Denní souhrn zpráv

Testy prokázaly další tří případy koronaviru, celkem je jich osm

Testy prokázaly v Česku další tři pozitivní případy nákazy novým typem koronaviru. Jde o dva příbuzné ženy z Děčína, u které se nákaza potvrdila dříve, a ženu z Prahy 6, kterou testovala soukromá laboratoř. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Celkem je v zemi už osm nemocných. Dva nové případy pocházejí z okolí dvou již dříve nakažených z Děčína. "Oba dva byli do výsledků testů izolováni v domácí karanténě a oba budou hospitalizováni v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Rodina se vrátila z oblasti Veneto v Itálii," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpányová.

Třetí potvrzený vzorek testovala soukromá laboratoř a později byla přítomnost nukleové kyseliny viru potvrzena i v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu. "Vzhledem k tomu, že neexistuje potvrzení o kvalitě původního vzorku, byl v Nemocnici Na Bulovce u dané pacientky odebrán vzorek nový a odeslán znovu na vyšetření do Národní referenční laboratoře," dodala. Oficiálně potvrzený výsledek má být znám dnes večer.

Ministerstvo financí cenovým rozhodnutím začalo regulovat ceny respirátorů. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 Kč bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 Kč bez DPH. Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření nového koronaviru. Podle dostupných informací jsou respirátory, které slouží jako ochrana proti nákaze novým koronavirem, nedostatkovým zbožím i u dodavatelů.

Země V4 budou sdílet informace ohledně nákazy koronavirem

Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, si budou vyměňovat informace ohledně nákazy novým typem koronaviru. V případě potřeby zváží i vzájemnou výpomoc u dodávek zdravotnických prostředků, řekl po mimořádném summitu skupiny v Praze premiér Andrej Babiš (ANO). "Konstatovali jsme, že není důvod k panice, ale musíme být obezřetní a šíření nákazy omezit." Podle Babiše je na místě úzce si vyměňovat informace a koordinovat případná mimořádná opatření, jako jsou omezení velkých akcí. Babiš také podotkl, že se v nejbližší době setkají ministři zdravotnictví V4, aby projednali konkrétní formu spolupráce.

Posledním letadlem z Bergama do Brna přiletělo jen 16 lidí

Poslední let z italského Bergama do Brna využilo pouhých 16 cestujících, opačným směrem odletělo brzy odpoledne o jednoho člověka méně, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Letiště Brno Jakub Splavec. V neděli už letadlo společnosti Ryanair nepřiletí, protože vláda na začátku týdne zakázala přímé letecké spojení s letišti v severní Itálii kvůli snížení rizika šíření nákazy novým typem koronaviru. Opatření platí od čtvrtka zatím dva týdny.

Vietnamský letecký dopravce Bamboo Airways odložil o zhruba měsíc zahájení provozu linky mezi Hanojí a Prahou. Důvodem je pokles poptávky kvůli šíření koronaviru. Uvedl to server Zdopravy.cz. Informace o odložení startu mu potvrdila mluvčí pražského letiště Kateřina Pavlívková a je to zřejmé také z rezervačního systému aerolinky, kde jsou lety do 26. dubna označeny jako vyprodané. Aerolinky měly začít létat mezi ČR a Vietnamem dvakrát týdně od konce března. V souvislosti s propadem poptávky kvůli koronaviru ale omezují spojení do Asie i další letecké společnosti.

Petříček: Zeman potvrdil účast na summitu 17+1 v Číně

Prezident Miloš Zeman se v dubnu zúčastní summitu středo- a východoevropských zemí 17+1 v Číně. Jeho účast Pekingu potvrdil minulý týden při návštěvě Číny prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Informaci serveru Seznam Zprávy ČTK potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zeman v lednu oznámil, že na summit nepojede, za jeden z důvodů rozhodnutí označil chybějící čínské investice v Česku. Později Mynář ČTK řekl, že prezident by mohl své rozhodnutí změnit, pokud by čínští zástupci byli během summitu ochotni uzavřít s českými podnikateli smlouvy na konkrétní projekty. Server Seznam Zprávy uvedl, že Zeman dostal pozvání na státní návštěvu Číny.

"Pan prezident účast na summitu 17+1 potvrdil. Předpokládám, že bude ale také záležet na vývoji epidemie koronaviru," napsal ČTK v SMS Petříček. Pražský hrad nechtěl otázku Zemanovy účasti na summitu komentovat. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nejprve ČTK během dne sdělil, že k čínské cestě nemá nyní žádné sdělení. Na Petříčkovo vyjádření později reagoval slovy, že až bude chtít Kancelář prezidenta republiky "oznámit informaci týkající se jakékoliv zahraniční cesty, učiní tak sama, a nikoliv prostřednictvím kohokoliv jiného". Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák dnes ČTK řekl, že Čína i nadále s pořádáním summitu počítá. Přípravy podle něj pokračují i navzdory epidemii koronaviru, který se šíří právě z Číny.

Česká humanitární pomoc by mohla odjet do Řecka do konce týdne

Česká humanitární pomoc by mohla odjet do Řecka do konce týdne. Poslancům to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Řecko čelí náporu migrantů na hranici s Tureckem potom, co jim Ankara přestala minulý týden bránit v cestě do Evropské unie. Situací se budou odpoledne zabývat na mimořádné schůze ministři vnitra členských zemí EU. "Řecká strana odsouhlasila materiál, který potřebuje a který je ochotna si převzít," uvedl Hamáček. Materiál pochází ze zásob hasičů. Ministr zopakoval, že Česko nabídlo Řecku také okamžitou finanční pomoc jeden milion eur (asi 25,5 milionu korun). Může také nabídnou dalších 20 policistů do Evropské pohraniční služby Frontex k nynějším 18. "Česká republika udělá maximum pro to, aby se neopakovala migrační krize z roku 2015," dodal Hamáček.

U tureckých hranic s Řeckem je podle něho nyní 10.000 až 15.000 migrantů. Jde podle něho zejména o Íránce, Iráčany, Pákistánce a Afghánce. "Nejedná se o migraci ze Sýrie, syrsko-turecká hranice je uzavřena," uvedl Hamáček.

Ocenění Podnikatel roku získal zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý

Vítězem ocenění EY Podnikatel roku za loňský rok se stal zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com Oliver Dlouhý. Prodejce letenek Kiwi.com patří mezi nejúspěšnější české startupy se zákazníky po celém světě. Výsledky organizátoři vyhlásili v pražském paláci Žofín. Poradenská firma EY (dříve Ernst & Young) pořádá soutěž ve světě od roku 1986. Aktuálně se koná téměř v 60 zemích, v Česku letos podvacáté. Dlouhý bude v červnu reprezentovat Českou republiku na světovém finále soutěže v Monte Carlu. Oliver Dlouhý založil současnou firmu Kiwi.com pod názvem SkyPicker.com v roce 2012 jako vyhledávač levných letenek. Nyní je jeho firma globálním prodejcem letenek, Dlouhý by ale chtěl, aby se stala globálním virtuálním dopravcem. Kiwi.com zaměstnává po světě 2800 lidí, hlavní sídlo ale má v Brně. Denně zpracuje 100 milionů vyhledávání a její tržby v roce 2018 dosáhly 28 miliard korun a zisku 111 milionů korun. Loni v červnu koupil většinový podíl akcií americký fond General Atlantic.

Slídily roku podle Iuridicum Remedium jsou BIS, Avast a PRE

Anticenu Velkého bratra za loňský rok získaly Bezpečnostní informační služba (BIS) a společnosti Avast a Pražská energetika (PRE). V 15. ročníku soutěže o největšího slídila jim je udělila devítičlenná porota neziskové organizace Iuridicum Remedium (IuRe), která je představila novinářům. BIS porota zvolila za návrh zákona, který jí podle členů poroty umožní nekontrolovatelné využití technologie na rozpoznávání obličejů. Avast dostal anticenu za prodej dat svých klientů a PRE za dlouholeté nahrávání zákazníků při jednáních na pobočkách.

Podle mluvčího BIS Ladislava Štichy jde o "cenu lidské hlouposti", její pořadatele v dopise zveřejněném na twitteru označil za nenapravitelně naivní. "Dnes touto cenou vyzýváte, ať je zpravodajská služba hluchá a slepá," uvedl. Hrozba terorismu se přitom podle něj za poslední roky v Česku výrazně nezměnila a žádný velký útok se neodehrál "jen díky práci bezpečnostních složek". Problémem podle ředitele organizace IuRe Vobořila je "chronická nedostatečná kontrola zpravodajských služeb" a snaha vyloučit z připomínkových řízení o posilování pravomocí rozvědky a kontrarozvědky Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Vobořil dodal, že organizace dostala od BIS na svoji cenu takovou reakci, že je zřejmé, že zpravodajská služba nestojí o diskusi.

Soutěž se hlásí k odkazu knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii. V Česku se koná od roku 2005. Ceny mají upozorňovat na údajné nepřijatelné zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy.

Ministerstvo předložilo novelu zavádějící DPH u malých zásilek z ciziny

Drobné zásilky do 22 eur (zhruba 560 korun) ze zemí mimo EU budou zřejmě od příštího roku podléhat dani z přidané hodnoty (DPH). Vyplývá to z novely zákona o DPH, kterou poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení. Změna nastane od příštího roku v celé EU. Drobné zboží, které si Češi objednávají z čínských i dalších e-shopů mimo EU, tak v příštím roce zřejmě zdraží. V současnosti podléhají DPH standardně všechny zásilky ze zemí EU, naopak malé zásilky v hodnotě méně než 22 eur pocházející ze zemí mimo EU jsou od DPH osvobozeny. "Je dobře, že se Evropa dokázala dohodnout na společném postupu k odstranění této nerovnosti," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v ČR stoupá. Loni jich bylo 28 milionů, předloni 25 milionů. Luděk Procházka z poskytovatele celních služeb Gerlach upozornil, že změna může přinést problémy kurýrním společnostem i České poště. Ty totiž budou muset najímat nové celní deklarantky, aby nápor administrativy zvládly. "V konečném důsledku bude opatření znamenat prodražení zásilek nejen o položku DPH, ale také o administrativní poplatky spojené s jejich odbavením. Tyto položky mohou v důsledku i převýšit původní hodnotu zásilky," uvedl. Čínští obchodníci se podle dřívějších informací již novým pravidlům přizpůsobují a staví po Evropě obří mezisklady.

Čeští vědci popsali dva nové druhy žab, jsou kriticky ohroženy

Dva nové druhy žab popsal tým vědců v čele s Václavem Gvoždíkem z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Miniaturní žabky z rodu afroskokanů našli v horských mlžných lesích na pomezí Kamerunu a Nigérie. O objevu, na kterém se kromě Čechů podíleli vědci ze Švýcarska, Spojených států a Kamerunu, v tiskové zprávě informovala Akademie věd. Kamerunské hory jsou domovem mnoha endemických, tedy jinde se nevyskytujících druhů. Vědci na žabky, které mají velikost do dvou centimetrů a žijí v oblastech okolo 2000 metrů nad mořem, narazili při terénním výzkumu. "Miniaturní velikost nově popsaných žab a malý areál jejich výskytu v odlehlých afrických horách byly hlavními příčinami, proč zůstaly žáby tak dlouho přehlížené. Rovněž najít je v jejich biotopu, husté nízké vegetaci kolem horských potoků, nebylo vůbec jednoduché," popsal Gvoždík. Vědci žabkám navrhli latinský název Phrynobatrachus arcanus - v češtině afroskokan tajemný. Druhý objevený druh afroskokana se jmenuje Phrynobatrachus mbabo - afroskokan Mbabo, neboť pochází z hory Tchabal Mbabo. Výzkumníkům se ho podařilo popsat díky muzejnímu materiálu ze sbírek přírodovědeckého muzea v Bonnu. Oba druhy žabek patří podle odborníků mezi kriticky ohrožené.

Ztráty biatlonového SP - téměř 50 milionů

Předseda organizátorů biatlonového Světového poháru v Novém Městě Jiří Hamza vyčíslil v České televizi ztráty kvůli zákazu účasti diváků na 45 až 50 milionů korun. Chce o kompenzaci jednat s ministrem školství Robertem Plagou i s premiérem Andrejem Babišem. O konání biatlonových závodů na Vysočině bez diváků rozhodla v pondělí Bezpečnostní rada státu kvůli riziku šíření nového typu koronaviru. Jako každý rok se do ochozů a k tratím chystalo každý den 30 tisíc fanoušků. Hamza prohlásil, že celkový rozpočet novoměstské akce narostl kvůli dalším opatřením na 70 až 72 milionů korun. Původně pořadatelé pracovali s částkou 65 až 70 milionů.

Sport

Čeští zástupci si pochvalují, že dnešní los Ligy národů přisoudil fotbalové reprezentaci atraktivní soupeře. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se ve druhé skupině Ligy B utkají se Skotskem, Izraelem a stejně jako při předloňské premiéře této soutěže se Slovenskem, které vede český trenér Pavel Hapal. "Skupinu hodnotím pozitivně. Slovensko jsme si přáli, protože zápasy se Slováky jsou vždy atraktivní, zejména pro fanoušky. Moc se na to těším. Dá se očekávat, že bude hodně fanoušků i na utkání se Skotskem. Myslím, že los se povedl," uvedl v nahrávce pro média předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy až polojasno. Ojediněle přeháňky nebo déšť (30 %), od 700 m sněhové. Maximální denní teploty 6 až 10 °C.