Denní souhrn zpráv

Zeman se v Polsku zúčastní ceremoniálu k výročí vypuknutí války

Prezident Miloš Zeman dnes odjede na dvoudenní pracovní návštěvu v Polsku. Hlavním bodem programu bude nedělní ceremoniál ve Varšavě u příležitosti 80. výročí vypuknutí druhé světové války. Akce by se měli zúčastnit zástupci tří desítek států včetně německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Kvůli hurikánu Dorian zrušil cestu prezident USA Donald Trump. Český prezident se ještě před návratem do Prahy zúčastní večeře pořádané polským prezidentem Andrzejem Dudou, informoval Pražský hrad.

Ministerstvo vydalo kladné stanovisko EIA k dalším blokům Dukovan

Nové jaderné bloky v jaderné elektrárně Dukovany získaly kladný posudek vlivu na životní prostředí (EIA). Vydalo ho ministerstvo životního prostředí (MŽP). Stavba nového jaderného zdroje o výkonu do 2400 megawatt bude mít podle ministerstva přijatelné vlivy na životní prostředí a zdraví obyvatel. Záměr na stavbu jednoho až dvou nových bloků nechala úřadu posoudit firma ČEZ. Nový zdroj bude postupnou náhradou nynějších čtyř bloků Dukovan. Většina dotčených obcí se záměrem výstavby souhlasí, uvedlo MŽP. Dukovanská elektrárna je v provozu od roku 1985, pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Závazné stanovisko k posouzení vlivů na životní prostředí, tzv. EIA, není povolením výstavby, ale odborným podkladem pro další řízení. Stanovisko obsahuje 47 podmínek, jejichž splnění má minimalizovat dopady záměru na zdraví obyvatel i životní prostředí. Podmínky se týkají hlavně zajištění jaderné bezpečnosti, radiační ochrany nebo monitoringu a ochrany vod.

Česko v Bruselu předalo odpověď na předběžný audit k Babišovi

Čeští diplomaté předali Evropské komisi odpověď Prahy na předběžný návrh jedné z auditních zpráv k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). ČTK to potvrdily informované zdroje. Komise by nyní měla český pohled na věc zohlednit ve finální verzi své zprávy. Podle návrhu auditní zprávy, jehož text letos unikl do médií, má Babiš stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Premiér možnost střetu zájmů důrazně a opakovaně odmítá a uvádí, že vracení peněz nehrozí.

Kolem sochy Koněva už zase není plachta, strhl ji starší muž

Plachta, kterou nechala kolem sochy maršála Ivana Koněva nainstalovat Praha 6, dál budí kontroverze a emoce. Od páteční instalace se ji pokusilo strhnout už několik lidí. Jednou nedlouho poté, co tam vyrostlo lešení s plachtou, poté v noci na sobotu a zatím naposledy dnes odpoledne. Po posledním zásahu zůstalo kolem pomníku kontroverzního sovětského vojevůdce jen lešení bez plachty. Ve všech případech zasáhli strážníci. Muže podezřelé ze spáchání přestupku předali policii, která případy řeší jako přestupky a předá je příslušným obecním úřadům.

Radnice Prahy 6 v pátek Koněvovu sochu na náměstí Interbrigády v Bubenči zakryla. Zdůvodnila to snahou ochránit pomník před vandaly. Ruské velvyslanectví označilo jednání radnice za "opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa". Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) dostal policejní ochranu, protože kvůli postupu radnice dostával vyhrůžky fyzickou likvidací. Pomník je delší dobu předmětem sporu s Ruskou federací, důvodem jsou rozdílné názory na Koněvovu historickou roli. Šestá městská část navrhuje kvůli vandalským útokům na sochu její přesun na nedalekou zahradu ruského zastupitelského úřadu. Socha byla už několikrát poškozena, naposledy ji někdo minulý týden polil červenou barvou.

Na královéhradeckém lestišti se koná letecká show CIAF

Přeletem dvou stíhacích letounů gripen nad hradeckých letištěm začala dvoudenní letecká akce CIAF. Letos návštěvníci uvidí přes 40 strojů v letových i pozemních ukázkách. Do Hradce Králové přijeli letci z pěti zemí. ČTK to řekl mluvčí akce Tomáš Otruba. Šestadvacátý ročník letecké show nabízí například letovou ukázku francouzské akrobatické formace Breitling Jet Team na letounech L-39 Albatros nebo české akrobatické skupiny The Flying Bulls z Roudnice nad Labem. CIAF se na hradeckém letišti koná od roku 1993. Výjimkou byla několikaletá přestávka, kdy byl v Brně.

Hasiči ve skalnatém terénu na Českolipsku bojovali s ohněm v lese

Desítky hasičů bojovaly několik hodin s ohněm v těžko přístupném terénu u obce Noviny pod Ralskem na Českolipsku. Les mezi skalami na kopci vzplál v pátek kolem půl osmé večer, zásah pak museli hasiči přerušit a pokračovali dnes. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů poplachu. Po poledni požár v blízkosti zříceniny hradu Ralsko lokalizovali. Ohnisko požáru se nacházelo v nebezpečném místě, ve srázu, skalnatém terénu. Na místo se sjeli hasiči ze širokého okolí. Pomáhal vrtulník, který patnáctkrát vyletěl nad terén a shodil ze speciálního vaku na oheň vodu.

Dětská Linka bezpečí vyřídila za 25 let kolem 10,5 milionu hovorů

Kolem 10,5 milionu hovorů přijala za čtvrt století svého fungování dětská krizová Linka bezpečí. Jen loni na bezplatném čísle 116 111 vyřídila téměř 167.300 telefonátů. Denně se dovolalo kolem 500 dětí. Podle vedení linky kapacita nestačí a tisícovka dětí a mladých se denně nedovolá. "Typickým volajícím na Linku bezpečí je teenager - dívka či chlapec - ve věku 13 až 15 let. Dnešní děti zvládají hůř stresové a méně závažné situace, jsou více podrážděné, zranitelné," uvedli pracovníci linky. Její chod zajišťuje a dětem je k dispozici stovka odborníků. Linka, která zahájila provoz v září 1994, funguje non stop.

Nejčastěji děti volají kvůli vztahům v rodině a s vrstevníky a kvůli psychickým potížím. Dohromady jsou to téměř tři pětiny telefonátů. Pětina hovorů se týká sexuálního zrání. Každé deváté volání pak je kvůli týrání, myšlenkám na sebevraždu či kyberšikaně. "Fenoménem posledních let je sebepoškozování," uvedla linka.

Studium na VŠ se od roku 1989 změnilo a otevřelo víc lidem

Možnosti vzdělávání na vysokých školách v ČR se za posledních 30 let od roku 1989 výrazně rozšířily. Počet studentů je nyní zhruba jedenapůlkrát větší. Počet veřejných vysokých škol narostl z 23 na 26 a nově vzniklo několik desítek škol soukromých. Mezi studujícími přibylo cizinců a žen. Změnil se zájem o obory a zároveň se zvětšila jejich nabídka. Vyplývá to z údajů ministerstva školství. Zatímco v době listopadové revoluce bylo na českých vysokých školách asi 113.500 studentů vysokých škol, loni jich bylo přibližně 290.100. Množství absolventů, kteří každý rok z vysoké školy vyjdou, činil před 30 lety zhruba 18.600. Nyní je to kolem 68.600.

Zatímco v roce 1989 studovalo na vysokých školách v tehdejším Československu 3396 cizinců, loni to v ČR bylo 44.831. "Zlom nastal v roce 1999/2000, kdy počet zahraničních studentů přesáhl 4000," uvedla mluvčí Domu zahraniční spolupráce Lucie Durcová. V době sametové revoluce tvořili zahraniční studenti přibližně tři procenta všech posluchačů, v roce 2018 kolem 16 procent.

Památkový ústav pořádá 10. ročník Hradozámecké noci

Národní památkový ústav (NPÚ) pořádá 10. ročník Hradozámecké noci, která se koná ze soboty na neděli na českých a moravských hradech a zámcích. Podle pořadatelů akce představuje památky v netradiční době a s netradičním programem jako místa neustále živá, na něž má smysl se vracet. Hlavním objektem byl vybrán hrad Grabštejn na Liberecku. Do Hradozámecké noci se letos zapojilo 96 památkových objektů. Hlavní objekt letošní Hradozámecké noci Grabštejn v minulosti patřil rodině Clam-Gallasů, které zároveň patří letošní cyklus Po stopách šlechtických rodů. Během Hradozámecké noci se návštěvníci Grabštejnu mohou těšit na hravé kostýmované prohlídky s historkami ze života jednotlivých členů rodiny.

V programu jsou připraveny prohlídky sklepení bez průvodce i komentované prohlídky hradní kaple svaté Barbory s navazujícím komorním koncertem, dobová hudební, taneční, šermířská vystoupení, provazochodci, historická módní přehlídka a ukázky práva útrpného. Na závěr prohlídek čeká ochutnávka dobové zmrzliny a program zakončí ohnivá show a ohňostroj. Celodenní program, který vyvrcholí právě na Grabštejně, nabídne hrad a zámek Frýdlant a zámek Lemberk. Netradiční program ale nabídnou i další památky. Do Hradozámecké noci se každoročně zapojují hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Letos na zámku v Duchcově připravili únikovou hru ze zamčeného zámku.

Památky hlásí většinou vydařené léto, pohoršila si koupaliště

Většina provozovatelů historických i průmyslových památek, zoologických zahrad a dalších turistických cílů v Česku je s návštěvností o prázdninách spokojena. Kvůli proměnlivému počasí zaznamenali oproti mimořádně vydařené loňské sezoně menší zájem koupaliště. Někteří provozovatelé soudí, že Češi začali tento rok znovu víc cestovat do zahraničí - kvůli počasí i lepší bezpečnostní situaci ve vzdálenějších destinacích. Náporu zahraničních i domácích turistů čelí tradičně Praha, a to nejen v létě. V červenci a srpnu navštívilo například zrekonstruovanou historickou budovu Národního muzea přes 111.000 lidí. Další nárůst turistů zažívala v létě jižní Morava. Hodně táhla méně známá místa, industriální památky, adrenalinové zážitky a folklor.

V Brně se natáčí Zátopek, stadion za Lužánkami se přenesl v čase

Zpustlý fotbalový stadion za Lužánkami se v posledních dnech přenesl v čase i prostoru pro natáčení filmu Zátopek o fenomenálním běžci dlouhých tratí Emilu Zátopkovi. Ve čtvrtek se brněnský stadion proměnil ve stadion v Berlíně v roce 1946 a v pátek zase v londýnský stadion Wembley, který hostil v roce 1948 olympiádu. Diváci film uvidí v premiéře příští rok 13. srpna v týdnu po letních olympijských hrách. V hlavních rolích filmu se představí herci z Dejvického divadla. Emila Zátopka představuje Václav Neužil a jeho manželku Danu Martha Issová. Neužil kvůli roli začal intenzivněji běhat s kondičním trenérem a shodil několik kilo. Nejtěžší na roli jsou podle něj dobové tretry, které mu ušili. Ostatní běžce hrají vrcholoví atleti.

Judista Krpálek je poprvé mistrem světa v nejtěžší kategorii

Lukáš Krpálek je poprvé mistrem světa v kategorii nad 100 kilogramů, do níž přešel po triumfu na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro. Ve finále v Tokiu udolal ve čtvrté minutě nastavení domácího Hisajošiho Harasawu, který dostal třetí napomenutí za pasivitu. Osmadvacetiletý Čech získal druhý světový titul po úspěchu v roce 2014, který byl ještě v kategorii do 100 kilogramů. Se stříbrným olympijským medailistou z Ria Harasawou se Krpálek utkal poprvé v životě.

Další výsledky ze sportu:

Hokejisté Třince prohráli v prvním utkání v novém ročníku Ligy mistrů na ledě Lahti těsně 0:1. Pelicans rozhodli vyrovnaný duel skupiny D na začátku 45. minuty, kdy se při přesilovce prosadil Hannes Björninen. Nevedlo se ani Hradci Králové na ledě Cardiffu, kde Východočeši v utkání skupiny H prohráli 2:3.

Boxerka Vendula Kučerová získala na mistrovství Evropy v Madridu bronz ve váhové kategorii nad 81 kilogramů. V semifinále prohrála s druhou nasazenou Taťjanou Ševčenkovou z Ukrajiny 0:4 na body. Kučerové stačilo k zisku medaile ve španělské metropoli jedno vítězství, ve čtvrtfinále porazila Adrienn Juhászovou z Maďarska. Po Martině Schmoranzové se stala druhou českou medailistkou z ME.

Počasí

Jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 28 až 32 °C, v 1000 m na horách kolem 23 °C.

Tropické teploty vystřídají v závěru posledního prázdninového víkendu bouřky, citelné ochlazení i o víc než deset stupňů a místy trvalejší déšť. Zatímco v neděli bude až 33 stupňů Celsia, v pondělí ukáže teploměr v Čechách jen 16 až 21 stupňů. Bouřky se v neděli a v noci na pondělí mohou objevit na většině území.