Denní souhrn zpráv

Babiš: Neúspěch summit k rozpočtu EU českou ekonomiku neohrozí

Výsledek summitu EU o rozpočtu na další období, který skončil bez dohody, neohrozí českou ekonomiku ani firmy, uvedl premiér Andrej Babiš. ČR může totiž ještě čerpat peníze z unijních fondů v rámci stávajících období až do roku 2023. Mimořádný summit věnovaný víceletému rozpočtu bloku po dvou dnech skončil bez dohody. Zástupci 27 zemí navzdory úpravě návrhu nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021-2027. Budou se proto k vyjednávání muset vrátit při další vrcholné schůzce.

Největším překvapením summitu byla podle Babiše pozice Nizozemska, Švédska, Dánska a Rakouska, které odmítly příjmy rozpočtu navržené předsedou Evropské rady Charlesem Michelem ve výši 1,074 procenta hrubého národního důchodu a požadují maximálně jedno procento HND. Skupina států západní a severní Evropy požadovala snížení navrhovaného objemu rozpočtu s odkazem na letošní odchod Británie z EU. Ten způsobí příjmový propad přes deset miliard eur (čtvrt bilionu korun) ročně, což podle původně předložené varianty měly z větší části kompenzovat bohaté země. Evropská komise předložila účastníkům summitu upravený návrh, jenž měl vyjít vstříc požadavkům velké části států. Nová varianta však při krátkém večerním zasedání podporu nezískala.

Nejvyšší ústavní činitelé proberou cestu šéfa Senátu na Tchaj-wan

Nejvyšší ústavní činitelé se na začátku března budou mimo jiné zabývat cestou předsedy Senátu na Tchaj-wan. Novinářům to řekl šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS). Kromě toho budou také probírat dopis čínského velvyslanectví určený Pražskému hradu, který varoval před možnými následky cesty bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Kvůli němu se ve středu setkal s čínským velvyslancem náměstek ministra zahraničí, který nepovažuje dopis za standardní formu diplomatické komunikace.

Vystrčil se ještě před březnovým setkáním s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO) sejde s místopředsedy Senátu a předsedy senátorských klubů. Schůzku svolá na úterý 25. února. Čínská ambasáda v lednu před cestou varovala. Podle Aktuálně.cz předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční. Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly. Dopis je podle Vystrčila mrazivý a zavání vyhrožováním. "Myslím, že není možné, aby tímhle způsobem byla narušována suverenita kterékoli země, tím méně České republiky," poznamenal.

Kubera oznámil úmysl navštívit Tchaj-wan loni. Sklidil za to kritiku od čínské diplomacie i prezidenta Zemana, podle něhož cesta není v ekonomickém zájmu ČR. Kubera 14. ledna, týden před svou smrtí, uvedl, že mise nemá protičínský charakter a nebude mít dramatické důsledky pro vztahy ČR s Čínou, která Tchaj-wan pokládá za svou součást.

Předseda KSČM Filip po dvou dnech od infarktu opustil nemocnici

Předseda komunistů Vojtěch Filip po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na pražském Karlově náměstí povolili jeho propuštění po dopolední poradě. ČTK napsal, že po zastávce v kanceláři odjel domů do Českých Budějovic. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Už dříve uvedl, že nehodlá nic měnit na kandidatuře pro dubnový sjezd KSČM, na němž bude obhajovat mandát.

Posudkové službě může hrozit krize, třetině lékařů je přes 70 let

Lékařské posudkové službě (LPS), která hodnotí zdravotní stav žadatelů o přípěvky či invalidní důchody, by mohla v příštích letech hrozit personální krize. Třetině nynějších posudkářů je přes 70 let, zhruba 90 procentům pak přes 60 let. Lékaři navíc chybí. Vyplývá to z prezentace ministerstva práce, s níž se seznámil sněmovní sociální výbor. Podle náměstkyně resortu Kateřiny Jirkové vyřizování posudků kvůli příspěvkům na péči či na pomůcky trvá v průměru tři měsíce, odvolání pak dalších pět měsíců. Nalákat nové zájemce se mu ale nedaří. Na lékařskou posudkovou službu a dlouhé vyřizovací lhůty si dlouhodobě stěžují žadatelé o posouzení.

Stížnosti dostává i Národní rada osob se zdravotním postižením. "Vůbec nenastává zlepšení. Je to pořád stejné. Na vyřízení se čeká podstatně déle, než ministerstvo říká," řekl ČTK šéf rady Václav Krása. Popsal případ, kdy vozíčkář v Praze loni v listopadu požádal o příspěvek na stropní závěsné zařízení, zatím nedostal žádnou odpověď a řízení nezačalo. "Dostáváme různé dopisy a postup je někdy nepochopitelný. Proč se dělá posouzení u lidí bez nohou?" dodal Krása.

Sušický Spak chce rozšířit výrobu, prodej roste v Česku i cizině

Sušický výrobce kečupů, dresinků nebo hořčice Spak Foods připravuje rozšíření kapacity výroby až o 30 procent. Do jara 2021 přistaví výrobní a skladovací objekt a za další rok ho vybaví technologií. Náklady budou přes 20 milionů korun. Trvale zisková firma, která funguje od roku 1991, investovala dosud v Sušici asi půl miliardy korun, řekl ČTK 74letý zakladatel firmy Hans Peter Spak z Vídně. Jeho rodinná firma má ve Vídni další závod se 45 lidmi, menší než závod v Sušici. Podnik teď produkuje asi 60 tun výrobků denně. Na českém trhu se prodá 30 až 35 procent produkce, zbytek produkce vyváží firma do více než deseti zemí, zejména do Rakouska, Itálie, Maďarska, Švédska a na Slovensko.

Josef Průša navrhuje a staví celosvětově úspěšné 3D tiskárny

Ačkoli technik a vývojář Josef Průša oslaví 23. února teprve třicáté narozeniny, navrhuje a staví 3D tiskárny, které se úspěšně prodávají do celého světa. Průša založil svoji společnost v roce 2012. Předloni tato jedna z nejúspěšnějších českých technologických firem zvýšila tržby o 92 procent na 1,136 miliardy korun. Zaměstnává více než 400 lidí a měsíčně rozešle do světa přes 6000 tiskáren. Rodák z Havlíčkova Brodu Průša studoval aplikovanou informatiku na Vysoké škole ekonomické v Praze, studium však nedokončil. Již ve svých 19 letech začal navrhovat 3D tiskárny.

Zapojil se do projektu RepRap, což je mezinárodní komunitní projekt 3D tiskárny vyvíjené na principu otevřeného hardware. Všechna jeho práce v oblasti 3D tiskáren je tak volně dostupná pro jakékoli použití (open source). RepRap je převážně z plastových dílů, které je možné vytisknout na jiném RepRapu. "Moje tiskárny se umí částečně replikovat, tzn. tisknout součástky na další tiskárny, a taky tak činí," říká o své práci. Průša v Česku i po celém světě přednáší o 3D tisku a svobodném hardware.

Ministr Vojtěch v H. Brodě: některé důvody odvolání nebyly přesné

Některé důvody odvolání ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod stavěl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na nepřesných informacích. Zásadní pro něho ale zůstává to, že bývalý ředitel Jaromír Mašek nesouhlasí s reformou psychiatrické péče, na které se většina odborné společnosti shodla. Novinářům to ministr řekl po jednání s vedením nemocnice. K jednání ho primáři a další pracovníci vyzvali po té, co k 16. únoru ředitele odvolal. Prohlášení očišťující jméno bývalého ředitele, který v havlíčkobrodské psychiatrii dál zůstává jako lékař, vedení nemocnice požadovalo, jinak hrozilo stávkovou pohotovostí.

Za nepřesné označil ministr informace o fungování Centra duševního zdraví, které vzniklo v Havlíčkově Brodě v rámci reformy před třemi lety, nebo údajné porušování dohod při nepřijímání dětských pacientů. Dál se mu ale nelíbí přístup nemocnice k soudy nařízeným ochranným léčbám. Nemocnice pacienty někdy nepřijímá, nebo má na jejich příjem dlouhý pořadník. Odvolaný ředitel uvedl, že nařizování ochranné léčby lidem, kteří pod vlivem návykových látek spáchali trestný čin, by v trestním zákoníku nemělo být. Léčba, o kterou lidé nestojí, podle něho nemá smysl. Havlíčkobrodská nemocnice najednou přijímá jen pět takových pacientů, víc by chod oddělení rozvrátilo. Pořadníky má plné do roku 2025.

Na ministra Vojtěcha v areálu čekaly stovky lidí s transparenty na podporu odvolaného ředitele. Už dřív se za něj postavili někteří regionální politici nebo europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který Maškovo odvolání označil za nevěrohodně zdůvodněné. Podporuje ho také petice, kterou už podepsalo takřka 3500 lidí.

Obce ČR musí rozvíjet digitalizaci a rozšiřovat optické sítě

Města a obce v České republice se musí vydat cestou chytrých řešení, rozvíjet digitalizaci a rozšiřovat optické sítě. Vznikat mají obce, kde lidé nemusí za prací a službami daleko dojíždět. Obce musí spolupracovat a projekty vzájemně koordinovat. Koncepci Smart Česko novinářům představili zástupci Technologické agentury ČR (TAČR), Svazu měst a obcí (SMO) a ministerstva pro místní rozvoj. Tvůrci koncepce se prý odklonili od v minulosti zaváděných chytrých řešení jako byly třeba v Praze lavičky s možností nabíjení mobilů nebo lampy s čidly a údaji o počasí. To ředitelka SMO Radka Vladyková nepovažuje za smart řešení.

Koncepce má dvě hlavní části. První je takzvané město krátkých vzdáleností. To znamená, že obyvatelé nemusí dojíždět daleko za prací. "Navrhujeme obrátit vidění světa, kdy lidé nejezdí za prací a za službami, ale ty chodí za nimi. Což dává i příležitost pro nový byznys i lepší kvalitu života lidí," řekla Rut Bízková z TAČR. Druhým konceptem pak je Česko jako internet. Obce musí být soběstačné a zároveň spolupracovat. "Největší slabina stávajícího stavu je nepřipravenost na digitalizaci," řekla Bízková. Digitální infrastruktura se musí rozšířit a být všude.

Zeman dostal povolení na stavbu domu v Lánech

Prezident Miloš Zeman dostal stavební povolení na stavbu svého domu v Lánech na Kladensku. Se stavbou bungalovu chce začít ještě letos. Řekl to na Pražském hradě při setkání se starosty vítězných obcí soutěže Vesnice roku 2019. Dodal, že má v plánu vybudovat bungalov, protože na vilu si nenašetřil. Loni v březnu server Aktuálně.cz uvedl, že Zeman koupil v Lánech pozemek za 2,5 milionu korun. Parcela o rozloze téměř 1000 metrů čtverečních je nedaleko zámku, ve kterém částečně prezident přebývá.

Zeman má trvalé bydliště v pražských Stodůlkách. Vlastní také část nemovitosti v Novém Veselí, kam jezdí na dovolenou. V této bývalé tvrzi bydlel v době před první přímou prezidentskou volbou, kdy odešel na Vysočinu na politický důchod.

Čeští vědci budou mapovat zvířata v konžské divočině

Tým českých vědců v neděli odlétá do Konga mapovat populaci zvířat v pralese na jeho severozápadní hranici s Gabonem. Míří do oblasti, která je dosud divočinou, v budoucnu však do ní vstoupí těžaři dřeva. Poznatky z expedice přispějí k přípravě migračních koridorů pro zvířata. Češi na projektu spolupracují se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). ČTK to řekl zoolog Tomáš Jůnek. Vědci během první, osmidenní, etapy umístí 60 ze 180 plánovaných fotopastí. Finančně expedici podpořil Nadační fond Neuron na podporu vědy v rámci Expedice Neuron.

Tatra vyrazí v sobotu po 30 letech šířit do světa dobré jméno ČR

V sobotu odpoledne vyrazí od pražského Rudolfina na cestu kolem světa členové expedice Tatra kolem světa 2. Během tří let plánují ujet přibližně 270.000 kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů. Cestovatelského projektu se má postupně zúčastnit zhruba 300 lidí. Expedice chce navázat na výpravu Tatra kolem světa z konce 80. let minulého století. Jedním z hlavních cílů je podobně jako tehdy šířit dobré jméno Česka a českých výrobků ve světě. "Když jsem projel 120 až 130 zemí, tak všude, když člověk řekne Československo, tak se každý rozzáří, pamatuje si, kde to bylo, co to bylo, pamatuje si naše výrobky. Teď, když člověk řekne Česká republika, tak si nikdo nic nepamatuje," řekl jeden z organizátorů cesty Marek Havlíček. Celkové náklady expedice od koupě vozu přes stavbu obytné části po přepravu se odhadují až na 25 milionů korun.

Výprava v 80. letech byla původně pětičlenná a jela upraveným vozem Tatra T 815 GTC. Její nástupci budou mít k dispozici rovněž speciál, vůz Tatra T 815 4x4 v expediční úpravě. Auto má hliníkovou nástavbu vážící pouhých 1380 kilogramů. Stálí členové výpravy budou čtyři, v některých úsecích ale pojede ve vozidle najednou až 14 lidí. Expedice bude rozdělena do čtyř etap. Automobil na jednotlivé kontinenty přepraví loď. Ve voze budou vyhrazená místa pro zájemce, kteří expedici finančně podpořili a budou se k ní moci postupně přidávat na různé úseky.

Počasí

Oblačno až zataženo. Během dne od západu ubývání srážek i oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.

Horská služba Krkonoše kvůli snížené viditelnosti a silnému větru nedoporučuje hřebenové túry. Na hřebenech Krkonoš vítr v nárazech dosahoval rychlosti až 90 kilometrů, řekli ČTK zástupci krkonošské horské služby. Podle polské horské služby bylo ráno na Sněžce sedm stupňů pod nulou, pocitová teplota okolo minus 15 stupňů.