Denní souhrn zpráv

Analytici: Růst ekonomiky je nadprůměrný, bude ale horší

Růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle údajů Českého statistického úřadu byl v rámci Evropy nadprůměrný. Pomohla spotřeba domácností, která ztlumila vliv zpomalující německé ekonomiky. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Ve druhém pololetí již ale kvůli vývoji v zahraničí, především brexitu a slabému výkonu ekonomiky Německa, lze očekávat zpomalení růstu. Ten by se mohl za celý letošní rok pohybovat kolem 2,5 procenta, uvedli ekonomové. Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,7 procenta, stejně jako v prvních třech měsících letošního roku.

"V rámci Evropy je růst české ekonomiky stále nadprůměrný. Na jedné straně jsou sice rychle rostoucí ekonomiky jako Rumunsko (4,6 procenta), Maďarsko (5,1 procenta) či Polsko (4,1 procenta). Na opačném pólu se ocitlo Německo, kde růst zpomalil na pouhých 0,4 procenta, a stagnující Itálie," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. Hlavním tahounem růstu podle ekonoma Komerční banky Františka Táborského zůstala spotřeba domácností. "Dobrá kondice tuzemských domácností tak prozatím tlumí stagnaci německé ekonomiky a obecně nepříznivé vnější prostředí," uvedl. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že ve třetím čtvrtletí může ekonomickou aktivitu ještě do jisté míry udržovat předzásobování před brexitem. "Čtvrté čtvrtletí ale bude pro firmy ve zpracovatelském průmyslu bez ohledu na formu či načasování brexitu poměrně těžké," uvedl. Podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila lze současný růst stále považovat za solidní, i když česká ekonomika je již za vrcholem hospodářského cyklu a postupně zpomaluje, což je podle něj do značné míry ovlivněno vývojem v zahraničí.

Pět gripenů odletělo z čáslavské základny na misi v Pobaltí

Pět stíhacích letounů Jas-39 Gripen odletělo z čáslavské základny do Estonska, odkud budou střežit vzdušný prostor pobaltských zemí. Mise potrvá do konce roku, nebe nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem budou mít čeští piloti na starosti společně s dánským a belgickým letectvem. Létat mají čeští stíhači z estonské základny Ämari, operační úkol převezmou od britské RAF. První vojáci se přesunuli do Estonska už minulý týden v sobotu, aby tam vše připravili pro přesun hlavní části uskupení. Dnes za nimi mezi 11:15 až 12:45 z Čáslavi postupně odstartovaly nejdříve dvě dvojice gripenů a na závěr jedna samotná stíhačka. Vyslání vojáků do Estonska loni schválil parlament, mise se může zúčastnit pět gripenů a maximálně 95 vojáků. Pro české nadzvukové letectvo je vyslání do Pobaltí šestou misí, v minulosti třikrát působilo na Islandu, v pobaltských zemích byli čeští piloti gripenů nasazeni dvakrát v letech 2009 a 2012. Při střežení vzdušného prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska se členské alianční státy střídají, protože pobaltské země nemají vlastní nadzvukové letectvo.

Praha 6 zakryla sochu sovětského maršála Koněva

Radnice Prahy 6 zakryla sochu sovětského maršála Ivana Koněva stojící na náměstí Interbrigády. Nechala kolem ní postavit lešení a pokryla ho plachtou. Důvodem je snaha ochránit pomník před vandaly, řekl ČTK mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Odpoledne plachtu z lešení strhl aktivista Jiří Černohorský, radnice ji vpodvečer nechala na místo vrátit. Ruské velvyslanectví označilo jednání radnice za "opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa". Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) dostal policejní ochranu, protože kvůli postupu radnice dostával vyhrůžky fyzickou likvidací.

Pomník je delší dobu předmětem sporu s Ruskou federací. Šestá městská část navrhuje jeho přesun na nedalekou zahradu ruského zastupitelského úřadu. Pomník byl v minulosti několikrát poškozen, naposledy byl polit minulý týden červenou barvou. Ruské velvyslanectví tehdy ostře odsoudilo pomalování pomníku a označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády. Ruské ministerstvo zahraničí pak kvůli kauze povolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti zhanobení pomníku. Česká diplomacie sdělila, že nemůže do věci samosprávy zasahovat. Socha bude podle mluvčího Prahy 6 zakryta do doby, než se rozhodne, co s ní dál.

Profesia: Ceny řemeslnických prací za dva roky zdražily o čtvrtinu

Nedostatek řemeslníků v Česku se projevuje výrazným růstem ceny řemeslnických prací, které za poslední dva roky podražily v průměru o čtvrtinu. Největší poptávka je po zednících, elektrikářích, truhlářích a instalatérech. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz. Podle středních odborných škol ale zájem o řemeslné obory mírně roste. Počty nabídek pro kvalifikované řemeslníky na portálu Profesia.cz meziročně v některých oborech již od roku 2016 narůstají o desítky procent, někdy i násobně, ale množství reakcí na ně trvale klesá. Firmy si také stěžují na nízkou úroveň kvalifikace zájemců o nabízená místa.

V řemeslnických oborech se více než jinde projevuje zvyšování věkového průměru lidí, kteří je zastávají. Podle studie, kterou v červenci představil Český statistický úřad, Česko vyniká vysokou mírou ekonomické aktivity lidí nad 50 let. Právě muži v této věkové kategorii nejčastěji podle průzkumu pracují jako řemeslníci, obsluha strojů a zařízení, nebo montéři.

Před 100 lety se do pražského dopravního chaosu vložil strážník

Počátkem 20. století přerůstala Praha pomalu ve velkoměsto se všemi jeho negativy. Počet obyvatel přesáhl půl milionu a dále prudce vzrůstal, ve městě - metropoli nového státu - rostl i počet úřadů a institucí či průmyslových podniků. To vše spolu s rozvojem automobilismu znamenalo také enormní nárůst dopravní zátěže. A tak se do dosavadního dopravního chaosu, který v Praze panoval, museli vložit strážníci. První z nich začal řídit pražskou dopravu před 100 lety, 2. září 1919. V ten den se v dolní části pražského Václavského náměstí srotil dav zvědavců. Jejich pozornost přitáhl právě první dopravní strážník, který v neobvyklé helmici a s černým obuškem v ruce dělal nezvyklá gesta. Uděloval tak pokyny vozidlům, tramvajím i chodcům.

Tehdejší řidiči, vozkové, cyklisté i chodci byly zvyklí využívat ulice dle vlastního uvážení, mnohdy vládlo právo silnějšího, a tak prosadit pravidla nebylo vůbec snadné. Běžné byly rvačky mezi kočími, zaznamenány jsou i případy napadení dopravního strážníka. Právě vzhledem k nepříliš vřelému přijetí novinky v dopravě částí Pražanů i návštěvníků byly k dopravní stráži vybírání zkušení a fyzicky zdatní muži, které čekal nelehký úkol - vychovat účastníky dopravy k dodržování nově zavedených dopravních předpisů. Dopravní strážníci uprostřed křižovatky se pak stali jedním ze symbolů města. Postupně je však začali nahrazovat semafory, první z nich se v Praze objevil v roce 1927 na křižovatce Hybernské, Dlážděné a Havlíčkovy ulice. I ten však musel řídit strážník. První světelný semafor bez obsluhy byl instalován v Praze uprostřed Václavského náměstí v lednu 1930. Nyní dopravní policisté řídí dopravu pouze výjimečně, například v případě poruchy semaforů či nehody.

Karlínské Invalidovně bude vládnout móda

V pražské Invalidovně začíná festival české a slovenské módy Mercedes-Benz Prague Fashion Week. V prostorách karlínského barokního komplexu představí své modely pro příští jaro a léto čeští i zahraniční návrháři, včetně studentů designu. Poprvé zde bude svou tvorbu prezentovat oděvní designérka a profesorka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Liběna Rochová. Festival se koná pravidelně dvakrát do roka. Pořadatelé pro svůj hlavní program hledají v Praze neobvyklá místa - přehlídky pořádali v budově Právnické fakulty UK, v bývalé Živnobance nebo také ve strahovských ateliérech. Dějištěm letošní jarní edice týdne módy byl obchodní dům Kotva.

Šicí stroje zažívají renesanci, doma šijí hlavně mladé ženy

Šicí stroje v posledních letech zažívají v českých domácnostech renesanci. Nakupují je hlavně mladší ženy, které našly zalíbení v šití a úpravách oděvů pro sebe i své blízké. "Prodej našich šicích strojů každoročně roste," řekl ČTK Jiří Skokan ze společnosti LADA-šicí stroje, která sídlí v Olomouci a v nabídce má šicí stroje proslulé značky Lada. Mladé zákaznice podle Skokana nezažily éru plánované ekonomiky socialistického Československa, která se vyznačovala nedostatečným výběrem oděvů v obchodech. Zatímco tehdy ženy doma šily z nutnosti, nyní tak činí pro radost.

V rezervaci u Milovic se kvůli změně klimatu objevila kudlanka

V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku se kvůli změnám klimatu poprvé objevila kudlanka nábožná. Velký sytě zelený až hnědý hmyz s trojúhelníkovou hlavou a velkýma očima se přitom ještě před dvěma desetiletími vyskytoval hojně jen na Jižní Moravě, uvedla v tiskové zprávě ochranářská společnost Česká krajina.

Kudlanky patří mezi dravý hmyz příbuzný švábům, který dokáže výborně využívat svého maskování. Umí velmi trpělivě číhat na svou kořist, především drobný hmyz, který chytají rychlým výpadem svých šavlovitých předních nohou a hned jej zaživa sežerou. Kudlanka nábožná není jediným druhem, který se do milovické rezervace rozšířil z jihu v důsledku změn klimatu. "Z podobných důvodů doputoval do této oblasti také šakal, jehož původní areál rozšíření je až na Balkáně a Dunajské nížině," uvedl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.

Sport

Oštěpařka Nikola Ogrodníková skončila třetí ve finále Diamantové ligy. V Curychu hodila 63,05 metru a nestačila jen na vítěznou Číňanku Lu Chuej-chuej (66,88) a Australanku Kelsey-Lee Barberovou (64,74). Pětinásobná vítězka prestižního atletického seriálu Barbora Špotáková tentokrát obsadila pátou příčku výkonem 62,25. Čtvrtá za třemi Američankami doběhla na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Oštěpař Jakub Vadlejch skončil šestý (84,17). Nor Karsten Warholm stlačil evropský rekord na 400 metrů překážek na 46,92, což je druhý čas historie.

Počasí

Polojasno až oblačno, místy, zejména na horách přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 25 až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C. Část České republiky o víkendu zasáhnou vysoké teploty, které překročí tropickou třicítku. V sobotu může být až 32 stupňů Celsia, v neděli ještě o stupeň víc. Nejtepleji bude na jihu Moravy a v Polabí.