Denní souhrn zpráv

Babiš: Česko s Izraelem pojí nadstandardní vztahy

Česká republika má s Izraelem zcela nadstandardní vztahy, řekl v Jeruzalémě po schůzce s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem premiér Andrej Babiš. Spolupráce podle něj přináší konkrétní projekty, například ve využívání léčebného konopí, ve vodním hospodářství nebo třídění odpadů. Babiš připomněl i první párovou výměnu ledvin mezi oběma zeměmi, kterou v prosinci provedli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a ze dvou izraelských nemocnic.

Babiš se ve čtvrtek zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu. Setká se také s českými přeživšími nacistického vyhlazování Židů nebo s předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem.

Schillerová: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá

Země Evropské unie by měly více tlačit na celosvětovou dohodu o zdanění digitální ekonomiky v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Po jednání ministrů financí zemí EU to řekla česká ministryně Alena Schillerová. Čeští poslanci podle ní začnou příští týden debatovat o vládním návrhu na zavedení digitální daně, jejímž prostřednictvím chce Praha provizorně řešit zdanění velkých technologických firem stejně jako například loni Francie. Případné odvety, kterou v souvislosti s daní ve Francii hrozil Washington, se Schillerová neobává.

Unijní ministři se dnes zabývali otázkou zdanění internetových gigantů, z jejichž podnikání by podle nich měly mít příjmy také evropské země. EU se už předloni neshodla na zavedení společné digitální daně a jednotlivé země začaly zavádět vlastní pravidla. Zástupci vlád se shodli na tom, že je potřeba tento problém rychleji řešit v rámci OECD.

U Stříbra má vzniknout obří polygon pro testování aut bez řidiče

Obří polygon pro testování a certifikaci autonomních vozidel bez řidiče má do roku 2022 vzniknout u Stříbra na Tachovsku. V okrajové městské části Těchlovice ho připravuje za miliardy korun česká investiční skupina Accolade. Město projekt podporuje, ale chce konkrétnější specifikace staveb na ploše 465 hektarů. Investor musí vypořádat spoustu legislativních podmínek, řekl ČTK starosta Stříbra Martin Záhoř (ANO). Součástí bude i dlouho připravovaný severní obchvat města. Stříbro požádá o podporu kraj i ministerstvo dopravy.

Zkušební polygon pro autonomní auta bude podle Záhoře až 12 kilometrů dlouhý. Jen výkupy pozemků vyjdou investora na víc než dvě miliardy korun. Místní podle starosty záměr schvalují. "Pro ně je lepší představa, že za zeleným valem bude zatravněný a zalesněný polygon s rybníčky a kolem cyklostezka, než aby tam v budoucnu vznikly výrobní haly," uvedl. Investor se podle starosty domlouvá se zákazníky, kteří by si okruh pronajímali. Polygon má přitáhnout špičku vývojářů aut z Evropy.

Lehmannová odmítá obvinění, že nectí fakta o Lidicích

Ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová, která rezignovala, odmítla obvinění, že nectí fakta o Lidicích. Pamětníci přišli s kritikou a oznámením o ukončení spolupráce s Památníkem Lidice po odvysílání televizní reportáže o případu, kdy matka jednoho z přeživších lidických dětí údajně udala četníkům svou židovskou podnájemnici Štěpánku Mikešovou. Reportáž vycházela z bádání historika z Historického ústavu Akademie věd Vojtěcha Kyncla. Někteří z Lidických vyjádřili s obsahem reportáže nesouhlas. "Můj postoj v celé téhleté věci, který nebyl, ani nemohl být kategorický k žádné straně celého tohoto sporu, vnímali bohužel jako nepřátelský," řekla novinářům Lehmannová.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) na samostatné tiskové konferenci prohlásil, že Lehmannová postrádala empatii a schopnost komunikovat s přeživšími lidické tragédie. Zaměstnanci památníku Lehmannové vyjádřili podporu a uvedli, že musela čelit nátlaku, mimo jiné lidické organizace Svazu bojovníků za svobodu, na což poukázala i poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková. Památník podle ní funguje dobře, důstojně a se vší odpovědností. Reportáž ČT byla podle Skleničkové nevhodně načasovaná a ředitelka v ní vystoupila neutrálně. Naopak starostka Lidic Veronika Kellerová v prohlášení podepsaném "zastupitelé Lidic" poděkovala Zaorálkovi, že přispěl k nápravě křivd na obětech lidické tragédie.

Zdražování nových bytů v Praze meziročně zpomalilo na 4,4 pct

Zdražování nových bytů v Praze na konci loňského roku zpomalilo meziročně zhruba o sedm procentních bodů na 4,4 procenta. Mezičtvrtletně ceny klesly o 1,1 procenta na 105.561 korun za metr čtvereční. Počet prodaných bytů meziročně vzrostl o 12 procent na 5600. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group, které zveřejnily na tiskové konferenci.

"Cenu bytů výrazně ovlivnily nové projekty. Ty se často nabízely za nižší cenu, než tomu bylo v předchozích obdobích. Zlom v cenovém růstu nastal v polovině roku 2015. Zatímco tehdy nové byty zdražily za dva roky o 2,3 procenta, od té doby stouply ceny o 90 procent. Jako příčiny výrazného zdražování analytici uvádějí pomalé povolování staveb, rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení nebo zbytečné technické požadavky. Důvodem však může být také vysoká poptávka po bytech využívaných za účelem krátkodobého ubytování typu Airbnb, v Praze jich má být již skoro 11.500.

Za dvojí hlasování v evropských volbách asi bude hrozit sankce

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se má stát přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu má v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinést novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou Sněmovna schválila. Začne platit od příštího roku, pokud s ní bude souhlasit také Senát. Piráti neuspěli s návrhem zavést novelou korespondenční volbu europoslanců a možnost hlasování v eurovolbách na zastupitelských úřadech. Podle místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti) by se měla z pěti na tři procenta snížit česká hranice pro vstup do Evropského parlamentu. Umožnilo by to podle něj získat alespoň jedno europoslanecké křeslo i stranám, které v eurovolbách neuspěly lépe. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) návrhy odmítl.

Hlasovat dvakrát v evropských volbách by mohli podle ministerstva vnitra například lidé s dvojím občanstvím, tedy například Češi, kteří jsou zároveň občany jiného členského státu EU. "Z tohoto titulu jsou automaticky zapsáni v seznamech voličů obou členských států," uvedlo vnitro. Nevyloučilo ani možnost vícečetného hlasování kvůli pochybení volebních komisí.

Výrobci: Od schválení léku EU trvá cesta k pacientovi i dva roky

Od schválení léku pro použití v Evropské unii trvá ještě zhruba jeden či dva roky, než jsou dostupné i českému pacientovi. Informace zazněly na tiskové konferenci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). V Česku to má pro léky na vzácná onemocnění zkrátit připravovaná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která byla koncem roku předložená ministerstvem k připomínkám. Jak uvedl prezident AIFP Jakub Dvořáček, v USA jsou léky zhruba ze 70 procent dostupné dřív než v Evropě díky většímu trhu i jinému způsobu pojištění.

Nejdříve se podle Dvořáčka k novým lékům dostávají němečtí pacienti, poté velké trhy jako Velká Británie, Francie a Skandinávie. Střední a východní Evropa se dostává na řadu až ve druhé vlně. Po podání žádosti firmy u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se posuzuje bezpečnost a účinnost léku, ale také jeho nákladová efektivita, tedy zda přínos pro zdravotní, ale i sociální oblast předčí vynaložené náklady veřejného zdravotnictví. Potom takovému léku SÚKL určí maximální cenu, za kterou ho lze prodávat, případně úhradu z veřejného zdravotního pojištění. Na úrovni EU se podle Dvořáčka už dva roky jedná o tom, že by se některá část posuzování dělala pro všechny země společně. Ve vývoji je aktuálně zhruba 560 léků na vzácná onemocnění, kolem 150 z nich se týká rakoviny nebo geneticky podmíněných nemocí.

Nemocnice v Opavě léčila šest pacientů s virem krvácivé horečky

Ve Slezské nemocnici v Opavě za posledního půl roku léčili šest pacientů s nebezpečnou hantavirózou. Závažné virové onemocnění, které patří do skupiny krvácivých horeček a postihuje ledviny, přenáší na člověka jen drobní hlodavci. V minulých letech nemocnice obvykle zachytila jeden případ za rok až dva. Nynější častější výskyt může souviset s loňským přemnožením hrabošů. Onemocnění může skončit i smrtí nebo trvalými následky poškozením ledvin. Novinářům to řekl primář infekčního oddělení Petr Kümpel. Na výrazně vyšší výskyt této infekce upozornili už loni němečtí lékaři.

Hantaviróza patří do skupiny krvácivých horeček, tak jako ebola. Není ale na rozdíl od eboly přenosná z člověka na člověka. "Onemocnění bylo popsáno již v 50. letech v Koreji, kdy se jím vážně nakazily tisíce amerických vojáků, ale až v roce 1976 se podařilo izolovat původce. Dnes jsou různé druhy hantavirů známy po celém světě. V Evropě je smrtelný průběh vzácný, ale řadě pacientů může nemoc způsobit trvalé následky," uvedl Kümpel.

Jedna z pacientek se domnívala, že má chřipku a snažila se s nemocí bojovat doma. Nakonec v nemocnici strávila 15 dnů, aktuálně je pět dnů v domácí péči. Novinářům řekla, že se stále cítí velmi unavená. "Nemůžu normálně fungovat, jedu tak na 30 až 40 procent," řekla mladá maminka. Dodala, že nepříjemná pro ni byla hlavně situace, kdy fakticky ze dne na den kvůli zadržování moči přibrala 14 kilogramů, posléze naopak musela chodit na WC každých 45 minut. Pacient se může nakazit v přírodě nebo i v domácnosti, když třeba zametá tam, kde se pohyboval nakažený hlodavec. Na hantavirózu dosud nebyl vyvinut žádný lék, vakcína se připravuje.

Mladí konstruktéři v Brně staví špičkové studentské formule

Mladí konstruktéři z Vysokého učení technického v Brně (VUT) patří ke světové špičce v závodech studentských formulí. V minulé sezoně Brňané v konkurenci šesti stovek týmů obsadili celosvětově deváté místo v soutěži Formula Student, v Evropě jsou dokonce třetí. Dosud se soustředili na kategorii spalovacích motorů, nyní pracují také na elektroformuli, informovala ČTK Radka Španihelová z VUT. Formula Student je soutěží pro mladé inženýry z celého světa. Úkolem týmů je během jednoho roku navrhnout, vyrobit a otestovat monopost na závodech. V soutěži se hodnotí inženýrský přístup, výrobní náklady, obchodní schopnosti, spolehlivost, ovladatelnost, výkonnost i bezpečnost vozu. Doplňkově se hodnotí také design. Vývojem a stavbou devátého modelu své formule Dragon strávili studenti VUT více než 32.000 hodin.

Vědci zřejmě v Žehuni našli kosti husitů z bitvy u Lipan

Vědci z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy asi našli v kostnici v Žehuni na Kolínsku kosti husitských bojovníků. Mohlo by jít o účastníky bitvy u Lipan. Bitva, kterou většina českého národa vnímá jako porážku a tragický konec slavného husitského období, se odehrála 30. května 1434 u vesnice Lipany nedaleko Českého Brodu. "U nejzávažnějších poranění je zřetelně vidět vzdálenost mezi jednotlivými hroty husitských cepů. V další části kostnice jsme nalezli i poranění od kuší a také poranění sudlicí či sekerou," popsal vědec, který působí v Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků. Laboratoř v Polsku uvedla, že vzorek s 95procentní pravděpodobností pochází z období 1408-1458 a s 65procentní pravděpodobností z let 1420-1444.

Ačkoliv Žehuň je od Lipan vzdálena více než 30 kilometrů, je podle Smrčka možné, že i v jejím okolí husité umírali. "Žehuň je v bezprostřední blízkosti obce Sány, odkud pocházel jeden z velitelů radikálních husitů Jan Čapek ze Sán. Ten po prolomení vozové hradby opustil evidentně prohranou bitvu, aby se skryl se svými jezdci za hradbami Kolína. Navíc bylo tehdy běžné nakládat poraněné na vozy a nechat je na doléčení v okolních vesnicích. Vozy s raněnými se mohly dostat až k Žehuni," uvedl vědec.

Zemřela bývalá sólistka baletu Národního divadla Jarmila Kůrová

Ve věku 85 let v úterý zemřela bývalá sólistka baletu, pedagožka a baletní mistryně Národního divadla v Praze Jarmila Kůrová Manšingrová. ČTK to sdělil její manžel Miroslav Kůra. Účinkovala v inscenacích Labutí jezero, Louskáček, Giselle, Legenda o lásce nebo Romeo a Julie. Zúčastnila se představení Laterny magiky na světové výstavě Expo v roce 1958 v Bruselu, hrála také ve filmových adaptacích baletních představení.

Jarmila Kůrová Manšingrová vyučovala také na Pražské konzervatoři. Od roku 1978 vedla baletní kurzy při Stage International de Danse v Marseille. Účinkovala také například ve filmu Víly, což byla adaptace baletu Giselle, nebo ve filmové adaptaci Labutího jezera nazvané Pas de quatre.

V Orlických horách odstartoval závod Šediváčkův long

Pod sjezdovkami v Deštném v Orlických horách odstartoval extrémní závod psích spřežení Šediváčkův long. Čtyřiadvacátého ročníku závodu se účastní více než stovka musherů z deseti evropských zemí a zhruba 700 tažných psů. Podmínky nejsou ideální, pořadatelé by uvítali více sněhu. "Je to na hraně, ale jezdilo se už i na horším. Do pondělí připadlo na hřebenech několik centimetrů sněhu, tam je to absolutně bez problému. Dole je asi deset centimetrů zledovatělého sněhu," řekl ČTK ředitel závodu Pavel Kučera. Do soboty 25. ledna by 15 závodníků mělo pokořit 300 kilometrů dlouhou pětietapovou trať, ostatní 200 kilometrů dlouhou trasu rozdělenou na čtyři etapy. Závod se koná převážně na hřebenech Orlických hor a jeho součástí je také jedno povinné přenocování na sněhu. Závodníci během čtyř dnů nastoupají více než 7000 metrů. Závod je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu.

Sport

Krasobruslař Michal Březina na mistrovství Evropy nečekaně vede po krátkém programu. Za jízdu získal 89,77 bodu a má náskok 1,32 bodu před Rusem Dmitrijem Alijevem. Průběžně třetí je šestnáctiletý ruský mladíček Artur Danieljan. Březina úvodní část soutěže vyhrál na ME vůbec poprvé, podařilo se mu to na třináctý pokus. Ve čtvrtečních volných jízdách bude Březina útočit na druhou medaili z velké akce po evropském bronzu z roku 2013. A má nejlepší výchozí pozici k tomu, aby po sedmiletém panování Španěla Javiera Fernándeze usedl na uvolněný trůn.

Tenistka Petra Kvitová postoupila do třetího kola grandslamového Australian Open. Sedmá nasazená si v Melbourne poradila s nepříjemnou Paulou Badosaovou ze Španělska dvakrát 7:5. Loňská finalistka Kvitová v příštím utkání narazí na pětadvacátou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou. Ve formě hrající Ruska vyřadila Češku Barboru Krejčíkovou, která prošla do hlavní soutěže z kvalifikace a v prvním kole zaznamenala premiérovou grandslamovou výhru ve dvouhře, jasně 6:1 a a 6:3. Skončila také Kristýna Plíšková, která nestačila v dohrávaném utkání prvního kola na Heather Watsonovou a Britce podlehla ve třech setech 6:4, 3:6 a 1:6.

Obavy organizátorů extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long z nedostatku sněhu se zatím nenaplnily. Většina trasy vede po hřebenech Orlických hor, kde leží okolo 30 centimetrů sněhu. Nikdo ze závodníků neodstoupil a podmínky jsou dobré, řekl ČTK ředitel závodu Pavel Kučera. Čtyřiadvacátého ročníku závodu se účastní více než sto musherů z deseti evropských zemí a zhruba 700 tažných psů. Závod, který začal v úterý v podvečer v Deštném v Orlických horách, skončí v sobotu 25. ledna. Závod, který patří mezi nejnáročnější ve střední Evropě, je pojmenován po severském psu, kterého zastřelil myslivec před startem prvního ročníku závodu.

Počasí

Jasno až polojasno, místy mrznoucí mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C, při zmenšené oblačnosti ojediněle až 5 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C.