Denní souhrn zpráv

Čtvrtý nakažený člověk se vyléčil, dorazil milion respirátorů

Potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru v Česku přibylo na 833, během pátku se počet zvýšil o 68. Vyléčili se čtyři pacienti. Nejvíc nakažených je v Praze a Středočeském kraji. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví. Ve čtvrtek přibylo 205 případů nákazy, což je dosud nejvyšší denní nárůst. V Praze je podle hlášení krajských hygienických stanic 124 nemocných, ve Středočeském kraji 108. Nejméně případů má Liberecký kraj s osmi a Vysočina s devíti nakaženými. Hlášení hygieniků zahrnují pouze ověřené nálezy, proto jsou mírně nižší než čísla včetně případů odhalených v laboratořích. Testů bylo ke čtvrteční půlnoci provedeno 11.619. V zahraničí se podle hlášení hygieniků nakazilo 38 procent nemocných, zbytek v Česku. Téměř polovina z nakažených v zahraničí se vrátila z Itálie, čtvrtina z Rakouska.

Zástupci vlády, která čelila kritice za nedostatek ochranných prostředků, přišli na pražské letiště, kde půl hodiny před polednem přistálo letadlo s dodávkou 1,1 milionu respirátorů z Číny. Další dvě zásilky se čekají v sobotu. Odborníci i politici apelují na veřejnost, aby dodržovala omezení pohybu na veřejnosti a karanténu, jinak mohou nastat ještě drastičtější opatření. Schodek státního rozpočtu kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku letos podle ministerstva financí překročí 100 miliard korun. "Pozice je dobrá, nicméně ty výdaje budou tak obrovské a propady příjmů taky tak velké, že musím předložit novelu zákona o státním rozpočtu. Stále to počítáme, ale už teď to bude bezesporu víc než 100 miliard korun," uvedla ministryně finanací Alena Schillerová (za ANO).

Tuzemské laboratoře k dnešnímu ránu provedly 11.619 testů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dodal, že i když roste počet infikovaných, věří, že se bude zvyšovat i počet vyléčených. Podle dosavadních informací je 63 pacientů s koronavirem v nemocnicích, z toho pět zůstává ve vážném stavu. Pro pacienta, který leží v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v kritickém stavu s nemocí COVID-19, budou moct lékaři použít experimenální lék Remdesivir. Americká firma Gilead, která ho vyrábí, schválila zařazení pacienta do svého programu a lék již odeslala do Česka.

Do Česka dorazila zakoupená zásilka 1,1 milionu respirátorů, první letadlo z Číny s dodávkou 150.000 rychlotestů na zjišťování nákazy novým typem koronaviru přistálo v Praze v noci na středu. Respirátory budou prioritně rozdány mezi nemocnice a zdravotnická zařízení. Pro veřejnost stát připravuje roušky, ale až po přednostním zásobení zdravotníků. Stát plánuje, že nejméně po dobu následujících šesti týdnů by do Česka měla mířit každý týden tři letadla s dodávkami zdravotnického materiálu z Číny.

Pro těžce nemocné s koronavirem bude hned k dispozici 400 lůžek

Pro těžce nemocné koronavirovou infekcí bude podle předsedy Ústředního krizového štábu a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly připraveno 400 lůžek s okamžitou možností na rozšíření kapacity na 800 lůžek. Limitem bude podle Prymuly umístit 1500 těžce nemocných. O přípravě na vyšší počet pacientů nemocných jednal krizový štáb na ministerstvu zdravotnictví. Tam by v případě nutnosti také vznikl velín, který by sledoval a organizoval rozmístění lůžek a kapacity celého systému. Zdravotníci se chystají na přeškolování sester na obsluhu přístrojů. Podle dřívějších vyjádření Prymuly může být v Česku v dubnu až 15.000 nemocných. Kontrola všech zdravotnických zařízení podle něj ukázala, že je v Česku přístrojů víc, než se předpokládalo. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navrhl vyčlenit určitou kapacitu hotelů tak, aby bylo možné zdravotníkům poskytnout ubytování u zdravotnických zařízení.

Prymula apeloval na občany, aby používali textilní roušky. Stát se bude snažit je pro obyvatele získat. Opakované zásobování jednorázovými rouškami při dnešním nedostatku zdravotnických pomůcek je velmi komplikované.

Roman Prymula také navrhne vládě, aby zrušila slevové akce v obchodech. Podle něj to způsobuje komplikace kvůli shromažďování osob, rozvoz letáků je navíc potenciálním zdrojem šíření koronaviru. Problém se slevovými akcemi se podle Prymuly objevil v souvislosti s vymezením otevírací doby v obchodech, kdy mezi 07:00 a 09:00 mohou nakupovat pouze osoby starší 65 let nebo hendikepovaní. Objevují se podle něj stížnosti, že senioři všechno zlevněné zboží vykoupí.

Uzavření Prahy a jiných velkých měst by bylo nesmyslné, řekl Roman Prymula. V krajních případech se to může týkat malých vesnic, zmínil. O zákazu vycházení by se podle něj uvažovalo až tehdy, pokud by všechna opatření selhala.

Stát uhradí 80 pct mzdy v zavřených provozech a náhrady karantény

Výdaje na náhrady mezd a platů pracovníků v nařízené karanténě kvůli šíření koronaviru proplatí zaměstnavatelům stát. Uhradí také 80 procent výdělku zaměstnanců obchodů, restaurací a dalších provozů, které se musely uzavřít. Schválila to vláda. Po jejím jednání to na tiskové konferenci řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Opatření má zmírnit dopady koronavirové krize na firmy a instituce a bránit propouštění. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj v tiskovém prohlášení sdělil, že vláda mohla udělat víc, například zavést tzv. kurzarbeit či odpustit penále za neuhrazení odvodů za mzdy. Kurzarbeit je situace, kdy se zaměstnancům zkrátí pracovní doba, a ušlý příjem jim doplatí stát.

Zaměstnavatelé vyplácejí lidem v karanténě 60 procent základu výdělku. Výdaje by jim měl proplatit úřad práce. Podle ministryně je v Česku nyní 24.000 osob v karanténě. Pracovníci zavřených obchodů, restaurací a dalších provozů mají dostávat podle zákoníku práce svůj plný průměrný výdělek. Stát by z něj měl uhradit čtyři pětiny. Podle návrhu by měl proplatit dobu deseti dnů. Tak dlouho má zatím nařízení o uzavření platit. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) bude vláda analyzovat různé formy pomoci.

Vláda vyčlenila na bezúročné půjčky podnikatelům 10 miliard korun. Pět miliard korun bude směřovat na bezúročné půjčky poskytované v rámci programu Covid přímo Českomoravskou záruční a rozvojovou (ČMZRB). Dalších pět miliard korun ČMZRB využije jako záruku na úvěry od komerčních bank a dotaci na úrokové sazby těchto úvěrů. To by mělo podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) vytvořit až 40 miliard korun bezúročných půjček pro podnikatele. Bezúročný úvěr je možné využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k financování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur, k předfinancování pohledávek apod.

Vláda upravila dobu pro nákupy seniorů na čas od 07:00 do 09:00

Dvě hodiny vyhrazené pro nákupy seniorů v obchodech s potravinami či drogeriích nebudou nadále od 10:00 do 12:00, ale už mezi 07:00 a 09:00. Na zasedání o tom rozhodla vláda a upravila tak své středeční usnesení, informoval novináře ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nová verze opatření se naopak již po připomínkách lékárníků nebude vztahovat na lékárny. V jejich provozovnách omezení totiž není vhodné mimo jiné proto, že lidé do nich obvykle zamíří v závislosti na čase předchozí návštěvy u lékaře. Do obchodů mohou nově ve vymezenou dobu také držitelé průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnanci pečovatelských služeb. Opatření má bránit rizikovou skupinu seniorů před novým typem koronaviru.

Vojtěch řekl, že změna reaguje na diskusi s reprezentanty maloobchodu. "Upozornili nás, že ty původní hodiny nejsou úplně nejvhodnější z hlediska toho, jak tyto osoby jsou zvyklé nakupovat," uvedl. Nově stanovená doba podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy výrazně lépe potřebám seniorů vyhovuje. Zkušenost podle něj ukázala, že většina z nich přišla do obchodů před 10:00 a potkala se tam s mladšími zákazníky. Opatření nezakazuje nakupovat starším občanům mimo vymezenou dobu. Do obchodů by ale podle doporučení jindy chodit neměli, protože tím ohrožují sami sebe, uvedl ve středu šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Lůžka pro pacienty s COVID-19 musí vyhradit všechny nemocnice

Lůžka pro pacienty s nemocí COVID-19 musí podle rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyčlenit všechny nemocnice akutní lůžkové péče. Musí pro ně mít i vyhrazený personál. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připomněl, že vláda na to už vyčlenila Nemocnici na Homolce v Praze a Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, ale o pacienty budou muset pečovat i ostatní nemocnice. Premiér Andrej Babiš (ANO) původně řekl, že v těchto dvou nemocnicích může být dohromady 300 lůžek. Ukázalo se ale, že to zřejmě nebude možné, ozvaly se i samotné nemocnice. Vyhrazená lůžka tak budou vždy ve dvojicích nedalekých nemocnic.

Zákaz otců u porodu. Vláda zrušila výjimku

Vláda rozhodla o zrušení výjimky ze zákazu návštěv v nemocnicích, která umožňovala přítomnost otců u porodu. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že kabinet podpořil jeho středeční rozhodnutí výjimku zrušit. Návštěvy na lůžkových odděleních nemocnic a v domovech seniorů zakázal kabinet minulé pondělí. Konec výjimky podle Vojtěcha reaguje na připomínky od zdravotníků, kteří se obávali zavlečení nového typu koronaviru do nemocnic. "Reagujeme na vývoj epidemiologické situace, na vývoj z hlediska počtu nakažených, vývoj infekce jako takové," uvedl Vojtěch. Rozhodnutí vychází z podnětů zdravotníků, porodnic.

Řada nastávajících rodičů s tím nesouhlasí. Téměř 19.000 jich od středy podepsalo petici, která ministra vyzývá, aby zákaz zrušil. Vojtěchovo rozhodnutí ale potvrdil kabinet. ědecké poznatky zatím neprokázaly přenos nemoci COVID-19 z matky na plod, dodal Vojtěch. "Ale nákaza se může zanést do porodnice a mohou být nakaženi případně zdravotníci, lékaři či sestry," uvedl.

Poslanci se sejdou k ošetřovnému v úterý

Sněmovna bude schvalovat vládní předlohu o ošetřovném v úterý od 11:00. Předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) už vyhlásil podle sněmovního webu stav legislativní nouze. Ze webu vyplývá, že se bude konat jen druhé čtení, v němž mohou poslanci podávat pozměňovací návrhy, a závěrečné schvalování. Stát bude moci díky předloze doplatit ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Uhradí ho také lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, budou dostávat ve všech těchto případech nekrácený průměrný služební příjem.

Ošetřovné se nyní vyplácí devět dnů na děti do deseti let, samoživitelkám a samoživitelům pak až 16 dnů na školáky do 16 let. Na dávku z nemocenského pojištění mají nárok podle nynějšího zákona jen zaměstnanci, činí 60 procent vyměřovacího základu. Nový zákon má platit zpětně po celou dobu uzavření škol. Rodiny, které ošetřovné už čerpají a po devíti dnech jim skončí, nebudou muset posílat novou žádost. Rodiče starších školáků mohou získat podporu zpětně, když o ni požádají přes svého zaměstnavatele a splní podmínky. Doplacené ošetřovné by mohlo získat zhruba 190.000 lidí. Rozpočtové náklady by měly činit 2,7 miliardy korun za první měsíc.

Babiš: Plaga chce zákonem posunout maturity, až se otevřou školy

Ministr školství Robert Plaga (ANO) předloží zákon, kterým bude chtít posunout termín maturit na dobu, kdy se znovu otevřou školy. Na tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli šíření koronaviru jsou nyní uzavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy. K maturitám se podle statistik Cermatu přihlásilo 79.972 středoškoláků, k přijímacím zkouškám na maturitní obory 94.956 dětí. Ve středu ministerstvo školství nařídilo, že základní školy budou muset v dubnu zapsat předškoláky do prvních tříd bez přítomnosti dětí.

Průzkum: Kvůli koronaviru registruje problém 90 pct firem

V souvislosti s koronavirem registruje už 90 procent firem problémy, necelá třetina řeší potíže s cash flow. Pokud by současný stav trval déle než tři měsíce, vážný problém s udržením společnosti by mělo zhruba 70 procent tuzemských podniků. Vyplývá to z průzkumu podnikatelských asociací mezi 200 firmami. Data na videokonferenci představil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Průzkum dále ukázal, že téměř polovina společností se potýká s nedostatečnou poptávkou, dvě pětiny firem mají potíže s distribucí, 30 procent společností řeší problémy s cash flow.

V případě zlepšení situace jsou firmy dle reakcí schopné obnovit provoz za několik dní. Víc než měsíc bez podpory státu ovšem nepřekoná 23 procent firem, 30 procent firem má finanční rezervu na zhruba dva měsíce, necelá pětina podniků je schopna přežít tři měsíce. Některé firmy podle Rafaje již nyní snižují stavy, protože nemohou dál čekat. Zástupci Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů dnes proto vyzvali vládu, aby zavedla tzv. kurzarbeit. (Zaměstnancům se zkrátí pracovní doba a ušlý příjem jim doplatí stát). Situaci je podle zástupců zaměstnavatelů třeba vyřešit nejpozději o víkendu.

Úřady vybízejí k tomu, aby lidé nevyjížděli o víkendu na chaty

Ministerstvo zdravotnictví důrazně doporučilo lidem dodržovat o nadcházejícím víkendu zákaz volného pohybu a omezit návštěvy chat a chalup. Uvedlo to v tiskové zprávě. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že lidé by měli s ohledem na hrozbu šíření nového typu koronaviru zvážit, jestli je nutné na chaty jezdit. Pokud ano, měli by se zdržovat ve své vlastní skupině a nevycházet mezi místní obyvatele, řekl. Ministerstvo připomnělo, že nadcházející sobota a neděle bude prvním víkendem poté, co vláda s účinností do 24. března 06:00 zakázala volný pohyb lidí po celé republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Ministerstvo dnes důrazně doporučilo vycházet jen v nejnutnějších případech.

Filmová tvorba klesne o 75 procent, ztráty jsou ve stamilionech

Opatření proti šíření koronaviru způsobí v Česku podle Asociace producentů v audiovizi (APA) ve filmovém průmyslu a na něj navázaných oborech ztráty ve stovkách milionů korun. Podle APA je ve hře pokles filmové výroby o 75 procent do konce roku. ČTK to za asociaci sdělila Martina Reková. Tuzemský audiovizuální průmysl zažívá podle producentů největší krizi, netočí se seriál s Orlando Bloomem, oblíbené tuzemské televizní seriály, odloženy byly premiéry nových filmů a kvůli zavřeným kinům zmizel z distribuce i dokument V síti, který upozorňoval na sexuální zneužívání dětí přes internet. Svou práci tak nyní kromě producentů, režisérů, kameramanů nebo herců nemůže vykonávat také celá řada nefilmových profesí. Filmové pobídky poskytované Státním fondem kinematografie loni do Česka přitáhly téměř 80 zahraničních filmů a seriálů, které přinesly do české ekonomiky investici téměř devíti miliard korun.

V Česku loni přibylo nejvíc obyvatel za posledních 11 let

Počet obyvatel České republiky loni vzrostl nejvíce za posledních 11 let, a to o 44.139 na 10,693.939 lidí. Počet zemřelých mírně převyšoval počet narozených. Veškerý přírůstek tak zajistila migrace ze zahraničí. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V roce 2019 uzavřeli obyvatelé České republiky 54.870 manželství, o 400 více než v roce 2018. Počet sňatků rostl již šestým rokem v řadě a dosáhl druhého nejvyššího počtu od roku 2001.

Počet obyvatel Prahy se loni zvýšil o 15.600 na 1,324 milionu. Většina nových obyvatel se přistěhovala. Více lidí se ale i narodilo, než zemřelo. Hlavní město zůstává druhým nejlidnatějším regionem České republiky po Středočeském kraji, kde na konci loňského roku žilo 1,385 milionu lidí. Přes milion obyvatel mají ještě Jihomoravský a Moravskoslezský kraj.

Počasí

Polojasno až oblačno, během dne od severu přibývání oblačnosti a zejména v severní polovině území místy občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší denní teploty 15 až 19 °C, na severozápadě a severu kolem 13 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C.