Denní souhrn zpráv

Zemědělský fond nebude proplácet dotace Agrofertu a Tomanových podniků

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) nebude proplácet dotace holdingu Agrofert od února 2017, kdy je premiér Andrej Babiš (ANO) vložil do svěřenských fondů kvůli platnosti novely o střetu zájmů. Od té doby fond proplatil projekty za 63 milionů korun. Stejný způsob zvolí i u podniků rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), tedy od 2. srpna 2018, přestože se fond neztotožňuje se závěry zprávy. Na tiskové konferenci to řekl ředitel SZIF Martin Šebestyán. Jde podle něj o opatření z důvodu předběžné opatrnosti k auditní zprávě Evropské komise. První bilaterální jednání mezi MZE a EK bude 28. ledna 2020. Podle Šebestyána je to normální postup, tedy šest měsíců po obdržení české verze zprávy.

Ministr Toman odmítl, že by se zpráva EK týkala jeho střetu zájmů kvůli projektům firmy Agrotrade, kterou z 80 procent vlastní ministrův otec. To samé konstatoval i Šebestyán. Firma dostala zhruba dvoumilionovou dotaci pro dceřinou drůbežářskou firmu Xaverov. Zpráva ale podle Tomana tuto dotaci neřeší. "Takovýto náhled považuji za útok na české zemědělství," uvedl Toman. Proto chce, aby české úřady udělaly důkladnou analýzu, aby české zemědělství nebylo poškozeno jako celek. Šebestyán dodal, že fond od roku 2013 řešil zhruba 45 auditů na společnou zemědělskou politiku, což je asi sedm až osm auditů na rok. Ročně proplácí kolem 40 miliard korun. Část peněz, které musel EU za nesprávné postupy vracet, byla v řádu promile. Podle šéfa fondu musí nejdřív zaznít finální závěr šetření a poté se uvidí, jaký bude osud 63 milionů korun. Pokud je EK vyloučí z financování, je fond oprávněn je po firmě vymáhat. Možností je smírčí řízení, případně soudní pře, dodal.

Z fondu bylo Agrofertu od roku 2012 do letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun. První předběžnou zprávu zveřejnila média minulý pátek, podle ní má Babiš na Agrofert dál vliv a současně jako předseda vlády ovlivňuje i použití unijních peněz. Česku podle ní hrozí, že by mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal. Holding vnímá oba návrhy auditů EK jako velmi pochybné a neprofesionální. Unijní auditoři se v jeho firmách nebyli podívat a holding neměl možnost se vyjádřit, uvedl pro ČTK tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Pokud místopředseda Evropské komise tvrdí, že provedli inspekční šetření přímo na místě, není to pravda," reagoval. Skupina je připravena vše vysvětlit a zastavení proplácení dotací bere na vědomí.

Sněmovna: Privatizace státního majetku provázely excesy i zločiny

Komunisté ve Sněmovně prosadili usnesení, podle kterého privatizace státního majetku po pádu socialismu v Česku provázely excesy, chyby i zločiny se stamiliardovými škodami. Dolní komora požádala vládu, aby navrhla novelu trestních předpisů tak, aby bylo možné "zločiny způsobené při privatizaci" dále stíhat a potrestat a aby nebyly promlčeny. Schválením usnesení vyvrcholila sněmovní debata o údajných zločinech privatizací, která začala už v prosinci. Vedle poslanců KSČM pro ně hlasovali členové dolní komory za hnutí ANO a SPD, Piráti, sociální demokraté a někteří nezařazení poslanci.

V prosinci se debata nesla ve znamení sporů mezi komunisty a zejména občanskými demokraty a vzájemného vyčítání činů z minulosti. Poslanec ODS Karel Krejza tehdy poukazoval mimo jiné na to, že kdyby po roce 1948 nebyly všechny podniky ukradeny, nebylo by nutné po roce 1989 něco privatizovat. Návrh na nepromlčitelnost trestných činů souvisejícími s privatizacemi státního majetku už poslanci KSČM předložili. Vláda ANO a ČSSD novelu nepodpořila. Promlčecí lhůty by se podle návrhu neměly vztahovat ani na činy spáchané při zadávání, schvalování nebo provádění veřejné zakázky.

Analytici: Průmysl v dubnu rostl nejvíce od loňského listopadu.

Český průmysl do druhého čtvrtletí vstoupil výrazně lépe, než naznačovaly dříve zveřejněné indikátory. V dubnu předvedl svůj nejlepší výkon od loňského listopadu. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Přesto podle nich další vývoj zůstává nejistý především kvůli obchodním válkám. Pro zbytek roku očekávají pokles růstu na 1,5 procenta. Průmyslová výroba v Česku v dubnu výrazně zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta z březnových 0,2 procenta. Tento příznivý výsledek byl však částečně ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňského roku, uvedl analytik Raiffeisenbank Lukáš Růžička. I přes dubnový pozitivní výsledek bude podle něj průmyslová výroba i v dalších měsících ovlivněna nepříznivou ekonomickou situací u hlavních obchodních partnerů. Průmysl má vrchol hospodářského cyklu za sebou a v nejbližších měsících produkce poroste jen mírně. Hlavní příčina zrychlení průmyslu byla výroba automobilů, která meziročně přidala pět procent, zatímco doposud v letošním roce vesměs stagnovala či klesala.

České stavebnictví letos vzroste o čtyři až šest procent. Potáhne ho hlavně výstavba dopravní infrastruktury financovaná z evropských dotací. Brzdou bude naopak nedostatek pracovní síly. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Podle údajů ČSÚ stavebnictví v dubnu vzrostlo o 8,9 procenta. Za první čtyři měsíce stouplo v souhrnu o 4,5 procenta. Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové se s teplým počasím opět rozjelo budování silniční a železniční infrastruktury. "Česká republika to potřebuje. V kvalitě silniční sítě podle Světové banky totiž zaujímá až 25. místo ze zemí EU. Přestože peněz z evropských fondů teče do budování infrastruktury relativně hodně, délka vybudovaných dálnic a silnic první třídy vzrostla za posledních deset let pouze o necelých deset procent," sdělila Steckerová.

Macron v projevu ke Dni D vzpomněl i Čechoslováky

Francouzský prezident Emmanuel Macron na oslavách 75. výročí vylodění v Normandii připomněl i československé vojáky, kteří se na invazi podíleli. Francie na oběti spojeneckých vojáků, kteří přišli osvobodit pro ně většinou neznámou zemi, nikdy nezapomene, prohlásil Macron v projevu na americkém hřbitově nad pláží Omaha. Slavnostního aktu se účastnil i americký prezident Donald Trump, který uvedl, že aktéři bitvy o Normandii "získali zpět toto území pro civilizaci". Pláž Omaha byla jednou z vyloďovacích pláží a také dějištěm nejkrvavějších bojů. Na hřbitově nad ní je přes 9000 hrobů s ostatky amerických vojáků. Značí je bílé kříže. Macron připomněl, že americkým vojákům, kteří se na operaci podíleli, bylo většinou jen okolo 20 let.

Kromě jednotlivců českého či slovenského původu se bojů během invaze zúčastnili hlavně českoslovenští piloti. Byli to stíhači z 310. a 312. perutě, kteří operovali nad Francií, i jejich kolegové z 312. bombardovací perutě - ti v té době hlídkovali nad kanálem La Manche. Na podzim 1944 zasáhla do bojů i Československá samostatná obrněná brigáda, kterou britské velení pověřilo obléháním přístavu Dunkerque. Ten zůstal v německých rukou až do května následujícího roku, posádka se vzdala až po německé kapitulaci 8. května 1945.

Poslanci dnes podají návrh ÚS na zrušení zdanění restitucí

Poslanci dnes podají návrh Ústavnímu soudu (ÚS) na zrušení zdanění církevních restitucí. Podepsalo se pod něj 62 poslanců z klubů ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Žádají přednostní projednání. ÚS už v květnu obdržel také senátorský návrh proti zdanění finančních náhrad. Podle Marka Bendy (ODS) poslanecký návrh více akcentuje nespravedlnost, která je zdaněním způsobena menším církvím. Podle pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka vláda udělala obrovský zásah do právní jistoty v České republice bez toho, aby se vůbec pokusila jakkoli vyčíslit, že církevní restituce byly v minulosti nepřiměřené. "Bez toho, aby vláda jakýmkoli způsobem doložila nepřiměřenost restitucí, je zpětně zdaňovat je pro mě naprosto nepřijatelné," poznamenal.

Zdanění finančních náhrad prosadila vládní koalice ANO a ČSSD za podpory KSČM a SPD, když přehlasovala veto Senátu. Prezident Miloš Zeman zákon podepsal 2. května. Církve mají hradit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, od příštího roku. Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Forbes: Nejvlivnější Češkou je eurokomisařka Jourová

Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes eurokomisařka Věra Jourová. Na druhé pozici se umístila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která v předchozích letech žebříček vedla. Třetí je, stejně jako loni, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Jourová letos ovládla čelo žebříčku poprvé. "Během několika let se vypracovala v jednu z vůbec nejvýraznějších bruselských političek. Hodně ji zviditelnilo téma GDPR a ochrany osobních údajů, výrazně na sebe upozornila v kauze dieselgate," zdůvodnil šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Dodal, že Jourová aktivně vystupuje proti technologickým gigantům v čele s Facebookem a Googlem, a v komisi by navíc mohla pokračovat i v dalším volebním období.

Druhá pozice na žebříčku náleží podle Forbesu vrchní státní zástupkyni v Praze Bradáčové, která v uplynulých šesti letech žebříček vedla. Třetí Schillerová má jako šéfka státního rozpočtu neformální vliv na rozdělování desítek miliard korun, uvedl Šimůnek. Forbes celý rok sledoval více než 300 žen z nejrůznějších oborů.

Peněžité dluhy nezletilých dětí se možná budou převádět na rodiče

Peněžité dluhy dětí mladších 15 let možná budou přecházet ze zákona na jejich rodiče nebo na lidi, které je mají v péči. Předpokládá to poslanecká novela občanského zákoníku, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ji projedná ústavně-právní výbor. Na zákonného zástupce by podle návrhu přecházely peněžité dluhy nezletilých už okamžikem svého vzniku. Pokud by dítě rodiče nebo člověka, do jehož péče by bylo svěřeno, nemělo, závazek by přešel na stát. Přenesení dluhu by podle novely nenastalo, pokud by dluh spočíval v povinnosti nezletilého dítěte nahradit úmyslně způsobenou škodu. Předlohu připravili poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců.

Podle Kateřiny Valachové (ČSSD) návrh reaguje na situaci, kdy v Česku čelí exekucím přes 6500 dětí. Dluhy vznikají kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, telekomunikační služby nebo kvůli jízdě bez platné jízdenky. Ministerstvo spravedlnosti upozornilo na to, že návrh může vést k neodpovědnému jednání dětí s vědomím, že riziko vždy ponese jejich rodič.

Vietnamci mohou opět žádat o dlouhodobý pobyt kvůli zaměstnání

Občané Vietnamu mohou ode dneška znovu žádat o povolení k dlouhodobému pobytu v Česku za účelem zaměstnání. Česko příjem žádostí o vydání zaměstnaneckých karet zastavilo loni v polovině července mimo jiné kvůli kapacitnímu přetížení. Podle Nejvyššího správního soudu však vládě nepříslušelo o záležitosti upravené zákonem rozhodnout usnesením. Dnes ve 14:00 vietnamského času, tedy v 9:00 středoevropského, bude spuštěno objednávání na 200 míst, která budou k dispozici v srpnu. V červnu a červenci úřad zpracuje žádosti, které dostal již dříve.

Důvodem pro loňské pozastavení příjmu žádostí byl podle tehdejšího šéfa diplomacie Jana Hamáčka (ČSSD) dlouhodobě vysoký počet těchto žádostí na českém zastupitelském úřadu v Hanoji a jeho kapacitní přetížení a zároveň rizika, která mimo jiné projednala Bezpečnostní rada státu. Za prioritu tehdy Hamáček označil příjem žádostí o pobyt za účelem spojování rodin.

Jednotný tarif na železnici bude platit od prosince 2020

Jednotný tarif na železnici, který připravuje ministerstvo dopravy, budou moct cestující využít od prosince příštího roku. Umožní jim jet vlakem po Česku na jednu jízdenku s různými dopravci, řekl na konferenci na brněnském veletrhu Urbis František Vichta z ministerstva dopravy. V současnosti si musí cestující kupovat v případě přestupů mezi vlaky více dopravců více jízdenek, což s jednotným tarifem nebude nutné. "Zachováváme však možnost, aby si dopravci prodávali i svoje jízdenky, musí však akceptovat jízdenky jednotného tarifu. V první fázi zatím půjde pouze o vlaky, které jsou v závazku veřejné služby," uvedl Vichta. Zda budou dopravci uznávat jízdenky i ve vlacích, které neobjednává stát, záleží na nich. Podle Vichty z diskusí s nimi vyplývá, že by měli zájem se zapojit. Cena jízdenek se bude vypočítávat na základě ujetých kilometrů, ceník zatím představen nebyl.

Za devět let pojedou vlaky z centra Prahy k letišti 25 minut

Cesta z centra Prahy na Letiště Václava Havla v Ruzyni by měla po připravované železniční trati trvat 25 minut, spojení z Prahy do Kladna pak půl hodiny. Modernizace trati mezi Prahou a Kladnem s odbočkou na letiště by měla být dokončena v roce 2028, uvedl na konferenci věnované přípravě trati náměstek generálního ředitele správy železnic Mojmír Nejezchleb. Upozornil na to, že jde o jeden z nejkomplikovanějších projektů, které Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nyní řeší. Nejezchleb připomněl, že nová trať umožní rychlost až 120 km/h v Praze a 160 km/h mimo Prahu.

Zkoumat paměť, lidské nemoci a roboty mohou lidé na Veletrhu vědy

Zkoumat paměť, lidské nemoci, roboty nebo život politických vězňů mohou ode dneška návštěvníci 5. ročníku Veletrhu vědy, který pořádá Akademie věd České republiky (AV ČR). Více než 100 improvizovaných laboratoří nabídne možnost vyzkoušet experimenty z různých vědeckých oborů. Celkem 44 pracovišť AV ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy představí novinky ze svých výzkumů. Program nabídne také přednášky a panelové diskuze o ekologii, světelném znečištění, právech robotů nebo jedech v potravinách. Veletrh se koná do 8. června na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Veletrh poskytne návštěvníkům také možnost podívat se do renesanční tiskařské dílny nebo do světa umělé inteligence. Zájemci si vyzkouší zažehnout plazmu, roztočit tornádo nebo závod modelů autíček na vodíkový pohon.

V Praze začíná největší světová přehlídka scénografie

O tom, jak se hraje divadlo, vypadá scéna, co všechno může být divadelní kostým a co všechno vlastně může být prostorem pro divadlo ukáže návštěvníkům ode dneška Pražské quadrienále. Největší světová přehlídka scénografie přivítá na pražském Výstavišti. Zájemcům ukáže nejrůznější podoby divadla ze všech koutů planety. Na přehlídku přijede na 6000 odborníků a pořadatelé čekají desítky tisíc návštěvníků, z nichž mnozí si už koupili vstupenky v předprodeji, řekla ČTK mluvčí PQ Eliška Míkovcová.

Organizátoři slibují, že quadrienále nebude jen pouhou výstavou objektů, ale nabídne hlavně prožitek. Na programu je proto řada performancí, drobných i delších představení či dílen. Mezi hlavními hvězdami přehlídky je ilustrátorka Olivia Lomenech Gillová, kterou proslavila ilustrace knihy J. K. Rowlingové Fantastická zvířata a kde je najít. Češi na quadrienále představí adaptační tábor mimozemšťanů CAMPQ. Kontejnerové městečko určené pro adaptaci mimozemských uprchlíků z dalekých planet, kteří mohou být analogií k jakýmkoli bytostem přicházejícím "zvenku", vyrostlo na ostrově Štvanice.

Počasí

Polojasno až oblačno, od jihozápadu na frontě až zataženo a na většině území déšť nebo přeháňky. Místy bouřky, i silné, zejména s přívalovým deštěm. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C.