěte hradí, řekl ČTK její mluvčí Jiří Sochor.
Použití neregistrovaného léku Zolgensma, který je určen pro děti do dvou let se svalovou atrofií, povolilo ministerstvo zdravotnictví v dubnu. Podle jeho předpokladu bude přípravek ještě letos registrován v Evropské unii. Česko ale podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) umožnilo distribuci a použití léku dříve kvůli jeho akutní potřebě pro pacienty. Zda bude mít léčba Zolgensmou očekávaný efekt, se podle Dankové ukáže zhruba do tří měsíců. Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postup nemoci je individuální, pacienti se ale většinou nedožívají vysokého věku.
V Malostranské besedě začíná výstava fotografií Jana Saudka
V Malostranské besedě začíná výstava fotografií Jana Saudka. Expozice s názvem "Jan Saudek '85' Život" je zároveň oslavou jeho životního jubilea. Do 30. června mohou zájemci zhlédnout slavné autorovy fotografie, ale také snímky dosud nikde nevystavené a nepublikované v žádné z jeho knih. Podle kurátorky Daniely Mrázkové je Jan Saudek nejprovokativnější postavou dějin české fotografie. "Je vzýván i popírán, oslavován i opovrhován, uznáván i zneuznáván. Proč? Jan Saudek dráždí. Vším. Tím, jak vypadá, jak se chová, jak mluví i jak chodí tanečním krokem. Provokuje svým šaškovstvím, vzrušuje svým ostentativním erotismem. Působí zvláštním neklidem šířeným kolem sebe, z jehož akčního rádia, jednou polapeni, nenalézáme úniku," napsala po vydání první české monografie Jana Saudka.
Jan Saudek se narodil 13. května 1935 v Praze. V roce 1952 se vyučil fotografem a od té doby, s výjimkou vojenské služby, byl zaměstnán v různých tiskárenských závodech jako reprodukční fotograf. První samostatnou výstavu měl v roce 1963 v Praze. V roce 1990 získal francouzské státní vyznamenání Chevalier des Arts et des Letters (Rytíř umění a literatury), o rok později vyšla první Saudkova česká monografie Divadlo života. Na svém kontě má na 400 samostatných výstav, z nichž dosud nejrozsáhlejší se konala v roce 1998 v Los Angeles. Jeho fotografie jsou součástí světových uměleckých sbírek. Saudkovým dílem se zabývá řada filmových a televizních dokumentů.
Letní filmová škola v Uherském Hradišti bude později a kratší
Letošní ročník Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti se uskuteční od 7. do 12. srpna. Jak uvedla jeho ředitelka Radana Korená, původně byl festival naplánovaný na přelom července a srpna, kvůli pandemii nového typu koronaviru však organizátoři rozhodli o jeho posunutí na pozdější termín a také zkrácení. Kvůli dodržování bezpečnostních a hygienických opatření bude letos přehlídka komornější. Kromě promítání v kinech však budou i tentokrát její součástí koncerty, divadelní představení, výstavy nebo dětský program. "Účast návštěvníků včetně festivalových hostů ze zahraničí bude závislá na aktuálním stavu průchodnosti hranic a podmínek jejich překročení v souvislosti s testy na koronavirus," napsala ředitelka.
Počasí
Oblačno až zataženo. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C, v severozápadní polovině Čech až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.
V noci na sobotu bude v části Česka mráz, který může poškodit vegetaci. Varování meteorologů platí pro většinu Moravy, východ Čech a Karlovarský kraj.