Denní souhrn zpráv

Česko odmítne každý návrh s přerozdělováním migrantů a kvótami

Česko bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) dál odmítat jakéhokoli přerozdělování migrantů, nebude souhlasit s žádným návrhem, který bude povinné kvóty zavádět. "Svůj postoj budeme koordinovat s partnery v rámci visegrádské čtyřky," sdělil ČTK Hamáček k novému německému návrhu na změnu azylové politiky EU. Podle návrhu by byli migranti po prvotní kontrole na vnější hranici unie rozdělováni mezi členské země, které by měly na starost vyřízení azylových procedur. "Přerozdělování migrantů zásadně odmítáme, stejně odmítáme kvóty," napsal Babiš ČTK. EU podle něj musí vyřešit ilegální migraci systémově.

Česko nemůže přijímat další kroky v otázce potenciálního přijetí sirotků z řeckých táborů, dokud od Řecka nedostane informace, o koho přesně se jedná. Novinářům to po koaličním jednání ve Sněmovně řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zdůraznil, že v uprchlických táborech podle statistik nepřevažují malé děti ze Sýrie, o kterých se v ČR debatuje, ale náctiletí z Pákistánu či Afghánistánu. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Česko se musí soustředit na to, aby pomáhalo českým dětem. Hamáček dodal, že v Česku se pak vytvořil dojem, že se jedná o dětské sirotky ze Sýrie. Podle statistik jsou však mladí lidé v táborech převážně chlapci starší 15 let a pocházejí z Pákistánu. Pákistánci se podle něj však nemají distribuovat po Evropě, ale mají se na základě příslušné dohody vrátit domů. V případě Afghánců je třeba každý případ posuzovat individuálně, řekl Hamáček.

O přijetí dětí z řeckých táborů Sněmovna jednat nebude

Sněmovna nebude jednat o možném přijetí nedoprovázených dětí z řeckých uprchlických táborů. Snahu poslanců opozičních KDU-ČSL, TOP 09 a STAN o zařazení nového bodu do programu nynější schůze odmítla. Debatu provázel spor zejména lidoveckých poslanců s poslanci hnutí SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura uvedl, že zatímco KDU-ČSL, TOP 09 a STAN chtějí pomáhat cizím dětem, SPD chce pomoci 2600 dětem, které jsou podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí bezdomovci v Česku.

Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Podobná žádost směřovala ke všem ministrům vnitra EU. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) pak uvedl, že Řecko se jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků, v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí ministr smysl. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na večerní debatě v Praze řekl, že Česko by se o 40 až 50 dětí postarat zvládlo. "Má to ale svou praktickou stránku, z řecké strany nebylo jasně řečeno, kdo jsou ti nezletilí, odkud jsou, jaké mají doklady, jestli nemají rodiče v Německu," řekl.

NKÚ: Digitalizace státní správy je pomalá, stát zaplatil 75 mld.

Digitalizace státní správy je pomalá, ačkoliv stát za ni zaplatil mezi roky 2012 až 2018 celkem 75 miliard korun. Vyplývá to z aktuální zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle úřadu je příčinou například malá informovanost, pomalá změna legislativy, zastaralé informační systémy nebo chybějící odborníci. V ČR existuje 4658 takzvaných agendových informačních systémů, které poskytují služby občanům. Loni ale využilo některou z těchto online služeb státu pouze 26 procent lidí. "Z 97 milionů transakcí, které proběhly prostřednictvím datových schránek, jich nepodnikající fyzické osoby provedly jen 0,65 procenta," uvedl NKÚ. Úřad se domnívá, že lidé mají o změnách v takzvaném eGovermentu jen velmi málo informací.

"Klíčové je i to, že pro řadu životních situací, které by měli občané řešit elektronicky, není připravená legislativa. Právní předpisy přicházejí až se značným zpožděním," píše NKÚ ve zprávě. Nedávno Sněmovna schválila návrh zákona o právu občanů na digitální služby, podle kterého mají lidé v Česku získat právo řešit úřední věci se státem elektronicky. Papírová forma ale zůstane zachována, hlavně kvůli seniorům. Po občanech by měly státní úřady požadovat nezbytné údaje pouze jednou. Chybějící data by si měly zjistit z registrů. Nyní předlohu posoudí Senát.

Minimální mzda má vzrůst o 1250 na 14.600 Kč, shodla se koalice

Minimální mzda by se od ledna měla zvýšit o 1250 korun na 14.600 korun. Dohodli se na tom zástupci vládních stran. Uvedla to Česká televize. Návrh nařízení bude ještě schvalovat vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK potvrdil, že koalice shodu na růstu nejnižšího výdělku našla. Minimální mzda se zvedala naposledy letos v lednu. S minimální mzdou se zvedá i zaručená mzda, která představuje nejnižší výdělek podle odbornosti a náročnosti práce. Vyplácí se v osmi stupních.

Facebook koupil české herní studio Beat Games

Americká internetová společnost Facebook koupila české studio Beat Games, které vyvinulo úspěšnou hru pro virtuální realitu Beat Saber. Jak uvedl v prohlášení zástupce americké společnosti Mike Verdu, studio Beat Games se stane součástí studia Oculus, které patří společnosti Facebook, "jako nezávisle řízené studio" se sídlem v Praze. Slováci Ján Ilavský a Vladimír Hrinčár a Čech Jaroslav Beck vyvinuli hru Beat Saber, ve které hráči za hudebního doprovodu rozsekávají krabice pomocí svítících laserových mečů. Letos v dubnu získal Beat Saber cenu za nejlepší českou hru roku 2018. Ve svém segmentu nejprodávanější hrou na světě.

Řeporyje nehodlají s Ruskem jednat o pomníku vlasovců

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS) ocenil smířlivý postoj Hradu k možnému zřízení pomníku vlasovců na území městské části. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že hrdá země snese pomníky své minulosti, výslovně jmenoval i vlasovce. Novotný dopis adresovaný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi po krátkém jednání s pracovníky ambasády vhodil do schránky zastupitelského úřadu. V dopisu Novotný uvádí, že nehodlá diskutovat s Ruskem o svém záměru zřídit v Řeporyjích pomník vlasovcům. Velvyslanectví předtím uvedlo, že by pomník byl porušením mezinárodních závazků Česka vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Podle Novotného si Řeporyje vlasovce pamatují jako zachránce. Záměr vybudovat pomník bude projednávat zastupitelstvo městské části 16. prosince.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Zemřelo jich při tom zhruba 300. O jejich přispění k osvobození hlavního města se za minulého režimu mlčelo. Rusko jejich zásluhy neuznává. Velitel Andrej Vlasov byl po skončení války Sověty popraven.

Studie: Češi vydají za teplo ze mzdy pětkrát více než Němci

Češi, kteří jsou připojeni k centrálnímu zásobování teplem, za něj ze mzdy vydají pětkrát více než Němci. Zaplatí za něj asi tři procenta z hrubé mzdy, Němci 0,6 procenta. Vyplývá to ze studie Sdružení českých, moravských a slezských Společenství vlastníků jednotek (SVJ), kterou má ČTK k dispozici. Podle údajů sdružení je v Česku k centrálnímu zásobování teplem připojeno přes 1,5 milionu domácností. "Vytápění na dálku by mělo být podle expertů na energetiku výhodné, přesto se od něj lidé stále více odpojují," uvedl Jan Eisenreich ze sdružení SVJ.

Podle Teplárenského sdružení vzrostou ceny tepla pro domácnosti v Česku pro příští rok minimálně, případně vůbec. Uvedlo, že růst nákladů tepláren, zejména kvůli zdražování emisních povolenek, bude vykompenzován přesunutím tepla do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Sdružení ale očekává, že v některých případech příští rok ceny tepla pro domácnosti mírně vzrostou. Zdražení by ale mělo být zpravidla nižší než meziroční míra inflace.

Sněmovna schválila zjednodušení podmínek provozování taxislužby

Pravidla taxislužby se zřejmě zjednoduší ve prospěch alternativních přepravců. Vozidla taxi už nebudou muset mít taxametr, ale postačí mobilní aplikace. Budou muset být vybavena evidenční nálepkou, nikoli střešní svítilnou. Obce nebudou moci nařizovat barvu a velikost vozů. Změny přináší novela o silniční dopravě, kterou Sněmovna schválila přes protesty Sdružení českých taxikářů. Klíčovou změnou v novele, kterou nyní posoudí Senát, je zrušení povinnosti vést záznam o provozu vozidla. Auta taxislužeb tak už nebudou muset mít taxametry jako dosud. Místo nich by taxíky mohly využívat mobilní aplikace, které už nyní používají řidiči Uberu nebo Boltu.

Podle taxikářů nová pravidla pro provoz taxislužeb povedou k zahlcení měst komerčními auty a ke snížení bezpečnosti cestujících. Zástupci alternativních přepravců a jejich řidičů novelu naopak vítají.

Ministr: Reklama na alkohol by neměla zobrazovat živé bytosti

Reklama na alkohol by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) neměla zobrazovat živé bytosti. Zákon o regulaci reklamy resort připravuje, omezit ji chce i časově. Řekl to na odborné konferenci Alkohol a tabák 2019. Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na obyvatele na světě. Rizikově pije podle odborníků alkohol více než 1,5 milionu Čechů, kolem 600.000 každý den. "Reklama by neměla vzbuzovat dojem, že alkohol je 'dobrý kamarád', což se stále ještě děje," uvedl ministr. Zvažuje také podání podnětů k orgánům, které reklamu regulují.

Sněmovna začátkem listopadu schválila zvýšení daně na tvrdý alkohol, tabák a hazard. Na klasické víno je spotřební daň nulová, u piva se liší podle velikosti pivovaru, je ale nižší než u tvrdého alkoholu. Roční spotřeba čistého lihu je v Česku více než 11 litrů na osobu. Podle Českého statistického úřadu poklesla spotřeba mezi roky 2008 a 2017 o skoro šest procent. Výrobci s omezováním reklamy na alkohol nesouhlasí. Poukazují také na to, že výsledky studií o spotřebě alkoholu jsou rozporuplné. Například Český svaz pivovarů a sladoven uvedl, že omezování reklamy považuje za neúčinné až kontraproduktivní opatření.

Onkologové chtějí s ministerstvem jednat o lepších podmínkách pro pacienty

Onkologové chtějí s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) jednat o lepších podmínkách pro své pacienty v pracovní neschopnosti a invalidním důchodu. Řeší i komunikaci lékařů, která je v případě takto vážné nemoci pro pacienty mimořádně důležitá. Semináře absolvují stovky lékařů ročně. Novinářům to řekla předsedkyně České onkologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jana Prausová. Zásadní je pro onkologa empatie. "V 80. letech jsme se neuměli ptát, ani bychom si to nedovolili," řekla Eva Knappová z Aliance žen s rakovinou prsu. Lékaři by podle ní měli brát ohled na potřeby pacientů i při sdělování informací. Rakovinou každý rok onemocní kolem 90.000 lidí.

"Pacientky s rakovinou prsu, které projdou velice náročnou léčbou, nějakou dobu nemají sílu nastoupit plně do práce a je potřeba se jejich stavu přizpůsobit," vysvětlila Prausová. Žena po léčbě musí mít podle ní takové sociální podmínky, aby strach a stres nezhoršoval její zdravotní stav. Na posudkové službě, která stanoví určení délky pracovní neschopnosti nebo míru invalidity, by se podle Prausové měli víc podílet onkologové. Celý proces je podle ní až nelidský. "Člověk, který měl rakovinu, a u kterého se nemoc zrovna neprojevuje, musí rok co rok znovu před posudkového lékaře," dodala. Rozdíly jsou podle ní v posuzování napříč regiony.

Stát zřejmě bude odškodňovat rodiče, jimž zemře dítě po očkování

Stát zřejmě bude odškodňovat rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné zdravotní potíže. Sněmovna vládní návrh zákona schválila. Upravila jej tak, že stát bude místo majetkové a nemajetkové újmy nahrazovat ztížení společenského uplatnění očkovaného a náklady na péči o něj, jeho zdraví nebo domácnost. Náhrada za duševní útrapy rodičů v předloze zůstala beze změn. Návrh nyní čeká posouzení v Senátu.

Ministerstvo by odškodnění vyplácelo podle předlohy do půl roku od doručení žádosti, pokud chybu neudělal očkující lékař nebo výrobce vakcíny. Maximální výši náhrady předloha nestanoví, ministerstvo chce postupovat podle občanského zákoníku a podrobnosti stanovit vyhláškou. Odškodnění by se podle odborníků mohlo týkat méně než deseti případů ročně. V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem.

Bezdomovci letos najdou v mrazu v Praze snáz nocleh

Hlavní město 1. prosince spustí opatření, která pomohou bezdomovcům přečkat mráz. Letos najdou v příslušných zařízeních nocleh i lidé se psy, dostupnější bude ubytování pro bezdomovce se zdravotními problémy. Nově začne fungovat také dispečink Centra sociálních služeb Praha, díky kterému bude zajištěna lepší koordinace služeb pro lidi bez domova v zimním období. Novinářům to řekli zástupci radnice, městské policie a sociálních služeb.

Bezdomovci, kteří mají psa a dosud je v noclehárnách odmítali, letos ubytování najdou. Například v noclehárně v Michli vznikly zimní kotce, uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Bezdomovci se zdravotními problémy se o pomoc a ubytování budou letos nově moci obrátit na azylový dům s ošetřovatelskou péčí nebo specializovanou ubytovnu, doplnila. V Praze je podle ředitele magistrátního odboru sociálních věcí Tomáše Klineckého kapacita nocleháren dostatečná. V hlavním městě žije podle sčítání a odhadu, které letos v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců. V celé ČR se jejich počet odhaduje na více než 23.800.

Zápis do UNESCO zájem o modrotisk zvýšil, hlavně mezi cizinci

Zařazení modrotisku na seznam nehmotného dědictví UNESCO zvýšilo zájem o tuto techniku zejména mezi zahraničními turisty. ČTK to potvrdili zástupci obou modrotiskových dílen na jižní Moravě, které jsou jediné v České republice. "Mezi návštěvníky navíc přibyli lidé, kteří se na podobné technické zajímavosti zaměřují a například objíždějí podobné dílny v Evropě," řekl ČTK Jiří Danzinger mladší z dílny v Olešnici na Blanensku.

Na seznam nehmotného dědictví UNESCO přibyl modrotisk před rokem. V olešnické dílně zaznamenali zvýšený zájem turistů z Japonska, pro které jsou památky zapsané na některém ze seznamů UNESCO mimořádným lákadlem. Zájem turistů ale podle Ivy Bartoškové z modrotiskové dílny rodiny Jochových ve Strážnici na Hodonínsku nestoupl nijak skokově. "V posledních letech se zájem o modrotisk zvyšuje, zásluhu na tom má i návrat folklorních motivů do módy," řekla Bartošková.

Sport

Útočník David Pastrňák řídil v NHL druhým hattrickem v sezoně kanonádu Bostonu, který zvítězil v Montrealu 8:1, a stal se první hvězdou zápasu. Havířovský rodák si upevnil vedení v tabulce střelců soutěže, v níž má s 23 zásahy náskok pěti tref před Connorem McDavidem z Edmontonu. Pastrňák si udržuje tempo téměř branky na zápas a naposledy nasázel v NHL v úvodních 24 zápasech alespoň 23 gólů Mario Lemieux v sezoně 1992/93.

Sportovní lezec Adam Ondra má před sebou druhou šanci postoupit na olympijské hry v Tokiu. Jeden z nejlepších světových závodníků, který by měl za rok při premiéře svého sportu pod pěti kruhy patřit k favoritům, může ve francouzském Toulouse napravit nezdar z mistrovství světa. Tam kvůli technické chybě v obtížnosti skončil v kvalifikaci kombinace až osmnáctý a měl daleko k sedmé příčce v redukovaném pořadí, která by mu zajistila účast v Tokiu. Ondra bude jediným český zástupcem v Toulouse, kde se 22 dosud nekvalifikovaných závodníků podle kombinovaného pořadí SP utká o šest míst.

Počasí

Zataženo až oblačno, na severovýchodě místy polojasno. Ojediněle mrholení, od západu místy občas déšť. Nejvyšší teploty 6 až 12 °C °C.