Denní souhrn zpráv

Vláda schválila základní parametry rozpočtu na rok 2020

Vláda schválila návrh rámce státního rozpočtu na příští rok a střednědobý výhled hospodaření státu pro roky 2021 a 2022. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Příští rok i v dalších letech počítá ministerstvo financí se schodkem 40 miliard korun. Prioritami rozpočtu v příštím roce je opět jako letos zvýšení důchodů nebo platů učitelů. V případě učitelů plánuje ministerstvo růst platů i v roce 2021. Dále rozpočet počítá se zvýšením rodičovského přípěvku, růstem výdajů ministerstva obrany nebo snížení počtu míst u ministerstev o deset procent. Ministři za ČSSD se při jednání vlády zdrželi hlasování. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka neumožňuje naplňovat priority strany.

Finální verze rozpočtu se ovšem ještě může změnit. Loni v červnu v první verzi například ministerstvo financí navrhovalo pro letošní rok i další roky schodek rozpočtu 50 miliard korun. Nakonec byl schválen rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Vláda musí návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Během léta ministři jednají s ministrem financí o rozpočtech svých resortů a do konce srpna musí MF návrh poslat vládě. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na twitteru uvedla, že tento návrh rozpočtu nemůže podpořit. "Na jedné straně chvályhodný nárůst výdajů na důchody a rodičák, na druhé chybějících 11 miliard pro další zranitelné skupiny. Tenhle návrh proto nemůžu podpořit. Přes léto nás čeká spousta práce," napsala na twitteru.

"Jedná se o typicky socialistický přerozdělovací rozpočet. Vláda vyvíjí negativní rozpočtové úsilí a vědomě tak zhoršuje strukturu rozpočtu. Nadále klesá podíl investic do budoucna, což je cesta do zaostalosti," řekl ČTK předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Zároveň dodal, že i přes výhrady k rozpočtu je TOP 09 připravena jednat o jeho podpoře za podmínky, že podíl investic bude alespoň deset procent.Suma na platy ve státní správě a službách by se měla zvednout proti letošku o dvě procenta, učitelům o deset procent a neučitelským profesím o sedm procent.

Babiš: Je důležité, že do čela EK nezískal podporu spitzenkandidát

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je důležité, že do čela Evropské komise (EK) nezískal většinovou podporu na jednání Evropské rady minulý týden žádný z takzvaných "spitzenkandidátů". Někteří nemají rádi teritorium visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), řekl Babiš na zahájení Konference ekonomických diplomatů v pražském Černínském paláci. Podle systému "spitzenkandidátů" by měl podporu europarlamentu získat na základě většinové dohody frakcí ten uchazeč o křeslo předsedy EK, který se eurovoleb zúčastnil jako nominant své politické frakce do této významné unijní pozice. Systém v roce 2014 dostal do funkce stávajícího předsedu komise Jeana-Claudea Junckera. Šéfové států a vlád zemí Evropské unie se znovu sejdou v neděli 30. června. Podle Babiše je důležité se rychle dohodnout, neboť 2. července se koná ustavující schůze nově zvoleného europarlamentu.

Hlavní česká témata v Evropě jsou podle Babiše vnitřní trh, obchod a zahraniční politika. Evropa nemá vliv například na teritorium Blízkého východu, poznamenal premiér. Nejdůležitější je ale podle něj jednání o evropském rozpočtu pro nadcházející programové období let 2021 až 2027. "Je důležité, abychom prosadili naše zájmy. Paradoxně to funguje tak, že Evropa nám určí svoje témata místo toho, abychom my určili naše potřeby. Potom to dopadá tak, že některé programy nečerpáme," řekl. Důležité je podle Babiše investovat do dopravní infrastruktury, školek, škol či obnovy kulturních památek. Velké téma je podle premiéra také klima. Zopakoval, že jaderná energie je pro ČR strategickým zdrojem. Dosažení tzv. uhlíkové neutrality do roku 2050 by podle Babiše znamenalo konec spalovacích motorů a automobilů na naftu.

V Praze se koná konference ekonomických diplomatů

Nynější prioritou z hlediska sloučení vládních agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism je dát je pod jednu střechu. Řekl to novinářům ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po zahájení Konference ekonomických diplomatů v pražském Černínském paláci. Havlíček ale chce zachovat jednotlivé značky, neboť jsou známé i v zahraničí. Sloučením se podle Havlíčka dá ušetřit 20 až 30 procent fixních nákladů agentur. Neubudou podle něj lidi v terénu, kteří "slouží" firmám a fyzickým osobám bezprostředně. "Ubude těch, kteří jsou v tom zázemí, protože je zbytečné, abychom tady měli tři nebo dokonce čtyři účetní útvary, čtyři personální útvary atd. To vše by bylo v rámci ať už sdílených služeb, nebo v rámci jednoho útvaru," řekl Havlíček.

Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona

Věcný záměr nového stavebního zákona, který má urychlit a zjednodušit povolování staveb, schválila vláda. Harmonogram počítá s platností zákona od roku 2021. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které zákon předkládá, by se mělo povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na jeden rok. Podle kritiků ale zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci. Návrh počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy. Kromě nového stavebního zákona připravuje MMR novelu stávajícího, která zavádí takzvanou fikci souhlasu. To znamená, že pokud se úřad nevyjádří ve třicetidenní lhůtě (ve složitějších případech 60 dní), bude se žádost považovat za vyřízenou. Někteří kritici v tom vidí prostor pro korupci, protože úředník by podle nich nemusel konat úmyslně. To odmítl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. "Pokud úředníci úmyslně založí spis a nebudou se mu věnovat, bude znamenat, že se z takového jednání budou zodpovídat," uvedl.

Dukovany neplánovaně odstaví 2. blok kvůli závadě parogenerátoru

Jaderná elektrárna Dukovany znovu odstaví druhý blok, který je po plánované odstávce v provozu od neděle. Důvodem je možná závada na jednom ze šesti parogenerátorů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Od přenosové soustavy bude blok odpojen ještě dnes odpoledne, řekl ČTK Bezděk. Závadu na parogenerátoru zjistili energetici při standardně prováděných kontrolách a testech v rámci postupného zvyšování výkonu. Blok zůstane podle Bezděka odpojený několik dní.

Plánovaná odstávka druhého bloku začala 17. května. Energetici při ní vyměnili pětinu paliva i zmodernizovali část zařízení. Blok připojili k přenosové soustavě v neděli, štěpnou reakci spustili energetici již v pátek 21. června.

Policie odvolala bezpečnostní opatření u pražských škol

Policie odvolala bezpečnostní opatření u pražských škol, která vyhlásila kvůli anonymní výhrůžce střelbou. Čas uvedený ve výhrůžce uplynul. Policie zaznamenala na sociální síti výhrůžku střelbou na neurčené škole v Praze. Posílila proto dohled u škol a informovala jejich vedení. Podobný případ policie řešila 10. června, poté zadržela šestnáctiletého mladíka, který vyhrožoval střelbou v blíže nespecifikované škole v Česku. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v této souvislosti upozornil na náklady bezpečnostního nasazení ve výši až statisíců korun, které může stát od pachatelů vymáhat.

Nedávný případ vyhrožování střelbou na školách skončil ještě téhož dne zadržením šestnáctiletého mladíka. Mladík se k činu přiznal, po zadržení uvedl, že výhrůžku nemyslel jakkoli vážně. Je podezřelý z přečinu nebezpečné vyhrožování.

V Muzeu Kampa uvádí divadelní hru o jeho zakladatelce

Na nádvoří pražského Muzea Kampa se po tři desítky večerů bude hrát představení nazvané Meda. Je věnované sběratelce umění a zakladatelce Muzea Kampa Medě Mládkové. Inscenace připravená podle knihy Ondřeje Kundry Můj úžasný život je průřezem jejího života od 14 let do dnešních dní. Vznikla k letošnímu stému výročí narození Medy Mládkové. Hlavní roli v divadelní hře hraje Tatiana Vilhelmová. Hru napsala Daniela Šteruská a derniéra je naplánována na 8. září na den 100. narozenin Mládkové.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům - přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců. Od roku 1989 hledala v Praze prostory vhodné pro vznik muzea moderního umění, aby mohla své sbírky zpřístupnit veřejnosti. Muzeum Kampa se od svého otevření v roce 2003 stalo významnou institucí a v posledních letech mu roste návštěvnost.

Vstupenky na MFF v online předprodeji zmizely během pár minut

Online rezervace vstupenek na 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech byly vyčerpány zhruba za 15 minut po spuštění systému. Do internetového předprodeje dává festival deset procent lístků, zájem o ně je obrovský. Už před 10:00, kdy se předprodej spustil, bylo pro uživatele obtížné se do přetíženého systému vůbec přihlásit, zjistila ČTK. Podle mluvčí festivalu Uljany Donátové lidé letos během 14 minut zarezervovalo 7100 vstupenek. Festival začíná v Karlových Varech v pátek. Pořadatelé už představili některé z hlavních hvězd, které se letos festivalu zúčastní. Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dostane při zahájení festivalu americká herečka a držitelka Oscara a Zlatého glóbu Julianne Mooreová. Zahajovacím filmem festivalu bude snímek Po svatbě, který natočil její manžel, režisér a scenárista Bart Freundlich. Uvedení filmu doprovodí jeden z jeho protagonistů, americký herec a držitel divadelní ceny Tony Billy Crudup.

Křišťálový glóbus převezme v Karlových Varech i Patricia Clarksonová, letošní držitelka Zlatého glóbu za seriál Ostré předměty. Cenu prezidenta karlovarského festivalu dostane kameraman Vladimír Smutný. Z dalších známých tváří se festivalu letos zúčastní například držitel Oscara Casey Affleck.

Pět nosorožců ze ZOO Dvůr dorazilo do rezervace Akagera ve Rwandě

Pět vzácných nosorožců černých ze ZOO Dvůr Králové nad Labem v pořádku dorazilo do svého nového domova, rezervace Akagera ve středoafrické Rwandě. ČTK to řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Ze Dvora Králové zvířata odjela v neděli na ruzyňské letiště. Na cestě byla téměř 30 hodin, tedy jak organizátoři transportu plánovali. Transport byl dosud největším přesunem nosorožců z Evropy do Afriky. Ve Rwandě mají zvířata podpořit v minulosti vyhubenou populaci nosorožců.

Nejdříve budou žít v ohradách z dřevěných kůlů zvaných boma o rozměrech osmkrát osm metrů. Po několika týdnech by měli být postupně vypouštěni do větších oplocených výběhů o rozloze jednoho až 16 hektarů. Zhruba po roce by mohli být vypuštěni do severní části parku na území o rozloze 3000 hektarů, které je poloostrovem vybíhajícím do jezera. Park trvale hlídají ozbrojení strážci. Zvířata kvůli sledování dostanou do rohů vysílačky. Cestu zvířata absolvovala pod sedativy, uspána nebyla. Každé zvíře váží zhruba tunu. Ve Rwandě byli nosorožci v souvislosti s občanskou válkou v polovině 90. let minulého století zcela vyhubeni. V jižní části parku Akagera nyní žije skupina 18 nosorožců dvourohých východního poddruhu z jižní Afriky, která byla do Rwandy přemístěna předloni. S nimi by se zvířata z Evropy mohla v budoucnu pářit. Pro první období zoologové předpokládají, že se nosorožci dopravení ze Dvora Králové budou pářit mezi sebou.

Puškaři Nepejchal i Mazurová vystříleli na Evropských hrách bronz

Filip Nepejchal a Nikola Mazurová vybojovali na Evropských hrách bronzové medaile v individuálních soutěžích ve střelbě ze vzduchové pušky. Mazurová návdavkem získala pro Českou republiku další účastnické místo na olympijských hrách v Tokiu 2020, protože její přemožitelky už pro svoji zemi kvótu obsadily v minulosti. Čeští sportovní střelci v Minsku mají už čtyři medaile, z toho Nepejchal dvě bronzové. Tu první si zajistil ve smíšené soutěži s Anetou Brabcovou. O zatím jediné zlato se postaral v neděli David Kostelecký v trapu. Judista Lukáš Krpálek medaili nezískal. Olympijský vítěz z Ria podlehl v utkání o bronz ve váze nad 100 kilogramů Henku Grolovi z Nizozemska na ipon a byl klasifikován na pátém místě.

Počasí

Skoro jasno, nejvyšší teploty 26 až 30 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C.