Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Nakažených koronavirem přibylo v ČR na 38, u hranic jsou kontroly

Počet nakažených novým koronavirem v Česku stoupl o šest na 38, většina z nich je v domácím léčení. Do izolace se kvůli šíření koronaviru dostalo 18 Čechů na výletní lodi u Singapuru, jeden Čech je zadržován ve Vietnamu a jedna Česka v Itálii, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Na cestě do Česka jsou podle něj naopak tři lidé, kteří byli kvůli koronaviru v karanténě v Ázerbájdžánu. V Česku už je i žena, která musela kvůli šíření nemoci zůstat na ostrově Tenerife. K dvěma desítkám Čechů, kteří se dostali kvůli šíření koronaviru do nesnází, Petříček uvedl, že by neměli být nemocní.

Ministerstvo zakáže návštěvy na lůžkových odděleních

Ministerstvo zdravotnictví od úterka zakáže návštěvy na lůžkových odděleních v nemocnicích či v domovech seniorů. Po ranním zasedání Bezpečnostní rady státu to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mimořádné opatření má sloužit jako prevence proti šíření nového typu koronaviru a zabránit nákaze především u nejrizikovějších skupin, jako jsou senioři či lidé s dalšími onemocněními.

Zákaz se nebude týkat mimo jiné návštěv na dětských odděleních, u lidí s omezenou svéprávností, lidí s nemocí v posledním stadiu či v hospicích. Vojtěch vysvětlil, že u oddělení, pro která budou platit výjimky, je riziko nákazy menší. Zákaz by na nich mohl současně mít nepříznivé důsledky pro hospitalizované. "Cílíme skutečně na zařízení, kde může dojít k riziku nákazy a může dojít k ohrožení nejohroženějších skupin," uvedl Vojtěch. Premiér Andrej Babiš (ANO) dodal, že úřad musí ještě dořešit otázku domácí péče.

Na deseti hraničních přechodech vznikne zázemí na odběr vzorků

Na deseti hraničních přechodech, kde aktuálně platí mimořádná opatření, vznikne zázemí pro odběry vzorků u lidí s podezřením na nákazu koronavirem. Po zasedání vlády to novinářům řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Část výbavy na hranicích bude pocházet ze zásob ministerstva obrany, jedná se například o zdravotnické kontejnery, které jsou součástí polních nemocnic. Armáda vypomůže s testováním cizinců, kteří budou vykazovat symptomy nákazy, také personálně. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dodal, že armáda je schopná kontejnery a zdravotnické stany k hranicím dopravit do několika hodin.

Podle vlády není důvod k plošnému zavírání škol a rušení akcí

Zavírání škol kvůli koronaviru není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v současné situaci šíření nákazy na místě. V souvislosti s uzavřením pražských škol Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) a Vysoké školy ekonomické uvedl po zasedání vlády, že jde čistě o odpovědnost jejich vedení. Vláda podle Vojtěcha nemá informace, že by tak školy činily po konzultacích s hygieniky. V Česku platí dále pouze ohlašovací povinnost velkých akcí, plošně je vláda nezakázala.

Schillerová: Připravíme odklad daní pro cestovní ruch kvůli viru

Stát připraví návrhy, jak firmám a živnostníkům z oboru cestovního ruchu pomoci například odložením splácení daní. Po jednání se zástupci cestovních kanceláří to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že někteří podnikatelé hovořili o poklesu i o 70 procent. Večer následně vicepremiér Karel Halíček (za ANO) jednal o podpoře průmyslu a hospodářství.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) znovu zdůraznil možnost programu bezúročných půjček, na který vláda vyčlenila 600 milionů korun. O peníze budou moci podnikatelé požádat přes Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Schválený speciální program COVID mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky. Havlíček očekává o program velký zájem, čerpat půjčky budou moci právě i cestovní kanceláře. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý dodal, že situace ukazuje, jak velký dopad má cestovní ruch na českou ekonomiku.

Vězeňská služba bude kvůli viru měřit teplotu návštěvníkům

Vězeňská služba (VS) zavedla kvůli nebezpečí šíření nákazy koronavirem povinné bezkontaktní měření tělesné teploty u všech, kdo vcházejí do věznic či detenčních ústavů. K zákazu návštěv odsouzených nepřistoupila. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová. "V případě, že u příchozí osoby bude zjištěna tělesná teplota vyšší než 37 °C, nebude moci do těchto objektů vstoupit.

Prodeje letenek se v ČR kvůli koronaviru snížily až o 40 procent

Zájem Čechů o letenky se kvůli šíření nového typu koronaviru se v posledních týdnech snížil až o 40 procent. Klesl především zájem o země v jihovýchodní Asii a Itálii. Nižší obsazenost letadel by tak v případě některých destinací mohla vést i ke snížení cen za letenky. Vyplývá to z informací prodejců pro ČTK. Vliv koronaviru na leteckou dopravu je podle prodejců značný. Prodeje se však úplně nezastavily, řada cestujících začala vyhledávat jiné destinace.

Babiš: Zeman stále počítá s účastí na summitu 17+1 v Pekingu

Prezident Miloš Zeman podle premiéra Andreje Babiše (ANO) stále počítá s účastí na summitu 17 zemí střední a východní Evropy a Čínou. Do Číny by ho měl v dubnu doprovodit vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Babiš to novinářům řekl po jednání Bezpečnostní rady státu. Podrobnosti proberou ústavní činitelé ve středu. Podle Hamáčka je rozhodnutí, zda se akce s ohledem na šíření nového typu koronaviru bude konat, především na čínské straně.

Zeman v lednu oznámil, že na summit nepojede, protože se mu nelíbí rozsah čínských investic v ČR. V minulosti sliboval mnohamiliardové čínské investice, řada projektů ale zůstala jen na papíře. Zástupci Hradu poté o investicích několikrát jednali s čínským velvyslanectvím a čínskou společností CITIC Group. Výsledkem jednání byl podle informací ČTK výběr několika projektů, které by mohly být v blízké budoucnosti dokončeny. Hrad poté účast na summitu potvrdil.

Česká pošta roznese téměř pět milionů letáků o koronaviru

Česká pošta tento týden roznese do všech schránek 4,96 milionu letáků s informacemi o novém typu koronaviru. Lidé by je měli dostávat od úterý. ČTK to řekl Ivo Vysoudil z tiskového oddělení ČP. Leták obsahuje preventivní informace o koronaviru. Shrnuje příznaky nákazy, radí s prevencí a také vyvrací některé mýty, které epidemii provází. Obsahuje kontaktní informace a nejčastější dotazy, na které odpovídá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a jeho náměstek Roman Prymula.

Plošná distribuce letáků je součástí informační kampaně, kterou stát v souvislosti s koronavirem zahájil. O viru informují Čechy v zasažených oblastech mobilní operátoři, informační SMS zároveň dostávají všichni navrátilci ze zahraničí. Informace jsou i na dálničních informačních tabulích, na nádražích, v mezinárodních spojích nebo v obchodních centrech. Ode dneška rozdávají policisté na deseti hraničních přechodech infromační letáky řidičům.

Nezaměstnanost v únoru klesla na 3 procenta

Nezaměstnanost v jarních měsících zřejmě ještě mírně klesne v souvislosti s nástupem sezónních prací. Uvedli to dnes analytici v reakci na zveřejněná data Úřadu práce ČR za únor. Později podle ekonomů ale podíl nezaměstnaných začne mírně růst a sníží se i počet volných pracovních míst. Důvodem bude postupné zpomalování ekonomiky, které může být umocněno dopady šíření koronaviru. Nezaměstnanost v Česku v únoru po dvou měsících růstu klesla na 3 procenta. Počet lidí bez práce klesl proti lednu o téměř tři tisícovky na 227.369, což je nejnižší únorová hodnota od roku 1997.

Pokles nezaměstnanosti v únoru není podle ekonoma ČSOB Petra Dufka překvapení. "Spíše je už pravidlem, že poté co se na přelomu roku lidé hlásí na úřady práce, tak od února se zase část z nich s rozběhem sezónních prací do zaměstnání postupně vrací. Nakonec to uvidíme i v dalších dvou měsících, kdy se opět rozběhnou práce ve stavebnictví, zemědělství a v některých službách," uvedl. Hlavní ekonom Unicredit Bank Pavel Sobíšek počítá v březnu s dalším snížením podílu nezaměstnanosti na 2,9 procenta. Další měsíce jsou podle něj při odhadech zatíženy nejistotou související s šířením koronaviru. "Dopady na trh práce ale přijdou až se zpožděním za jinými makroekonomickými ukazateli," dodal.

Průměrný věk nezaměstnaných činil v únoru 43,1 roku a více než třetina lidí bez práce měla více než 50 let.Z regionů republiky měla ke konci února nejnižší nezaměstnanost stejně jako v lednu Praha, kde podíl lidí bez práce stagnoval na 1,9 procenta. Naopak nejvyšší zůstal podíl nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji, kde stejně jako v lednu dosáhl 4,6 procenta. Z jednotlivých okresů měly nejnižší nezaměstnanost oblasti sousedící s Prahou - okresy Praha-východ s podílem lidí bez práce 1,2 procenta a Praha-západ s 1,5 procenta. Nejvyšší byla nezaměstnanost na Karvinsku s 6,9 procenta a na Bruntálsku a Znojemsku, kde činila shodně 5,9 procenta. V naprosté většině okresů lidí bez práce ubylo.

Přebytek zahraničního obchodu ČR v lednu klesl na 15,1 mld. Kč

Přebytek zahraničního obchodu ČR v lednu meziročně klesl o 2,4 miliardy korun na 15,1 miliardy. Negativně se na tom podepsalo mimo jiné obchodování s počítači, naopak pozitivní vliv měl zejména obchod s auty. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila přebytkem 72,6 miliardy Kč, výsledek tak byl zhruba stejný jako před rokem. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 2,3 miliardy na 56,1 miliardy korun.

Analytici: Akcie mohou dál klesat, na trhu je panika

Světové a české akcie mohou dál klesat, investoři prudce reagují na další překvapivé zprávy o šíření koronaviru a cenovou válku na trhu s ropou. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Paniku finančních trhů podle nich přiživují i zprávy o vyhlášených karanténách a omezení ekonomické produkce, cestovního ruchu, dopravy nebo zásobování průmyslových firem. "Výkonnost tuzemských akcií se v následujících dnech bude odvíjet od západoevropských burz. Další poklesy samozřejmě nelze vyloučit. Krátkodobě tak může index PX odepsat dalších pět procent," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Aktuální propady ale považuje za neadekvátní.

Největší burzovní propady hlásí Itálie, kde index během rána odepsal přes deset procent. Propady zaznamenaly všechny významné burzy v Evropě. Pražský index PX nyní ztrácí přes čtyři procenta. Akcie ČEZ se krátce obchodovaly za 420 Kč za kus, což bylo nejméně od závěru roku 2017. Akcie na pražské burze se obchodují závisle na vývoji akcií v USA a Německu, upozornil analytik společnosti Starteepo Dušan Jilčík. Jak připomněl, české akcie nebyly před vypuknutím koronavirové epidemie na maximu. Jejich propad tak zatím je o 13 procent, zatímco například německé akcie ztratily 21 procent. V době finanční krize před 11 lety se český akciový trh propadl během půlroku o 60 procent.

Záchranář: Skupina Čechů patrně lavinu v Rakousku strhla sama

Pětičlenná skupina Čechů, která v neděli zahynula pod lavinou v oblasti masivu Dachstein, pravděpodobně sama uvolnila sněhovou masu. Agentuře APA to řekl šéf hornorakouských horských záchranářů Christoph Preimesberger. Těla obětí laviny už podle APA byla uvolněna k transportu do České republiky. Tři ženy a dva muži ve věku od 27 do 46 let v noci ze soboty na neděli přenocovali na horské chatě Seethalerhütte na masivu Dachstein. V neděli dopoledne je lavina zastihla ve výšce kolem 2800 metrů při túře na sněžnicích. Turisté s sebou neměli lavinový vyhledávač a všech pět jejích členů našli záchranáři už mrtvé poté, co pomoc přivolali svědci události.

Podle člena rakouského Alpského spolku Thomase Poltury, který v neděli hovořil s APA, mohli Češi situaci podcenit. Na Dachsteinu podle něj platil zvýšený, třetí stupeň lavinového nebezpečí. Na místo neštěstí byly vyslány posádky horských záchranářů a policistů i několik vrtulníků. APA upozornila, že túry na sněžnicích se těší stále větší oblibě, ale hrozí při nich podcenění rizik. Často se do nich přitom pouští i lidé, kteří neumí nebo nechtějí lyžovat. Odborník na horské sporty Michael Larcher v rozhovoru s APA řekl, že pěší turisté, ať už se sněžnicemi nebo bez nich, vytvářejí větší bodový tlak na sněhovou pokrývku než lyžaři, jejichž hmotnost je rozložena na větší plochu. Většinou jsou mezi pěšími turisty ve skupině také menší rozestupy. I tyto parametry mohly sehrát svou roli v případě nedělní tragédie, domnívá se Larcher.

Karlův most znovu posprejoval neznámý vandal

Neznámý vandal zřejmě o víkendu posprejoval část Karlova mostu. Podle serveru iDnes.cz se fotografie posprejovaného mostu objevila na sociálních sítích v pondělí. Nápis "Kraków + Moscow = Prague 8. 3. 2020" se nachází v podloubí mostu u Čertovky. Sprejera podle iDnes.cz žádná z bezpečnostních kamer nezachytila, podle mluvčí městských strážníků Ireny Seifertové do prostoru kamery nedohlédnou. Karlův most posprejovali vandalové i v minulosti. Obvodní soud pro Prahu 1 loni v listopadu uložil podmínky a peněžité tresty bratrům z Německa, kteří v polovině července na pilíř mostu nasprejovali nápis o rozměrech pět krát dva metry.

Na Motosalon v Brně přišlo za čryři dny 55.000 lidí

Mezinárodní veletrh motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení nazvaný Motosalon navštívilo za čtyři dny na brněnském výstavišti asi 55.000 lidí. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí veletrhu Dita Brančíková. Letošní ročník byl rekordní, celkem 160 vystavovatelů nabídlo skoro 400 značek. Podle Brančíkové poprvé za 11 ročníků překonal počet vystavených motocyklů, skútrů a čtyřkolek hranici 1000 strojů. "Návštěvníci přijeli z celé republiky i přes varování neúčastnit se hromadných akcí. Motosalon 2020 byl nejlepší za 11 let, kdy jsme se ujali jeho režie," řekl generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš.

Poprvé se společně s Motosalonem konalo i mistrovství ČR ve stuntridingu, čili akrobatické jízdě s kaskadérskými prvky. V závodě se představilo přes 20 českých jezdců. Doprovodný program doplnila i Show Arena, kde se představili kaskadéři.

Česká centra kvůli koronaviru mění program v Soulu,Tokiu i Itálii

Česká centra působící v zahraniční kvůli koronaviru upravují program ve svých pobočkách v Soulu, Miláně, Tokiu, Římě, Paříži a Mnichově. ČTK o tom dnes informovala mluvčí center Petra Jungwirthová. Pařížský Knižní Salon du Livre, na kterém se plánovala česká účast, byl zrušen. Doprovodný program k české účasti organizovaný Českým centrem Paříž se podle mluvčí uskuteční beze změny. Síť center zahrnuje 25 poboček.

Zachován zůstává doprovodný program k účasti na zrušeném pařížském knižním veletrhu, organizovaný Českým centrem Paříž a Českým literárním centrem. Nabídka zahrnuje například otevření reprezentativního českého knihkupectví, představení výstavy Nejkrásnější kniha roku, křest nového překladu knihy Josefa Pánka, setkání s autory a překladateli, grafický workshop Juraje Horvátha i jazzový koncert Hlaskontrabass.

Narození továrníka Schichta si připomněli Ústečané u jeho hrobky

V Ústí nad Labem si lidé připomněli 165. výročí narození zakladatele proslulé továrny na mýdlo s jelenem Johanna Schichta. Právě toto mýdlo k bustě na hrobce položil ředitel muzea Václav Houfek. Na místě se o víkendu zastavil i jeden z potomků rodiny George Michael Schicht. Velkoryse zdobená secesní hrobka je řadu let opuštěná, přesto se u ní pravidelně objevují květiny. Sedmadvacetiletý Schicht řekl, že je potěšen, že jméno jeho rodiny je ctěno. Do České republiky přijel nyní poprvé. "A doma mi řekli, že určitě musím jet do Ústí nad Labem, kde to všechno začalo," uvedl. Jeho otec má nad svým psacím stolem obrázek Ústí nad Labem. "Jsem na svou rodinu hrdý," zdůraznil.

Hrobku továrníka v roce 1912 nechali vystavět jeho synové Georg a Heinrich. Po stranách nese sochařskou výzdobu symbolizující vztah muže a ženy a muže s mužem. V centrální části je mramorová busta podnikatele, která dříve vynikala na pozadí zlaté mozaiky. "Schichtovi jsou spojeni se vznikem moderního průmyslu, koncern Unilever, který založila rodina společně s dalšími subjekty, je dodnes jedním z dominantních světových hráčů na trhu s potravinami, drogistickým zbožím a podobně," uvedl ředitel.

Hustopečské Slavnosti mandloní a vína budou poprvé třídenní

Zájem o hustopečské Slavnosti mandloní a vína v posledních letech rostl tak, že pořadatelé se rozhodli prodloužit je ze dvou dnů na tři. Uskuteční se tak od pátku do neděle od 27. do 29. března, uvedl v tiskové zprávě za organizátory Pavel Pichler. Devátý ročník slavností začne v pátek podvečerním otevřením vinných sklepů. "Sobotní program počítá s kuchařskými show finalistů soutěže MasterChef Česko Ley Skálové a Honzy Vorla, mandlovým jarmarkem, soutěží jedlíků a chybět nebude ani hudební program," uvedl Pichler. Na náměstí budou jako každý rok stánky především s jídlem a pitím, restaurace nabídnou mandlová menu, točit se bude mandlové pivo a nalévat se budou mandlové likéry. Lidé se také budou moct projít v mandloňových sadech. Zda budou rozkvetlé, záleží na počasí. Procházku zpříjemní stanoviště s pochoutkami.

Počasí

Oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku zpočátku jasno až polojasno. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.