Denní souhrn zpráv

Ministři české a polské vlády jednali o dálnicích i o potravinách

Polsku chybí dálnice, která by propojovala jihopolskou Vratislav či hlavní město Varšavu s Prahou. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki po společném zasedání české a polské vlády ve Varšavě. Zmínil se i o možnosti dálnice, jež by z Krakova vedla přes Moravu dál do Rakouska či Maďarska. Lepší silniční propojení by podle předsedy polské vlády zlepšilo česko-polskou spolupráci v ekonomice, turismu nebo výměně zboží. Zatímco Polsko má nyní ve výstavbě nyní 1000 kilometrů dálnic, polský tisk píše o "české dálniční letargii", když se loni v ČR podařilo uvést do provozu jen čtyři kilometry nových dálnic a letos to má být dalších 26 kilometrů. O nutnosti využít polské zkušenosti s výstavbou dálnic se na twitteru zmínil český ministr dopravy Vladimír Kremlík. "O Polsku se mluví jako o zázraku, pokud jde o výstavbu dálnic. Máme se co učit," poznamenal. Premiér Andrej Babiš dnes označil Polsko za jednoho z nejdůležitějších partnerů, se kterým má Česká republika nadstandardní vztahy. Babiš s Morawieckým jednal o evropských tématech i nadcházejícím summitu zemí visegrádské skupiny, který se 12. září uskuteční v Praze.

O budoucí podobě společné zemědělské politiky EU, africkém moru prasat a bezpečnosti potravin mluvil ministr zemědělství Miroslav Toman s polským kolegou Janem Krzysztofem Ardanowským. Toman podle mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého ocenil, že se díky dialogu a aktivnímu přístupu podařilo situaci týkající se dovozu polských potravin uklidnit. "Na druhou stranu však musím podotknout, že problémy s bezpečností a kvalitou potravin dovážených z Polska přetrvávají," poznamenal Toman. Zmínil například salmonelu u kuřecího masa nebo pesticidy. Svého kolegu proto požádal o aktuální informace týkající se postupu avizované reformy veterinárního dozoru v Polsku. O dvojí kvalitě zboží jednal se svým polským protějškem i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. K hlavním bodům patřila i jaderná energetika, nebo umělá inteligence.

Dalším důležitým tématem v současných česko-polských vztazích je vývoj kolem rozšiřování hnědouhelného dolu Turów v těsném sousedství české hranice severně od Hrádku nad Nisou. Polsko má podle ministra životního prostředí Richarda Brabce v plánu konzultace, ve kterých bude chtít situaci kolem dolu lidem v Libereckém kraji vysvětlovat. S polským ministrem mluvil také o nelegálním přemisťování odpadů. Ještě před tiskovou konferencí po společném jednání ministři obrany podepsali dohodu o spolupráci mezi vojenskými letectvy.

Ministři zahraničí Irska a ČR pokládají brexit s dohodou za nutný

Česko a Irsko považují podle svých ministrů zahraničí Tomáše Petříčka a Simona Coveneye za nutné, aby Velká Británie opustila Evropskou unii na základě dohody, nikoli bez ní. Uvedli to po svém setkání v Praze. Petříček ocenil, že EU zastává vyjednané postoje ohledně brexitu, které zahrnují i takzvanou irskou pojistku, o jejíž zrušení usiluje nový britský premiér Boris Johnson. Irská pojistka má zabránit vzniku kontrol na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Coveney poděkoval Česku za solidaritu i podporu obtížně vyjednané dohody ohledně odchodu Spojeného království z EU, jehož termín je nyní stanoven na konec října. Petříček uvedl, že Česko má řadu společných zájmů s Irskem, v němž žije na 10.000 Čechů. "Za pět let vzájemný obchod zdvojnásobil na pět miliard eur, sdílíme pohled na evropský rozpočet a zemědělskou politiku," dodal Petříček. S Coveneym se setkal také premiér Andrej Babiš. Shodli se na tom, že brexit bez dohody by byl velký problém nejenom pro Irsko a Česko.

Andrej Babiš (ANO) také telefonicky hovořil s předsedou britské vlády Borisem Johnsonem. Jak informoval na twitteru, Johnson ho ujistil, že se nemusí obávat o osud českých občanů a firem v Británii. Babiš pozval Johnsona do Prahy. Setkat by se v Česku mohl i s dalšími zástupci zemí visegrádské čtyřky (V4). Johnson chce zemi vyvést z unie v souladu s posunutým termínem na konci října i za cenu odchodu bez dohody.

Zeman odsoudil žvanění o lidských právech, chce konkrétní pomoc

Žvanění o lidských právech je neproduktivní, potřeba je konkrétní lidskoprávní pomoc. Českým velvyslancům, kteří tento týden absolvují každoroční poradu v Praze, to na Pražském hradě řekl prezident Miloš Zeman. Za příklad dal svou přímluvu za propuštění ukrajinského duchovního a teologa Igora Kozlovského. Diplomaty Zeman také vyzval, aby se věnovali ekonomické diplomacii, protože ekonomický "mejdan" podle něj skončil. Zeman diplomatům řekl, že nemá rád kárání představitelů cizích zemí, že porušují lidská práva. "Oni se buď pobaveně usmějí, nebo se zamračí. A způsobí nám to zbytečné škody třeba na cestovním ruchu," uvedl Zeman. Na své intervenci ve prospěch Kozlovského pak chtěl dokázat, že důležitější jsou konkrétní činy. Prezident řekl, že za duchovního a teologa se přimlouval u předsedy vlády separatistů na Donbasu. "Ten měl tu drzost, že neodpověděl," uvedl Zeman. Pomohlo pak podle něj to, že se za Kozlovského přimluvil znovu při pozdějším setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Kozlovskij byl pak koncem roku 2017 mezi zajatci, které si vyměnili Ukrajinci s proruskými rebely.

Pekarová Adamová chce být místo Pospíšila předsedkyní TOP 09

Poslankyně Markéta Pekarová Adamová oznámila, že chce být předsedkyní TOP 09. První místopředsedkyně strany kandidaturu ohlásila krátce poté, co dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil oznámil, že tento post nebude na podzim obhajovat. Důvodem je, že se chce soustředit na práci europoslance. Pekarová Adamová se o místo v čele strany utká se senátorem a místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem, kterého rozhodnutí stranické kolegyně překvapilo, stejně jako předsedu poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. Volební sněm TOP 09 se bude konat 23. a 24. listopadu.

Pospíšil řekl ČTK, že svému nástupci předá stabilizovanou stranu, která jak ve volbách do europarlamentu, tak do pražského zastupitelstva dosáhla dvouciferného výsledku a v průzkumech do Poslanecké sněmovny se pohybuje kolem pěti procent. "Co považuji za svůj velký úspěch, je obnovení spolupráce s hnutím STAN," řekl. Dodal, že nekandidovat se nerozhodl proto, že by svoje předsednictví nepovažoval za úspěšné.

Korejský výrobce pneumatik NexenTire otevřel továrnu v Žatci

Korejský výrobce pneumatik Nexen Tire otevřel v průmyslové zóně Triangle u Žatce svou první továrnu v Evropě s 800 lidmi. Postupně investuje až 22 miliard korun, po dokončení investice bude zaměstnávat 1300 lidí. Součástí areálu je vývojové technologické centrum. Do konce tohoto roku plánuje firma, která má od České republiky přislíbenou investiční pobídku, vyvézt až tři miliony pneumatik. Výrobní kapacita po dokončení stavby podniku u Žatce bude 11 milionů pneumatik ročně. Česká republika má pro Nexen strategickou polohu. Největší odběratele má žatecký závod v Německu, Francii či Velké Británii. Náměstek ministra průmyslu Petr Očko uvedl, že si Česká republika váží toho, že Nexen přináší do regionu moderní technologie.

Vostrá doporučí KSČM, aby podpořila schodek 40 miliard korun

Vyjednavačka KSČM Miloslava Vostrá doporučí komunistické straně, aby ve Sněmovně podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok i se schodkem 40 miliard korun. Řekla to novinářům po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). KSČM, která kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje, dosud trvala na schodku o deset miliard nižším. Schillerová řekla, že Vostré vysvětlovala poslední přidávání peněz některým rozpočtovým kapitolám. Rozpočet podle ministryně obsahuje všechny vládní priority, které podle ní jsou z větší části i prioritami KSČM, a nerezignuje ani na investice. "Argumenty jsou akceptovatelné," řekla Vostrá, podle níž alternativou k přidávání peněz bylo právě snížení schodku.

Piráti se žalobou po Babišovi dožadují zveřejnění plánu investic

Předseda poslanců Pirátské strany Jakub Michálek podal žalobu, kterou se domáhá, aby premiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnil Národní investiční plán. Michálek ke správní žalobě přistoupil poté, co neuspěl se žádostí podle jednacího řádu Sněmovny ani s následným odvoláním. Zveřejnění dokumentu podle něj nebrání zákonné důvody, lidé a obce naopak mají právo vědět, které projekty dokument obsahuje. Babiš rámcově představil plán loni s tím, že zahrnuje přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů. Babiš zveřejnění odmítl, podle něho jde o interní materiál.

Piráti už v dubnu Babišovi pohrozili, že o vydání dokumentu budou usilovat žalobou, pokud neuspějí s předchozími postupy. Pirátům vadí, že občané a starostové nemají informace o tom, zda vláda plánuje uskutečnit projekty, které jim Babiš spolu s ministry slíbil na svých cestách po krajích. Vytvořit investiční plán je podle Michálka dobrý nápad, musí se ale jednat o veřejný dokument. "A měly by být známé postupy, podle kterých vláda vybírá projekty k realizaci a investuje peníze daňových poplatníků," uvedl.

Praha 6 chce s ruskou ambasádou jednat o umístění Koněvovy sochy

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v dopise velvyslanci Ruské federace v ČR odmítl nařčení ruské strany v souvislosti s pomalováním pomníku maršála Ivana Koněva a zároveň požádal o nová jednání o umístění sochy. Navrhuje, aby se přestěhovala na pozemek ruského velvyslanectví. Chce tím předejít jejímu dalšímu poškozování a následně i konfliktu na mezinárodní úrovni. Koněvovu sochu v Dejvicích neznámý pachatel v noci z 21. na 22. srpna polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Pomník je terčem vandalských útoků opakovaně a Kolář se rozhodl, že tentokrát ji nenechá očistit dřív, než ruské velvyslanectví začne jednat o jejím přesunu. Ruská strana pomalování označila za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády, kteří padli při osvobozování Československa. Ohradila se také proti vyjádření Koláře, který čin označil za vandalství s tím, že má pro lidi, kterým socha vadí, jisté pochopení. Ruské ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

Kolem Koněvovy sochy panuje kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa žádající její odstranění. Pomník se dlouhodobě stává terčem vandalů, například loni v květnu jej někdo polil růžovou barvou. Při loňském 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli maršála Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. "V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa," stojí také na desce.

Země živitelka přilákala 123.017 návštěvníků, nejvíc od roku 2003

Mezinárodní agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích přilákal 123.017 platících návštěvníků, odborníků a hostů. Je to nejvíc od roku 2003, odkdy je výstava šestidenní. Jde o číslo bez dětí do šesti let, které měly vstup zdarma. Na výstavě se od 22. srpna představilo 581 vystavovatelů z 19 zemí. ČTK to dnes řekla mluvčí českobudějovického Výstaviště Michaela Čeňková.

Příští rok chce Výstaviště přilákat více návštěvníků z Německa a Rakouska, v programu připomene 60 let českých zemědělských výstav. ČTK to řekl předseda představenstva Výstaviště Mojmír Severin. Výstaviště posílilo odborné zaměření agrosalonu na zemědělství a potravinářství. Letošní podtitul zněl Výzvy českého zemědělství, probírala se modernizace rostlinné a živočišné výroby, popularizace zemědělství, kvalita českých potravin. Návštěvníci mohli ochutnat české potraviny. Zatímco obecně se na veletrzích uzavírá stále méně přímých smluv, na agrosalonu se dařilo i prodejcům.

Výstava na Letné ukáže, jak se komunikovalo za sametové revoluce

Komunikační a mediální pozadí zlomových okamžiků listopadu 1989 představí veřejnosti letos na podzim výstava nazvaná Komunikace 89 aneb Státní převrat bez internetu. Především mladším lidem ukáže, jak se "dělala revoluce" bez internetu, chytrých telefonů a sociálních sítí. Výstava se návštěvníkům otevře 11. října ve výstavním prostoru naproti fotbalovému stadionu na Letenské pláni. Přístupná bude do 30. listopadu. Součástí projektu budou také snímky fotografa Jaroslava Krejčího z listopadových dní.

Součástí výstavy bude i představení cyklu archivních fotografií Jaroslava Krejčího zachycujících listopadové dny prostřednictvím tehdejších osobností politického dění, jako byli Václav Havel, Alexander Dubček či Karel Kryl. Chybět nebudou dílny a besedy s významnými osobnostmi mediálního světa z doby před 30 lety i ze současnosti.

Na filmový festival v Benátkách se vrátila Extase režiséra Gustava Machatého

Na filmovém festivalu v italských Benátkách viděli diváci snímek Extase českého režiséra Gustava Machatého. Film, který šokoval mimo jiné nahými scénami hlavní představitelky, se tak vrátil tam, kde měl před 85 lety mezinárodní premiéru. Extase otevřela celý program 76. benátského Biennale. Šéf benátského filmového festivalu Alberto Barbera ocenil práci Národního filmového archivu a boloňské restaurátorské dílny L`immagine Ritrovata. Původní kopie české verze Extase se totiž nedochovala a restaurátoři tak museli film sestavovat z různě kvalitních kopií. V roce 1934 způsobila Extase v Benátkách skandál především kvůli nahým scénám Hedy Kieslerové, později známé jako Hedy Lamarr. Na tehdejší dobu lechtivý obsah ale film proslavil a také ho s benátským festivalem neodmyslitelně spojil. Do kina Sala Darsena přilákala Extase na 1500 lidí. Čeští diváci dostanou šanci podívat se na digitálně zrestaurovanou verzi zřejmě na přelomu roku za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Sport

Oštěpařka Nikola Ogrodníková bude jako jediná česká atletka reprezentovat Evropu v zářijovém duelu se Spojenými státy americkými. Vedoucí žena kontinentálních tabulek byla do prestižního utkání nominována spolu s Taťjanou Chaladovičovou z Běloruska (2. v evropských tabulkách), Linou Muzeovou z Lotyšska (4.) a Alexie Alaisovou z Francie (12.). Historické utkání Evropa - USA, oficiálně nazvané The Match, se uskuteční 9. a 10. září v Minsku. Do každé disciplíny proti sobě nastoupí čtyři evropští a čtyři zámořští atleti.

Tenistka Kristýna Plíšková prošla na grandslamovém US Open do druhého kola po výhře nad Francouzkou Diane Parryovou 6:4 a 6:3. Se soutěží se naopak v New Yorku hned v 1. kole rozloučily letošní semifinalistka Wimbledonu Barbora Strýcová, Marie Bouzková a Kateřina Siniaková. Turnajová jednatřicítka Strýcová prohrála s Alionou Bolsovovou ze Španělska 3:6, 6:0 a 1:6.

Počasí

Skoro jasno až polojasno. Během dne přechodně oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 28 až 32 °C.