Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Ministr: Testy Čechů z Wu-chanu na koronavirus jsou negativní

Pět lidí, kteří byli o víkendu evakuováni z čínského Wu-chanu, má negativní výsledky testů na koronavirus. Dál ale zůstanou dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce. Na twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Celosvětově se virem nakazilo přes 17.000 lidí, více než 20 nakažených je v Evropě. Česká vláda schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou, který bude platit od neděle 9. února až do odvolání.

Veřejnost i politici se v Teplicích a Praze rozloučili s Kuberou

Veřejnost i politici se v Praze a v Teplicích rozloučili s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou, který 20. ledna náhle zemřel ve věku 72 let. Představitelé vlády, parlamentních komor a politických stran uctili Kuberu na obou místech, prezident Miloš Zeman dorazil do Krušnohorského divadla, ale na pietním aktu v Rudolfinu chyběl. Vláda na památku politika vyhlásila státní smutek, vlajky byly spuštěny na půl žerdi a v poledne zněly po celé zemi sirény. Zeman se v Teplicích uklonil před Kuberovou rakví zahalenou do státní vlajky a s Kuberou se rozloučil i rudou růží. "Měl jsem ho rád," řekl Zeman novinářům, stejnou větu pak napsal do kondolenční knihy ve foyer divadla. Do Krušnohorského divadla dorazili i premiér Andrej Babiš (ANO) s některými ministry, předseda ODS Petr Fiala, Kuberovi kolegové ze Senátu, předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) či současný teplický primátor Hynek Hanza.

Většina politiků, kteří se účastnili shromáždění v Teplicích, dorazila i na pietní akt v Rudolfinu. Kromě členů vlády a představitelů stran byli přítomni i bývalý prezident Václav Klaus a manželkou Livií, kardinál Dominik Duka, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, diplomaté nebo rektoři veřejných vysokých škol. Na rozdíl od teplického rozloučení, kam dorazily stovky lidí, byl pražský ceremoniál pro veřejnost uzavřený, desítky lidí ho ale sledovaly na velkoplošných obrazovkách před Rudolfinem. Řečníci v Rudolfinu vyzdvihovali zejména Kuberův smysl pro humor. Bývalý předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který vystoupil s hlavním projevem, zároveň podotkl, že s Kuberovou smrtí odchází kus normálního světa. "Jeho poznávacím znamením byla otevřenost a nadhled, humor, ne jedovatý škleb, velkorysost, ne zákeřná mstivost. Položme si otázku, kolik takových Kuberů dnešní politická scéna má," řekl.

Státní rozpočet v lednu skončil ve schodku osm miliard korun

Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu ve schodku osm miliard korun. Loni v lednu rozpočet vykázal přebytek 8,8 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Výsledek rozpočtu byl ovlivněn platbami do rozpočtu EU, meziročně vyššími platbami do Státního fondu dopravní infrastruktury nebo růstem platů učitelů a důchodů, uvedl úřad.

Monitoring dopadů těžby v okolí Turówa vláda schválila

V okolí hnědouhelného dolu Turów u českých hranic se rozšíří síť vrtů, které zjišťují množství podzemních vod, o 16 nových stanic. Fungovat by měly nejpozději od dubna. Vláda návrh schválila, sdělil ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Cena vyjde na 600.000 korun za rok. Stát plánuje také monitoring ovzduší, hluku, otřesů či poklesu terénu v okolí dolu. Ministerstvo životního prostředí s polským plánem na rozšiřování přeshraničního dolu nesouhlasí. Liberecký kraj už avizoval, že se odvolá proti souhlasnému stanovisku polských úřadů k rozšiřování. Česko má dlouhodobě obavy z toho, že rozšíření dolu by mohlo mít negativní dopad na zásobování Hrádecka a Frýdlantska pitnou vodou.

Babiš podal trestní oznámení kvůli zakázce na známky

Premiér Andrej Babiš (ANO) podal trestní oznámení kvůli původní zakázce na elektronické dálniční známky. Trvá na tom, že byla předražená a Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) o ní vládu neinformoval. Předseda vlády to řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Dodavatelem a provozovatelem IT systému měla být společnost Asseco Central Europe, ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) se s ní domluvil na zrušení bez sankcí pro stát. Zakázka zadaná bez otevřené soutěže vyvolala vlnu kritiky kvůli ceně 401 milionů korun. Stála křeslo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Soutěž bude podle Babiše vypsána nově.

Babiš s Havlíčkem zároveň odmítli informace serveru Seznam Zprávy, podle kterých e-shop na dálniční známky byl zástěrkou pro tajný sledovací systém. Na základě zdroje z bezpečnostní komunity web uvedl, že kamery, které mají kontrolovat, zda má vůz zaplacenou známku, mají pořídit nejen snímky registrační značky, ale též kabiny automobilu s posádkou.

Bezpečnostní informační služba (BIS) trvá na tom, že nepožadovala nic nezákonného. Informace webu, že BIS chtěla fotografie celé posádky vozů, je podle jejího ředitele Michala Koudelky nepravdivá. Kontrarozvědka žádala o možnost v případě plnění úkolů získat data o registrační značce včetně fotografie výřezu registrační značky a případně čelní fotografie automobilu, tak jak je měl systém běžně poskytovat. Při jednání s ministerstvem dopravy byla BIS nabídnuta pouze možnost získat čelní fotografii bez výřezu registrační značky, uvedla služba. Podle Koudelky je nemožné, aby služba sledovala miliony aut projíždějících po dálnici.

Odborník: Za problémy sedláků se suchem může ze 70 pct klima

Za problémy českého zemědělství související se suchem může ze 70 procent změna klimatu a z 30 procent stav krajiny. Řekl to bioklimatolog Zdeněk Žalud z týmu projektu InterSucho, na němž se podílí Ústav výzkumu globální změny AV ČR a Mendelova univerzita v Brně. Dosavadní měření i modely podle něj nenaznačují, že by se změnil trend globálního oteplování a je podle něj na místě přemýšlet o tom, v jakých regionech má zemědělství budoucnost a kde podmínky nebudou tak vhodné jako v minulosti, řekl ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku na výročním setkání tvůrců a přispěvatelů projektu.

Podle Žaluda je změna klimatu pro některé zemědělce problémem, pro jiné příležitostí. Jako příklady uvádí Vysočinu a jižní Moravu. "Podle modelů na Vysočině bude tepleji, zůstane celkový úhrn srážek a zůstane i sníh. Proto možná na Vysočině bude vhodné investovat do rozvoje zemědělství takové peníze, kterými se budou řešit problémy na jižní Moravě," řekl Žalud. Na jižní Moravě, především v jižních okresech, v posledních letech klesly výnosy, často byly nižší než na Vysočině.

V USA zemřel český hudebník Ivan Král, hrál se Smithovou i Bowiem

Ve Spojených státech zemřel český hudebník Ivan Král, bylo mu 71 let. Uznávaný baskytarista a kytarista hrál s hvězdami jako Iggy Pop, Patti Smithová, David Bowie či s kapelou Blondie. V 60. letech minulého století emigroval do USA, v 90. letech se začal vracet do rodného Česka a stal se vyhledávaným producentem a koncertním umělcem. Vydal zde několik sólových alb a produkoval desky kapely Lucie nebo zpěvačky Anety Langerové. Král je mimo jiné autorem hitu Dancing Barefoot, který se dočkal 70 předělávek od různých interpretů včetně U2, Pearl Jam nebo Johnnyho Deppa a prestižní časopis Rolling Stone jej zařadil mezi 500 nejlepších písní všech dob.

Král ve Spojených státech žil od roku 1966, kdy následoval své rodiče pracující ve službách OSN. V 70. letech zažil v New Yorku dobu, kdy se zde rodil punk a garážová hudba. V 80. letech složil hudbu pro několik filmů, například Subway Riders a Bistro. V poslední době žil v Michiganu. Z Králových sólových alb vydaných po sametové revoluci v Česku mělo zřejmě největší úspěch to první, Nostalgia z roku 1995 s hitem Winner Takes All. Loni před koncem roku vyšla kniha Neuvěřitelný Ivan Král, kterou spolu s ním napsal hudební novinář Honza Vedral. Hudebník Ivan Král podle své partnerky Cindy Hudsonové podlehl rakovině. Jak uvedla, nejnovější Královo české album Smile má vyjít 28. února tohoto roku. Letos má také vyjít Králův životopis v angličtině pod titulem Bloc,Shock,Rock.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy přeháňky, na severu a severovýchodě četnější a nad 900 m smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 3 °C. Části České republiky hrozí v úterý silný vítr s nárazy o rychlosti nad 65 km/h.