Denní souhrn zpráv

Toman s podnikateli předčasně ukončil návštěvu Ruska

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) předčasně ukončil pětidenní cestu s podnikatelskou misí v Rusku. Tamní úřady neumožnily delegaci přelet z Moskvy do Kazaně, ministr s podnikateli se proto vrátil do Prahy. Česká diplomacie dostala od Ruska vysvětlení, že se let neuskutečnil z administrativních důvodů, což jako důvod uvedli i ruští hostitelé. Podle některých českých představitelů je postup Ruska znepokojivý a může být reakcí na zhoršení vzájemných vztahů. Prezident Miloš Zeman uvedl, že může jít o reakci na zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) o aktivitě ruských špionů v Česku. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří tomu, že jde o nedorozumění, které mohla způsobit nová procedura na ruské straně.

Cesta podnikatelské mise začala v pondělí, měla trvat do pátku. Ve středu měl ministr s podnikateli přeletět z Moskvy do Kazaně na jednání s představiteli Tatarstánu. Naplánované měl setkání s prezidentem Rustamem Minnichanovem a s ministrem zemědělství Maratem Zjabbarovem. Tématy měly být vzájemná spolupráce a agrární obchod. Dále se delegace měla zúčastnit Česko-tatarstánského podnikatelského fóra a prohlédnout si některé zemědělské firmy. "Ani po desetihodinovém čekání na letišti nebyl letadlu s českou delegací umožněn odlet, ministr zemědělství proto rozhodl o přerušení pracovní cesty a co nejrychlejším návratu do Prahy. Současně vyslovil znepokojení nad vzniklou situací, která vyvolává otázky nad skutečným zájmem ruské strany o vzájemnou spolupráci," sdělil ČTK mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Česko-ruské vztahy letos negativně ovlivnilo několik událostí. V červnu vyvolal v Česku pobouření návrh ruských poslanců, aby účastníci vojenské invaze do bývalého Československa v srpnu 1968 získali status válečných veteránů. V září vyvolal spory návrh Prahy 6 na odstranění pomníku sovětského maršála Ivana Koněva, ruský ministr kultury Vladimir Medinskij kvůli tomu přirovnal starostu městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) k nacistickým pohlavárům. Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) se zase dostal do sporu s ruskou ambasádou kvůli záměru zřídit v městské části pomník vlasovcům. Rusko tento měsíc také zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam nežádoucích organizací.

Jourová označila za své priority v EK ochranu demokracie a svobody slova

Podporu, kterou Evropský parlament vyjádřil nové Evropské komisi, přičítá česká eurokomisařka Věra Jourová práci její nové předsedkyně Ursuly von der Leyenové. Za své hlavní priority Jourová označila ochranu demokracie a svobody slova s tím, že se bude zabývat nezávislostí médií i regulérností voleb. Jourová to řekla ČTK ve Štrasburku. Pro novou komisi hlasovalo 461 europoslanců, proti jich bylo 157 a 89 se zdrželo. Jourová, která už byla členkou předchozího týmu unijní exekutivy vedeného Jeanem-Claudem Junckerem, se stane místopředsedkyní komise pro evropské hodnoty a transparentnost.

"Jsem velké podpoře v parlamentu velice ráda. Čekala jsem, že se spíš naplní skeptičtější hlasy, ale teď, když nad tím zpětně přemýšlím, tak se nedivím, že ta podpora byla vysoká," řekla. "Paní předsedkyně Ursula von der Leyenova opravdu udělala maximum, aby získala co největší možnou podporu, a to se také projevilo na hlasování. Ona si to prostě odpracovala," vysvětlila.

Piráti vyzvali Británii, aby Assangeovi poskytla lékařskou péči

Předseda Pirátů Ivan Bartoš britskému velvyslanci v Česku Nicku Archerovi předal dopis s žádostí pirátských poslanců a europoslanců, aby byla zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu poskytnuta lékařská péče. Piráti zároveň vyzvali britské úřady, aby Assange nevydávaly do Spojených států, kde mu hrozí "politická perzekuce". "Julian Assange podle nás potřebuje lékařskou péči, nikoliv vězení," uvedl Bartoš po setkání s britským velvyslancem. Piráti se tak připojili k výzvě více než 60 lékařů, kteří reagovali na mediální zprávy z tohoto týdne o znepokojivém fyzickém i psychickém stavu Assange.

"Jsem proti jakémukoliv vydávání občanů, jejichž provinění spočívá v tom, že upozornili na nezákonné jednání státních autorit. Informace whistleblowerů považujeme naopak za zásadní pro dodržování lidských práv v demokratických zemích," dodal šéf Pirátů s tím, že požádal o zprostředkování osobní schůzky s Assangem. Assange zadržují britské úřady od dubna 2019, kdy mu Ekvádor zrušil azyl, pozastavil občanství a ukončil jeho sedmiletý pobyt na ambasádě v Londýně. Soud v Londýně koncem října zamítl Assangeovu žádost o odklad konečného řízení o jeho vydání do Spojených států, stání tak začne 25. února příštího roku.

Průzkum: Finanční gramotnost Čechů je v Evropě podprůměrná

Finanční gramotnost českých spotřebitelů je podprůměrná. Ve schopnosti platit účty včas se Češi umístili na 15. z 24 států Evropy, co se týče úspor pro budoucnost, obsadili 14. místo. Vyplývá to ze zprávy společnosti Intrum na základě údajů od 24.000 spotřebitelů z 24 evropských zemí. Každý čtvrtý český spotřebitel během uplynulého roku nebyl schopen splácet v jednom nebo více případech své účty včas. Téměř tři čtvrtiny (71 procent) opozdilců uvádí, že zpoždění jejich úhrady bylo výjimečné. Ve zbytku případů (29 procent) jde ale o pravidelný problém. Nejčastějším důvodem (45 procent) pozdní úhrady bylo opomenutí, 41 procent Čechů uvedlo, že neměli dostatek peněz.

V úsporách pro budoucnost jsou na tom Češi o jednotky procent lépe než zbytek Evropy. Desetina Čechů je schopna našetřit více než pětinu svého měsíčního příjmu, 17 procent Čechů ušetří deset až 20 procent měsíční mzdy a 28 procent pět až deset procent z výplaty. Méně než pět procent platu našetří 29 procent Čechů. Nejčastěji (v 75 procentech případů) si Češi odkládají na neočekávané výdaje, nejméně (deset procent) na vzdělání. Nejhorší situace se týká finanční gramotnosti, tedy do jaké míry spotřebitelé rozumí základním finančním pojmům a výpočtům. Jde tedy o schopnost rozumět tomu, jak nakládat s penězi. Ze zkoumaných 24 zemí skončily za ČR pouze Lotyšsko, Estonsko, Polsko a Litva.

ČNB nezměnila nastavení limitů ukazatelů pro poskytování hypoték

Bankovní rada České národní banky nezměnila nastavení limitů ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů. Nadhodnocení cen bytů se podle jejích výpočtů totiž dále mírně zvýšilo, v polovině roku 2019 se pohybovalo mezi 15 a 20 procenty, a to zejména kvůli nedostatečné nabídce bytů ve velkých městech. ČNB to oznámila v podzimní zprávě, která hodnotí zdraví domácího finančního sektoru.

ČNB očekává, že v nejbližších čtvrtletích bude růst cen rezidenčních nemovitostí spíše zpomalovat. Platí tak, že dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. Zároveň dál platí doporučení, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezily i hypotéky nad 80 procent. Téměř třetina objemu nově poskytnutých hypoték směřuje podle zprávy ČNB ke klientům, kteří již jednu hypotéku či více mají. Je tedy pravděpodobné, že jejich charakter je převážně investiční.

Dostupnost bydlení se podle zprávy vlivem růstu cen rezidenčních nemovitostí dále zhoršila. Ceny nemovitostí jsou o 35 procent vyšší, než byly v roce 2008 před světovou finanční krizí. Hlavní příčinou byla nedostatečná nabídka bytů a rodinných domů ve velkých městech, dodala ČNB. Domácí bankovní sektor se nadále vyvíjí příznivě, zhodnotila ČNB. Banky zůstávají odolné vůči případným nepříznivým šokům a investiční a penzijní fondy pokračovaly v dynamickém růstu.

MF: Roční přínos EET do rozpočtu stoupne do 2022 na 20,5 mld. Kč

Elektronická evidence tržeb by měla příští rok do rozpočtu přinést 15,2 miliardy korun, z toho 2,4 miliardy korun souvisí s květnovým rozšířením EET na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. V roce 2021 by měla EET přispět do rozpočtu 19,2 miliardy korun a v roce 2022 by to mělo být 20,5 miliardy korun. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Květnové rozšíření EET se bude týkat například řemeslníků, advokátů, účetních, lékařů nebo taxikářů. Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno 190.000 podnikatelů, kteří dosud zaevidovali 12,4 miliardy účtenek. V souvislosti s rozšířením EET se také na návrh vlády do nejnižší sazby DPH přesune například vodné a stočné, stravovací služby, úklidové práce nebo domácí pečovatelské služby, které dosud spadají do sazby 15 procent. Opoziční ODS a Piráti se chtějí kvůli novele zákona, která obsahuje rozšíření EET obrátit na Ústavní soud.

Sněmovna se postavila proti plánům na splavnění Berounky

Dolní tok Berounky o délce čtyř desítek kilometrů zřejmě nebude možné splavnit. Sněmovna schválila zrychleně už v úvodním kole poslaneckou novelu zákona o vnitrozemské plavbě, která kvůli dopadům na životní prostředí vyřazuje úsek řeky ze seznamu významných vodních cest využitelných k dopravě. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu. Změna se týká Berounky od 37. říčního kilometru do přístavu v Praze-Radotíně. Zatímco ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se k novele postavil neutrálně, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ji podpořil. Se splavněním části Berounky nesouhlasí obce a pražské městské části v okolí jejího dolního toku. Úpravy řeky pro motorové lodě by podle nich zhoršily dopady povodní a charakter krajiny kolem řeky, která si dosud uchovala přirozené koryto.

Elektřina příští rok mírně zdraží, za plyn mohou lidé i ušetřit

České domácnosti si příští rok mírně připlatí za elektřinu, cena plynu bude stagnovat, nebo může i klesnout. Vyplývá to z oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. Analytici odhadují, že případné zdražení elektřiny může činit řádově několik stokorun za rok, nedotkne se ale všech odběratelů. U elektřiny tvoří regulovaná složka více než polovinu výsledné ceny, u plynu asi čtvrtinu. ERÚ uvedl, že regulovaná část ceny elektřiny pro domácnosti vzroste v roce 2020 v průměru o 1,3 procenta, u plynu pak regulovaná složka stoupne u domácností a maloodběratelů o 0,53 procenta.

V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

Podnikatelky: Problémem ČR je malý podíl částečných úvazků

Česká republika má ve srovnání s EU rezervy v zaměstnávání žen na částečný úvazek. V ČR je zhruba deset procent žen zaměstnaných na částečný úvazek, průměr EU činí 24,5 procenta a v Německu až 37,9 procenta. Na tiskové konferenci to uvedla spoluzakládající členka Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek, pedagožka Anna Putnová. Každý třetí podnikatel v Česku je žena, v počtu podnikatelek se tak ČR od roku 2005 drží na průměru Evropské unie (v roce 2017 - 33,4 procenta). Předloni jich bylo v ČR 32,8 procenta.

"Ženy nemají v ČR bariéry pro vstup do podnikání. To musíme ocenit, protože to není úplně samozřejmé, když se podíváme třeba na jih Evropy, kde jsou psychologické bariéry. Po 30 letech svobody můžeme potvrdit, že české ženy obstály," řekla Putnová. V současnosti jsou podle ní ženy zastoupeny ve všech odvětvích podnikání, na rozdíl od 90. let, kdy podnikání žen v technických oborech vzbuzovalo nedůvěru. České podnikatelky působí nyní zejména v obchodu i expertní činnosti, kam patří například odborné či auditorské služby. Putnová zdůraznila, že ženy podnikají nejen ve středním věku, ale i v 60 a 70 letech.

Začalo vypínání vysílání DVB-T, zatím se dotklo Prahy a okolí

V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí v něm vysílače v Praze na Žižkově a na Cukráku u Prahy přestaly šířit programy České televize. ČTK to řekl ředitel strategie Českých Radiokomunikací (ČRa) Marcel Procházka. Lidé, kteří chtějí dál přijímat pozemní televizní signál, musejí přeladit na DVB-T2. V praxi to znamená mít set top box nebo televizi umožňující příjem DVB-T2. Komerční stanice v Praze a okolí vypnou vysílání v DVB-T během ledna.

Přechod na DVB-T2 souvisí s nutností uvolnit část televizního pásma rychlým mobilním sítím. Telefonní operátoři v něm budou provozovat datové sítě páté generace pro vysokorychlostní mobilní internet. Diváci zase získají možnost příjmu televizních programů v HD kvalitě. Celý přechod by měl být dokončen do poloviny příštího roku. Televizní signál z pozemních vysílačů využívá asi 60 procent domácností. Zbytek dává přednost kabelové televizi, satelitu nebo televizi přenášené po internetu. Prodejci hlásí kvůli přechodu na DVB-T2 v porovnání s loňským rokem několikanásobné nárůsty prodejů televizí a set top boxů.

Duševně nemocní často končí v nemocnici, i když to nepotřebují

Zhruba čtvrtina lidí se závažným duševním onemocněním pobývá v psychiatrických nemocnicích nikoliv kvůli svému stavu, ale protože je pro ně nedostupná komunitní péče, případně nemají kam jít. Ukázal to projekt vedený odborníky z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), který má zhodnotit kvalitu psychiatrické péče včetně efektivity nákladů. Hospitalizace je mnohem dražší než komunitní služby a podle odborníků by měla být určena pouze těm, kteří ji opravdu potřebují.

Výsledkem projektu má být mimo jiné účelnější vynaložení peněz na psychiatrickou péči a rozvoj systému podle potřeb pacientů. Podobná metodika dosud v Česku nebyla, sdělil ČTK mluvčí ústavu Jan Červenka. "Zjistili jsme například, že péče o jednoho takového pacienta, který by mohl být v komunitních službách, ale je z nějakého, zpravidla sociálního důvodu hospitalizován v psychiatrické nemocnici, vyjde zhruba o 350.000 korun za rok dráž," dodal Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví.

AV: Systém řídící růst rostlin, je starší, než se předpokládalo

Čeští vědci zjistili, že molekulární systém, který šíří hormon auxin a ovlivňuje růst rostlin, zřejmě vznikal dříve, než se dosud předpokládalo. Rozvoj systému začal, než se z řas vyvinuly vyšší rostliny. O výsledcích studie, které publikoval vědecký časopis Nature Plants, informovala v tiskové zprávě Akademie věd ČR (AV). Auxin působí především na rostlinný růst a vývoj - například na ohýbání za světlem, prodlužování buněk či zakládání postranních kořenů. Šíří ho specializované bílkoviny.

Česko-francouzský film vzdá v kinech poctu Jiřímu Trnkovi

Do kin přichází česko-francouzský dokument Jiří Trnka: Nalezený přítel. Snímek o jednom ze zakladatelů českého animovaného filmu natočili Joël Farges a Tereza Brdečková. Kombinací hraného a animovaného filmu s využitím množství archivního materiálu vzniklo dílo, které vzdává hold slavnému výtvarníkovi, od jehož smrti uplyne na konci letošního roku půl století. Dokument je vyprávěn pohledem režiséra, který pátrá po osudu Jiřího Trnky, autora filmů jeho dětství. Viděl je ve Francii jako malý v dělnickém kině, které promítalo východoevropskou animaci. Při svých cestách do Československa se později seznámil s Terezou Brdečkovou a společně se snaží nalézt odpověď na otázku, kdo byl Jiří Trnka.

Věnují se jeho nesnadným začátkům, ovlivněním českou loutkářkou tradicí, téměř osudově náhodnému přizvání k vedení studia animovaného filmu. Sledují jeho cestu za světovým úspěchem v temných 50. letech až k jeho konfliktu s komunistickým režimem na sklonku života.

Restaurátoři objevili v kutnohorské kostnici další hromadné hroby

Restaurátoři objevili v kutnohorské kostnici další hromadné hroby s oběťmi moru a hladomoru. Jejich zbytky byly i pod jednou ze čtyř velkých pyramid složených z lidských kostí, kterou letos restaurátoři rozebrali. Celkově již počet hromadných hrobů objevených v kostnici stoupl z 32 na 34 a jde o evropský unikát, řekl novinářům Jan Frolík z Archeologického ústavu. Jedna z nejnavštěvovanějších památek středních Čech prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která začala v roce 2014 a má trvat až deset let. S demontáží kostí, pocházejících od obětí moru a husitských válek, začali restaurátoři koncem loňského listopadu. Jednotlivé lebky a kosti ze severozápadní pyramidy uložili do 1500 krabic. Velká část byla poškozená.

Sport

Fotbalisté Slavie prohráli v předposledním pátém kole Ligy mistrů s Interem Milán 1:3 a v tabulce už nemohou skončit lépe než poslední. Před závěrečným duelem skupiny F Pražané přišli o naději na postup i na třetí místo, které znamená účast v jarní fázi Evropské ligy. Po pěti duelech má Slavie na kontě dva body za dvě venkovní remízy.

Sportovní lezec Adam Ondra zahájí druhý pokus kvalifikovat se na olympijské hry v Tokiu, kde by měl patřit k favoritům. Ve francouzském Toulouse může úřadující mistr světa a celkový vítěz Světového poháru v obtížnosti napravit nezdar z mistrovství světa. V Toulouse se lezci utkají o šest míst. Kvalifikace začne Ondrovou nejslabší disciplínou rychlostí, pak bude následovat bouldering a na závěr jeho parádní lezení na obtížnost. Z 22 startujících postoupí do sobotního finále kombinace osm. Závod v Toulouse není pro lezce úplně poslední šancí na olympiádu. Další možnost bude na kontinentálních šampionátech na jaře příštího roku, kde se bude rozdělovat po jednom místě. Mistrovství Evropy se uskuteční v dubnu v Moskvě.

Počasí

Oblačno, zataženo, přechodně polojasno. Maximální teploty 8 až 10 °C °C.