Denní souhrn zpráv

Počet nakažených roste

V Česku bylo ve středu odpoledne 1654 případů nákazy koronavirem. Během dne přibylo zatím 157 nakažených. Deset lidí se dosud z nemoci vyléčilo, šest pacientů zemřelo. Vyplývá to z aktualizovaných údajů ministerstva zdravotnictví na webu ke koronaviru. První tři případy onemocnění COVID-19 se v zemi objevily 1. března. Největší denní nárůst od vypuknutí epidemie zaznamenalo Česko ve čtvrtek 19. března, kdy přibylo 205 případů nákazy, v dalších dnech byly přírůstky nižší. Podle odborníků může být do konce března kolem 3000 nakažených a celkový počet případů může růst až k 15.000. Klíčové v nadcházejících týdnech podle odborníků i politiků bude, aby zdravotnictví zvládlo péči o nejohroženější pacienty v době největšího náporu epidemie, a vyhnulo se tak hrozivým scénářům v Itálii nebo Španělsku.

Plicní lékaři chtějí posílat své pacienty přímo na testy na COVID-19, protože lidé s příznaky přicházejí do jejich ordinací. Dosud musí mít plicní lékaři souhlas od praktického lékaře nebo krajské hygienické stanice. Problémy s dýcháním jsou jedním z příznaků nemoci. Například žena, která se v úterý stala třetím českým pacientem zemřelým s nákazou koronavirem, byla v Praze hospitalizovaná právě s plicní chorobou. "Lidé, kterým se špatně dýchá, chodí přímo do ordinací plicních lékařů. I když vykazují symptomy virózy, pneumologové je nemohou poslat na vyšetření koronaviru ani je sami vyšetřit, protože nemají ochranné pomůcky," řekla předsedkyně odborné společnosti Martina Vašáková.

Nakažených nemocí COVID-19 je 13 seniorů na oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice v Praze. Na dotaz ČTK to sdělil ředitel nemocnice Zdeněk Beneš. Jeden nakažený, pětasedmdesátiletý muž, dnes zemřel. Minulý týden se tam nemoc prokázala u tří zdravotních sester, před nimi u dvou dalších na plicní klinice. Pacienti s pozitivním testem byli podle něj sestěhování do jednotlivých pokojů a odděleni od ostatních pacientů. Podle Beneše budou znovu testováni i v případě, že nebudou mít příznaky.

Nemoc COVID-19 se potvrdila u sedmi klientů odlehčovací sociální služby Sovy v Českém Krumlově a tří členů jejího personálu. Nemoc byla prokázána v jedné ze dvou budov služby. Dva klienti ve věku kolem 90 let jsou v nemocnici. Testy podstoupilo 18 klientů a 15 členů personálu.

Armáda dočasně stáhla české vojáky z Iráku

Česká armáda dočasně stáhla vojáky z Iráku. Zdůvodnila to výrazným omezením operačních úkolů, bezpečnostními hrozbami, epidemií koronaviru a plánovanou restrukturalizací mise. Stažení se týká 30 vojáků. ČTK to oznámila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Česká armáda měla v Iráku výcvikovou jednotku chemického vojska a příslušníky působící v mezinárodních štábech. V zemi byl také výcvikový tým Vojenské policie. Vojáky zpět do ČR přepravil armádní speciál A-319, přistál na vojenském letišti v pražských Kbelích.

Prezident Zeman podepsal zvýšení schodku rozpočtu na 200 mld.

Schválený schodek letošního státního rozpočtu se zvýší z původních 40 miliard na 200 miliard korun. Novelu zákona o rozpočtu podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Důvodem navýšení schodku je epidemie nového typu koronaviru a s tím související opatření vlády. Kvůli předpokládanému propadu ekonomiky přijde rozpočet o část příjmů a stát navíc bude muset vydávat peníze na boj s koronavirem. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ve Sněmovně ujišťovala, že ekonomika, veřejné rozpočty i měnová politika jsou v takové kondici, že vzniklou situaci ustojí. Hlavní změnou u výdajů je navýšení vládní rozpočtové rezervy o 59,3 miliardy korun na operativní využití k řešení dopadů šíření koronaviru. Původně činila rezerva 4,9 miliardy korun. Ministryně řekla, že stát už ji vyčerpal na nákupy ochranných pomůcek pro boj s epidemií koronaviru.

Ministerstvo financí zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 53,4 miliardy, což je několikanásobně více než původně plánovalo. Vyplývá to z informací na internetových stránkách České národní banky. Podle původních plánů MF chystalo prodat v dnešních třech aukcích dluhopisy za maximálně 12 miliard korun. "Dnešní aukcí tak pokrylo ministerstvo zhruba třetinu svých výpůjčních potřeb pokud počítáme s deficitem státního rozpočtu ve výši 200 miliard korun. Za vysokým zájmem investorů stálo nedávné zlevnění státních dluhopisů a aktuální oznámení možných nákupů státních dluhopisů centrální bankou. Už jen to, že ČNB k takovému kroku může přistoupit, uklidnilo investory a naopak zesílilo poptávku po českých státních dluhopisech," uvedl ekonom Komerční banky František Táborský. Největší zájem dnes měli investoři o dluhopis se splatností v roce 2023, kterého nakoupily za 36,06 miliardy korun, plán počítal s maximálně pěti miliardami korun.

Senát schválil pozastavení EET na stav nouze a tří další měsíce

Podnikatelé nebudou muset po dobu nouzového stavu a následujících tří měsíců dodržovat elektronickou evidenci tržeb (EET). Ani úřady nebudou kontrolovat její dodržování. Vládní návrh schválil Senát. Tento krok souvisí s vládními opatřeními proti šíření nového typu koronaviru. Sněmovna ho ve stavu legislativní nouze schválila v úterý. Schválený zákon znamená, že daňoví poplatníci, jichž se to týká, tedy hlavně podnikatelé, nebudou muset po dobu nouzového stavu a dalších tří měsíců evidovat své tržby, jak jim ukládá zákon. Úředníci navíc nebudou tuto povinnost kontrolovat. Krok souvisí s vládními opatřeními proti šíření nového typu koronaviru. Hlasovalo pro něj všech přítomných 47 senátorů.

Evakuační lety do ČR přepravily 257 Čechů z Filipín či Hondurasu

V noci se do Česka vrátilo letadlem 88 Čechů, kteří kvůli opatřením proti koronaviru uvázli na Filipínách. Přiletělo také 169 Čechů z Hondurasu a Mexika. Na twitteru o tom informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), jehož úřad evakuační lety organizuje. Podle Petříčka Česko jako první ze zemí Evropské unie evakuovalo své občany z filipínského ostrova Cebu, další desítky lidí letadlo nabralo v Manile. Do Prahy přepravilo také 90 lidí z dalších evropských zemí, mimo jiné Rakušany a Slováky. Francouzská ambasáda na twitteru poděkovala za přepravu tří francouzských občanů, britský velvyslanec Nick Archer na stejné sociální síti poděkoval za dva přepravené Brity. Evakuační let z Latinské Ameriky přivezl 124 Čechů, kteří uvázli bez spojení na ostrově Roatán v Hondurasu. V Mexiku přibral podle mluvčí Zuzany Štíchové dalších 45 českých občanů, podle Petříčka šlo o seniory, rodiny s malými dětmi a nemocné. Tento let do Evropy přepravil 12 lidí z jiných evropských zemí, doplnila mluvčí. V Praze dnes přistávají také další letadla, která přepravují Čechy v nouzi domů. Společnost Smartwings, se kterou ministerstvo zahraničí spolupracuje, přiveze Čechy z Panamy, Kuby, Dominikánské republiky, Kostariky a Kolumbie. Podle mluvčí dopravce Vladimíry Dufkové bude o víkendu následovat let z Peru. "V případě Peru se jedná o 130 osob, které jsou v důsledku uzavření peruánských letišť a vzdušného prostoru uvězněni v Peru," řekl Petříček v České televizi (ČT).

Ruslan podruhé přivezl do Pardubic zdravotnický materiál z Číny

Na pardubickém letišti podruhé přistál velkokapacitní letoun Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny určeném pro zvládání epidemie koronaviru. Vykládku Ruslanu organizuje armáda, která má na místě asi stovku vojáků a dvacítku nákladních aut. Dnes rovněž přiletí z Hanoje zásilka 250.000 respirátorů letadlem vietnamské aerolinky Bamboo Airways. V Česku je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek. Zatím stát za jejich nákup v zahraničí vynaložil tři miliardy korun. Další letadlo přistálo na letišti v Mošnově na Novojičínsku.

T-Mobile: Do práce dle údajů z mobilů jezdí o polovinu méně lidí

Do práce v současnosti jezdí o polovinu méně Čechů, než je běžné. Ve velkých průmyslových komplexech je pokles dojíždějících až o tři čtvrtiny. Z domova nyní během všedního dne neodchází 34 procent lidí, což je o 14 procent více než normálně. Vyplývá to z údajů portálu Atlas mobility, za kterým stojí superpočítačové centrum při VŠB - Technické univerzitě Ostrava a operátor T-Mobile. Ten poskytuje striktně anonymizovaná provozní data ze své mobilní sítě. Čísla dojíždění do zaměstnání poklesla skokově po vyhlášení karantény 15. března. V některých městech se jasně ukázal efekt dočasného uzavření velkých průmyslových komplexů, například v Mladé Boleslavi kleslo dojíždění do práce o 72 procent.

Naopak celková mobilita obyvatel v ČR klesá postupně, každý den o několik procent. "Lidé sice nechodí do práce, ale nezůstávají zřejmě namísto toho zcela doma. Ve volném čase jezdí na nákupy, nebo vyrazí na procházku do přírody," uvedl T-Mobile v tiskové zprávě. Data také potvrzují vylidňování center měst. Zatímco v běžném dnu na Václavském náměstí systém zaznamená téměř 70.000 SIM karet, nyní je to jen zhruba 15.000. Atlas mobility sleduje také zahraniční SIM pohybující se v ČR. Jejich počet výrazně klesl, nicméně ne tak, jak by se možná dalo očekávat. K prudkému poklesu oproti normálu došlo mezi 13. a 15. březnem, kdy se počet SIM snížil o 33 procent. Zřejmě v souvislosti se zavíráním hranic, kdy Českou republiku zahraniční návštěvníci opouštěli.

Ředitel: Učitelé zpočátku dávali hodně úkolů, teď se to lepší

Při zavádění výuky na dálku v uplynulých dnech bylo pro učitele asi nejobtížnější odhadnout množství a nastavit způsob komunikace s dětmi a rodiči. Řada učitelů zpočátku rodiny zavalila úkoly. Rodiče si pak stěžovali, že je toho moc. Nyní by se už situace měla zlepšovat. Vyučující dostali pokyny, aby výuku přizpůsobili možnostem rodin a ubrali na tlaku. ČTK to řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Sám proto například ve své škole sepsal pokyny, jak při výuce na dálku postupovat. Poslal je jak učitelům, tak i rodičům. Vyučující v nich vyzval například k tomu, aby rodiče do učení zapojovali co nejméně, aby netrvali na přesném dodržování termínů a děti neznámkovali.

Školy podle Černého k výuce na dálku dospívají postupně. Po 11. březnu, kdy kvůli šíření koronaviru začal platit zákaz přítomnosti žáků ve školách, podle něj některé pedagogické sbory nejdřív myslely, že budou mít prázdniny. Pak přišla fáze, kdy začaly dětem a rodičům nekoordinovaně posílat úkoly. Učitelé musí podle Černéo zohledňovat například to, že lidé mají doma různé technické vybavení. "Každý má mobil, skoro každý počítač, ale už všichni nemají třeba tiskárnu nebo ji nemá k dispozici dítě," popsal. Výuka by měla být zábavná a ne moc dlouhá. Na prvním stupni by s ní rychlejší děti neměly strávit víc než jednu hodinu a ty nejpomalejší maximálně tři hodiny, řekl. Učitelům na druhém stupni doporučil, aby dávali úkoly zábavné, krátké a nepovinné.

Sněmovna schválila posun termínů maturit a přijímacích zkoušek. Přijímací zkoušky na střední školy se zřejmě uskuteční nejdříve 14 dnů po otevření škol, které jsou uzavřeny kvůli pandemii. Maturity se mají konat o týden později, pokud se školy otevřou do 1. června. Mají být do konce školního roku. Maturity se podle předlohy mají uskutečnit do konce června. Pokud by se školy otevřely po 1. červnu, maturity by měl nahradit průměrný prospěch na vysvědčení z předposledního ročníku školy a z pololetního vysvědčení posledního ročníku školy.

Chřipce letos podlehlo 57 lidí, 287 bylo v nemocnicích na JIP

Chřipce letos podlehlo v České republice 57 lidí, v nemocnicích jich na odděleních JIP bylo 287. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nemocných ubývá už pět týdnů, příznaky jsou podobné s COVID-19, proto odborníci doufají, že klesající počet případů může znamenat méně testovaných, u kterých se nákaza novým typem koronaviru nepotvrdí. Chřipková aktivita je v Evropě stále zvýšená, pátý týden po sobě ale klesá. Virus chřipky i koronavirus vyvolávající onemocnění COVID-19 se přenáší kapénkami, kontaktem, kontaminovanými předměty nebo povrchy. "U infekce koronavirem je třicekrát až čtyřicekrát vyšší pravděpodobnost úmrtí, než je tomu u běžné chřipky. Toto v zásadě platí pro všechny věkové kategorie dospělých," píše SZÚ.

Vietnamci v Česku se zapojili do boje s novým koronavirem

Vietnamci v České republice se zapojili do boje s onemocněním COVID-19. Nabízejí hasičům, policistům či záchranářům kávu či nápoje zdarma, šijí roušky či finančně i materiálně pomáhají nemocnicím. I když mnozí jakožto cizinci nemají nárok na finanční kompenzace od státu, Vietnamci podle Minh Maie, koordinátora z organizace Viet Up, opatření vlády vítají a respektují. Někteří lidé si naopak stěžují na to, že se v některých vietnamských večerkách prodávají předražené dezinfekční gely a roušky. Podle ministerstva financí však jejich cena není regulovaná státem a může být jakákoliv.

"Vietnamci pomáhají našim nemocnicím, IZS i občanům materiálně i finančně jako jediní cizinci u nás. Dokazují touto svojí konkrétní pomocí, že Česká republika je pro ně druhým domovem," řekl dnes ČTK čestný předseda a mluvčí Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Mnozí majitelé večerek po celé zemi podle Minh Maie označili své obchody červeným srdíčkem na znamení, že členové integrovaného záchranného systému (IZS) dostanou čaj, kávu či jiné občerstvení zdarma. V Ústeckém kraji se Vietnamci skládají na nákup plicních ventilátorů pro Masarykovu nemocnici. V Praze i dalších městech Vietnamci šijí roušky, které putují k lékařům, policistům či seniorům. Například přes 200 švadlen v rámci organizace Viet Up nyní šije roušky pro pražské nemocnice.

Češi zpěvem děkovali lékařům či hasičům, akce se zopakuje

Češi půl hodiny po poledni společným zpěvem písně Není nutno poděkovali všem, kteří pomáhají v boji proti šíření koronaviru. Známá melodie zněla v řadě obcí z místních rozhlasů, hrála ji Česká televize i Český rozhlas. Pořadatel akce Ondřej Kobza zvažuje, že by se akce opakovala další dvě středy. Podle zpravodajů ČTK se v Praze a Liberci přidali ke zpěvu jen někteří lidé, většinu lidí akce nepřiměla otevřít okno, vyjít na balkón a zpěvem vyjádřit poděkování a podporu záchranářům, hasičům, řidičům nebo prodavačkám. Není nutno je píseň ze stejnojmenného alba Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka z televizního pořadu Hodina zpěvu. Zlidověla především díky filmu Tři veteráni.

Český knižní trh požádal premiéra Andreje Babiše o pomoc

Nakladatelé, distributoři a provozovatelé knihkupeckých sítí v otevřeném dopise požádali premiéra Andreje Babiše (ANO) o finanční pomoc při záchraně tuzemského knižního trhu. Rozhodnutí vlády o uzavření většiny obchodů včetně knihkupectví je podle nich pro český knižní trh a vůbec tuzemský svět literatury fatální. ČTK o tom za nakladatelství Euromedia Group informovala Helena Frantová. V současné situaci hrozí nenávratný pád knižního trhu, a to především z důvodů možného zhroucení maloobchodní sítě, jejíž postavení bylo už předtím vratké," píší signatáři. Podle autorů dopisu je v sázce vzdělanost, čtenářská gramotnost a konkurenceschopnost celých generací. Zároveň zdůrazňují, že s vládními opatřeními proti šíření koronaviru beze zbytku souhlasí a vnímají život a zdraví člověka jako absolutní prioritu.

ČEZ požádal o povolení umístit nový jaderný zdroj v Dukovanech

Energetická firma ČEZ předala Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) žádost o povolení umístit stavbu nového jaderného zdroje u Dukovan. Žádost se týká dvou bloků s reaktory o elektrickém výkonu do 1200 megawattů. Firma tak ukončila pětileté přípravné práce a je připravena na licenční proces podle atomového zákona. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) při únorové návštěvě Jaderné elektrárny Dukovany novinářům řekl, že by do konce roku 2022 měl být vybrán dodavatel nového dukovanského bloku. Stavební povolení by na tento blok mělo být vydáno do roku 2029 a pak zahájena stavba. Fungovat by blok mohl začít v roce 2036.

Marie Schmolková zachránila tisíce Židů a dalších uprchlíků

Marie Schmolková, která poházela z pražské židovské asimilované rodiny, zachránila před druhou světovou válkou tisíce Židů a dalších uprchlíků a i díky jejím neúnavným aktivitám přijel do Prahy Nicholas Winton. Po předčasné smrti manžela odjela do Palestiny a stala se sionistkou, před druhou světovou válkou zachránila tisíce životů, po okupaci Československa byla zatčena a vyslýchána gestapem. Nakonec odjela do Londýna, kde před 80 lety, 27. března 1940, zemřela v 46 letech téměř v zapomnění na infarkt. O jejím osudu se veřejnost začala dozvídat až v uplynulých letech.

Marie Schmolková po smrti svého otce převzala s matkou rodinný obchod s textilem. V roce 1923 se provdala za advokáta Leopolda Schmolku, vdovce a otce tří dospělých dětí, se kterými navázala Marie Schmolková krásný vztah. Po pěti letech manželství ale její manžel předčasně zemřel. Později se stala předsedkyní Národního koordinačního výboru pro uprchlíky. Klíčovou událostí bylo setkání s britskou profesorkou ekonomie Doreen Warrinerovou, představitelkou britského Výboru pro uprchlíky z Československa. Díky ní se seznámila s tehdy mladým Nicolasem Wintonem a společně i s dalšími spolupracovníky vytvořili síť, která v roce 1939 organizovala transporty lidí ohrožených nacistickým režimem do Británie. Po vpádu nacistů do Československa byla Schmolková zatčena gestapem a vyslýchána. Propuštěna byla podle historičky Anny Hájkové až zásluhou protestů protektorátních ministrů a její přítelkyně Františky Plamínkové, později popravené nacisty. Schmolková zemřela na infarkt v březnu 1940 ve svých 46 letech a na jejím pohřbu v Golders’ Green promluvil i Jan Masaryk, tehdejší ministr zahraničí londýnské exilové vlády.

Pražský maraton 3. května nebude, hledá se termín na podzim

Pražský maraton se 3. května nepoběží. Očekávanou zprávu, která byla nevyhnutelná vzhledem k aktuálnímu vývoji pandemie koronaviru, dnes oznámili na facebooku pořadatelé. Hledají nový termín pro jediný maraton ve svém seriálu RunCzech. Měl by být na podzim. Vzhledem k aktuálnímu omezení volného pohybu osob a povinností nosit venku ochranu nosu a úst je i sama příprava na maraton komplikovaná. Elitní závod navíc do Prahy láká tisíce běžců ze zahraničí, což by rovněž nyní nebylo možné a je otázkou, jak se opatření budou uvolňovat.

Počasí

Jasno, odpoledne a večer v jihovýchodní polovině území polojasno až oblačno. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

Česká republika má za sebou třetí mrazivé ráno v řadě. Nejnižší teploty byly opět na Šumavě, u Kvildy meteorologové naměřili 18,2 stupně Celsia. Na většině území se teploty pohybovaly od minus čtyř do minus osmi stupňů. On čtvrtka by se mělo oteplit.