Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Zeman kvůli ruskému vyjádření k srpnu zvažuje nejet do Moskvy

Za absolutní drzost označil prezident Miloš Zeman kritické vyjádření ruského ministerstva zahraničí k českému rozhodnutí zařadit 21. srpen mezi památné dny. Serveru Parlamentnílisty.cz Zeman řekl, že kvůli ruskému prohlášení zvažuje, zda nezrušit svou návštěvu Moskvy v příštím roce. Přiklání se však spíš k tomu, že na oslavy 75 let od konce druhé světové války dorazí a Rusy vyzve, aby "obrátili list". Zeman se minulý týden podobně jako další vládní i opoziční politici ohradil proti prohlášení ruského ministerstva zahraničí, že české rozhodnutí ohledně 21. srpna sotva přispěje ke spolupráci mezi oběma státy. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že okupaci Československa a její oběti je nutné si připomínat, ne na ně zapomenout.

To, že Česko si bude 21. srpen připomínat jako Den památky obětí invaze v roce 1968 a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy, schválil Senát 4. prosince v rámci novely o státních svátcích. Novelu, kterou předložilo devět desítek poslanců ze všech klubů kromě KSČM, Zeman podepsal. Česko tak nově bude mít v kalendáři 15 významných dnů.

OKD po hackerském útoku obnovila těžbu v dolech na Karvinsku

Společnost OKD podle plánu obnovila těžbu ve svých dolech na Karvinsku, kterou v pondělí ukončila z bezpečnostních důvodů po hackerském útoku na firemní počítačovou síť. ČTK to potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Obnovení těžby bylo možné po vytvoření oddělené interní počítačové sítě nezbytné kvůli bezpečnosti. Plně funkční oddělenou síť společnost OKD vytvořila během vánočních svátků ve spolupráci s externími firmami, které pro ni zajišťují provoz počítačové sítě. Mluvčí už dříve řekl, že během svátků měl být v podniku omezený provoz a firma v té době neměla v plánu těžit. Škody, které hackerský útok způsobil, tak podle něj pravděpodobně nebudou velké.

První útok škodlivého kódu na firmu podle Čelechovského přišel v pátek 20. prosince. Účelem bylo vytvoření vstupního bodu, pomoci nějž pak v neděli 22. prosince kolem 22:00 nastal hlavní útok. Virus napadl a ochromil celou infrastrukturu firmy. Bezpečnost horníků ale podle firmy neohrozil. Čidla, co v podzemí hlídají výskyt metanu, jsou vedena samostatně mimo hlavní síť, a tak ani po hackerském útoku nepřestala fungovat.

Tento měsíc napadl kryptovirus počítačový systém nemocnice v Benešově. Po útoku nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Lékaři tam začnou operovat až v lednu. OKD bude muset všechny stanice znovu naformátovat a obnovit data ze záloh, což bude trvat týdny, možná měsíce. Obnova dat bude časově zřejmě náročnější než u benešovské nemocnice, protože infrastruktura OKD je složitější.

Růst ekonomiky příští rok zpomalí, nezaměstnanost poroste

Růst české ekonomiky příští rok zpomalí na 2,2 procenta z letos odhadovaných 2,5 procenta. Stejně tak zpomalí růst mezd a nepatrně stoupne nezaměstnanost. Zároveň by měla klesnout inflace, ale stále zřejmě zůstane nad úrovní 2,5 procenta. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK. "Hlavním tahounem růstu ekonomiky bude nadále spotřeba domácností, která si navzdory slabším číslům ze zahraničí udržuje solidní růst," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Obecně lze podle Lukáše Hendrycha z poradenské společnosti BDO říct, že odhady české ekonomiky kopírují trend zemí Visegrádské čtyřky, jejichž hospodářská situace je v současné době stále v dobré kondici.

Každopádně ekonomika podle ekonoma ČSOB Petra Dufka vstoupila do fáze zpomalení. "Hlavní rizika dalšího vývoje vidím především v zahraničí - obchodními válkami počínaje a útlumem poptávky po automobilech konče," uvedl. Inflaci, která bude letos zřejmě nejvyšší od roku 2012, ovlivní příští rok protichůdné faktory. Nejdříve to bude zdražení cigaret a alkoholu kvůli vyšší spotřební dani a následně v souvislosti s rozšířením elektronické evidence služeb (EET) od května snížení DPH u vybraných výrobků a služeb. "Celková inflace by se většinu roku 2020 měla pohybovat v intervalu 2,5 až 3,0 procenta," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Ve věku 72 let zemřela herečka Táňa Fischerová

Ve věku 72 let ve středu zemřela herečka Táňa Fischerová. ČTK to sdělila ředitelka Českého helsinského výboru Lucie Rybová. Fischerová se vedle herectví řadu let věnovala také charitě a politické činnosti. Působila v nadacích a občanských sdruženích, v letech 2002 až 2006 byla poslankyní a v roce 2013 kandidovala jako nezávislá v prezidentských volbách. Na filmovém plátně se poprvé objevila pod režijním vedením Vladimíra Čecha v československém dramatu Kohout plaší smrt v roce 1961. Hrála také například ve filmech Hotel pro cizince (1966), Lev s bílou hřívou (1986) nebo Svědek umírajícího času (1989). Po roce 1989 se objevila například v seriálu Konec velkých prázdnin (1994). Velkou láskou Táni Fischerové byla poezie. Léta se o ní dělila s návštěvníky Violy a Lyry Pragensis. Její melodický hlas jakoby stvořený pro lyrické verše zněl často i z rozhlasu. Je autorkou několika knih.

Ombudsmanka a bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová ČTK řekla, že Fischerová byla vzácná žena. "Oceňovala jsem především její občanské a politické angažmá, uměřené v projevu, ale odvážné, moudré a vizionářské svým obsahem. Bude nám chybět," uvedla Šabatová. Také podle zpěvačky Marty Kubišové byla Táňa Fischerová neobyčejně statečná žena, která svůj nelehký osud nesla s velkou noblesou. Obdivovali ji i další její profesní kolegové, herec Jan Potměšil a režisér Jiří Strach. Jedním z posledních filmů, ve kterých se objevila, byl právě Strachův film Operace Silver A. "Velmi mi tehdy pomohla, protože jedna významná česká herečka to odmítla, že to je malá role. Táňa byla taková frajerka, že mi tam šla pomoci," řekl Strach ČTK.

V Česku přibývá pěstounů, kteří se dlouhodobě starají o děti

V Česku přibývá pěstounů, kteří se dlouhodobě starají o opuštěné či ohrožené děti. O aspoň jednoho chlapce či děvče pečovalo na konci loňska 11.529 lidí. Za čtyři roky se počet zvedl téměř o 1300. Vyplývá to z ročních výkazů ministerstva práce o ochraně dětí. Poslední dostupné údaje jsou za rok 2018.

Náhradní péči upravuje zákon o ochraně dětí. Jeho novelu mělo ministerstvo práce podle vládního legislativního plánu předložit letos v září a v praxi měly změny začít platit v červnu příštího roku. Přípravy se o čtvrt roku protáhly, pravidla by se tak měla upravit od roku 2021 a část až od roku 2027. Na zasedání sněmovního sociálního výboru se už dřív mluvilo o tom, že by příbuzní pěstouni mohli o peníze od státu přijít. S tím někteří zákonodárci souhlasí. Podle novely by odměnu nemuseli už dostávat pěstouni z řad prarodičů. O pěstounských odměnách jednala i komise, která do konce listopadu pracovala na revizi dávek a opatřeních proti chudobě. Pět nevládních organizací po ukončení prací uvedlo, že "se ostře vymezují vůči krácení nároku na odměny některých pěstounů".

Ministerstvo povolilo výjimku nutnou pro obnovení těžby čediče na Tlustci

Šance na obnovení těžby čediče na kopci Tlustec v Libereckém kraji se opět zvýšily. Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) udělilo výjimku z ochrany zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů. Potvrdilo tak rozhodnutí Krajského úřadu Libereckého kraje a zamítlo všechna odvolání odpůrců těžby i dotčených obcí. Rozhodnutí je konečné a nelze se proti němu odvolat. Odpůrci těžby se ale odmítají vzdát a zvažují další kroky. ČTK o tom dnes informoval předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec Tomáš Řízek.

Tlustec patří k dominantám Českolipska. Spor o obnovení těžby se táhne už od roku 2012, kdy kraj výjimku povolil poprvé. Kladně rozhodl jeho odbor životního prostředí a zemědělství v závěru minulého roku už počtvrté. Na Tlustci se čedič těžil od 70. let 20. století, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které jim ničily domy. Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. O obnovu těžby už několik let usiluje firma Kamenolom Brniště. Těžba spojená s rekultivací lomu je naplánována na 20 až 30 let.

Centrální registr psů vznikne od roku 2022

Centrální registr psů vznikne od roku 2022. Zavádí to novela veterinárního zákona, kterou minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman. Ministerstvo zemědělství již dříve odhadlo náklady na jeho vytvoření na 50 až 60 milionů korun. Novela už od ledna 2020 zavádí povinnost nechat očipovat psa nejpozději do tří měsíců jeho věku, jinak bude majitelům hrozit pokuta až 20.000 korun. Zatím existuje několik dílčích databází, lidé ale nemají povinnost nechat čipované zvíře zaregistrovat, což například komplikuje strážníkům hledání majitele zatoulaného psa. Podle slánského veterináře Jaroslava Fidlera měli zákonodárci nejdříve vytvořit centrální registr a až poté zavést povinné čipování.

Mikročipy mají zajistit identifikaci zvířete a snadnější dohledání majitele. Cílem je také zamezit fungování tzv. množíren psů, tedy míst, kde se zvířata chovají pro zisk z prodeje štěňat. Na nečipovaného psa se bude od ledna pohlížet, jako by neměl platné očkování proti vzteklině, za což hrozí pokuta. Podle ministerstva zemědělství je účinnost centrálního registru odložená až na rok 2022 kvůli tomu, aby se vše stihlo řádně připravit a technicky a finančně zajistit.

Kapr způsobil havárii i operaci

Na Českolipsku havarovala dvaašedesátiletá řidička, když jí skočil do klína kapr, kterého vezla na sedadle spolujezdce. Utrpěla středně těžké poranění. "Šokovaná žena ztratila kontrolu nad řízením a vyjela do protisměru, kde nejprve srazila dopravní značku a potom nabourala do betonového sloupu," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková. Zdravotníci ji transportovali vrtulníkem do nemocnice se zlomeninou kotníku a s pohmožděným hrudníkem.

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně museli na Štědrý den operovat muže, kterému se zapíchla kost v krku vedle hrtanového vchodu. Zákrok podstoupil v celkové anestezii, uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle ní ošetřila chirurgická pohotovost v Brně na Štědrý den přes 20 lidí, osm případů mělo spojitost s rybí kostí v krku.

V Třešti se znovu otevřela Betlémská cesta

V Třešti na Jihlavsku se otevřely domácnosti, které zájemcům umožňují prohlídky tradičních vyřezávaných betlémů. Lidé je mohou vidět na 16 místech, řekl ČTK předseda Spolku přátel betlémů v Třešti Pavel Brychta. Betlémská cesta bude přístupná až do 2. února, kdy skončí i vánoční výstava betlémů v Schumpeterově domě. Betlémská cesta v Třešti dávno není jen pro místní. Do šestitisícového města přijíždějí kvůli betlémům autobusové zájezdy ze vzdálených míst. Betlémskou cestou obvykle projde okolo 2000 lidí. Vánoční výstavu betlémů navštíví v exponovaných dnech i několik stovek lidí.

Nikodémova memoriálu v Praze se zúčastnil rekordní počet otužilců

Rekordní počet otužilců si zaplaval ve Vltavě při letošním 73. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma v Praze. Akce na Slovanském ostrově přilákala 430 účastníků, o 32 více než loni. Voda měla 5,6 stupně, teplota vzduchu byla 4,7 stupně. Vítězství v hlavním závodu na 750 metrů obhájila česká dálková plavkyně Lenka Štěrbová. Závod zvládla za devět minut a 12 vteřin. Proslavila se i tím, že jako nejmladší plavkyně překonala kanál La Manche, a to v pouhých 16 letech.

Nejstarším účastníkem Nikodémova memoriálu byla i letos devětaosmdesátiletá Božena Černá. Pořadatelé zdůraznili, že mezi mnohaleté účastníky otužilecké akce patří František Kosař, který se zúčastnil už podevětačtyřicáté, a Ladislav Komárek, pro kterého to byl 47. ročník. Nejmladšími otužilci byli bratři Jakub a Josef Špačkovi, kterým je osm a deset let. Účastníci z Česka, Slovenska, Belgie, Ruska, Velké Británie, Kazachstánu, Polska a Hongkongu si mohli vybrat mezi hlavním závodem na 750 metrů, takzvaným Memoriálem Františka Venclovského, a kondičními trasami 300 a 100 metrů.

Skoro stovka otužilců závodila v řece Dyji v Břeclavi. Síly změřili na různých tratích od 100 do 1000 metrů. ČTK to řekl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. V hlavním závodu na kilometr s neoprenem a ploutvemi zvítězil Josef Cimburek z Pardubic, který plaval s monoploutví. Nejstarším účastníkem byl Jiří Zelík, kterému je 60 let, nejmladším šestnáctiletý Jan Květoň.

Kolomý na Dakaru vymění kamion za automobil

Martin Kolomý patří mezi nejzkušenější české jezdce startující na Rallye Dakar, nadcházející ročník slavného závodu však pro něj bude specifický. Kolomý doposud startoval v kategorii kamionů, tentokrát se však představí s automobilem Ford. Šestatřicetiletý závodník usedne do druhého vozu týmu Martina Prokopa a bude tak krýt záda české jedničce. "Měl jsem několik nabídek, zkoušel jsem i buggynu, ale tu jsem zamítl, když jsem zjistil, že je tam 130 rychlostních omezení. Pak mi ale Martin nabídl účast na testu a připadal jsme si jako v jiném světě," řekl Kolomý. "Na začátku mi přišlo, že neumím jezdit a půjdu vrátit licenci. Když jsem jel podruhé potřetí, tak jsem viděl, že mi to jde. Sžil jsem se s tím. Teď už se na těším na Dakar jako děti na večerníček," pousmál se.

Sport

Čeští hokejisté porazili v prvním zápase na mistrovství světa juniorů v Ostravě Rusko 4:3 a připsali si úvodní tři body do tabulky skupiny B. O překvapivou výhru nad obhájci bronzových medailí z předešlého šampionátu se gólově zasloužili Šimon Kubíček, Jan Myšák, Matěj Blümel a Jan Jeník. Výborný výkon podal brankář Lukáš Dostál. Druhým soupeřem týmu trenéra Václava Varadi budou v sobotu odpoledne reprezentanti Německa.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C. Na horách na severu a severovýchodě Česka má vydatně sněžit. Ve vrcholových a severních návětrných partiích Krkonoš, Jeseníků, Králického Sněžníku a Beskyd může během dvou dnů napadnout místy 20 až 30 centimetrů, ojediněle až 40 centimetrů sněhu, uvedli meteorologové. Vzhledem k tomu, že sněžení doprovodí čerstvý vítr, platí pro tyto horské oblasti od dnešního odpoledne do sobotní půlnoci výstraha před sněhovými jazyky a závějemi.