Denní souhrn zpráv

Vláda schválila do čela Ústředního krizového štábu Hamáčka

Vláda schválila změnu v čele Ústředního krizového štábu, který řídí kroky proti šíření epidemie koronaviru. Po epidemiologovi Romanu Prymulovi převzal jeho vedení s okamžikem schválení ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Prymula se nadále bude věnovat projektu tzv. chytré karantény. Už dopoledne plánovaný krok kvitovala opozice, podle které měl ministr z titulu své funkce řídit štáb už od jeho ustavení. O plánu změny informoval v rozhovoru pro Lidové noviny premiér Andrej Babiš (ANO). "Před dvěma měsíci tady spousta lidí tvrdila, že Covid je horší chřipka, a když jsem před měsícem chtěl nouzový stav, tak se mi smáli, že kvůli třem nakaženým se to nevyhlašuje. Ale podle mě nemá cenu se hrabat v minulosti," uvedl Hamáček na twitteru. Napsal také, že rád do práce štábu zapojí české firmy.

Začíná test chytré karantény, mohla by nahradit plošná opatření

Na jižní Moravě začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti nemoci COVID-19. K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Do akce se zapojí také armáda. Vytvoří mobilní týmy odebírající vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.

Základem chytré karantény je zmapování pohybu infikovaného člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Data, jejichž získání je podmíněné souhlasem nakaženého, poslouží k sestavení mapy jeho pohybu. Hygienici pak nad ní s nemocným proberou, s kým se na různých místech potkal. Lidem, se kterými byl nakažený v osobním kontaktu, bude nařízena krátkodobá karanténa. "Máme limit, který je dán třemi dny. To znamená, každý člověk by měl být v tomto systému ošetřen do tří dnů," uvedl náměstek ministra zdravotnictví a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli v České televizi řekl, že pokud projekt chytré karantény uspěje, tak Česko virus porazí. Vrchol epidemie Babiš očekává v dubnu.

Lidé v Litovli se probudili do prvního dne bez karantény

Do dne, jaký prožívají ostatní obyvatelé republiky, se dnes po dvou týdnech probudili lidé v Litovli na Olomoucku. Místo úmorného sledování počtu potvrzených nákaz v jejich městě někteří vyrazili na procházku do parku nebo vyjeli autem mimo katastr svého města. To vše jim bylo dosud kvůli obavě z šíření nákazy na dva týdny upřeno. Hygienici Litovelsko a Uničovsko kvůli vyššímu počtu případů nákaz koronavirem na dva týdny uzavřeli, karanténa oblasti se zhruba 24.000 obyvateli skončila o půlnoci.

Po 14 dnech z města zase začala proudit auta, z dálnic zmizely zákazy sjezdu. Rušno však ve městě není, lidé jsou opatrní a s rouškami si vyřizují jen nezbytné věci. Přesto ukončení karantény vzali s úlevou. "Určitě se dnes půjdeme projít, vezmeme to po hrázi a do lesa," plánovala v rozhovoru pro ČTK Pavlína Patáková. Podle ní lidé ještě v neděli ráno nevěřili, že karanténa skončí. Stejně jako ostatní obyvatelé města s napětím doma neustále sledovali počet nakažených. Uvolnění karantény umožnilo lidem především vrátit se do práce mimo jejich bydliště. Po 14 dnech tam zamířila například Monika Rusnáková z Uničova, vrchní sestra z Léčebny pro dlouhodobě nemocné v Pasece, která již leží za vytčenou zónou.

Nárůst počtu případů nákazy koronavirem v ČR zatím dál zpomaluje

Nárůst počtu případů nákazy koronavirem v ČR zatím dál zpomaluje. K pondělním 18:30 jich přibylo o 125 na 2942. V neděli činil denní nárůst 160 případů. Počet lidí vyléčených z nemoci COVID-19 způsobované koronavirem stoupl v Česku na 25. Vzrostl ale také počet zemřelých nakažených koronavirem, a to na 23. Oznámil to na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Česko se počtem případů nákazy novým typem koronaviru přepočteném na milion obyvatel řadí na 16. místo v Evropské unii. Čelní příčky drží Lucembursko, Španělsko a Itálie, naopak na chvostu tabulky je Polsko a Maďarsko. V počtu testů přepočteném na milion obyvatel je Česko na sedmé příčce ze zemí EU. Vyplývá to z dat na novém informačním webu, který vytvořil spojený tým programu Digitální Česko a Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) spolu s dalšími odborníky. Na webu je možné porovnávat země podle deseti ukazatelů.

Tento týden by měla naběhnout hlavní kapacita pracovišť pro testování na nový typ koronaviru, aby se Česká republika přiblížila 10.000 vzorkům denně. Novinářům to dnes po jednání vlády řekl náměstek ministra zdravotnictví a předseda nového Centrálního řídícího týmu COVID-19 Roman Prymula. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jsou ambice provádět denně až 20.000 testů. Podle Prymuly je možné dosáhnout Babišem zmíněné kapacity pouze v případě, že budou aktivována veškerá akademická pracoviště, zejména Akademie věd ČR.

V Česku je nyní 265 případů nákazy novým typem koronaviru přepočtených na milion obyvatel. Nejvíce případů má v tomto pohledu půlmilionové Lucembursko s 3115 případy na milion obyvatel. Následuje téměř padesátimilionové Španělsko se 1713 případy a šedesátimilionová Itálie s 1616 případy na milion obyvatel. Slovensko, Polsko či Maďarsko jsou s přepočtem případů na milion obyvatel s počtem kolem 50 na konci pomyslného žebříčku.

Dlouhý: Podnikatelům chybí informace, jak získat státní podporu

Zaměstnavatelům a živnostníkům stále chybí konkrétní informace o podpoře, kterou jim slíbila vláda v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Neví například, za jakých podmínek a kdy budou mít na ni nárok. Tyto informace úřady nezveřejnily, žádosti tedy ani nezačaly přijímat, řekl na tiskové konferenci prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Obecně ale podporu vítá. Z nového bleskového šetření mezi téměř 1400 živnostníky a firmami v Hospodářské komoře podle něj mimo jiné vyplývá, že dvě pětiny zaměstnavatelů hodlají využít tzv. kurzarbeit, protože mají významné problémy s odbytem.

"Ačkoliv vláda schválila toto opatření už před týdnem, jak a kdy mohou zaměstnavatelé pomoc získat se možná dozvědí teprve dnes, uvedl Dlouhý. Přitom v těchto dnech se budou tisíce zaměstnavatelů rozhodovat, zda budou propouštět zaměstnance. Skoro polovina zaměstnavatelů už byla nucena poslat své zaměstnance na home office, nařídit závodní dovolenou nebo propouštět. Skoro třetina podniků také vyčerpala veškeré své finanční rezervy. Každá čtvrtá firma přestala platit svým dodavatelům. Na 14 procent firem už snížilo mzdy zaměstnancům.

Zaměstnavatelé by mohli od státu na mzdu lidí v uzavřených provozech získat zřejmě nejvýš zhruba 24.800 korun. Při poklesu poptávky kvůli omezením a koronavirové krizi by to mohlo být nejvýš 9300 korun a při výpadku surovin maximálně 12.400 korun. Z částek by se nejspíš měly platit odvody. Vyplývá to z návrhu pravidel kurzarbeitu, propočtů ČTK a vyjádření vedení Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy i Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Podle zástupců zaměstnavatelů jsou částky nízké.

Domovu důchodců Břevnice zasaženému virem pomohou krajští hasiči

V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu zasaženému koronavirem budou od úterního rána pomáhat profesionální hasiči z Vysočiny. Sestavili tři směny, v domově budou v nepřetržité službě vždy tři jejich příslušníci. ČTK to sdělil ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Němec. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po jednání vlády řekl, že vypomohou také tři zdravotníci z pražské Nemocnice na Bulovce. Domov se stará o lidi s těžkými demencemi, spravuje ho kraj. Hasiči nebudou vykonávat zdravotnickou péči, ale personálu pomohou se zajištěním chodu domova, například s běžnou údržbou a dezinfekcí prostor nebo s roznášením jídla.

V domově pro seniory na pražském Chodově je deset klientů nakažených koronavirem. Všichni jsou bez příznaků nemoci a zůstávají v karanténě. Přítomnost viru odhalilo testování celého domova. Informaci o prvních dvou nakažených oznámil domov ve čtvrtek 26. března. Z tohoto zařízení pocházel pětadevadesátiletý muž, který byl první obětí koronaviru v Česku

Pro nemocné z domovů pro seniory mají najít místo kraje

V krajích mají v případě potřeby vznikat zvláštní kapacity pro pacienty z těch domovů pro seniory, které nebudou schopny zajistit desetinu míst pro izolaci nemocných novým typem koronaviru. O postupu se dohodli podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) hejtmani se zástupci vlády během videokonference. Kraje budou také distribuovat ochranné pomůcky pro potřeby domovů pro seniory. Domovy pro seniory mají podle usnesení vlády z minulého týdne vyčlenit desetinu míst pro izolaci nemocných, některé ale nemohou požadavek zajistit kvůli stavebním úpravám, ale i kvůli malému počtu zaměstnanců. "Pokud to nebude možné, kraje zajistí příslušné kapacity," uvedl Hamáček.

Videokonferenci za velmi cennou ozančil hejtman Vysočiny pověřený vedením Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD). Kraj o víkendu požádal ministerstvo obrany o nasazení armády v domově důchodců v Břevnici na Havlíčkobrodsku zasaženém koronavirem, vojáci ale z kapacitních důvodů pomoci nemohou. Hamáček uvedl, že otázku případné pomoci vojáků by mohla probrat vláda.

Do Lázní Toušeň bylo převezeno prvních šest nakažených seniorů z pražských domovů důchodců. Mělo by pro ně být vyčleněno celkem 320 míst, další v Nemocnici na Bulovce a Nemocnici Na Františku. Po jednání vlády to řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Další podobná místa, kam by mohli být umisťováni senioři s nemocí COVID-19, o které se nebudou moci postarat přímo tato zařízení, by měla vznikat ve všech krajích.

Lázním hrozí zánik, obrátily se na VZP i vládu o pomoc

Českým lázním hrozí kvůli opatřením proti šíření koronaviru zánik. Tvrdí to Svaz léčebných lázní, který se proto obrátil na VZP i vládu s prosbou o pomoc. Žádá o zálohové platby i vyšší platby za ošetřovací den po opětovném rozjezdu. Lázně by také chtěly od státu podporu pro zaměstnance, kteří jsou nyní doma. V dopise pro VZP to uvedl prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha. Podle Bláhy jsou tuzemské lázně jediným zdravotnickým sektorem, který byl vládními usneseními postupně celý uzavřen a přišel zcela o tržby. Vláda už dřív v rámci opatření proti šíření nového koronaviru zakázala lázeňským zařízením přijímat do péče nové klienty. Dnes oznámily své budoucí uzavření Léčebné lázně Bohdaneč a lázně v Teplicích nad Bečvou. Propustí také část zaměstnanců.

MZV zajistilo návrat 4100 Čechů do vlasti speciálními spoji

Ministerstvo zahraničí zajistilo od 18. března návrat do vlasti pomocí speciálních letadel a autobusů pro 4100 Čechů, kteří kvůli epidemii koronaviru uvízli v zahraničí. Pro další tisíce lidí vyjednalo výjimku, na základě které mohli odletět ze země, v níž se zdržovali, do Česka. Diplomacie nabídla volná místa ve speciálních letadlech i občanům jiných zemí EU, kteří tvořili asi pětinu všech lidí, které se podařilo do Česka dopravit, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Hygienici v tiskové zprávě informovali, že mezi vracejícími se lidmi nezaznamenali nikoho, kdo by měl příznaky nemoci COVID-19. Náklady na repatriace jsou řádově v desítkách milionů korun, uvedla na dotaz ČTK mlvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Náklady platí ministerstvo zahraničí. Repatriační letadla přiletěla z 15 destinací. V úterý se očekává přílet dalších dvou letadel z Thajska a ze Spojených států. Diplomacie při návratů českých občanů spolupracuje i s ostatními státy EU a nabízí jim volná místa ve svých letadlech, opačně mohli využít i Češi možnost evakuace v letadlech vypravených jinými státy.

V uplynulých dvou týdnech se na českou diplomacii obrátilo se žádostí o pomoc přes 17.000 lidí. Petříček proto ocenil práci diplomatů v Černínském paláci i na zastupitelských úřadech. "Za každým uskutečněným letem jsou hodiny práce a vyjednávání povolení. To, co je vidět méně, ale je stejně důležité, byla pomoc v těch místech, odkud se ještě dalo dostat komerční cestou a kde moji kolegové hráli také těžko zastupitelnou roli," uvedl.

V Praze v pondělí přistálo repatriační letadlo, které do České republiky přepravilo 138 Čechů z Dominikánské republiky a Kanady. Na palubě bylo také 44 občanů dalších států Evropské unie.

Obchodní řetězce vyplatí zaměstnancům mimořádné odměny

Obchodní řetězce vyplatí zaměstnancům mimořádné odměny. Kaufland například dá zaměstnancům v březnové výplatě za práci v současných mimořádných podmínkách až 4000 korun hrubého. Dostanou to provozní pracovníci v prodejnách, logistických centrech i masozávodě. Společnost do březnové odměny investuje 50 milionů korun, sdělila ČTK mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Mimořádný bonus dostanou také zaměstnanci Albertu, Lidlu a ještě před Velikonocemi slibuje svým pracovníkům vyplatit odměnu i Tesco. "Bonus bude vyplacen ještě před Velikonocemi a jeho výše bude úměrná počtu odpracovaných hodin v březnu a následně i v dubnu," uvedl výkonný ředitel Tesco pro ČR Patrik Dojčinovič.

Kvůli koronaviru byla zrušena jarní výstava květin Flora Olomouc

Kvůli pandemii koronaviru byla poprvé za 60 let existence zrušena jarní etapa největší a nejstarší tuzemské květinové výstavy Flora Olomouc, která měla být na stejnojmenném výstavišti uspořádána v závěru dubna. Příprava letní a podzimní Flory zatím pokračuje. ČTK to řekla Kristýna Buchtová z Výstaviště Flora. Jarní etapu výstavy květin Flora Olomouc každoročně navštíví desítky tisíc lidí. Návštěvníkům, kteří si již zakoupili on-line vstupenku na jarní výstavu, bude částka podle Buchtové automaticky vrácena v plné výši na jejich platební kartu do tří až pěti dnů. Do odvolání Výstaviště Flora uzavřelo sbírkové skleníky, botanickou zahradu a rozárium.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, zejména na severu a severovýchodě místy sněhové přeháňky. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C.

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Horská služba to uvedla na svém webu. U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou a vítr dosahoval rychlosti před 43 km/h. V okolí je metr sněhu, z toho deset centimetrů nového. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou.