Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda bude jednat o tom, zda má v budoucnu dál růst důchodový věk

Vláda se chystá v pondělí jednat o tom, jestli by se měl v budoucnu důchodový věk v Česku zvyšovat, nebo by měl zůstat na 65 letech. Zabývat se bude zprávou ministerstva práce, podle níž se penzijní systém beze změn propadne do deficitu a růst výdajů může zmírnit odsouvání penzijní věkové hranice, a to od 30. let za desetiletí o rok. Do penze v 66 letech by tak lidé začali chodit ve 40. letech. Dokument má ČTK k dispozici. Zatímco podle ministerstva financí by kabinet měl o úpravě věku rozhodnout, podle ministerstva práce by to měla udělat za pět let až další vláda. Proti zvýšení věku pro odchod do důchodu se v Partii televize Prima vyslovil premiér Andrej Babiš (ANO).

Věk pro odchod do penze se v Česku postupně zvyšuje, a to každý rok u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce. Muži odcházejí teď do penze asi v 63 a půl roku a ženy dřív podle počtu dětí. Ve 30. letech by se měla věková hranice u obou pohlaví srovnat na 65 letech a zmrazit. Zastropování prosadila v minulém volebním období vláda ČSSD, ANO a lidovců. Ministerstvo práce má každých pět let připravit zprávu, jak se doba dožití a důchodový systém vyvíjejí.

V Polsku si připomněli začátek války, upozornili i na nové hrozby

Německo nezapomene na polské oběti a na utrpení, které způsobilo. U připomínky 80 let od začátku druhé světové války to ve Varšavě prohlásil německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který zároveň Poláky žádal o odpuštění. Polský prezident Andrzej Duda řekl, že nejstrašnější konflikt v dějinách lidstva pohltil 50 až 80 milionů lidí, pokud se mezi oběti počítají i ti, kteří zemřeli hlady, nouzí či kvůli nemoci. V narážce na ruskou politiku vůči Gruzii a Ukrajině polský prezident vybídl k rozhodné obraně před - jak to sám nazval - obrodou imperiálních ambicí v Evropě.

Slavnostní ceremonie v centru Varšavy, kterou připomínkové akce vyvrcholily, se zúčastnila i německá kancléřka Angela Merkelová, český prezident Miloš Zeman či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ruský prezident Vladimir Putin do Varšavy pozván nebyl, podle hostitelů kvůli ruské politice vůči Ukrajině. "Možná by nebylo válečné apokalypsy, kdyby se Západ ostře postavil proti anšlusu Rakouska, proti pronásledování Židů, kdyby mezinárodní společenství stanulo na obranu Československa," zdůraznil ve svém projevu Duda. Podle polské televize do Varšavy přijely delegace ze čtyř desítek států, dohromady asi 250 hostů, včetně 17 hlav států.

Babiš věří, že žalobce jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo zastaví

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že státní zástupce zastaví jeho stíhání v případu Čapí hnízdo. Pokud by obžalobu soudu podal, Babiš by z čela vlády neodešel. Ministerský předseda to řekl v Partii televize Prima. Pražské městské státní zastupitelství by mělo v pondělí zveřejnit, zda v kauze rozhodlo. Babiš opět zdůraznil, že se žádný podvod ohledně padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy nestal a ani nemohl, neexistují podle něho žádné důkazy. Pokud by státní zástupce ministerského předsedu obžaloval, podle Babiše by se nic nezměnilo. "Pravda je na mojí straně," uvedl premiér, který také mluvil o presumpci neviny.

Pokud lhůta pro vypracování rozhodnutí prodloužena nebyla, může státní zástupce Jaroslav Šaroch podle trestního řádu rozhodnout více způsoby. Kromě podání obžaloby může také trestní stíhání zastavit, nebo postoupit případ jinému orgánu. Babiš je od října 2017 obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš pevně doufá, že poslanci vládního hnutí nepodpoří ve Sněmovně senátní návrh žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Babiš označil návrh za nesmysl. Dolní komora by měla žalobu projednat ve čtvrtek 26. září. Aby se dostala k Ústavnímu soudu, muselo by pro ni zvednout ruku nejméně 120 poslanců, což není pravděpodobné. Návrh žaloby je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Nově k případům přibylo Zemanovo otálení s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z čela ministerstva kultury.

Čeští stíhači pomáhají s ochranou vzdušného prostoru nad Pobaltím

Čeští armádní piloti se stíhacími letouny gripen ode dneška dohlížejí na vzdušný prostor pobaltských zemí, které nemají vlastní nadzvukové letectvo. Nebe nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem má česká armáda na starosti společně s dánským a belgickým letectvem. Mise potrvá do konce roku. Pro české nadzvukové letectvo je vyslání do Pobaltí šestou podobnou misí. V minulosti třikrát působilo na Islandu, v pobaltských zemích byli piloti gripenů nasazeni dvakrát v letech 2009 a 2012.

Novinkou v současném zahraničním nasazení je použití zaměřovacích a průzkumných kontejnerů Litening 4i. Jsou primárně používány pro přesné údery proti pozemním cílům a piloti je nad Pobaltím využijí pro zlepšení schopnosti vzdáleného vizuálního pozorování letounů. Piloti budou mít také speciální vybavení včetně neoprenového oděvu pro případ, že by se ocitli ve studené vodě.

Česko k dnešnímu dni ruší velvyslanectví v Libyi

Česká republika ke dnešnímu dni ruší své velvyslanectví v Libyi. Ambasáda z bezpečnostních důvodů pracovala od dubna 2015 z Tuniska. Agendu přebere právě české velvyslanectví v Tunisku. Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy vypuklo povstání proti dlouholetému diktátorovi Muammaru Kaddáfímu, kterého se povstalcům podařilo s pomocí Západu svrhnout. V zemi se ale nepodařilo nastolit stabilitu a v roce 2014 se bezpečnostní situace znovu zhoršila, což si vynutilo i evakuaci české ambasády v Tripolisu. Od dubna 2015 pak ambasáda působila ve stejných prostorách s českým velvyslanectvím v Tunisku. Ušetřené peníze chce česká diplomacie využít na jiných zastupitelských úřadech.

Nehody v srpnu nepřežilo 58 lidí, prázdniny měly 111 obětí

V srpnu podle předběžných údajů zemřelo při dopravních nehodách v Česku 58 lidí, o šest méně než loni. Dohromady za oba prázdninové měsíce bylo obětí 111, před rokem to bylo o čtyři víc. Údaje vyplývají z měsíčních statistik dopravních nehod na policejním webu. Definitivní čísla a srovnání za celou republiku zveřejní policie na tiskové konferenci 9. září. Nejtragičtějším měsícem letošního roku je zatím červen s 59 oběťmi. Nejtragičtějším dnem letošních prázdnin i celého roku se stal 26. srpen, kdy nehody nepřežilo šest lidí.

Česku se zatím nedaří naplňovat národní strategii, jejímž cílem bylo snížení počtu obětí dopravních nehod na úroveň EU. Od začátku letošního roku zemřelo na tuzemských silnicích 346 lidí. Podle národní strategie nemělo být za celý letošní rok usmrceno více než 362 osob a je jasné, že toto číslo bude mnohem vyšší.

Slevy v dopravě trvají rok, počty cestujících se zvýšily mírně

Po roce platnosti slev pro seniory a studenty ve veřejné dopravě se počet cestujících ve vlacích výrazněji nezvýšil, podle dopravců jde maximálně o jednotky procent. Vliv slev si nejvíce pochvalují autobusové dopravci, slevy jim pomohly obrátit nepříznivý trend úbytku pasažérů. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. Za slevy by stát podle odhadů měl zaplatit zhruba šest miliard korun za rok. Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od 1. září 2018 využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného. Železniční dopravci skokovou změnu po zavedení slev nezaznamenali.

Český národní registr dárců dřeně má 90.000 dárců

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 90.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat vážně nemocným pacientům své krvetvorné buňky. Jubilejního potenciálního dárce, čtyřiadvacetiletého studenta z Mníšku pod Brdy, zapsal registr v sobotu na Vinařských slavnostech ve středočeských Dobřichovicích, informovala ČTK za registr Klára Conková. Při náborové akci se do databáze přidalo téměř 50 nových dobrovolníků. Dosažení 90.000 registrovaných dárců bylo mezi letošními prioritami registru.

"Je to krásné číslo, kterým se zase o krok přibližujeme ke splnění letitého snu, totiž, aby většina českých pacientů nalezla svého dárce u nás a nemuseli jsme je hledat v zahraničí," konstatoval vedoucí lékař registru a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Pavel Jindra. Podle něj by ke splnění takového cíle bylo potřeba velikost registru zhruba zdvojnásobit. Registr vznikl v Plzni v roce 1992 a díky spolupráci s podobnými registry na celém světě pomáhá zprostředkovat dárcovství kostní dřeně nebo krvetvorných buněk pro lidi s leukémií či jinou poruchou krvetvorby.

Školákům končí prázdniny, meteorologům začíná podzim

Školákům končí letní prázdniny, v pondělí se po dvou měsících vrátí do lavic. Současně začíná meteorologický podzim, zatímco astronomické léto potrvá až do 23. září. Do prvních tříd nastoupí letos asi 107.800 dětí, celkem bude do základních škol chodit zhruba 953.500 žáků, což je přibližně o 12.500 víc než loni. Střední školy bude navštěvovat kolem 409.000 žáků, tedy meziročně asi o 5000 víc. První den nového školního roku teploty spadnou místy až k 16 stupňům, bude pršet. Jako celek by ale září mělo být podle dlouhodobé prognózy teplotně nadprůměrné, srážek bylo zhruba stejně, jako bývá v tomto období zvykem.

Dostihový kůň Peruán je už v bronzu, pomník bude odhalen 12. října

V umělecké slévárně v Horní Kalné na Trutnovsku dokončují bronzovou sochu trojnásobného vítěze Velké pardubické, koně Peruána ve cvalu. Sochu dostihového koně čekají už jen závěrečné úpravy. ČTK to řekl spolumajitel slévárny Pavel Horák. Autorem sochy je Petr Novák z Jaroměře, který se tématu koní věnuje řadu let. Podle investora a majitele Peruána Václava Bruny by měl být pomník odhalen v Zámrsku v Pardubickém kraji 12. října, tedy den před Velkou pardubickou.

Bronzová socha vznikla metodou ztraceného vosku. Znamená to, že hotová forma vyplněná voskem se zahřála v peci, vosk vytekl a do uvolněné dutiny se nalil bronz. Celá socha je složena z více než 20 dílů a uvnitř má kvůli lepší stabilitě nerezovou kostru. Novák na soše Peruána pracoval od listopadu 2017. Menší model sochy vytvořil ještě v době, kdy Peruán žil. Sejmul zvířeti veškeré míry potřebné ke ztvárnění. Podle Horáka je socha pozoruhodná právě dynamikou, kterou sochař zachytil. Hnědák Peruán uhynul v létě 2017 ve věku 29 let. Ovládl v kariéře 20 dostihů, z toho 16 překážkových a čtyři rovinové. Vydělal přes sedm milionů korun a dostihový důchod trávil ve stáji v Zámrsku u svého majitele Bruny.

Silná bouřka v Praze ukončila operu pod širým nebem

Pořadatelé kvůli silné bouřce ukončili představení pod širým nebem v pražské Divoké Šárce. Na akci v přírodním divadle, kde se hrál Don Giovanni, dorazily tisíce lidí. Část opery Wolfganga Amadea Mozarta umělci stihli předvést, i když představení bylo předtím kvůli počasí přerušeno už jednou. Když ale přišla další silná bouřka, rozhodli se organizátoři akci zhruba v polovině, přibližně po hodině a půl ukončit. Meteorologové už v sobotu upozorňovali na to, že tropické teploty dnes vystřídají bouřky. Bouřky dorazily nejdříve do Čech, večer a v noci budou i na Moravě. V titulní roli představení v Šárce, kam byl vstup zdarma, se představil barytonista pražského Národního divadla Martin Bárta. Pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého zpěváky doprovázel orchestr a sbor opery Národního divadla.

Sport

Čeští vodní slalomáři týden před pražským vyvrcholením seriálu Světového poháru vybojovali ve čtvrtém dílu v Markkleebergu kompletní medailovou sbírku. Úřadující mistr Evropy Vít Přindiš vyhrál závod kajakářů, v němž byl navíc třetí Jiří Prskavec, Terezu Fišerovou mezi kanoistkami dělily na druhém místě od zlaté medaile pouhé čtyři setiny sekundy. Přindiš zajel skvělou finálovou jízdu a zvítězil s náskokem 2,43 sekundy. Vítěze páteční kvalifikace Prskavce o 11 setin porazil Francouz reprezentující Austrálii Lucien Delfour, bronzovému olympijskému medailistovi ale třetí místo stačilo k upevnění pozice lídra průběžného pořadí. Prskavcovým nejhorším výsledkem v sezoně zůstává čtvrté místo z Bratislavy, v úvodním závodě v Londýně byl druhý a minule v Tacenu rovněž třetí.

Skifař Ondřej Synek na mistrovství světa v Ottensheimu medaili nezískal. Nejlepší český veslař usiloval v Rakousku o rekordní šestý titul, ale ve finále nestačil na žádného soupeře a skončil šestý. Šampionem se stal třiadvacetiletý německý reprezentant Oliver Zeidler. Česká výprava zůstala na MS poprvé od roku 2002 bez medaile. Synek jako jediný byl ve hře o cenné kovy a zajistil si tím start na olympijských hrách v Tokiu 2020. Účastnická místa vedle něj vybojovaly v závěrečném dnu šampionátu v Rakousku Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou díky druhému místu na dvojskifu ve finále B. Naopak skifařka Miroslava Topinková byla v "béčku" až pátá a o letenky na vrcholnou akci příštího roku bude muset bojovat příští rok v dodatečné kvalifikaci.

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila druhé místo v závodě Světového poháru ve vodním slalomu v Markkleebergu. Bronzová medailistka z loňského mistrovství světa nestačila jen na Nurii Vilarubblaovou ze Španělska, za níž zaostala o pouhé čtyři setiny sekundy. Ve vyrovnaném závodě skončila třetí australská hvězda Jessica Foxová, jež se jako jediná z medailistek dopustila dotyku branky, což ji stálo vítězství. Po dvousekundové penalizaci s Fišerovou prohrála o 12 setin.

Český biker Ondřej Cink dojel na mistrovství světa horských kol v kanadském Mont-Sainte-Anne šestý. Již osmý titul získal Švýcar Nino Schurter. Světový šampionát vyhrál ostřílený suverén posledních let popáté za sebou. Stříbro vybojoval jeho krajan Mathias Flückiger a bronz Francouz Stéphane Tempier. Osmadvacetiletý Cink potvrdil svá slova o tom, že mu náročná trať sedí. Od začátku se pohyboval na čele a dlouho byl také ve hře o medaile. Nakonec zaostal za vítězným Schurterem, který se postupně odpoutal od soupeřů, o minutu a 34 sekund.

Fotbalista Alex Král přestoupil z pražské Slavie do Spartaku Moskva. Český šampion dostane za jednadvacetiletého reprezentačního záložníka 310 milionů korun. Král se po Tomáši Rosickém stal druhým nejdražším hráčem, který z domácí ligy odešel do zahraničí. Král se do Slavie vrátil v zimě z Teplic. Na jaře s týmem vyhrál ligový titul i domácí pohár a došel s ním až do čtvrtfinále Evropské ligy. Ruský klub už o něj projevil zájem začátkem srpna, tehdy ale Pražané ještě prodej odmítli. Poté, co Spartak výrazně navýšil nabídku, už s Královým odchodem souhlasili. Nejvyšší sumu za hráče z české nejvyšší soutěže dosud zaplatila Borussia Dortmund, jež získala v roce 2001 Rosického ze Sparty Praha za 504 milionů korun.

Čeští basketbalisté vstoupili do mistrovství světa v Šanghaji porážkou 67:88 s úřadujícími šampiony z USA. Reprezentace, jež mezi elitou startuje po 37 letech, přišla o šanci na lepší výsledek ve druhé čtvrtině, ve které Američanům podlehla o jedenáct bodů. Český tým dokázal s pětinásobnými mistry světa, kteří se v Číně musí obejít bez největších hvězd NBA, dlouho držet krok. V úvodní čtvrtině dokonce otočil skóre a ujal se vedení 11:7. Pak ale favorit zabral, ve druhém dějství rozhodl a zbytek zápasu už s přehledem kontroloval. Nejlepším střelcem zápasu byl jediný český zástupce v NBA Tomáš Satoranský se 17 body. Dalším soupeřem českého týmu na turnaji bude v úterý Japonsko.

Počasí

Jasno až polojasno, od západu přibývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 29 až 33 °C, na západě 26 až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 23 °C.

Bouřky, které se dnes mohou objevit téměř v celé republice, mohou přejít na severovýchodě země v trvalejší srážky. Výstraha na vydatný déšť platí od pondělního rána do večera pro Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pro většinu země dnes platí varování před vysokými teplotami a silnými bouřky.