Denní souhrn zpráv

Babiš: Neporušuji zákony, žádné dotace nebude ČR muset vracet

Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na informace o výsledku auditu Evropské komise ČTK kolem dotací pro Agrofert Holding napsal, že neporušuje české ani evropské zákony. Je šokován tím, co tvrdí česká média. "Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet," napsal. Totéž později zopakoval i před poslanci, informace kolem Agrofertu označil za hysterii, opozice prý nemá jiné téma než Agrofert a Čapí hnízdo. Po osmiminutovém projevu Sněmovnu opustil, což opozice kritizovala. Sněmovna by se k tomu mohla vrátit v úterý, pro byla i vládní ČSSD ústy šéfa svých poslanců Jana Chvojky.

O tom, že zpráva o auditu dorazila do Česka, byl Babiš obecně informován. "Tu zprávu nemám k dispozici, ani jsem ji neobdržel, ani jsem ji nečetl. Jak jsem byl informován, jedná se ryze o právní výklad, se kterým se kompetentní instituce České republiky dlouhodobě neztotožňují," řekl Babiš. Zpráva je podle něj předběžným návrhem, který prý obsahuje "výklad výrazně odlišný" než loňské stanovisko právníků Evropské komise. "Já jsem neporušil ani české, ani evropské zákony," prohlásil.

Podle webů Hospodářských novin a Neovlivní.cz audit EK dospěl k závěru, že Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce Brusel vrátit zpět, na což upozornili i zástupci opozice. Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným hráčem v lesnictví a médiích. Předloni zaměstnával zhruba 33.000 lidí, z toho 22.000 v ČR. Babiš koncern vlastnil ještě na začátku roku 2017, v únoru 2017 vložil své akcie kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Od vstupu Babiše do politiky v roce 2013 do konce roku 2017 získal Agrofert zhruba sedm miliard korun dotací. Předloni pak inkasoval nejvyšší částku, a to zhruba dvě miliardy korun, přičemž na daních firma státu zaplatila 739 milionů korun.

Předběžný návrh auditu Evropské komise (EK) podle zástupců nevládní organizace Transparency International (TI) jasně potvrzuje, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmu a firma Agrofert nemá nárok na evropské dotace. Premiér tak Česku způsobil mezinárodní ostudu a stát bude muset vrátit podle odhadů asi půl miliardy korun EU, řekli zástupci TI novinářům na tiskové konferenci. Agrofert by podle nich mohl přijít asi o čtyři až šest miliard ročně.

Návrh na výměnu ministra kultury Staňka odeslal Babiš na Hrad

Premiér Andrej Babiš už odeslal na Pražský hrad návrh na odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou (oba ČSSD). Učinil tak po schůzce, na které se Šmardou probral jeho priority pro vedení resortu. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v souvislosti s končícím Staňkem zopakoval, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra. Šmarda ráno přístup prezidenta nechtěl komentovat. Novinářům pouze řekl, že situaci v úřadu je třeba řešit bezodkladně. Nejprve plánuje vypsat výběrová řízení na šéfy Národní galerie Praha a ředitele Muzea umění Olomouc, v delším horizontu pak chce připravit zákon o veřejnoprávních institucích v kultuře.

Staněk, který podal rezignaci po kritice za odvolání šéfů Národní galerie Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa, by měl podle prezidenta dostat možnost, obhájit svoje kroky. Původně Staněk oznámil, že ke konci května rezignuje, ale prezident v úterý jeho demisi odmítl. Premiérovi navrhl, aby počkal s odvoláním ministra na výsledky prověřování trestního oznámení, které Staněk podal na Fajta a Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. Policie trestní oznámení prověřuje. Babiš nicméně už dříve uvedl, že chce dodržet koaliční smlouvu, podle které obsazují ministerstva ve své gesci strany podle svého výběru.

Všechny konvoje amerických vojáků již opustily Česko

Všechny konvoje amerických vojáků, kteří jedou na cvičení do Rumunska a Maďarska, již opustily Česko. Poslední z nich přejel hranici se Slovenskem kolem 5:30. Uvedla to armáda na svém twitteru. Části konvoje ve čtvrtek způsobily velké komplikace na dálnici D1, cesta z Prahy do Brna se řidičům mohla protáhnout až o několik hodin. Problémy na nejfrekventovanější české dálnici řešil s náčelníkem generálního štábu a s ministry dopravy a obrany i premiér Andrej Babiš (ANO). Situaci označil na serveru Blesk.cz za kritickou. Pět konvojů nakonec muselo být přes den z dálnice staženo. Znovu se rozjely až večer, když se doprava na silnicích uklidnila.

Konvoj čítal víc než 350 kusů techniky a přes 800 lidí. Vojáci cestují v menších skupinách přibližně s hodinovým rozestupem. Předvoj tvořený asi 40 kusy vojenské techniky a více než 70 lidmi projel Českou republikou už o víkendu. Větší konvoje americké armády projíždějí v posledních letech Českou republikou každoročně.

Výkon české ekonomiky je podle ekonomů nadále solidní

Výkon české ekonomiky v prvním čtvrtletí lze po dnešních zpřesněných datech Českého statistického úřadu nadále považovat za solidní, a to i přes hrozbu obchodních válek nebo brexitu. Každopádně česká ekonomika je za svým vrcholem a lze postupně čekat v dalších čtvrtletích zpomalování růstu, uvedli ekonomové. Podle informací Českého statistického úřadu česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 procenta, stejně jako v posledním loňském čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,6 procenta. Údaje jsou mírně lepší než v předběžném odhadu z poloviny května, podle kterého rostla česká ekonomika meziročně o 2,5 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o půl procenta.

"Ačkoliv nejde o žádná závratná čísla, i přesto se na ně dá nahlížet vcelku optimisticky. Podle naší stávající prognózy bude pozitivní vývoj české ekonomiky pokračovat i v letošním a také příštím roce. Růst HDP dosáhne letos 2,5 procenta," uvedl i analytik České spořitelny Jiří Polanský. Loni ekonomika stoupla o 2,9 procenta. I podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky lze současný růst v každém případě považovat za solidní.

CVVM: Většina Čechu je stále proti přijetí eura

Mezi českou veřejností nadále převládá odmítavý postoj k přijetí eura. Proti evropské měně je 75 procent Čechů, tedy zhruba stejně jako v předchozích letech. Počet příznivců přijetí eura se drží na 20 procentech. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z průzkumu rovněž vyplynulo, že podle názoru lidí má členství ČR v unii nejlepší vliv na oblast zboží a služeb. Přesvědčeno je o tom 57 procent občanů. Podle zhruba dvou pětin má pozitivní vliv i na vědu a výzkum, průmyslové podniky a hospodářskou úroveň. Čtvrtina příznivě hodnotí dopady členství v unii na bankovní sektor a pětina na školství, zdravotnictví a drobné podnikání.

Nejméně příznivě vnímají Češi dopady členství u českých zemědělců. Za negativní je považuje téměř polovina lidí, ačkoli 17 procent si myslí, že členství ČR v EU má na zemědělce příznivý vliv, uvedlo CVVM. V porovnání s rokem 2015, kdy CVVM pokládalo stejnou otázku, se o několik procentních bodů zlepšilo hodnocení u hospodářské úrovně, drobných a středních podnikatelů, průmyslových podniků, bankovního sektoru a zemědělců. Naopak mírné zhoršení lze vidět v případě školství, doplnilo CVVM. Aktuálního průzkumu se zúčastnilo od 30. března do 10. dubna tisícovka lidí.

Jakl uvedl, že čelil dalšímu napadení, podruhé během týdne

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl tvrdí, že byl znovu fyzicky napaden. Sdělil to ČTK. Jde o druhý případ během jednoho týdne. Prvnímu útoku čelil v sobotu večer v pražském metru. Policie o incidentu, který se podle Parlamentních listů stal ve Zlíně, neví. Okolnosti druhého incidentu Jakl nekomentoval. Uvedl, že je ve Vojenské nemocnici a nemůže komunikovat. Podle Parlamentních listů byl Jakl napaden ve Zlíně, kde byl spolu s dalšími členy RRTV na filmovém festivalu. Záležitost se dostala i na jednání Sněmovny, která už v úterý v usnesení odsoudila vyvolávání nenávisti k lidem na základě jejich politického názoru. Předseda SPD Tomio Okamura dnes řekl, že takovým politickým terorismem proti odpůrcům se v Německu chopili moci nacisté, je podle něho ohrožena demokracie.

Jakl byl poprvé napaden v sobotu večer ve voze pražského metra. "Seděl jsem na sedadle a najednou kdosi nade mnou zvolal: Ty seš Jakl, ten lídr SPD. A začal mě mlátit do hlavy a ramene. Pak mě strhl na zem a na zastávce hned utekl," popsal serveru Echo24 situaci Jakl. Z incidentu vyvázl s viditelným potlučením. Podle dřívějšího vyjádření exprezidenta Klause, kterému Dělal Jakl tajemníka, šlo o politicky motivovaný čin s mimořádnou společenskou závažností.

Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí 2019 byl 36.224 Kč

Průměrný plat učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku stoupl na 36.224 korun měsíčně. Proti stejnému období loňského roku si pedagogové polepšili zhruba o 3390 Kč, což je přibližně o deset procent. Nepedagogům ve školách vzrostl letos v prvním čtvrtletí plat na 19.359 korun. Meziročně se zvýšil o 1125 Kč, tedy asi o šest procent. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytlo ministerstvo školství. Průměrná mzda v ČR činila loni 31.885 Kč hrubého měsíčně. Vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že platy učitelů i nepedagogů vzrostou do roku 2021 na 150 procent úrovně z roku 2017. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by učitelé v roce 2021 měli dostávat průměrně 45.000 Kč. Nepedagogičtí zaměstnanci by mohli mít v průměru asi 22.700 Kč. Zástupci školských odborů v posledních měsících upozorňovali, že ředitelé škol učitelům nevyplácejí odměny a nechávají si je na konec roku. Podle odborářů by je učitelé měli dostávat každý měsíc. Podle Plagy ale záleží na rozhodnutí ředitelů, jakým způsobem peníze na odměny rozdělí a vyplatí.

Předmět Technika se bude učit od roku 2022, pilotně už od září

Předmět Technika se začne od letošního září pilotně vyučovat na prvních 53 základních školách. Jako povinný předmět by se měl poprvé v rozvrzích objevit s roce 2022. Na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Na plánu se dohodl s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Předmět má obsahovat základy praktické výuky a nových technologií. Přestože je nový předmět napsán a připraven, nemusí se podle Havlíčka stoprocentně v tomto znění dodržet. "Právě proto pojede dvou až tříletý pilot, ze kterého si vezmeme zkušenosti a výsledky," dodal. Ty se využijí na dalších více než čtyřech tisících základních školách. Na potřebě zavedení nového předmětu se podle dřívějšího vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) domluvil Plaga se zástupci vlády a podnikatelů. Záměr vrátit do škol předmět, kterému se dříve říkalo dílny, ale dosud narážel na chybějící prostory ve školách i jejich zastaralé vybavení, nedostatek místa v rozvrhu a málo peněz.

Skauti pomohou v Krkonoších v boji s kůrovcem

Čeští skauti v Krkonoších pomohou s přemnoženým kůrovcem loupáním kůry z napadených stromů. Vedení organizace vyzvalo své členy, aby v nejvyšších českých horách pomohli, řekla ČTK mluvčí Junáka Barbora Trojak. Podle ní půjde o nejrozsáhlejší akci na ochranu přírody českých skautů v novodobé historii. Skauti reagují na žádost Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), která nemá dostatek kapacit na boj s přemnoženým lýkožroutem smrkovým. V Krkonoších ohrožuje přemnožený kůrovec tisíce hektarů lesa. Situaci ztěžuje kalamita ze zimy, kdy sníh masivně lámal vrcholky stromů. Za rok 2018 bylo v lesích KRNAP vytěženo 33.480 metrů krychlových dřeva napadeného kůrovcem a prognóza KRNAP pro rok 2019 hovoří o minimálně 40.000 kubíků napadeného dřeva.

Letošní Rozjezdy vyhrála trička proti pocení a dortové studio

Vítězným projektem devátého ročníku soutěže začínajících podnikatelů Rozjezdy 2019 se stali výrobci speciálních triček CityZen z Chrudimi. Tři přátelé a kolegové stojí za unikátní technologií ošetření vlákna, díky níž si nositel trička může přestat dělat starosti se skvrnami od potu v podpaží. Marketingový manažer Pavel Hrstka (45), ekonom Martin Burkoň (43) a odborník na textilie René Němeček (42), po večerech vyvinuli unikátní úpravu bavlny a přírodních materiálů. Výsledkem jsou trička a košile, které z rubové strany nepropouštějí pot a zvenku jsou tekutinám odolné. Materiál si navíc zachovává prodyšnost. Během tohoto roku by chtěli s pánskou kolekcí prorazit v Česku, představit kolekci dámskou a plánují i vlastní úpravnu a šicí dílnu.

Letošního ročníku soutěže se účastnilo rekordních 579 projektů. Uvedli to organizátoři ze společnosti T-Mobile. Cenu veřejnosti si odnášejí manželé Lucie a Michal Holánkovi z Prahy. Dosud aktivní profesionální tanečníci založili dortové studio Delu Cake.

Správní soud se postavil proti úřední změně pohlaví bez operace

Nejvyšší správní soud (NSS) se postavil proti úřední změně pohlaví bez operace. V novém rozhodnutí poukázal na základní principy společnosti v Česku, která pohlaví většinově vnímá jako binární kategorii - tedy muž a žena. Rozhodl se výjimečně nenásledovat Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (ESLP). Pravidla pro změnu pohlaví nejsou podle NSS protiústavní, právní úprava v ČR poskytuje přiměřené prostředky, jak cíle dosáhnout, i když ne bez rizik a útrap. Zároveň soud připustil, že společenské vnímání problematiky se může v budoucnu změnit.

Konkrétně NSS posuzoval případ člověka, jenž se narodil do mužského těla, subjektivně se však nehlásí ani k mužskému, ani k ženskému pohlaví. Požadoval změnu rodného čísla z mužského na neutrální či ženské. Ministerstvo vnitra úpravu neprovedlo, protože žadatel nepodstoupil změnu pohlaví včetně chirurgického zákroku.

Číňané chtěli dát Národnímu muzeu dar, to ho nepřijme

Čínská společnost, která působí v Česku, uspořádá od pátku do neděle výstavu tradiční čínské keramiky v Praze na Žofíně. Chtěla při té příležitosti předat dar Národnímu muzeu (NM), jehož hodnotu vyčíslila na více než pět milionů korun. Na akci, která se koná v předvečer 30. výročí masakru na Náměstí Nebeského klidu v Pekingu, pořadatelé podle svých slov pozvali zástupce prezidentského úřadu, ministerstva kultury a Národního muzea. Mluvčí muzea Kristina Kvapilová ČTK řekla, že NM dar nepřijme a ani se nikdo akce na Žofíně nezúčastní. ČTK se pokoušela čínské organizátory výstavy neúspěšně kontaktovat.

Třista lidí v průvodu festivalu Khamoro prošlo centrem Prahy

Více než třísetčlenný průvod romských umělců se vydal na pravidelný pochod. Uskutečnil se v rámci mezinárodního festivalu romské kultury Khamoro už podevatenácté. Do slavnostní přehlídky se zapojila většina účinkujících včetně 15 amatérských souborů z České republiky. Slavnostní defilé vedli vlajkonoši s romskou vlajkou. Kolem pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí se muzikanti a tanečníci rozdělili do několika kruhů a ještě zhruba půl hodinu bavili publikum. První průvod Khamoro uspořádalo v roce 2001. Každoročně se na něj přijdou podívat tisíce lidí. Samotný festival Khamoro se ale koná už od roku 1999.

Sport

Triumf ve sprintu Světového poháru, další tři individuální umístění na stupních vítězů a jedno se štafetou vynesly Markétu Davidovou premiérově na piedestal nejlepší české biatlonistky sezony. Cenu převzala při slavnostním galavečeru v pražském Národním domě na Vinohradech. Dvaadvacetiletá Davidová stoupala tuzemskou anketou postupně. V letech 2016 a 2017 byla talentem roku a loni skokanem roku. Letos poprvé usedla na trůn a vyhrála i u fanoušků.

Počasí

Oblačno, ráno přechodně až zataženo a na západě ojediněle slabý déšť. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C.