Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Sněmovna opět nerozhodla o návrhu na zvýšení daní

Sněmovna se opět nedostala ke schvalování vládního návrhu, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků. Dnešek byl už třetím pokusem. Pokračovaly rozsáhlé kritické projevy opozičních poslanců, kteří se přeli s vládními poslanci hlavně o nových pravidlech daňové uznatelnosti technických rezerv pojišťoven. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dříve označila postup opozice za obstrukci. Debata nad daňovým balíčkem by měla pokračovat v pátek. Předtím by se ale měla uskutečnit jiná mimořádná schůze svolaná z popudu ODS. Sněmovna by na ní měla schvalovat zvýšení rodičovského příspěvku. Nynější mimořádnou schůzi, která má na programu vedle daňového balíčku také schvalování vyššího rodičovského příspěvku, svolaly koaliční strany ANO a ČSSD spolu s KSČM. Chtějí tak prosadit schválení balíčku, zatímco opozice se tomu brání.

Daňový balíček především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků. Piva ani vína se zvýšení daní netýká. Zvýšit se má i zdanění hazardu. Vláda argumentuje tím, že chce omezit dostupnost cigaret a alkoholu, a snížit tak negativní dopady na zdraví lidí. Opozice ji obviňuje z toho, že chce jen víc peněz do rozpočtu. Zvýšit se má i poplatek za vklad do katastru nemovitostí, součástí změn je na druhé straně například osvobození od daně z nemovitých věcí u ploch, které souvisí s ochranou životního prostředí a ochranou krajinných prvků, například u remízků. Mezi nejvíce kritizované části daňového balíčku patří navrhovaný nový způsob zdanění technických rezerv pojišťoven. Nově mají být daňově uznatelné jen rezervy do výše stanovené evropskou směrnicí Solvency II. Ministryně Schillerová opakovaně argumentuje tím, že jde o odstranění výjimky, kterou žádný jiný sektor ekonomiky nemá.

Odboráři a zaměstnavatelé se neshodli na růstu minimální mzdy

Odboráři a zaměstnavatelé nenašli shodu na tom, o kolik by měla od ledna růst minimální mzda. Odbory požadují navýšení o 1650 korun na 15.000 korun. Zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun. I když byly obě strany ochotny ustoupit, ke společné částce se jim dostat nepodařilo. ČTK to po jednání řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. K nalezení shody do konce října vyzvala odboráře a zaměstnavatele ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). "Rozdíl (mezi představou odborů a zaměstnavatelů) je tak zásadní, tak budeme muset věc předat politikům, aby oni rozhodli," uvedl Rafaj. Minimální mzdu stanovuje vláda svým nařízením.

Zaměstnavatelé dlouhodobě volají po vzorci pro stanovení minimální mzdy, aby byla předvídatelná. Podle Rafaje by se nejnižší výdělek mohl navázat na průměrnou mzdu a mohl by odpovídat 44 procentům její výše z předchozího roku. Se zavedením pravidelné valorizace souhlasí i odbory. Požadují ale vyšší podíl z průměrné mzdy, podle jejich představ by to mohla být polovina.

Aktivisté budou okupovat rypadlo ve Vršanech další noc

Už druhý den protestuje osm aktivistů na Mostecku proti tomu, aby ČEZ případně prodal elektrárnu Počerady společnosti Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Aktivisté chtějí na rypadle strávit další noc. Na místě je policie. Na její opakované výzvy, aby objekt opustili, aktivisté nereagují, řekla ČTK mluvčí policie Ústeckého kraje Jana Slámová. "Budeme tu nocovat i dneska," řekla ČTK jedna z aktivistek. Podle příspěvku na twitteru má skupina na místě i vařič a dostatečné zásoby jídla a pití.

"Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce," uvedli aktivisté v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Protest se neodehrává v místech, kde se těží uhlí. Protestující obsadili stroj vysoký 31 metrů a 75 metrů dlouhý. Aktivisté proti těžbě uhlí v minulosti v lomech již několikrát protestovali.

Na rypadle v Lomu Vršany, které obsadili v úterý kolem 06:00, strávili noc. Nic se nezměnilo, dosavadní vyjednávání byla neúspěšná. Aktivisté zůstávají na místě stejně jako policie, řekla ČTK severočeská policejní mluvčí Alena Bartošová. "Z rypadla odejdeme, až skončí doba uhelná. Chceme bezodkladný konec uhlí, uzavření elektrárny Počerady a Chvaletice, dolu Vršany a spravedlivý svět. Za klimatickou spravedlnost budeme bojovat až do konce," uvedli aktivisté v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Policie vyčkává, až aktivisté rypadlo opustí.

Elektrárna Počerady je mezi Louny a Mostem a svým instalovaným výkonem pět x 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi.

Soud rehabilitoval nespravedlivě vězněného generála Milana Píku

Městský soud v Praze rehabilitoval generála Milana Píku za jeho neoprávněné věznění komunistickým režimem koncem 40. let. Podle soudkyně je to jediná možná reakce na křivdy způsobené totalitním režimem. Podle komunistické obžaloby připravoval v roce 1948 únos z vězení svého otce, později popraveného generála Helidora Píky. Ve vazbě strávil Píka mladší čtvrt roku. Po smrti Milana Píky letos na jaře požádala o soudní rehabilitaci jeho dcera Dagmar Sedláčková.

Někdejší válečný veterán britského Královského vojenského letectva (RAF) Milan Píka byl v listopadu 1948 vzat do vazby a obžalován z přípravy únosu svého vězněného otce. V únoru 1949 jej soud pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby a propustil na svobodu. Píka byl ale vyhozen ze studií práv i z armády a měl problémy s úřady. Odstěhoval se na Slovensko, kde 20. března 2019 zemřel. V roce 1970 byl Milan Píka rehabilitován morálně a o 20 let později povýšen do hodnosti plukovníka. V roce 2014 jej slovenský prezident Ivan Gašparovič a český prezident Miloš Zeman současně povýšili do hodnosti brigádního generála. Byl tedy jediným generálem dvou armád - české a slovenské. Jeho otec Heliodor Píka byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti. Se synem Milanem mohl strávit poslední noc před svou popravou 21. června 1949 v borské věznici. Milan poté dlouhá léta bojoval za rehabilitaci nejen svého otce, ale i dalších popravených či vězněných vlastenců a vojáků. Na soudní líčení se dostavila Galina Vašová, dcera prokurátora Karla Vaše, který v roce 1949 poslal Heliodora Píku na šibenici. Uvedla, že přišla podpořit očištění Milana Píky. S Milanem Píkou se setkala krátce před jeho smrtí při natáčení dokumentárního filmu Křišťálový fantom.

Právo: Žalobce znovu otevřel případ smrti Jana Masaryka

Státní zástupce Michal Muravský minulý týden nařídil znovu otevřít vyšetřování smrti poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka. Muravský to řekl pro deník Právo. Důvodem je nedávno objevená nahrávka výpovědi policisty, který byl jako první u Masarykova těla. Podle posledního závěru Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) z roku 2003 byl Masaryk zavražděn, ale není šance vypátrat pachatele.

Ve vyřízení stavebního povolení ČR klesla na 157. místo na světě

Ve vyřizování stavebního povolení kleslo Česko meziročně ze 156. místa na 157. příčku mezi 190 porovnávanými zeměmi. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka (SB). Kromě délky vyřizování v ní banka hodnotí i jiná kritéria jako například transparentnost nebo složitost celého procesu. Nejlépe v hodnocení vyšel stejně jako loni Hongkong, nejhůře Jemen, Eritrea, Libye, Somálsko a Sýrie. V Česku je na získání potřebných razítek potřeba stejně jako loni 246 dní, sedmkrát více než v nejrychlejším Singapuru. Světová banka vychází z legislativních dat pro povolování skladových prostor. Z okolních států je nejvýše Německo (30.), následují Polsko (39.), Rakousko (49.), Maďarsko (108.) a Slovensko (146.).

Podle výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové je ve skutečnosti doba pro vydání stavebních povolení mnohem delší než uvedených 246 dní. "Analytici Světové banky zkoumají pouze délku povolovacího řízení definovanou zákonem. Ve skutečnosti je to mnohem déle. Například v Praze je časté, že povolení stavby běžného bytového domu trvá deset i více let," uvedla Tomášková. Nový stavební zákon, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Podle MMR by se mělo povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na jeden rok. Věcný návrh nového stavebního zákona schválila v červnu vláda, zákon by měl platit od roku 2021.

Chytré zemědělství považovali na Ukrajině za špionáž

Brněnská firma CleverFarm, která zavádí chytré technologie do zemědělství, narazila na nečekané problémy na Ukrajině. Při instalování senzorů pro internet věcí v obří společnosti Agromino, jež hospodaří na 50.000 hektarech, ji místní agronomové podezřívali ze špionáže. A na rozlehlých polích, které nemají v českých podmínkách obdoby, sežraly některé senzory lišky. Podle zástupce firmy Petra Zlotého se tak firma musela potýkat s problémy, s nimiž se dosud nesetkala, řekl v rozhovoru s ČTK. CleverFarm několik let dodává svá chytrá řešení českým zemědělcům. Pilotní projekty rozjela i v zahraničí a tento je jedním z nich. Další jsou v Chile a Srbsku. CleverFarm nabízí na jedné straně senzory pro internet věcí (IoT) a na druhé straně mobilní aplikace, které spolu komunikují a poskytují informace o stavu úrody. Díky nim lze řídit termíny setí, hnojení a postřiků. Doplňkové služby umožňují také využívat například satelitní snímky.

Rada pro výzkum ocenila botanika Václava Větvičku

Botanik a popularizátor vědy Václav Větvička získal Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). V Hrzánském paláci v Praze mu ji předal ministr průmyslu a obchodu a místopředseda RVVI Karel Havlíček. Větvička působí také jako spisovatel, publicista a moderátor. Jednaosmdesátiletý Větvička vystudoval na Univerzitě Karlově geobotaniku. Tři roky vedl průhonický park, v letech 1992 až 2007 byl ředitelem Botanické zahrady Univerzity Karlovy v Praze, poté měl na starost park zámku Štiřín. Loni Větvička od prezidenta Miloše Zemana obdržel medaili Za zásluhy v oblasti vědy. Je autorem a spoluautorem řady odborných i popularizačních publikací. Jeho nejúspěšnější kniha Stromy a keře se dočkala zatím 37 vydání.

Nabarvené ptáče získalo cenu za kameru na festivalu v Chicagu

Kameraman Vladimír Smutný získal na filmovém festivalu v Chicagu ocenění za nejlepší kameru filmu Nabarvené ptáče. ČTK to za produkci filmu sdělila Jana Šafářová. Film režiséra a producenta Václava Marhoula také získal amerického distributora IFC Films. Nabarvené ptáče, autorský dlouho připravovaný snímek Václava Marhoula na základě bestselleru Jerzyho Kosińského, měl světovou premiéru v hlavní soutěži na letošním festivalu v Benátkách a uveden byl také na filmovém festivalu v Torontu. Pozvání producentovi podle Šafářové přišlo z festivalů ve Velké Británii, Lucembursku, Turecku, Německu, Polsku, Brazílii, Japonsku, Řecku, Irsku, Španělsku, na Ukrajině či v Egyptě, Bělorusku nebo Indii.

Film i kniha vypráví příběh malého chlapce, kterého v prvních týdnech druhé světové války poslali rodiče z velkého města ve východní Evropě do zdánlivého bezpečí vzdálené vesnice. Za okupace a ve válečném zmatku, kdy docházelo k neustálým přesunům obyvatelstva, však ztratili spojení s člověkem, který jejich dítěti našel prozatímní domov. Mezitím chlapcova pěstounka zemřela a dítě je nuceno putovat samo od vesnice k vesnici. Někdy mu lidé poskytnou přístřeší, jindy ho odeženou.

Ve věku 78 let zemřela herečka a dabérka Jana Drbohlavová

Ve věku 78 let zemřela divadelní a filmová herečka Jana Drbohlavová. Serveru Blesk.cz to potvrdil její bývalý manžel Ladislav Županič. Diváci si herečku asi nejvíce pamatují jako učitelku v komedii Dívka na koštěti. Věnovala se také dabingu, kde například propůjčila svůj hlas indiánské dívce Nšo-či v sérii o Vinnetouovi a později profesorce McGonagallové ve filmech o Harry Potterovi. Podle serveru Drbohlavová zemřela v noci z neděle na pondělí ve spánku v pražské Nemocnici pod Petřínem. V 60. až 80. letech hrála i ve filmech, televizních inscenacích a také v seriálech, například Hříšní lidé města pražského, Arabela a My všichni školou povinní. Účinkovala často v rozhlase.

Expedice Tatra kolem světa 2 chce za tři roky ujet 270.000 km

Ujet v letech 2020 až 2022 přibližně 270.000 kilometrů přes 69 zemí pěti kontinentů má v plánu expedice Tatra kolem světa 2, kterou organizátoři představili v Kopřivnici na Novojičínsku. Cestovatelského projektu se má postupně zúčastnit okolo 300 lidí. Expedice chce navázat na výpravu Tatra kolem světa z konce 80. let minulého století. Do světa výprava vyrazí v únoru. Jeden z organizátorů Marek Havlíček řekl, že cestování ho v životě nejvíce posunulo a jedním z hlavních cílů expedice je nabídnout takový prožitek dalším lidem. "V Bangladéši jsem viděl rodinu, která žije v prostoru šest krát šest metrů. Jsou šťastní a spokojení, nabízeli mi polovičku svého jídla. To mi hrozně změnilo život, úplně jinak jsem přistupoval k životu a vážil si toho, co mám. Dalo mi to jiný životní směr," řekl Havlíček. Druhou motivací je udělat dobré jméno České republice. "Když jsem projel 120 - 130 zemí, tak všude, když člověk řekne Československo, tak se každý rozzáří, pamatuje si, kde to bylo, co to bylo, pamatuje si naše výrobky. Teď když člověk řekne Česká republika, tak si nikdo nic nepamatuje," uvedl.

Výprava v 80. letech byla původně pětičlenná. Stálí členové výpravy nyní budou čtyři, v některých úsecích ale pojede ve vozidle najednou až 14 lidí. Expedice bude rozdělena do čtyř etap. Automobil mezi nimi na jednotlivé kontinenty přepraví loď. Ve voze budou vyhrazená místa pro zájemce, kteří expedici finančně podpoří a budou se k ní moci postupně přidávat na různé úseky.

Sport

Karolína Plíšková má na Turnaji mistryň první výhru. Pomohlo jí k ní zranění vítězky US Open Biancy Andreescuové, která po prohraném prvním setu 3:6 zápas vzdala. Kanadská tenistka si ve třetím gamu pochroumala levé koleno. Plíšková tak udržela naději na postup z Fialové skupiny, v pátek se o něj v Šen-čenu utká v přímém souboji s Rumunkou Simonou Halepovou.

Tenistka Barbora Strýcová si spolu se Sie Šu-wej z Tchaj-wanu zahrají semifinále Turnaje mistryň. Postup jim v Šen-čenu zajistilo vítězství 6:2, 1:6 a 10:5 nad dvojicí Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková, které budou muset o místo mezi nejlepšími čtyřmi páry bojovat v posledním utkání Fialové skupiny.

Počasí

Skoro jasno až polojasno. Maximální teploty 5 až 9 °C °C.