Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Babiš: Při porušení pravidel karantény hrozí pokuta až tři milióny korun

Lidé s trvalým pobytem v Česku, kteří se od soboty vrátí z Itálie, musí tuto skutečnost oznámit bez osobního kontaktu lékaři. V mimořádném opatření, které má zabránit šíření nového koronaviru, o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Lékařům ministerstvo nařídilo, aby u všech těchto lidí rozhodli o dvoutýdenní karanténě, uvedl Babiš. Podle vlády je aktuálně v Itálii asi 16.500 Čechů. Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou. "Za porušení karantény hrozí podle zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až tři miliony korun," řekl premiér. Lékař bude oprávněn karanténu prodloužit, dodal Babiš. Současně vyzval zaměstnavatele, aby zaměstnancům vycházeli vstříc a domluvili se s nimi na práci z domova. Stát je podle Babiše připraven obratem vytvořit programy pro kompenzaci ztrát podnikatelů v souvislosti s opatřeními, které kvůli koronaviru vyhlásil.

Česko má 19 potvrzených pacientů s nákazou koronavirem. Tři lidé jsou v domácím léčení. Jedním z nakažených je roční kojenec. Nejstaršímu je 68 let. Uvedl, že většina pacientů pobývala v Itálii, jedna nakažená v americkém Bostonu a jedna se pak nakazila od příbuzných v Česku. U žádného infikovaného není vážný průběh nemoci. Osm lidí se léčí v pražské nemocnici Na Bulovce, sedm v nemocnici v Ústí nad Labem a tři jsou doma. Poslední potvrzená pacientka je z Ústeckého kraje a také zůstává v domácím léčení. Byla na lyžařském zájezdu v Lombardii, ale jinde než ostatní nakažení v tomto kraji.

Smartwings a ČSA kvůli koronaviru snižují počty letů i náklady

Největší česká letecká skupina Smartwings, do které patří i ČSA, kvůli dopadům šíření koronaviru zavedla úsporná opatření. Snižuje frekvenci letů do většiny evropských destinací, snižuje mzdové náklady a zastavila nábor nových zaměstnanců. Zároveň připouští další redukci letů v případě poklesu poptávky. Smartwings podle mluvčí podruhé během jednoho roku musí čelit bezprecedentním a mimořádným okolnostem, které nemohla ovlivnit. Od loňského března nemůže provozovat nové letouny Boeing 737 MAX 8 kvůli jejich globálnímu pozastavení provozu.

Babiš vyzval Čechy, aby nejezdili do Itálie

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou vyzval Čechy, aby kvůli koronaviru nejezdili nikam do Itálie. Lidé, kteří se odtud budou vracet, mají zůstat dva týdny doma. O změně postoje k návštěvám Itálie informoval krátce před společným jednáním s hejtmany na twitteru. Babiš také požádal zaměstnavatele, aby zaměstnancům, kteří mají zůstat doma dva týdny po návratu z Itálie, umožnili pracovat na dálku. "Toto preventivní opatření je nezbytné, abychom se vyhnuli nekontrolovanému šíření koronaviru v České republice," uvedl Babiš. "Samozřejmě budeme řešit ekonomické dopady, ale teď je maximální priorita zdraví našich občanů a zamezení šíření koronaviru," uvedl. Také ministerstvo zahraničních věcí doporučuje Čechům necestovat do Itálie. Zdůvodnilo to rozhodnutím ministerstva zdravotnictví o karanténě pro všechny, kdo se vrátí.

Na VŠ v Itálii je asi 150 českých studentů s programem Erasmus

Na vysokých školách v Itálii je kolem 150 českých studentů, kteří tam vyjeli s programem Erasmus. ČTK to ekla mluvčí Domu zahraniční spolupráce (DZS) Lucie Durcová. Naopak v Česku studuje několik stovek Italů. Přes 170 by nyní mělo v ČR být se stipendijním programem Erasmus, další stovky jsou zapsány ve standardních studijních programech.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež v rozhovoru pro Českou televizi Papež uvedl, že v Itálii bylo za posledních 14 dní 30.000 Čechů, z toho 15.000 s CK a 15.000 se do země vypravilo individuálně. Návštěvám nyní dominují lyžařská střediska.

Hohlmeierová, Zdechovský a Peksa dostali 2500 výhrůžek a urážek

Členové rozpočtového výboru Evropského parlamentu - Monika Hohlmeierová (CSU), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Mikuláš Peksa (Piráti) - dostali za poslední týden na 2500 urážlivých a výhružných zpráv. V telefonickém rozhovoru s ČTK to řekla německá politička Hohlmeierová, která se zabývá možným střetem zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Ve strachu podle svých slov kvůli výhrůžkám nežije, ale policejní doporučení bere velmi vážně.

Babiš minulý týden političku vládní Křesťanskosociální unie (CSU) označil za pomatenou a Zdechovského s Peksou za vlastizrádce. Všem třem od té doby podle Hohlmeierové výrazně přibylo urážek a výhrůžek, které dostávají. Dodala, že zároveň dostává řadu zpráv od lidí, kteří jí vyjadřují podporu a za českého premiéra se omlouvají. V tvrdě kritických zprávách psaných často česky, ale také německy nebo anglicky se podle političky často objevují nacionalistické a extremistické názory.

Čaputová u příležitosti 100 let ústavy v úterý navštíví Brno

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v úterý navštíví Brno. Zúčastní se slavnostního shromáždění ke 100. výročí přijetí Ústavy Československé republiky. Shromáždění pořádá Ústavní soud ve svém sídle. Československá ústava byla schválena na dvoudenní schůzi Národního shromáždění v únoru 1920, a to jednomyslně. "V páté hlavě ústavy byl zařazen obsáhlý katalog občanských práv, svobod a povinností, který deklaroval rovnost všech občanů a povolání, a na svoji dobu byl skutečně moderní a pokrokový," uvedl v tiskové zprávě generální sekretář soudu Vlastimil Göttinger.

Mluvčí ruské diplomacie kritizovala přejmenování náměstí v Praze

Za naprosto absurdní a logicky nevysvětlitelné označila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová rozhodnutí pražských úřadů přejmenovat náměstí v české metropoli po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Právě na výročí vraždy, 27. února, pražský primátor Zdeněk Hřib spolu s Němcovovou dcerou odhalil tabulku se jménem zavražděného politika na náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze 6. "Plánuje se podpora opozici ve Francii například zřízením pomníku 'žlutým vestám'? Proč je objektem zájmu Prahy pouze Rusko?" ptala se ruská diplomatka.

Velvyslanec čeká, že obchodní fórum posílí český vývoz do USA

Česko-americké obchodní fórum, které se uskuteční příští týden na Pražském hradě, by mělo být prvním ročníkem pravidelné akce. Novinářům to řekl americký velvyslanec Stephen King, který věří tomu, že fórum významně přispěje i k růstu českého vývozu do Spojených států. Na fórum by mělo dorazit na 300 účastníků, podle velvyslance by program nemělo ovlivnit současné rozšíření nákazy koronavirem. Na konferenci vystoupí prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO) nebo předseda Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Obchodní fórum bude součástí Americko-českého podnikatelského týdne konaného 10. až 13. března. Během celého týdne se uskuteční semináře o možnosti podnikání v USA nebo prezentace jednotlivých amerických států. King ve středu pořádá recepci pro podnikatele, na kterou byli pozváni i Babiš a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Spojené státy jsou pro ČR 11. největším exportním trhem.

Kanadská velvyslankyně chce v ČR posilovat obchod

Nová kanadská velvyslankyně Ayesha Rekhiová chce v Česku prosazovat rozvoj vzájemného obchodu a bezpečnostní spolupráci, nabízí ale i sdílení kanadských zkušeností v sociální oblasti a v souvislosti s migrací. V rozhovoru s ČTK ocenila vstřícný postoj Čechů ke Kanadě, podle ní k sobě mají obě země velmi blízko na mezilidské úrovni, což je dáno i společnou historií. Velvyslankyně zdůraznila, že česko-kanadské vztahy jsou už nyní na velmi dobré úrovni, mezi zeměmi nejsou žádná sporná témata. Rekhiová pro kanadskou diplomacii pracuje 20 let. V minulosti působila na několika velvyslanectvích v Asii, v Česku je poprvé na pozici velvyslankyně, které se formálně ujala loni v listopadu. Zdůraznila však, že na Česko má silné vazby i díky tomu, že vyrůstala v Torontu. "Česká komunita v Torontu je velmi výrazná a živá," řekla.

Velvyslankyně také ocenila, že Češi Kanadu vnímají příznivě. Je to podle ní dáno mimo jiné historickou zkušeností, když v Kanadě našlo ve 20. století domov mnoho českých emigrantů. Až 100.000 Kanaďanů také podle Rekhiové uvádí, že má kořeny v Česku. Vzájemný vztah obou zemí podle velvyslankyně zlepšuje i to, že obě země mají společné hodnoty a spojují je i další zájmy, jako je například láska k hokeji.

Tlak na růst mezd podle analytiků v ekonomice polevuje

Tlak na růst mezd v souvislosti se zpomalující výkonností ekonomiky polevuje, ukázali podle ekonomů nová čísla o průměrných mzdách. Navíc reálný růst výdělků bude letos omezovat vyšší inflace. Zároveň bude pokračovat trend z loňského roku, kdy rostly více mzdy ve veřejném sektoru než v podnikatelské sféře, upozornili ekonomové. Průměrná mzda v Česku podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o 6,7 procenta na 36.144 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,6 procenta. Za celý rok 2019 stoupla průměrná mzda meziročně o 7,1 procenta na 34.125 Kč.

"Vzhledem k předpokládanému zpomalování ekonomiky a určitému uvolnění napětí na trhu práce očekáváme, že růst mezd v letošním roce zvolní a bude se pohybovat kolem 5,5 procenta," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Celkový růst mezd letos podle něj podpoří další navyšování mezd pro pedagogické pracovníky, zdravotníky a ostatní zaměstnance státního sektoru. Analytik Raiffeisenbank Vít Hradil v souvislosti s vývojem mediánové mzdy pak podotkl, že poprvé je možné konstatovat, že polovina českých zaměstnanců vydělává přes 30.000 korun.

Diplomat Šedivý povede Evropskou obrannou agenturu EDA

Bývalý český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý bude šéfem Evropské obranné agentury (EDA). Informoval o tom ministr zahraničí Tomáš Petříček. Do prestižní funkce českého diplomata zvolily členské země Evropské unie. Šedivý v čele agentury nahradí Španěla Jorgeho Domecqa, který po pěti letech skončil v lednu. Šedivý povede EDA jako první zástupce postkomunistických zemí. Finálovým protikandidátem šestapadesátiletého diplomata byl dosavadní italský velitel unijní námořní operace Sophia Enrico Credendino. Podle informací ČTK Šedivého kandidaturu v únoru podpořil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, což pomohlo přesvědčit některé země.

Ze Zbirohu vyjede konvoj s humanitární pomocí Řecku

Z Národní základny humanitární pomoci ve Zbirohu vyjede konvoj s pomocí pro Řecko. Země čelí náporu uprchlíků na hranici s Tureckem poté, co jim Ankara přestala bránit v cestě do Evropské unie. Česká republika tam na základě rozhodnutí vlády posílá elektrocentrály, čerpadla, matrace, spací pytle nebo stany a přikrývky za 2,5 milionu korun. Materiál je ze zásob hasičů a ministerstvo vnitra ho uhradí z rezervy svého humanitárního programu Pomoc na místě. Řecko podle ministra Jana Hamáčka (ČSSD) vybraný materiál schválilo a je připraveno ho převzít.

Hamáček už dřív řekl, že Česko je připraveno poslat Řecku také milion eur (asi 25,5 milionu korun) na nákup materiálu a až 50 policistů. Řecko podle něj zatím ani o jedno z toho nepožádalo. Po oznámení Ankary, že už nebude bránit uprchlíkům v cestě do EU, se od minulého pátku snaží do Řecka proniknout tisíce lidí.

V Česku se letos bude stavět 230 km dálnic a silnic

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude letos stavět nebo opravovat 230 kilometrů dálnic a silnic. Z toho 100 kilometrů bude tvořit nová výstavba a zbytek opravy, včetně D1. Ekologičtí a jiní aktivisté teď v Česku blokují zhruba tři desítky důležitých dopravních staveb. Premiér Andrej Babiš (ANO) bude s ekology jednat. Premiér spolu s generálním ředitelem ŘSD Radkem Mátlem to uvedli na tiskové konferenci. "Dopravní stavby nám blokují různí aktivisti. V první řadě Děti Země," uvedl Babiš. Děti Země principiálně blokují podle premiéra všechny dálnice. Vedle jednání s aktivisty stát podle něj chystá legislativu, která pomůže zpožďování staveb kvůli obstrukcím vyřešit.

Cenu za lidská práva získal vězněný tádžický obhájce

Cenu organizace Člověk v tísni za ochranu lidských práv dostal vězněný tádžický právník Buzurgmehr Jorov, který byl ve své zemi odsouzen na 28 let kvůli obhajobě pronásledovaných členů opozice. Ocenění za něj v Praze převzal jeho bratr Džamšed, který žije v polském exilu. Předání se zúčastnil i ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov, který strávil léta v ruském vězení kvůli nesouhlasu s ruskou okupací Krymu.

Buzurgmehr Jorov byl iniciátorem zřízení nezávislé advokátní komory v Tádžikistánu. Obhajoval ty, jejichž zájmy byly ve střetu s plány tádžické vládnoucí elity. V roce 2015 se jako jeden z mála rozhodl obhajovat 13 členů opoziční Strany islámské obrody. Když vláda označila stranu za teroristickou organizaci, byl Jorov zadržen a obviněn z "vzbuzování národního, rasového, místního nebo náboženského nepřátelství a extremismu".

Výstaváři přijdou o 450 milionů kvůli rušení zahraničních akcí

České výstavářské firmy přijdou kvůli rušení zahraničních veletrhů kvůli koronaviru o 450 milionů korun, krize tohoto průmyslu se dotkne desítek tisíc lidí. Výstaváři budou žádat o pomoc vládu. Po jednání krizového svazu Asociace výstavářských firem ČR (AVF), která zastupuje stovku firem, to novinářům řekl jeho předseda Jiří Carda. "Situace je pro velkou část našeho sektoru likvidační. Za poslední týden bylo v zahraničí zrušeno přes 100 akcí, na kterých měli zakázky. Je to jako když zpomalíte ze stovky na nulu, jako když narazíte do zdi," konstatoval Carda. Zdůraznil, že propad odvětví nenastal zaviněním majitelů firem, že na podobnou situaci se nedá připravit. "Je to ale prakticky likvidace celého odvětví, jaro je vrcholem naší výstavářské sezony," dodal Carda.Výstavářství je podle něj exportní obor, který zaměstnává desítky tisíc lidí.

Počasí

Většinou zataženo, ojediněle oblačno. Na většině území občas déšť (70 %), od západu méně srážek. Na východě možnost sněžení (od asi 500 m). Maximální teploty 7 až11 °C.