Denní souhrn zpráv

Zeman vyjádřil podporu Babišovi v souvislosti s demonstracemi

Prezident Miloš Zeman vyjádřil na schůzce premiérovi Andreji Babišovi (ANO) podporu v souvislosti s protivládními demonstracemi, které se konají v posledních týdnech a budou pokračovat v neděli na pražské Letné. Při zhruba hodinu a čtvrt dlouhém jednání diskutovali hlavně o otázkách Evropské unie či rozpočtu, řekl Babiš novinářům. Ohledně výměny ministra kultury řekl Zeman pouze to, že se příští týden sejde s kandidátem ČSSD Michalem Šmardou, dodal.

Babiš uvedl, že mu prezident v současném "složitém období" vyjádřil podporu. Týkala se podle něj demonstrací spolku Milion chvilek, ale i středečního hlasování o nedůvěře vládě, které vyvolala opozice kvůli evropským auditním zprávám ohledně Babišova střetu zájmů. "ČSSD se vyslovila, že bude hlasovat proti vyslovení nedůvěry, KSČM také, z tohoto důvodu se mohu domnívat, že nedůvěra vyslovena nebude," řekl Babiš.

Možná největší demonstrace od revolučního roku 1989 se má uskutečnit na Letné v neděli. Vyvrcholit zde má série protestů za nezávislost justice a lepší vládu. Organizátoři doufají v účast až 350.000 lidí. Babiš řekl, že ho demonstrace mrzí hlavně vzhledem k nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO), kvůli níž protesty odstartovaly. V minulosti podle něj prokázala, že je morálním vzorem, a předložením návrhu novely zákona o státním zastupitelství do připomínkového řízení plní požadavky demonstrantů.

Petříček navštívil v Lotyšsku české vojáky, jednal s ministrem

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček navštívil Lotyšsko, kde zdůraznil odhodlání Česka jako členského státu Severoatlantické aliance hájit Lotyšsko a další pobaltské spojence před případnou agresí. Na úvod se setkal s českými vojáky, kteří v Lotyšsku působí v rámci posílené předsunuté přítomnosti NATO. Český ministr dále jednal se svým lotyšským protějškem Edgarsem Rinkévičsem o ekonomických vztazích, bezpečnostních otázkách a regionální spolupráci, sdělilo české ministerstvo zahraničí.

Petříček českým vojákům poděkoval za jejich šestiměsíční misi v pobaltské zemi a zdůraznil, že spolupráce jednotlivých zemí NATO v Lotyšsku je unikátní. Hlavními tématy jednání Petříčka s Rinkévičsem byly vedle ekonomických vztahů otázky kybernetické bezpečnosti, spolupráce v NATO a předsednictví České republiky ve V4, která sdružuje ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko.

Vláda zřejmě hlasování o nedůvěře přečká, podpoří ji ČSSD i KSČM

Část opozičních stran předložila dost podpisů pro svolání hlasování Sněmovny o nedůvěře vládě, které ale kabinet zřejmě přečká. Proti vyslovení nedůvěře vládě se totiž postavili koaliční sociální demokraté i komunisté, kteří menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD podporují. Hlasování se bude konat ve středu. Pro vyslovení nedůvěry vládě je potřeba většina 101 hlasů. Opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, které hlasování vyvolali, mají spolu s SPD dohromady jen 87 hlasů. Podle iniciátorů hlasování by se měli poslanci jasně vyslovit k podpoře premiéra Andreje Babiše (ANO), který je podle návrhu auditní zprávy Evropské komise ve střetu zájmů a který čelí obvinění v dotační kauze Čapí hnízdo.

Místopředseda TOP 09 Czernin se chce stát předsedou strany

Místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin bude kandidovat na předsedu strany, kterého členové TOP 09 vyberou letos na podzim. Oznámil to na facebooku. Czernin uvedl, že chce zvýšit přitažlivost TOP 09 pro voliče. TOP 09 nyní vede Jiří Pospíšil, kterého Czernin podle serveru iDNES.cz kritizoval za to, že je zároveň šéfem strany a europoslancem. Stejně se již dříve vyjádřil předseda poslaneckého klubu strany Miroslav Kalousek. Nynější šéf TOP 09 zatím nepotvrdil, zda bude post obhajovat.

Otisky prstů potvrdily totožnost Afričana, který na severu Čech znásilnil nezletilou dívku

Litoměřické státní zastupitelství ověřilo totožnost cizince, který je obviněný ze znásilnění nezletilé dívky poblíž Lukavce na severu Čech. Zjistil to server iRozhlas. K ověření pomohlo porovnání mužových otisků prstů s údaji z Německa, kde v minulosti neúspěšně žádal o azyl. Německé úřady dotyčného vedou jako osobu s agresivními pohnutkami. Podle vedoucí litoměřického státního zastupitelství Kateřiny Doušové teď budou vyšetřovatelé chtít od kolegů z Německa další informace. Pořád ale není jasné, ze které africké země muž pochází. Teď je ve vazbě. Podle soudu nejdřív komunikoval arabsky a pak francouzsky. Pokaždé ale jen v útržcích a s vyšetřovateli nespolupracuje.

Kremlík: Roční dálniční známka nezdraží před dokončením opravy D1

Cena roční dálniční známky by se z nynějších 1500 korun neměla zvyšovat nejméně do roku 2021. Vyplývá to z vyjádření ministra dopravy Vladimíra Kremlíka‏ (za ANO) na twitteru. Ministr uvedl, že cena se nezmění, dokud nebude hotová oprava dálnice D1, která má být podle současných plánů dokončena právě v roce 2021. Návrh na zdražení kuponu na 2000 Kč ve čtvrtek předložil poslanec ANO Martin Kolovratník. Se zdražením známky ale počítá ministerstvo financí ve svém návrhu státního rozpočtu. Zvýšení cen by mělo přinést nárůst příjmů z dálničních známek asi o dvě miliardy korun.

V novém systému bude možné dálniční poplatek uhradit elektronicky prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Platby, které budou vázány na registrační značku vozidla, zaznamená informační systém Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Kontrolovat se budou prostřednictvím kamer, k prověrkám by mohly sloužit i nynější mýtné brány. Systém by mohl do budoucna umožnit rovněž takzvané krajské dálniční známky. Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995, elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007. Současných 1500 korun ročně platí motoristé od roku 2012. Ceny dálničních známek v Česku patří v Evropě k průměru.

V havířském průvodu šlo Jihlavou asi 1000 lidí

Zhruba 1000 lidí v Jihlavě kráčelo v slavnostním havířském průvodu, který byl součástí 23. setkání hornických měst a obcí ČR. Na setkání se sjelo asi 50 hornických spolků se 700 členy z ČR, Německa, Polska i Ukrajiny. ČTK to řekl Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod. V průvodu kráčely kostýmované postavy typické pro jihlavský průvod i členové spolků. V průvodu šlo i 200 dětí. "Je to dost vzácné samo o sobě, chodíme vzácně, je velmi pracné obléci a nažehlit oblečení na 200 dětí. Je to stoletá tradice a teď umocněná tím, že to bylo setkání hornických měst, které je tu jednou za deset let," řekl Kolář. První průvod prošel městem za tmy 21. června, druhý dnes. Průvod je také součástí pouti ke svatému Jánu 23. června. Akce nabízí i koncerty, divadla nebo výstav.

Průvod odkazující na hornickou minulost města je na seznamu nejvýznamnějších projevů tradiční lidové kultury na Vysočině. Byl součástí oslav 1000. výročí domnělého založení Jihlavy v roce 1799. Jeho moderní etapa se začala psát v roce 1999, kdy ho obnovil spolek Jihlavský havířský průvod. Od té doby se koná pravidelně.

Pravěkou studnu naloží restaurátoři z Litomyšle do cukrové lázně

Odborníci z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice zahájili konzervování studny staré více než 7000 let. Pravěkou dřevěnou stavbu archeologové našli loni na Orlickoústecku při stavbě silnice D35. Je nejstarší v Evropě. Konzervace v cukrové lázni potrvá asi rok, uvedla škola v tiskové zprávě. "Metoda s roztokem sacharózy se používá na zachování dřevěných staveb ve světě často. Koncentrace se postupně zvyšuje, až cukr z velké části nahradí molekuly vody v buňkách dřeva a dřevěný prvek po vyschnutí zpevní," uvedl proděkan Fakulty restaurování Karol Bayer.

Studna odkrytá u Ostrova na Orlickoústecku je podle expertů nejstarší dochovanou dřevěnou architektonickou stavbou v Evropě. Vědci odhadují, že stromy její stavitelé pokáceli mezi lety 5256 až 5255 před naším letopočtem, což z ní činí nestarší dendrochronologicky datovanou dřevěnou architekturu v Evropě. V kompletním stavu se zachovala díky tomu, že byla tisíciletí pod vodou.

Sport

Střelci Aneta Brabcová a Filip Nepejchal se postarali o zisk první české medaile z Evropských her v Minsku. V soutěži smíšených družstev ve vzduchové pušce skončili třetí, v souboji o bronz porazili norskou dvojici Jeanette Hegg Duestadová, Henrik Larsen 17:11. Zvítězili Rusové Julija Karimovová a Sergej Kamenskij. Devatenáctiletý Nepejchal vyhrál už tři závody Světového poháru, o sedm let starší Brabcová dosud na mezinárodní scéně na výraznější úspěch čekala. O bronz bojoval také judista Pavel Petřikov, toho ale v rozhodujícím duelu ve váze do 66 kilogramů porazil Gruzínec Bagrati Niniašvili a český reprezentant obsadil páté místo. Třiatřicetiletý Petřikov byl předloni pátý na MS, jeho maximem na evropských šampionátech dosud byla sedmá příčka.

Barboře Strýcové se v semifinále turnaje na trávě v Birminghamu nepodařilo zastavit rozjetou Ashleigh Bartyovou. Česká tenistka čerstvé vítězce Roland Garros podlehla 4:6, 4:6 a třiadvacetiletou Australanku dělí jedna výhra od prvního místa ve světovém žebříčku. Navzdory dnešní porážce Strýcová tento týden potvrdila, že se jí v Birminghamu dlouhodobě daří. Do semifinále na tamní trávě postoupila počtvrté za posledních šest let, přičemž dvakrát si neúspěšně zahrála o titul.

Ryzák Pacific Hill vyhrál 99. ročník Českého derby. Pro třetí triumf v kariéře ve vrcholném dostihu domácí rovinové scény si v sedle hřebce stáje Monte Negro dojel na chuchelském závodišti žokej Jiří Palík. Pacific Hill zvítězil po 2400 metrech jistě před největším favoritem Angkor Watem, který běžel od startu v čele. Žokej Filip Minařík si tak musí na triumf v derby počkat. Třetí skončil bělouš Ignacius Reilly s kazašským žokejem Bauyržanem Murzabajevem.

Ve věku 90 let zemřel Zdeněk Remsa, bývalý skokan na lyžích a později úspěšný trenér. Ve slavné skokanské partě, známé jako Remsa Boys, patřil mezi jeho svěřence i olympijský vítěz Jiří Raška. Informaci o Remsově úmrtí ČTK sdělil Jan Baier, místopředseda skokanského úseku lyžařského svazu. Remsa byl nejprve výborným závodníkem. Startoval na olympiádě ve Svatém Mořici v roce 1948 a na Turné čtyř můstků v roce 1957 skončil desátý. V roce 1960 nastoupil do Dukly Liberec jako trenér a jeho metody přinesly velké úspěchy.

Počasí

Oblačno až zataženo. Na jihu, jihozápadě a východě území místy déšť nebo přeháňky a bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, na jihu a jihozápadě Čech kolem 21 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C.