Denní souhrn zpráv

Protest proti Babišovi zaplnil Letenskou pláň

Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice zaplnila pláň na pražské Letné. Další tisíce lidí i dlouho po jejím zahájení stále přicházely. Protest značně omezil dopravu v oblasti. Sektory vymezené pro účastníky protestu bylyzcela zaplněné, lidé postávají i na travnatých plochách až k bývalému pomníku Stalina. Podle organizátorů ze spolku Milion chvilek přišlo na úvod demonstrace zhruba 250.000 lidí. Odhad potvrdila telekomunikační společnost T-Mobile, která na základě dat ze své sítě uvedla, že na Letné se sešlo víc než 258.000 lidí. Demonstrace skončila po necelých třech hodinách. Na další ze série protestů, která začala na konci dubna, lidé přijeli z celé republiky i ze zahraničí.

Na demonstraci vystoupili mimo jiné spisovatel Jiří Padevět či herec Martin Myšička s proslovem napsaným bývalým premiérem Petrem Pithartem. Někdejší předseda Senátu se ze zdravotních důvodů omluvil a ve svém textu varoval před přeměnou demokracie liberální na pouze volební. Organizátoři odmítli, že by se mohla pořádající iniciativa Milion chvilek stát politickou stranou, k čemuž ji vyzýval premiér Babiš. "V nadstranickosti je síla těchto protestů," řekl za organizátory místopředseda Milionu chvilek Benjamin Roll. Z pódia zazněl rovněž vzkaz z Hongkongu, kde se již několik týdnů demonstruje proti kontroverznímu návrhu zákonu o vydávání podezřelých do pevninské Číny. Další velká demonstrace na Letné je v plánu na 16. listopadu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s tvrzením demonstrantů, že by on či vláda zasahovali do nezávislosti justice. Napsal to v textové zprávě, kterou ČTK poskytl úřad vlády. Babiš ocenil, že v Česku mohou lidé 30 let po revolučním roce 1989 svobodně demonstrovat a vyjadřovat své názory. O některých si však podle něj může normální člověk myslet své. Na demonstraci vyrazil na pražskou Letnou například předseda Pirátů Ivan Bartoš. Protestující zdraví na sociálních sítích i politici dalších opozičních stran ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN).

Mohutná demonstrace na pražské Letenské pláni se dostala do zpravodajského servisu všech světových tiskových agentur i předních informačních serverů. Média upozorňují na mimořádný rozsah protestu, největšího od roku 1989, a informují o kauzách premiéra Andreje Babiše, které přivedly na pražské prostranství statisíce lidí. O demonstraci v Praze informují všechna přední slovenská média. Agentura Reuters napsala, že letenský protest je kulminací série demonstrací proti Babišovi a stejně jako všechny minulé se odehrává pokojně. Informace o pražské demonstraci se objevila na informačních serverech San Franciska, Houstonu, Daytonu, Saint Louis a dalších amerických měst. Německá stanice Deutsche Welle stejně jako další média upozornila, že protest se koná jen několik dní před parlamentním hlasováním o nedůvěře Babišově vládě. Zahraniční média shodně upozorňují na mimořádný počet lidí, kteří se v Praze shromáždili. Agentura AFP označila protest na Letné za "impozantní". "Od protestů v roce 1989 Praha nic takového neviděla," uvedl list The New York Times.

Klaus: Demonstrují lidé frustrovaní, že nevyhráli volby

Protivládní demonstrace, které vyvrcholí dnešním protestem na pražské Letné, mohou podle bývalého prezidenta Václava Klause změnit atmosféru v zemi a zneklidnit situaci. Klaus v debatě Partie TV Prima řekl, že se jedná o protesty zneuznaných lidí, kteří jsou frustrovaní, že nevyhráli volby. Frustrace a snaha se zviditelnit podle něj stojí i za tím, že se opoziční strany vyvolaly hlasování o nedůvěře vládě, které se uskuteční ve středu. Klaus řekl, že demonstrace jsou fenomén, ale jinou věcí jsou demonstrace organizované, manipulované, na které se sváží zadarmo z Moravy "zaplacení lidé". Před 30 lety se podle něj demonstrovalo proti režimu, dnes protestuje hrstička zneuznaných lidí.

Bývalý prezident řekl, že sám je daleko víc frustrovaný než většina lidí. Kritizoval vládnutí Pirátů v Praze. "Je to děs, který jsem si nikdy před 30 lety neuměl představit, že se něčeho takového dožiju," uvedl. Účast na Letné však nepovažuje za způsob, jak frustraci vyjevit. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) podle něj také dělá jinou politiku, než kterou by někdejší předseda vlády Klaus dělal sám. Na adresu premiéra Babiše Klaus řekl, že nemá důvod být jeho stoupencem, protože současný premiér založil politickou kariéru na vymezování proti němu.

Na dnešek připadá podle Deloitte den daňové svobody

Na dnešní den připadá podle výpočtů společnosti Deloitte den daňové svobody. Daňoví poplatníci tak v letošním roce pracovali na odvod daní 174 dní, tedy o jeden den méně než loni. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho celý příjem připadá státu. Přibližně stejně jako Češi jsou na tom letos Němci a Slovinci. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci ve Francii, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.

Metodika Deloitte pro výpočet dne daňové svobody rozděluje rok na dvě části v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů vládního sektoru a čistého národního důchodu. Výpočet dne daňové svobody v ČR také provádí Liberální institut. Ten využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu. Podle Liberálního institutu nastal v ČR den daňového svobody 28. května.

O prázdninových měsících přibývá vážných dopravních nehod

Policisté varují řidiče i spolucestující před takzvanými letními nehodami. Častěji totiž cestují i lidé, kteří přes rok moc nejezdí a vydávají se na dlouhou jízdu, třeba k moři. K letním úrazům tak patří například i vážné úrazy nohou, které si lidé v autě pokládají na palubní desku. Podle záchranářů v takových případech hrozí zlomeniny nohou už jen při pouhém brždění auta. Podle policejních statistik při dopravních nehodách zemře nejvíc lidí právě v červenci a srpnu. Loni v létě jich zahynulo 115. Dalších 563 mělo těžká zranění. Za srážku může podle policistů většinou únava nebo nepozornost řidičů.

U Milína na Příbramsku v sobotu večer havarovala tři osobní auta. Osm lidí utrpělo zranění, z toho sedm bylo zraněno vážně. K hromadné nehodě přiletěly tři vrtulníky, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Vyhlazení Ležáků si připomněly stovky lidí

Vyhlazení osady Ležáky si na místě tragédie připomněly stovky lidí. Řečníci v projevech připomněli nutnost připomínat si tuto událost, aby se nikdy neopakovala. Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 jako odvetu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Zahynulo 51 obyvatel Ležáků. "Je důležité si tyto události připomínat. Je to sice 77 let, ale je to důležité pro další generace, pro mladé lidi, aby se nikdy nezopakovalo to, co se tady stalo. Je to pro nás memento," řekl novinářům premiér Andrej Babiš. V projevu také vyzdvihl důležitost spolupráce se spojenci pro uchování míru v Evropě.

Pietního aktu se zúčastnili kromě lidí z okolních obcí také hosté z Česka i ze zahraničí. Do Ležáků dnes dorazila také Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková, jedna ze dvou sester, které jako jediné vyvraždění vesnice přežily. Její sestra Marie loni v únoru zemřela. Po proslovech a zapálení ohně do prostoru seskočili výsadkáři. Dnes osadu připomínají žulové pomníky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

ČSÚ: V Česku loni utonulo 185 lidí, o čtyři více než v roce 2017

V Česku loni utonulo 185 lidí, z toho bylo 133 mužů a 52 žen. Bylo to o čtyři lidi více než v roce 2017. Asi desetina utonulých jsou děti do 15 let. Utonutí je tak po dopravních nehodách nejčastější příčinou smrti dětí, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou počty utonulých na jednoho obyvatele v ČR až dvojnásobně vyšší než v některých přímořských státech jako Francie nebo Velká Británie.

V bazénu utonulo za celý loňský rok šest lidí, ve vaně deset. Drtivá většina životů ale vyhasla pod hladinou přírodních vod. Poslední tři roky se drží počty utonulých kolem 180 obětí, ale například v roce 1997 utonulo dokonce 326 lidí. Na řekách v ČR se loni staly tři smrtelné nehody. V jednom případě utonul vodák po nehodě na jezu a další dva lidé utonuli poblíž nebezpečných jezů. V moři končí svůj život ročně několik desítek českých turistů, nejvíce v Chorvatsku, uvedla Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Voda má podle ní na svědomí v přírodě každý rok i řadu poranění po skoku do mělké vody.

Z ČR do Rwandy večer odstartovalo letadlo s pěti nosorožci

Z pražského ruzyňského letiště odstartovalo letadlo s pěti vzácnými nosorožci černými. Cílem letu je středoafrická Rwanda a její hlavní město Kigali. Jde o dosud největší transport nosorožců z Evropy do Afriky, řekli ČTK zástupci zoo Dvůr Králové nad Labem. Dvorská zoo, kterou vlastní Královéhradecký kraj, patří k největším a nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. Do národního parku Akagera by měli po leteckém převozu dorazit v pondělí dopoledne. Ve Rwandě mají zvířata podpořit v minulosti vyhubenou populaci nosorožců

Pět železných beden se třemi samicemi a dvěma samci naložil ráno jeřáb na kamiony, které se poté vydaly na cestu na pražské ruzyňské letiště. Nosorožci si při zhruba tříměsíční přípravě na cestu na transportní bedny zvykali, procházeli skrz ně ze stájí do výběhu. Dnes jim ošetřovatelé do beden dali jablka a zavřeli je v nich. Zároveň zvířatům nastřelili do těla sedativa. Uspána při transportu nebudou. Každé váží zhruba jednu tunu. Do Afriky je doprovází pětičlenný tým, jehož členem je také africký odborník na transporty zvířat Pete Morkel.

Průzkum: Češi za svého psa utratí v průměru téměř 16.000 za rok

Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes, ve své domácnosti ho má 40 procent Čechů. Ti za něj v průměru utratí 15.794 Kč za rok. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit. Domácího mazlíčka má ve své domácnosti 64 procent Čechů. Po psovi v oblíbenosti příliš nezaostávají ani kočky, které žijí v 37 procentech českých domácností. Více než desetina (13 procent) respondentů má doma nějakého menšího mazlíčka, jako je králík nebo morče. Podobný podíl dotázaných (11 procent) má doma rybičky.

Sport

Čeští sportovci získali na Evropských hrách poprvé zlatou medaili. V Minsku ji vystřílel David Kostelecký v trapu, Jiří Lipták skončil čtvrtý. Před čtyřmi lety při premiéře Evropských her v Baku získali čeští sportovci sedm medailí, ale na zlato nedosáhli. Čtyřiačtyřicetiletý Kostelecký, olympijský vítěz z Pekingu 2008, zároveň zajistil české střelbě v této disciplíně účastnické místo na olympijských hrách v Tokiu.

České volejbalistky vyhrály po sedmi letech Evropskou ligu. Ve finále Final Four porazily v chorvatském Varaždínu domácí výběr 3:1 po setech 18:25, 25:15, 25:22 a 25:22. Navázaly tak na triumf z roku 2012, kdy se radovaly v Karlových Varech. Už postupem do finále české reprezentantky vylepšily loňské třetí místo a zároveň si zajistily účast v kvalifikaci o Ligu národů. Příští týden odletí do Limy, kde se koná Challenger Cup, jehož vítěz se probojuje mezi elitu.

Kajakář Jiří Prskavec obsadil na Světovém poháru ve vodním slalomu v Bratislavě čtvrté místo. Po druhé příčce z úvodního závodu v Londýně se sice tentokrát na medailové pozice nevešel, v průběžném pořadí seriálu se ale ujal vedení. Vyhrál domácí Andrej Málek, který se prosadil na stupně vítězů poprvé. Prskavec si po finále posteskl nad nevydařenou horní částí trati, kde ztratil čas. Další český reprezentant Vít Přindiš skončil ve finále sedmý. Třicetiletý mistr Evropy si původně připsal stejně jako Prskavec dvě trestné vteřiny za dotyk v protivodné 22. brance a byl šestý, nakonec mu ale přibyla ještě padesátisekundová penalizace za neprojetí protivodné čtrnáctky. Vavřinec Hradilek nepostoupil ze semifinále.

Česká tenistka Barbora Strýcová získala na trávě v Birminghamu třetí letošní deblový titul a celkově 26. v kariéře. Po semifinálovém vyřazení ve dvouhře dnes ve finále čtyřhry zdolala spolu s tchajwanskou partnerkou Sie Šu-wej německo-nizozemský pár Anna-Lena Grönefeldová, Demi Schuursová 6:4, 6:7, 10:8. Strýcová sice zahájila letošní sezonu po boku krajanky Markéty Vondroušové, po Australian Open se ale dala znovu dohromady se Sie Šu-wej a společně ovládly Dubaj a Madrid.

Počasí

Zpočátku převážně oblačno. Postupně ustávání srážek a oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 22 až 26 °C, na severozápadě ojediněle až 28 °C.

Jihočeští hasiči měli v sobotu večer až do půlnoci 30 zásahů kvůli prudkému dešti. V Chlumanech na Prachaticku evakuovali 15 lidí, jejich domy zalila voda z rozvodněného potoka a z rybníka. Hasiči čerpali vodu ze sklepů, odklízeli stromy.