Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Babiš: Oslavy v Praze jsou důstojné, lidé mají dobrou náladu

Oslavy výročí pádu komunismu v Praze jsou podle premiéra Andreje Babiše (ANO) velice důstojné. Lidé jsou v ulicích a mají dobrou náladu, těší se a mají určitě důvod k radosti. Před odletem do Bratislavy to Babiš řekl novinářům. Na Slovensku podle něj bude situace podobná. S východními sousedy Česko pojí nadstandardní vztahy, země jsou podle předsedy vlády nejbližšími partnery. Novinářům také řekl, že pokud se za 30 let od pádu komunismu nedokončily nějaké reformy, tak spíše ekonomické.

"Ale myslím, že ohledně demokracie nepotřebujeme žádné reformy. Máme svobodu a demokracii, a pokud jsem se díval na záběry z roku 1989, tak to hlavní, co Občanské fórum požadovalo, byly svobodné volby a ty máme. Je tady svoboda slova, máme nezávislá média, lidé mohou vyjadřovat svůj názor, takže z hlediska demokracie nevidím nějaký problém," uvedl premiér. V sobotu proti Babišovi na pražské Letné demonstrovalo až 300.000 lidí. Babiš společně s dalšími premiéry zemí visegrádské čtyřky, tedy Slovenska, Polska a Maďarska, a předsedou německého Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem vystoupili s projevy na dopolední akci v Národním muzeu. Posléze si prohlédli výstavu Sametová revoluce, zúčastnili se otevření multimediální expozice k dějinám 20. století, která se nachází ve spojovacím podzemním tunelu mezi oběma budovami muzea.

Na Koncert pro budoucnost přišly na Václavské náměstí tisíce lidí

Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost. Podle policie dorazilo 35.000 až 40.000 lidí. Pořadatelé připravili program s vystoupeními desítek hudebníků a známých osobností. Videoprojekce na historickou budovu Národního muzea připomněla události minulého století a pád totality. Publikum vyslechlo také dalajlamův pozdrav. Tibetský duchovní vůdce lidi v Česku vyzval, aby šířením Havlova odkazu přispěli k mírovému uspořádání světa. Koncert zahájila zpěvačka Aneta Langerová. Hudební čísla proložili organizátoři krátkými proslovy známých osobností. Pořadatelé pozvali třeba kněze Tomáše Halíka a Václava Malého, právníka Jiřího Přibáně, spisovatele Jáchyma Topola, novinářku Lídu Rakušanovou, ústavního právníka Jana Kyselu, ředitele knihovny Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského či bývalé studentské vůdce Martina Mejstříka a Šimona Pánka.

Desítky zájemců si prohlédly archivní záznamy StB o Havlovi

Dokumenty vztahující se k osobnosti Václava Havla a jeho persekuci ze strany komunistické Státní bezpečnosti (StB), ale i další archiválie mimo jiné o Chartě 77 si veřejnost může prohlédnout v Archivu bezpečnostních složek (ABS). V ulici Na Struze pořádá akci nazvanou Na čaj do archivu. Budova nedaleko Národní třídy, kde se odehrává řada vzpomínkových akcí k 30. výročí pádu komunistického režimu, otevřela krátce před polednem. Osobnosti veřejného života a občanské iniciativy také vydali společné Občanské provolání k 17. listopadu. V pravé poledne ho zveřejnili v Obýváku Václava Havla na Národní třídě a současně na webových stránkách. Deklarují v něm odhodlání občanské společnosti postavit se za základní hodnoty a principy, na nichž stojí demokratický stát. Pojmenovali ale i rizika a problémy, s jimiž se česká demokracie 30 let po listopadu 1989 potýká.

Zemřel odbojář Hasil, známý jako Král Šumavy

V USA zemřel ve věku 95 let protikomunistický odbojář Josef Hasil, známý jako Král Šumavy. Uvedl to server Blesk.cz, kterému informaci potvrdil Hasilův syn Josef Vávra. Někdejší pohraničník Hasil pomohl na přelomu 40. a 50. let 20. století desítkám lidí, dostat se přes hranice na Západ. V odboji pokračoval navzdory perzekucím jeho blízkých komunistickým režimem i přes ohrožení vlastního života. Nezastavilo ho ani vězení, kam ho po udání režim poslal. V roce 2001 dostal od prezidenta Václava Havla medili Za hrdinství. Hasil projevil odvahu, postavit se totalitě, už za druhé světové války. Tehdy utekl z nuceného nasazení v Německu a v Čechách pak dělal spojku partyzánům.

V říjnu 1948 Hasil po jedné cestě přes hranice sám skončil v rukou pohraničníků. Poté ho nechvalně proslulý prokurátor Karel Vaš poslal na skoro deset let do vězení. Po půl roce se ale Hasilovi podařilo uprchnout. V Německu vstoupil do služeb americké výzvědné služby, stal se agentem-chodcem a znovu převáděl lidi, ale také dodával odboji vysílačky či další materiál. Několikrát se dostal i do přestřelky. V jedné z nich zemřel v roce 1949 mladý pohraničník a v další v roce 1950 zahynul Hasilův bratr Bohumil. V polovině 50. let se Hasil přestěhoval do USA, kde žil až do konce života.

Hasilův život inspiroval filmaře i spisovatele. Už koncem 50. let posloužil jako předloha snímku Král Šumavy režiséra Karla Kachyni. Ideologicky podbarvený film ale události značně překroutil a zkombinoval Hasilův osud s životem dalšího šumavského převaděče Franze Nowotného. V roce 2001 představila režisérka a scenáristka Kristina Vlachová snímek Zpráva o Králi Šumavy a o 11 let později vyšla kniha Návrat Krále Šumavy spisovatele Davida Jana Žáka, jež se loni dočkala i komiksové podoby.

Vláda bude schvalovat sedmiprocentní digitální daň

Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, projedná v pondělí vláda. Do státního rozpočtu by daň podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně. Platit by přitom mohla již během příštího roku, vyplývá z materiálu na jednání vlády. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,1 miliardy Kč), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 50 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

MF navrhuje zavést tzv. DST model digitální daně navržený dříve Evropskou komisí, který se ale v Evropské unii nepodařilo prosadit. Ten zdaňuje vybrané internetové služby. Jde o umísťování cílené reklamy na webech, zpoplatněné služby na sociálních sítí nebo prodej dat o uživatelích. Dani budou podléhat také některé platformy digitální ekonomiky, které uživatelům umožňují vzájemně si mezi sebou poskytovat za úplatu služby a zboží. Mezi ně patří například Airbnb nebo Uber. Navrhovaná daň se bude týkat tržeb internetových firem, a nepůjde tak o daň ze zisku.

Komora daňových poradců návrh považuje za problematický kvůli mezinárodním závazkům ČR ohledně dvojího zdanění zahraničních společností. Prezident Miloš Zeman označil digitální daň za dobrou cestu, šéfovi opoziční ODS Petru Fialovi sedm procent připadá příliš, protože v některých jiných zemích je daň dvě nebo tři procenta. Piráti by preferovali zavedení digitální daně na evropské úrovni, aby se zahraniční firmy nemohly povinnosti vyhýbat díky sídlům v jiných státech.

Na nultém kilometru D1 si lidé připomněli oběti dopravních nehod

U památníku obětí dopravních nehod na nultém kilometru dálnice D1 v Praze Chodově lidé uctili památku těch, kteří zemřeli na silnicích, a připomene dlouhodobé dopady havárií. Pietní akt pořádá České sdružení obětí dopravních nehod. Za prvních deset měsíců roku letos na českých silnicích podle policejních statistik zemřelo stejně jako před rokem 460 lidí. Letošní rok ale přinesl jednu z nejtragičtějších dopravních nehod posledních let. V pondělí 11. listopadu zemřeli při srážce tří osobních aut u Pavlic na Znojemsku čtyři lidé před příjezdem záchranářů a o dva dny později ještě těžce zraněný chlapec v nemocnici. Nehoda s větším počtem obětí se v Česku stala naposledy v září roku 2015.

Na celém světě podle Libora Budiny z Autoklubu ČR každoročně zemře v důsledku dopravních nehod 1,35 milionu lidí. "Jeden zbytečně vyhaslý lidský život každých 23 vteřin. Dopravní nehody jsou celosvětově osmou nejčastější příčinou smrti," uvedl Budina.

Národní galerie může získat obraz z dílny Vyšebrodského mistra

Národní galerie by mohla do svých sbírek získat vzácné středověké dílo, které zřejmě pochází z dílny Mistra Vyšebrodského oltáře. Možný nákup díla Trůnící Panna Marie s dítětem na zahraniční aukci projedná v pondělí vláda. Bude o něm jednat jako o nadlimitní zakázce, vyvolávací cena díla z doby kolem roku 1350 je 400.000 až 600.000 eur (přibližně 10,2 až 15,3 milionu korun). Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Galerie letos uvažovala o koupi jiného díla připisovaného stejnému autorovi. Údajně potřebných 65 milionů korun ale stát odmítal uvolnit.

Podle podkladů pro vládu je nyní v aukci v Dijonu nabízený obraz z poloviny 14. století malovaný temperou na dřevě unikátním dílem z dílny Mistra Vyšebrodského oltáře, která byla činná v Praze v době vlády Karla IV. Většina dochovaných děl z té doby pochází z církevních majetků a jsou v Národní galerii v dlouhodobé zápůjčce. Tak je tomu i v případě Vyšebrodského oltáře či cyklu, který se považuje za vrchol deskového malířství v Čechách z doby krátce před rokem 1350.

Počasí

Oblačno až zataženo, v Čechách místy zpočátku déšť. Max. teploty 10/14 °C, Morava a Slezsko až 17 °C.

Letošní 17. listopad je výrazně teplejší než před 30 lety. Dlouhodobé teplotní rekordy dnes padly na desetině stanic. Na severu Moravy bylo nad 18 st.

Sport

Filip Salač na závěr své první kompletní sezony mistrovství světa silničních motocyklů zaznamenal ve Velké ceně Valencie životní páté místo. Druhý český závodník v třídě Moto3 Jakub Kornfeil si dojel na patnácté pozici pro bod. Cesty českých kolegů ze stáje Redox Prüstel GP se příští sezonu rozejdou. Kornfeil bude jezdit za španělský tým RBA Skull Rider, Salač za VNE Snipers. Pro první vítězství v kariéře si dnes dojel šestnáctiletý španělský nováček Sergio García.

Čeští fotbalisté v závěrečném osmém utkání kvalifikace mistrovství Evropy prohráli v Bulharsku 0:1. V 56. minutě rozhodl Vasil Božikov. Reprezentanti měli už před zápasem jisté druhé místo ve skupině a postup na šampionát, který si zajistili čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem. Utkání v Sofii se hrálo před prázdným hledištěm kvůli disciplinárnímu trestu pro domácí za rasistické projevy fanoušků proti Anglii. Český tým podlehl Bulharům v samostatné historii poprvé. Balkánský celek zvítězil po více než roce a 12 utkáních a soupeři oplatil červnovou porážku 1:2 z Prahy. Český tým zakončil kvalifikaci s bilancí pěti výher a tří porážek. Soupeře pro základní skupinu evropského šampionátu v příštím roce poznají svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého 30. listopadu při losu v Bukurešti.