Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Demonstrace na Letné skončila. Milion chvilek vyzval veřejnost k zájmu o demokracii

Spolek Milion chvilek vyzval na zaplněné Letenské pláni v Praze veřejnost k podepisování prohlášení o demokracii na svých webových stránkách a i k většímu zapojení do politického života. Hymnou v podání zpěváka Dana Bárty skončila na pražské Letné dvouhodinová demonstrace, které se podle pořadatelů zúčastnilo 300.000 lidí. Výčet požadavků prohlášení obsahuje volání po politicích, kteří respektují demokratická pravidla a instituce, občanech, kterým záleží na druhých lidech, zajímají se o stav společnosti, a zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, má zdravou krajinu, a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád.

Premiér Andrej Babiš (ANO) má podle pořadatelů protestu do 31. prosince odstoupit, pokud neodvolá ministryni spravedlnosti Marii Benešovou a nezbaví se Agrofertu, který vložil do svěřenského fondu. Jinak Milion chvilek v lednu svolá nové protesty, uvedl na demonstraci Minář. Do protestu se podle spolku zapojili i krajané v cizině, a to v 63 městech ve 30 zemích. Babiš vzkázal v souvislosti s demonstrací na Letné, že v Česku jsou svobodné volby. Místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll řekl, že protest nesměřuje proti výsledkům voleb, ale proti zneužívání moci politiky, kteří vyhráli volby.

Hamáček se postavil za Benešovou i Babiše

Vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu Marie Benešové (za ANO) z křesla ministryně spravedlnosti. O majetkových poměrech premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše voliči věděli, řekl ČTK Hamáček k požadavkům demonstrace na Letné. Organizátoři akce uvedli, že pokud Benešová do konce roku neodstoupí a Babiš se nezbaví vazeb na holding Agrofert, měl by premiér složit funkci. Jinak bude Milion chvilek v protestech pokračovat.

"Požadavky nejsou nijak nové, ty stejné zaznívaly na předchozích demonstracích. Já nevidím důvod, aby odcházela Marie Benešová, protože jsem přesvědčen, že svou práci dělá dobře a pokud máme na některé věci jiný názor, tak jsme připraveni o nich jednat a jednáme," uvedl. "Co se týká pana premiéra, tam se nic nového nestalo a o jeho majetkových poměrech věděli voliči, když šli k volebním urnám," doplnil. "Znamená to, že je tady část veřejnosti, která je nespokojená s aktuálním politickým vývojem a dává to najevo svojí účastí na demonstracích. Já jsem rád, že máme takováto práva. Demonstrovat je to, za co bojovali lidé v roce 1989," řekl.

Zeman a Čaputová otevřeli v Bratislavě Český dům

Český prezident Miloš Zeman s hlavou Slovenska Zuzanou Čaputovou otevřeli v Bratislavě Český dům. Zeman před slavnostním přestřižením pásky řekl, že si přeje, aby se Český dům stal místem setkávání a přátelství. Česko si budovu pronajímá od firmy podnikatele a miliardáře Tomáše Chrenka. "Člověk si má občas splnit nějaký sen. Jedním z mých snů bylo otevření Českého domu v Bratislavě. Trvalo to pět let. Neustálé výmluvy, že to nejde, ale nakonec jsme našli spřátelené duše, které nám v tom pomohly," řekl Zeman, který vznik Českého domu ve slovenské metropoli dlouhodobě prosazoval. Podle Čaputové navzdory rozdělení Československa zůstaly Česko a Slovensko nejbližšími partnery.

Před otevřením Českého domu Zeman a Čaputová položili věnce k pamětní desce, která připomíná průvod studentů bratislavských škol ze 16. listopadu, jehož účastníci skandovali v ulicích města hesla požadující demokracii a školskou reformou. "Den poté následovala velká demonstrace v Praze. Tyto dvě aktivity spustily velmi zásadný a důležitý proces změn na našem území," řekla Čaputová k takzvané sametové revoluci. Dodala, že 17. listopad a následné změny byly společným vítězstvím občanů tehdejšího Československa.

ČR vydala nesouhlasné stanovisko k rozšíření polského dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod. Ministerstvo oznámilo již dříve, že se k rozšíření dolu postaví negativně.

V Česku by mohlo být více pěstitelů léčebného konopí

V Česku by v budoucnu mohlo přibýt pěstitelů léčebného konopí. Ministerstvo zdravotnictví chystá změny v udělování licencí. Slibuje si od nich větší dostupnost léčiva a snížení jeho ceny. Místo výběrového řízení na pěstitele či dovozu by měli podnikatelé a firmy získávat povolení. Produkci bude možné také vyvážet. Vyplývá to z navrhované novely o návykových látkách a léčivech, kterou na svém webu zveřejnila vláda. Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na které nezabírají jiné léky. Předepisuje se například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou či AIDS. Pacientů, kteří ho mají, přibývá. Letos v květnu jich bylo 665, lékaři jim předepsali celkem přes pět kilogramů léčiva.

Od příštího roku se bude léčba z větší části proplácet. Zdravotní pojišťovny budou hradit pacientovi měsíčně nejvýš 30 gramů, a to 90 procent ceny. Podle odhadů by to mělo stát 450 milionů korun. Povolení má v Česku jediný pěstitel, distributoři mohli léčivo také dovážet. Ministerstvo v podkladech k novele uvedlo, že nynější systém pěstování a výkupu kvůli podmínkám výběrového řízení není pružný a neumožňuje zajistit nejlevnější cenu a distributoři přebytky nemohou vyvážet a musí je zničit.

Do Labe u Litoměřic spadlo malé letadlo, pilot zahynul

Při pádu ultralehkého letadla v Křešicích na Litoměřicku zahynul pilot. Zřícený stroj našli hasiči a policisté v Labi. Tělo budou vyprošťovat potápěči. "Letadlo bude vyzvednuto jeřábem," uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Pád ultralehkého letadla byl hasičům nahlášen ve 12:45, pátrání trvalo skoro tři hodiny. Hasiči prohledávali řeku na člunu, policie měla na místě potápěče i vrtulník s termovizí. Vrak byl v řece. "V letadle byla nalezena jedna osoba bez známek života. Byl to muž," uvedla krajská mluvčí policie Alena Bartošová.

Na VŠFS bude Konfuciův institut, jiné vysoké školy ho nechtěly

Na pražské Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) vznikne v lednu Konfuciův institut, který patří pod čínské ministerstvo školství. Oficiálně má vyučovat čínskou kulturu, kvůli špionáži před ním ale varuje například americká FBI. Čínská strana zřízení institutu nabízela i Univerzitě Karlově nebo Vysoké škole ekonomické, tyto školy ale odmítly. Rektorka VŠFS Bohuslava Šenkýřová před prezidentskou volbou poslala 50.000 korun na transparentní účet Miloše Zemana, který záměr na zřízení institutu podpořil při své návštěvě v Šanghaji. Informuje o tom Deník N. Konfuciův institut je už od roku 2007 na Univerzitě Palackého v Olomouci. Jeho zřízení iniciovala sama škola.

V představenstvu VŠFS působí ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). "Institutů je po světě více jak 500, jen v USA kolem stovky. VŠFS se zaměřuje na ekonomiku a obchod a v Česku chybí opravdu nestranné a kvalitní hloubkové analýzy, včetně vědeckých výzkumů zaměřených na posouzení ekonomických vztahů mezi Českem a Čínou," sdělil Deníku N ministr. Financování se podle něj neliší od jiných podobných partnerství, kdy ho obvykle pokrývá univerzita i čínská strana. Součástí Konfuciova institutu na VŠFS bude i ekonomicko-podnikatelský think tank. "Bude se zaměřovat na česko-čínské obchodní vztahy a vydávat analýzy," uvedla mluvčí školy Magdalena Straková.

Stolperstein v Jilské připomíná muže, který pomohl stovkám lidí

Stolperstein neboli Kámen zmizelých nyní před domem U Kočků v Jilské ulici v Praze připomíná zaměstnance slovenského konzulátu a levicového aktivistu Marka Frauwirtha. Byl jedním z devíti studentských vůdců popravených 17. listopadu 1939 v Praze-Ruzyni. Frauwirth spolupracoval s odbojem, stovkám lidí pomohl opustit protektorát. Byl součástí pražské intelektuální levice a činný ve studentských i politických organizacích. Mluvil pěti jazyky a hodně cestoval, i v létě roku 1939 strávil několik týdnů v cizině.

Slovenský spisovatel a badatel Jozef Leikert upozornil, že není jasné, proč vzhledem ke svému původu i politickému přesvědčení neemigroval, ale vrátil se do Prahy. I díky znalosti pěti jazyků také pracoval na slovenském konzulátu v Praze. A právě tam se podílel na falšování pasů, s nimiž odešly do zahraničí stovky lidí, kterým šlo o život - Židé, odbojáři i intelektuálové. Frauwirth takto pomohl například Pavlu Tigridovi či překladateli Eduardu Goldstückerovi. Šířil protinacistické letáky a právě aktovku s nimi a osobními doklady ztratil 15. listopadu 1939. Dva dny poté, brzy ráno, ho zatklo gestapo a ještě téhož dne zemřel v ruzyňských kasárnách.

Zemřel režisér i odbojář Jasný, autor Všech dobrých rodáků

Ve věku 93 let zemřel režisér, scenárista i odbojář Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všichni dobří rodáci. ČTK to z pověření rodiny sdělil Vítězslav Tichý a potvrdil to mluvčí Slováckého divadla Josef Kubáník. Jasný v minulých letech navštívil Letní filmovou školu v Uherském Hradišti i představení Slováckého divadla. Byl jedním z představitelů takzvané české filmové nové vlny. Začínal točit již v 50. letech, nejprve ve spolupráci s Karlem Kachyňou. Pozornost si později získal například filmem Až přijde kocour s Janem Werichem z roku 1963.

Osudovým se stal Jasnému snímek Všichni dobří rodáci z roku 1968 o deziluzi moravského venkova po nástupu komunistického režimu a střetech při znárodňování majetku sedláků a kolektivizaci. Všichni dobří rodáci vynesli Jasnému na mezinárodním festivalu v Cannes roku 1969 cenu za režii a pozvání do poroty dalšího ročníku, ale také perzekuci ze strany československého totalitního režimu. Téhož roku Jasný emigroval a na čas zakotvil u západoněmeckých televizních zakázek. Jeho filmy pak v Československu na dvě desetiletí skončily v trezoru.

Jasný prožil dramatický život plný zvratů. Za druhé světové války byl v odboji a britským agentem. Zvrat politických poměrů v Československu uvítal Jasný po listopadu 1989 dokumentem Proč Havel? z roku 1991. K filmařině se naposledy vrátil v roce 1999 dramatem Návrat ztraceného ráje.

Nabarvené ptáče vyneslo Marhoulovi cenu na festivalu v Kalkatě

Koprodukční snímek Nabarvené ptáče vynesl jeho tvůrci Václavu Marhoulovi cenu za nejlepší režii na filmovém festivalu v indické Kalkatě. Mezinárodní filmový festival v Kalkatě (KIFF) letos oslavil 25 let své existence a je druhým nejstarším v Indii. Kalkata je jedním z center indického filmového průmyslu, tamní festival se soustředí zejména na filmy v bengálštině. Jako jeden z mála indických festivalů však pravidelně uvádí i snímky zahraničních autorů. Za nejlepší režii byla Marhoulovi udělena cena Zlatého královského bengálského tygra, která je honorována peněžní odměnou v přepočtu bezmála 680.000 korun.

Film Nabarvené ptáče zazářil na festivalech v Benátkách, kde si jeho tvůrci odnesli ocenění od studentské poroty Film pro UNICEF, i přehlídce v Torontu a 11. září měl svou pražskou premiéru. Snímek je svým zpracováním, ale především tím, že se drží literární předlohy, vnímán rozporuplně. Některým divákům vadí zobrazované násilí a krutost, jiní pak včetně mnoha zahraničních kritiků film vyzdvihují právě pro věrnost předloze a silnou výpověď.

Sport

Úřadující mistryně světa a světová rekordmanka Martina Sáblíková vstoupila do nové sezony Světového poháru čtvrtým místem v závodě na 3000 metrů v Minsku. Na nížinné dráze v Bělorusku zajela čas 4:06,40 a ztratila 32 setin na bronzovou Ivanie Blondinovou z Kanady. Vyhrála jiná Kanaďanka Isabelle Weidemannová, která Sáblíkovou porazila téměř o dvě sekundy. Druhá skončila olympijská šampionka Carlijn Achtereekteová z Nizozemska. Dvacetinásobné světové šampionce Sáblíkové se tak nezdařil první útok na jubilejní padesáté vítězství ve Světovém poháru. Sáblíková obsadila na v závodu na 1500 metrů 19. místo. Nikola Zdráhalová byla druhá v divizi B.

Junior Jan Zatloukal dojel třetí v závodě Světového poháru v cyklokrosu v Táboře. Sedmnáctiletý závodník se tak dočkal v elitním seriálu prvního umístění na stupních vítězů. Zvítězil Belgičan Thibau Nys, syn krosové legendy Svena Nyse. Druhý byl s mankem tří vteřin Ital Davide De Pretto. Zatloukal byl minulý víkend na mistrovství Evropy v Itálii třináctý.

Krasobruslař Michal Březina skončil devátý v závodě Grand Prix v Moskvě. Předvedl nejlepší volnou jízdu v sezoně, ve které stejně jako v krátkém programu obsadil osmou příčku, přesto si o jedno místo pohoršil. Závod ovládli Rusové v čele s úřadujícím vicemistrem Evropy Alexandrem Samarinem.

Tenista Tomáš Berdych ukončil kariéru. Na ceremoniálu během Turnaje mistrů v Londýně dal sbohem bílému sportu po sedmnácti letech na okruhu ATP, během nichž si zahrál finále Wimbledonu a získal 13 turnajových titulů. S tenisem končí kvůli chronickým problémům vyplývajícím z vrozené vady levé kyčle, které se projevují bolestí zad, jež ho trápily poslední dva roky. Konec kariéry byl víceméně jasný už od letošního US Open. V New Yorku Berdych po vyřazení v prvním kole prohlásil, že je hodně nereálné, že by hrál ještě v roce 2020. Letos klesl v žebříčku až na 103. místo.

Čeští fotbalisté si postupem na mistrovství Evropy 2020 vydělali 9,25 milionu eur (téměř 237 milionů korun). Už nyní získali více peněz než za postup a účast v základní skupině na Euru 2016 ve Francii. Celkově Evropská fotbalová unie UEFA rozdělí mezi 24 účastníků šampionátu rekordních 371 milionů eur (téměř 9,5 miliardy korun). Oproti poslednímu mistrovství jde o nárůst o 70 milionů eur.

Počasí

Oblačno až polojasno. Maximální teploty 10 až 16 °C, na západě kolem 8 °C.

Konec listopadu v Česku bude mimořádně teplý, příští týden bude až 14 stupňů Celsia. V noci ale spadnou teploty na přelomu listopadu a prosince pod bod mrazu a i denní teploty budou postupně klesat. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).