Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

MfD: V Brně vznikne čtvrť vědců za 2,5 miliardy

V brněnském Králově Poli by mělo vzniknout vědecko-výzkumné centrum Mendel Quarter za 2,5 miliardy korun. Působit tu budou vědci z celého světa, například experti na boj s globální změnou, suchem či kyberbezpečnost. Sídlit tu bude i první vědecké pracoviště OSN v Česku, uvedla Mladá fronta Dnes (MfD). Brněnští radní podle listu už doporučili zastupitelstvu změnu územního plánu. V místě by mělo působit až 2000 doktorandů, stážistů a pracovníků postgraduálního studia ze všech světadílů. Projekt podle MfD v první etapě počítá s pěti devítipodlažními budovami a jednou šestipodlažní, s parkem a zelení. Také s vědeckými pracovišti, laboratořemi, konferenčními a seminárními místnostmi a kancelářemi. Počítá se i s dvěma stovkami bytů, aby vědci pracující v kampusu nemuseli přejíždět z jednoho konce města na druhý.

Babiš navštívil MIT, chce tam české doktorandy a větší spolupráci

Premiér Andrej Babiš si přeje, aby čeští doktorandi získávali zkušenosti na prestižním Massachusettském technologickém institutu (MIT), který patří k nejlepším technicky zaměřeným univerzitám světa. Zájem má i na rozvinutí spolupráce s MIT ve výzkumu jaderné fúze, která je cestou bezemisního získávání energie. Českým novinářům to premiér řekl v Bostonu, kde MIT navštívil. "Je to bez emisí, zdrojem je vodík, takže z vody," řekl o termonukleární fúzi Babiš a dodal, že čeští vědci mají k dispozici experimentální fúzní zařízení typu tokamak. Premiér také řekl, že v České republice se plánuje výstavba nového tokamaku a že Praha chce v této oblasti hrát významnou roli. Mohla by se totiž stát dozorujícím centrem nad takovým zařízením, které se buduje v Japonsku v rámci projektu mezi Evropskou unií a Tokiem.

Ročenka: Doba v penzi se prodlužuje, trvá v průměru 24,28 roku

Doba, kterou Češi a Češky tráví ve starobním důchodu, se postupně prodlužuje. Od počátku tisíciletí se v průměru protáhla skoro o čtyři roky a čtyři měsíce. Trvá teď průměrně zhruba 24 let a tři měsíce. Vyplývá to z důchodové statistické ročenky, kterou zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Podle údajů se seniorky a senioři dožívají vyššího věku než dřív. Ministerstvo práce má každých pět let připravovat zprávu o vývoji doby dožití a důchodového systému v ČR. Podle výsledků má kabinet případně navrhnout úpravu věku pro odchod do důchodu tak, aby člověk trávil v penzi čtvrtinu života. Podle letošní ministerské zprávy se život prodlužuje, penze jsou v nynější podobě neudržitelné a dnešní třicátníci a dvacátníci by měli do důchodu chodit o něco později než v 65 letech. Babišova vláda to odmítla s tím, že rozhodovat by měl případně až další kabinet za pět let.

Podle ročenky se v Česku důchod loni pobíral v průměru 24,28 roku. Průměrný senior čerpal penzi 19,26 roku a průměrná seniorka 28,06 roku. Na přelomu tisíciletí se starobní penze vyplácela v průměru zhruba 20 let - mužům asi 16 let a deset měsíců a ženám 22 let a devět měsíců. V době sametové revoluce důchod trval v průměru 16 let a v roce 1970 jedenáct let. Podle ročenky se prodlužuje život. Průměrný důchodce se v roce 2002 dožíval 77 let a důchodkyně asi 79,5 roku. Loni to bylo u penzistů v průměru 79,67 roku a u penzistek 83,58 roku.

Veřejnosti budou v podvečer zpřístupněny vědecké instituce

Brány vědeckých institucí a vysokých škol se dnes večer otevřou veřejnosti. Letošní ročník Noci vědců se koná na více než 100 místech po celém Česku a je zaměřen na šetrné chování vůči planetě. Přednášky, workshopy, setkání s vědci a další události se budou zabývat například tříděním odpadu, využitím všech potravin, které mají lidé doma, či chytrou dopravou a moderními městy. Program pro děti i dospělé se uskuteční ve 34 městech a obcích, připravuje ho 19 univerzit, vědecká centra, hvězdárny, gymnázia a další pracoviště. Noc vědců je celoevropským projektem, který vznikl v roce 2005. Záměrem je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom je provází na každém kroku. Loni se do Noci vědců zapojilo více než 30 měst a přišlo přes 60.000 návštěvníků.

Saúdská Arábie se otevírá turistům, o víza mohou žádat i Češi

Saúdská Arábie se otevírá zahraničním turistům a bude vydávat víza lidem ze 49 zemí. Občané čtyř států oblasti Perského zálivu k cestě do království víza nepotřebují. Mezi zeměmi, pro něž bude vízový systém otevřen, je na oficiální vládní stránce, která se týká programu vydávání víz, také Česká republika i Slovensko. O novém vízovém režimu informovala v Rijádu komise pro cestovní ruch. Saúdská Arábie dosud patřila k zemím pro turisty těžko dostupným. Království vydávalo víza pouze za účelem obchodních cest, muslimské pouti nebo návštěvě příbuzných. Země se snaží zpestřit svou ekonomiku, která je závislá na příjmech z prodeje ropy. Otevření turistům by mohlo znamenat nové zdroje, podle odhadů by příjmy z cestovního ruchu mohly do roku 2030 tvořit desetinu hrubého domácího produktu.

Policie našla na Klatovsku zřícený malý letoun a dva mrtvé

Policie našla dnes před 9:00 v lese u obce Petrovice u Měčína na Klatovsku malé sportovní letadlo a dva mrtvé. Po pohřešovaném letadle, které se naposledy ozvalo ve čtvrtek kolem 20:30 v okolí Žinkov na jižním Plzeňsku, pátrala policie od noci. Do hledání se zapojily i vrtulníky police a armády, řekla ČTK klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Při pádu letadla zemřela osmatřicetiletá žena a třiašedesátiletý muž z Klatovska. Více lidí v letadle nebylo. Nehoda se stala na pomezí okresů Klatovy a Plzeň-jih. Petrovice jsou vzdušnou čarou asi šest kilometrů od místa, odkud se ve čtvrtek večer naposledy letadlo ozvalo, když žádalo o možnost přistání na letišti Chaloupky u Klatov, řekla Ladmanová. Do Chaloupek ale už nedoletělo. Podle fotoreportéra ČTK havarované letadlo zůstalo částečně v polámaných větvích vzrostlých stromů, část trosek dopadla na

Děti Země: Ekoterorismus je v Česku vyprázdněný pojem

Ekoterorismus je v Česku podle předsedy ekologického spolku Děti Země Miroslava Patrika vyprázdněný pojem. A ochrana životního prostředí už nepatří mezi prioritní společenská témata, řekl Patrik v rozhovoru s ČTK. Děti Země slaví 30 let od svého založení. Spolek se zabývá ochranou životního prostředí, vznikl 28. září 1989 v Praze a dnes působí v sedmi pobočkách nebo klubech v pěti městech. Zájem o ochranu životního prostředí a přírody se podle Patrika postupně mění, největší byl podle něj po roce 1989, v posledních letech klesá. "Ochrana životního prostředí nepatří mezí prioritní společenská témata. Existují totiž již dlouho příslušné ekologické zákony, které se úřednictvo snaží správně aplikovat, a také celá řada kontrolních mechanismů, včetně těch mediálních," uvedl Patrik. Ekologické spolky tak podle něj nyní musejí mít lepší odborné a finanční zázemí než dříve a sofistikovaně komunikovat s veřejností.

Mezi úspěchy spolku Patrik řadí to, že pomohl při schvalování takzvaného antifreonového zákona a že stále upozorňuje na ekologické prohřešky v anketách Ropák roku a Zelená perla. Naopak za největší prohru lze podle něj považovat asi fakt, že dálnice D8 z Prahy do Drážďan neprochází přes CHKO České středohoří dlouhým tunelem, jak ekologové prosazovali. Členy spolku někteří politici označují za ekoteroristy, a to kvůli tomu, že svými připomínkami brzdí či brzdili některé velké stavby.

CK Neckermann zrušil další zájezdy do 6. října, jde o 500 klientů

Česká pobočka cestovní kanceláře Neckermann, která je součástí zkrachovalé britské skupiny Thomas Cook, zrušila další zájezdy až do 6. října. To by mělo postihnout asi 500 klientů. Návrh na insolvenci zatím společnost nepodala. ČTK o tom informovala CK Neckermann. V zahraničí je nyní okolo 800 klientů společnosti. V termínu od 7. do 31. října má zájezdy koupené ještě dalších asi 1000 zákazníků. Mateřská společnost firmy britská Thomas Cook v pondělí vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Návrh na insolvenci v týdnu podaly také rakouská, německá a polská divize skupiny. Tuzemská pobočka tento návrh zatím nepodala, o její budoucnosti se v současnosti stále jedná. Nové zájezdy už kancelář neprodává.

CK podle zprávy klienty zrušených zájezdů individuálně kontaktuje. Platbu za zájezdy jim chce společnost plně vrátit. Cestovní kancelář má nyní v cizině okolo 800 klientů. Většina z nich by podle mluvčího společnosti Jana Šrámka měla dokončit svou dovolenou podle plánu. Dosud společnost musela předčasně ukončit dva zájezdy. Vedle toho kancelář řeší také případy, kdy si klienti museli pobyt zaplatit ze svého, ačkoliv se společnost snaží hoteliérům poskytovat garance. CK slíbila svým klientům platby uhradit. Vedení společnosti v současnosti řeší další budoucnost CK Neckermann v Česku. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže jsou ve hře tři varianty možných řešení - bude vyhlášena likvidace, nebo se firma prodá, anebo si tým z české pobočky založí novou cestovní kancelář.

Technické muzeum vybralo na obnovu Notre-Dame přes půl milionu Kč

Národní technické muzeum (NTM) vybralo ve veřejné sbírce na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame více než 525.000 korun. Šek předal generální ředitel Karel Ksandr ve čtvrtek francouzskému velvyslanci. Ksandr připomněl, že při povodních v roce 2002 zasáhla živelní katastrofa sbírky Národního technického muzea v karlínské Invalidovně. "Velmi tehdy muzeu pomohla veřejná sbírka se zahraniční účastí. Proto jsme považovali za morální povinnost alespoň trochu pomoci při obnově skvostu světové gotiky, pařížské katedrály Notre-Dame," uvedl Ksandr. Notre-Dame zasáhl požár večer 15. dubna. Už týden po požáru se v Dvořákově síni Rudolfina uskutečnil benefiční koncert, který byl součástí sbírky vyhlášené NTM. Vybralo se téměř 400.000 korun.

Deník N: Zemřel vynálezce pexesa Zdeněk Princ

Ve středu zemřel vynálezce populární hry pexeso Zdeněk Princ. O úmrtí pětaosmdesátiletého výtvarníka informoval web Deník N s odvoláním na jeho syna. Karetní hra procvičující paměť a soustředění vznikla v Československu v polovině 60. letech. Nápad na hru dostal Princ v době, kdy pracoval jako mozaikář v pražské katedrále svatého Víta. První sadu navrhl v roce 1965 pro nakladatelství ČTK Pressfoto. Název hry vzešel z počátečních slabik tehdy populární televizní soutěže Pekelně se soustřeď, jejímž principem bylo odhalování dvojic podnikových značek.

První bylo pexeso indiánské vydané v nákladu 10.000 kusů. Záhy mezi dětmi kolovalo pexeso dopravní a také pohádkové tvořené nejpopulárnějšími postavičkami z Večerníčků. V současnosti existuje nepřeberné množství druhů této hry. Jejím prostřednictvím se prezentují různé organizace a firmy jimi propagují své výrobky.

Houslistka Šroubková vyhrála konkurz na koncertního mistra ČF

Vítězka hudební soutěže Pražské jaro, šestadvacetiletá houslistka Olga Šroubková vyhrála konkurz na koncertního mistra České filharmonie (ČF). V historii orchestru se tak stala první ženou na této významné pozici. ČTK to sdělil mluvčí ČF Luděk Březina. Jako koncertní mistři se označují sóloví hráči smyčcových sekcí. Koncertní mistr skupiny prvních houslí má pak zvláštní postavení, je podřízen přímo dirigentovi a při studiu skladby je spojovacím článkem mezi ním a orchestrem. Šroubková nastoupí na místo třetího koncertního mistra.

Šroubková se stala vítězkou mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v roce 2017, když ve finále oslnila porotu provedením houslového koncertu Petra Iljiče Čajkovského. Je rovněž držitelkou ceny Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladby Česká rapsodie a ceny Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby Davida Lukáše Balada o Nackenovi a houslistovi. Šroubková se věnuje hře na housle od čtyř let, kdy ji začala vyučovat její matka a absolventka moskevské konzervatoře Rimma Kotmelová.

Koncert Kabátů otevřel novou multifunkční halu O2 universum

Koncert rockové skupiny Kabát oficiálně zahájil provoz v nové multifunkční hale O2 universum, který navazuje na pražskou O2 arenu. Nejoblíbenější tuzemská skupina vystoupila ve vyprodaném největším sále A s kapacitou 4500 diváků. Výtěžek z prodeje vstupenek bude věnován nadaci Dejte dětem šanci, která pomáhá mladým lidem osamostatnit se a začlenit se do společnosti po opuštění dětského domova. Skupina Kabát je úzce spojena i s velkou halou. O2 arenu zaplnili Kabáti celkem třikrát, a od svého posledního vystoupení v roce 2017 drží návštěvnický rekord 20.083 diváků.

V polovině listopadu se v O2 universum uskuteční koncert Pražské filharmonie, která zahraje Beethovenu 9. symfonii. Prvním potvrzeným mezinárodním kongresem je 17. světový kongres anesteziologů WFSA začátkem září 2020, kde se očekává 8000 účastníků. Nový komplex, který navazuje na O2 arenu z jižní strany, má rozlohu téměř 50.000 metrů čtverečních ve čtyřech podlažích. Má přes dvě desítky sálů různých velikostí. Návratnost investice do multifunkční haly O2 universum je plánována asi na 16 let, celkové náklady dosáhly 1,4 miliardy korun.

Počasí

Oblačno až zataženo, během dne zejména na jihu až polojasno. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, na západě Čech kolem 17 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C.