Denní souhrn zpráv

MO: Čeští vojáci v Iráku jsou v pořádku a zůstávají na základnách

Čeští vojáci v misi Severoatlantické aliance (NATO) v Iráku jsou všichni v pořádku a zůstávají na svých základnách. Stejně jako další spojenci přerušili výcvik místních ozbrojených sil. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. V pořádku jsou také čeští policisté, kteří jsou v Bagdádu. NATO po smrti íránského generála Kásema Solejmáního pozastavilo svoji výcvikovou misi v Iráku. Podle Pejška případné další kroky záleží na vývoji situace a dohodě v alianci. Cílem mise NATO, na níž se od předloňského října podílí několik stovek vojáků, je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu teroristické organizace Islámský stát.

V Iráku působí téměř 40 českých vojáků, s nimiž je ministerstvo v kontaktu. "Jde o instruktory výcviku z řad vojenských policistů a příslušníků chemického vojska," dodal Pejšek. Mandát pro vyslání vojáků skončí letos, podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) ho bude chtít vláda prodloužit. V Bagdádu je na výcvikové misi také pět českých policistů. Všichni jsou v pořádku a v případě ohrožení budou okamžitě evakuováni, uvedla na twitteru Policie ČR.

Solejmání, který velel oddílům Kuds a který byl na americkém seznamu teroristů, zemřel v pátek při raketovém útoku z amerického dronu u letiště v Bagdádu. Spolu s ním přišel o život kromě dalších lidí také zástupce velitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis. Teherán varoval, že atentát na Solejmáního se rovná vyhlášení války a jeho odpověď na něj bude tvrdá.

MF chce od roku 2021 konec superhrubé mzdy nebo paušální daň

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) plánuje v daňovém balíčků pro rok 2021 navrhnout zrušení superhrubé mzdy, zavedení daňového paušálu a stravenkového paušálu. Ministryně to řekla novinářům. O návrzích by měla jednat koaliční rada 16. ledna. Na rok 2021 plánuje vláda podle Schillerové dále zvýšit platy učitelů o devět procent, zvýšit důchody a investice. V případě zrušení superhrubé mzdy by se podle Schillerové zavedla daň 19 procent. Nyní je podle ní efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. "Ale zůstávají tam určitá problematická místa, protože by to pro některé skupiny obyvatel de facto znamenalo zvýšení zdanění," uvedla ministryně. Dodala, že finální návrh bude vycházet z toho, na čem se dohodnou vládní ANO a ČSSD.

Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Koncept superhrubé mzdy prosadil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rámci daňové reformy od ledna 2008.

V Brně někdo posprejoval mešitu, hrozí zabitím šiřitelům islámu

Na brněnskou mešitu někdo nasprejoval nápis "Nešiřte islám v ČR! Jinak vás zabijeme". Policie čin od pátečního odpoledne vyšetřuje, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Bohumil Malášek. Mešita ve Vídeňské ulici, jediná v Brně, se stala terčem anonymního útoku v minulosti již několikrát. Předseda Ústředí muslimských obcí v České republice Muníb Hasan Alravi (Muneeb Hassan Alrawi) ČTK řekl, že útok na mešitu přichází po delší době klidu. "Bereme to vážně jako přímou výhrůžku, není to anonymní výkřik na internetu. Je potřeba to vnímat i ve světle útoků na mešity ve světě a celkově, řekl bych, tíživé nálady a atmosféry v Česku," řekl Alravi.

Mešita v Brně se otevřela v roce 1998 a muslimové se zde pravidelně scházejí k modlitbám. Už před otevřením vyvolala protesty. Islámská nadace v Brně původně chtěla i věžičku symbolizující minaret, ale nakonec po protestech ustoupila. Nade dveřmi je tak jen zelená mozaika s náboženským textem.

Zemřel bývalý politický vězeň a "vatikánský špion" Josef Plocek

Ve věku 94 let zemřel bývalý politický vězeň Josef Plocek, který se postavil nacistické i komunistické totalitě. V roce 2012 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za zásluhy o rozvoj demokracie a lidských práv. Poslední rozloučení se uskuteční příští středu na hřbitově v Praze Ďáblicích. Informoval o tom na facebooku pražský zastupitel a člen KDU-ČSL Jan Wolf.

Plocek se narodil 8. března 1925 v Praze. Během německé okupace jej vyloučili z gymnázia, mimo jiné za členství v katolické sportovní organizaci Orel. V srpnu 1951 jej za spolupráci na odeslání dopisu o tehdejším stavu českého náboženského a církevního života do Vatikánu Státní soud v Praze odsoudil ve vykonstruovaném procesu jako "vatikánského špiona" ke 13 letům odnětí svobody. V lágrech na Slavkovsku, Jáchymovsku a Příbramsku včetně práce v uranových dolech strávil devět let. V roce 1960 ho na základě amnestie propustili. I poté byl nucen žít pod trvalým dohledem komunistické Státní bezpečnosti. Pracoval v manuálních profesích, později získal místo právníka na pražském arcibiskupství.

Ve Věšíně na Příbramsku hořel rekreační areál, škoda přes 10 mil.

Hasiči zasahovali u požáru rekreačního střediska ve Věšíně na Příbramsku, oheň dostali pod kontrolu po více než pěti hodinách, nyní už na místě nic nehoří. Škoda podle vyšetřovatele požárů přesáhne deset milionů korun, příčinu bude zjišťovat i expertní skupina Technického ústavu požární ochrany Praha. Nikdo nebyl zraněn. "Požár zasáhl hlavní jednopodlažní budovu o půdorysu 30x15 metrů včetně zastřešené terasy restaurace," uvedla mluvčí hasičů Tereza Fliegerová. Hasiči museli rozebrat střechu, která se propadla. Část jednotek se zaměřila na to, aby uchránila navazující dvoupodlažní části budovy před ohněm. Na místě zasahovalo několik desítek hasičů, kteří použili i výškovou techniku.

V noci hořelo také v domě v Praze 2, který si vyžádal evakuaci desítek lidí, šest jich zdravotničtí záchranáři převezli do nemocnice. Po uhašení ohně se obyvatelé mohli vrátit domů. Příčinou požáru byla nedbalost při manipulaci s přímotopem, vyšetřovatel odhadl škodu na 600.000 korun. Lidský život si vyžádal páteční požár chatky ve Slavkově. Příčinu vzniku požáru i okolnosti úmrtí zjišťují vyšetřovatelé.

Veterináři varují před rizikem přenosu ptačí chřipky z Polska

Veterináři varují před zvýšeným rizikem přenosu ptačí chřipky z Polska, kde se nyní vyskytla dvě nová ohniska choroby. Chovatelé hlavně musí zabránit tomu, aby volně žijící ptáci kontaminovali drůbež, krmivo nebo napájecí vodu, sdělili ČTK ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a zástupci Státní veterinární správy (SVS). V Polsku, které je největším producentem drůbeže v Evropské unii, se nákaza se tento týden objevila už na pěti farmách, informovala agentura Reuters.

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech v roce 2017 a zasáhla řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V republice bylo skoro 40 ohnisek nemoci.

V turnovském muzeu končí výstava repliky koruny Karla Velikého

V neděli mají zájemci poslední možnost vidět kopii koruny Karla Velikého, kterou loni v listopadu dokončil turnovský zlatník Jiří Urban. ČTK to řekl Miroslav Cogan, kurátor Muzea Českého ráje v Turnově, v jehož klenotnici je koruna od listopadu mimořádně vystavena. Urban je jedním z nejlepších českých a evropských zlatníků a vytváření replik se věnuje dlouhodobě. V minulosti mimo jiné vyrobil kopii českých korunovačních klenotů.

Kopie koruny Karla Velikého je stejně jako originál ze zlaceného stříbra, s použitím 82 přírodních kamenů a rytin. Broušené kameny jsou prací Jana Kroupy, autorkou kopií antických figurálních rytin je Eva Mrákotová-Víšková. Jde už o druhou kopii koruny Karla Velikého, kterou Urban dělal. První dokončil v roce 2016 pro putovní výstavu Magičtí Lucemburkové. "Tahle je pro soukromého sběratele," řekl ČTK zlatník. Originál koruny dal zhotovit Karel IV. v roce 1349. Po své korunovaci na římského krále v Cáchách ji věnoval tamnímu dómu k uctění Karla Velikého, prvního císaře Svaté říše římské. Právě tam mohl Urban díky vstřícnosti správy dómu korunu studovat a dokumentovat.

Zemanovi uspořádají v pátek pátý charitativní ples

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou uspořádají v pátek charitativní ples. V minulosti Zemanovi pořádali podobnou akci čtyřikrát. Loni Hrad rozeslal asi 1000 pozvánek na ples, mezi účastníky byli například premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš. Výtěžek z konání plesu se pravidelně rozděluje mezi Nadační fond Ivany Zemanové a Nadační fond prezidenta republiky Miloše Zemana. Prezident ze svého fondu v posledních letech podporuje Fond ohrožených dětí, takzvané klokánky. První dáma ze svého fondu pomáhá seniorům nebo dětským domovům.

Divadlo Kalich oslavilo 150. reprízu Landova muzikálu Krysař

Ve vyprodaném pražském Divadle Kalich oslavili 150. reprízu nové inscenace muzikálu Daniela Landy Krysař. Landa při této příležitosti převzal po představení za aplausu přítomných ocenění za 150.000 prodaných nosičů s hudbou z tohoto muzikálu. Krysař se nejen na českých jevištích uvádí už přes 20 let a má na svém kontě celkově bezmála 1500 odehraných repríz. Jeho původní premiéra se konala v listopadu 1996. Nové nastudování mělo po 15 letech premiéru v září 2017.

"Muzikál Krysař je dnes aktuální snad ještě více než v době svého vzniku. Autor si pochopitelně nemůže přát víc, než že na svém díle nemusí změnit ani čárku, a přesto výstižně pojmenovává naši přítomnost, realitu, ve které žijeme. Ukázalo se, že s novým Krysařem jsme přišli ve správné chvíli. Krysař je i ve své třetí sezoně vyprodaný na měsíce dopředu," uvedl producent a majitel Divadla Kalich Michal Kocourek. "Když jsem Krysaře psal, byl jsem si naprosto jistý, že jde o velké nadčasové téma," uvedl autor hudby, libreta a textů Landa. "V současné společnosti napětí určitě stoupá, cítíme to všichni, a dílo Krysař tohle reflektuje a varuje před tím," dodal. Krysař je řazen mezi nejúspěšnější původní české muzikály.

Loňský rok v Klementinu byl druhý nejteplejší za 245 let

Loňský rok byl v pražském Klementinu druhý nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. Loňská průměrná teplota 12,6 stupně Celsia zaostala za rekordním rokem 2018 o 0,2 stupně, uvedl Český hydrometeorologický ústav na svém informačním webu. Oproti normálu z let 1981-2010 byl loňský rok teplejší o 1,8 stupně. "S touto odchylkou byl rok 2019 teplotně mimořádně nadnormální," uvedl meteorolog Pavel Jůza. "Odchylka od starého normálu 1961-1990 byla +2,6 °C a teplotní odchylka od dlouhodobého průměru 1775-2014 byla +3,0 °C," uvedl meteorolog.

Velmi teplý byl i loňský prosinec, kdy v Klementinu naměřili průměrnou teplotu 4,8 stupně Celsia. Prosinec 2019 tak byl o 2,8 stupně teplejší než průměr z let 1981 až 2010.

Sport

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil šestnáctý v třetím závodu Turné čtyř můstků. V Innsbrucku zvítězil Nor Marius Lindvik a navázal na triumf z novoročního závodu v Garmisch-Partenkirchenu. Do čela pořadí Turné se před finále v Bischofshofenu dostal dnes druhý David Kubacki z Polska. "Skoky jsou už dobré, stabilní a jen škoda, že to v konečném pořadí nebylo lepší. V této konkurenci a při malých rozdílech je to ale cenné umístění," řekl Koudelka, který měl pomalejší rozjezd do zimy a prosazovat se začal až na Turné. V něm před rokem obsadil celkové páté místo, což je jeho maximum.

Běžkyně na lyžích Kateřina Janatová skončila jednadvacátá v klasickém sprintu na Tour de Ski ve Val di Fiemme. Vyhráli Slovinka Anamarija Lampičová a Nor Johannes Hösflot Klaebo. Janatová, jež ve startovním poli zbyla jako jediná z českých reprezentantek, obsadila v kvalifikaci 17. místo. Ve čtvrtfinále jela po startu pátá, malou ztrátu nedohnala a na stejném místě i dojela s odstupem čtyř vteřin za nejrychlejší Lampičovou. "Svou premiéru na klasickém sprintu jsem zvládla dobře. Ale je vidět, že stále dostávám v každém závodu trochu lekci a ty rozjížďky musím více vypilovat," uvedla na webu svazu Janatová.

Dominik Dvořák se šestým místem na mistrovství Evropy čtyřbobů ve Winterbergu postaral o nejlepší český výsledek v historii. V závodu Světového poháru, jehož bylo ME součástí, zopakoval páteční sedmou příčku. Všechny medaile získali Němci, evropský titul počtvrté za sebou vybojoval Johannes Lochner.

Počasí

Oblačno až zataženo, během dne od severu na většině území občasný déšť nebo přeháňky, v polohách nad 500 m, k večeru nad 300 m srážky sněhové. Nejvyšší teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách zpočátku kolem 1 °C a od severozápadu ochlazování.

Příští dva týdny budou nadprůměrně teplé. Přes den se budou teploty držet nad nulou a ani v noci by nemělo výrazně mrznout. Sněhu na horách proto bude přibývat jen zvolna a v nížinách se případný sníh neudrží. Víc sněžit by ale mohlo v týdnu od 20. ledna, vyplývá z měsíční předpovědi počasí, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Průměrná teplota přes den by se v příštích dvou týdnech měla pohybovat kolem dvou stupňů Celsia. V noci bude nejčastěji kolem minus tří stupňů.