Denní souhrn zpráv

Ukrajina obnovila transfer ropy ropovodem Družba do Evropy

Ukrajinský provozovatel ropovodů obnovil transfer ropy k evropským klientům ropovodem Družba. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení společnosti. Dodávky ropovodem, kterým teče ropa i do České republiky, byly přerušené koncem dubna kvůli znečištění ropy organickým chloridem, který může poškodit rafinerie. Ropovod Družba z Ruska se v Bělorusku rozděluje na dvě větve - severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Kapacita ropovodu činí až jeden milion barelů ropy denně, což je zhruba jedno procento globální poptávky. Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora teče ropa ropovodem Družba do Česka tři až pět dnů.

BIS cvičí 20 let v tajném projektu vojenské a policejní řidiče

Bezpečnostní informační služba (BIS) cvičí 20 let v tajném projektu Riders vojenské a policejní řidiče. Speciálním výcvikem za tu dobu prošlo téměř 9000 lidí. BIS informace o projektu zveřejnila na svém webu. "Dnes, když se ohlédneme těch 20 let zpátky, tak vidíme, že za každé zranění při výcviku, za každé rozbité auto jsme díky projektu Riders získali stovky zachráněných životů v zahraničních misích," poznamenal současný ředitel BIS Michal Koudelka.

Speciální výcvik řidičů začal podle kontrarozvědky již v první polovině 90. let, kdy do nových institucí nastupovali lidé sice s nadšením, ale bez zkušeností. Systematicky připravovat řidiče dostal za úkol bývalý automobilový závodník Jaroslav V., kterého vyškolila v roce 1993 ochranná služba prezidenta republiky. Projekt Riders ocenil například bývalý náčelník generálního štábu a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. "Zažil jsem v Afghánistánu americké vojáky, kteří vyjeli na první patrolu a hned najeli na minu. Velmi si pak cenili možnosti přebírat zkušenosti od našich vojáků, kteří prošli projektem Riders, aby se pokud možno znovu do stejné situace nedostali," poznamenal Pavel.

ČR dostala z Ruska odpověď na žádost o snížení počtu diplomatů

Ministerstvo zahraničí již dostalo od Ruska odpověď na žádost o snížení počtu diplomatů na ruském velvyslanectví v Praze. Serveru Seznam Zprávy to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), podrobnosti ale prozradit odmítl. O zmenšení ruského diplomatického sboru v Česku a omezení počtu diplomatických vozidel mluvil Petříček už loni. Podle dřívějších vyjádření bezpečnostních expertů je ruské velvyslanectví vzhledem k počtu obyvatel Česka personálně předimenzované.

Přibývá českých dětí v zahraničních školách, nejvíc jsou z Prahy

Přibývá dětí, které plní povinnou školní docházku v zahraničí nebo na zahraniční škole v Česku. Zatímco v aktuálním školním roce jich je 9274, před deseti lety byl jejich počet zhruba třiapůlkrát menší. Nejvíce dětí, které chodí na zahraniční základní školu, je z Prahy. Tvoří asi třetinu všech českých žáků v zahraničí. Vyplývá to ze statistik ministerstva školství. Druhá nejpočetnější skupina je z Moravskoslezského kraje, odkud jich do ciziny odešlo 1006. Následují Ústecký a Středočeský kraj se zhruba 900 žáků.

Děti ve věku povinné školní docházky, které se například s rodiči odstěhují do ciziny, musí chodit do školy v zahraničí, případně se mohou vzdělávat individuálně. Jejich rodiče mají povinnost je ke vzdělávání přihlásit nejpozději do dvou týdnů po odstěhování z ČR. Nárůst počtu dětí v zahraničí zřejmě souvisí se stoupajícím počtem Čechů, kteří odchází za prací mimo republiku. Znalost českého jazyka si podle ministerstva školství řada dětí v zahraničí doplňuje v odpolední nebo sobotní výuce v českých školách, které zakládají hlavně krajané. I přes nárůst počtu Čechů, kteří žijí v cizině, patří podle globálního průzkumu společnosti Randstad z roku 2017 jejich ochota odstěhovat se za prací do zahraničí mezi nejnižší na světě.

Jeden z pěti pacientů mrtvici nepřežije, případů ale ubývá

Jeden z pěti pacientů s mozkovou mrtvicí nepřežije, v roce 2003 to byl jeden ze tří. Případů ubývá přibližně o 1000 za rok, předloni jich bylo 29.890. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Cévní mozková příhoda je v Česku třetí nejčastější příčinou úmrtí, potká každého šestého Čecha. Další pacienti se potýkají s různě závažným postižením, které má vliv na kvalitu jejich života. Ve středu se bude připomínat Světový den proti mozkové mrtvici. Právě věk je nejvýznamnějším rizikovým faktorem. Se zlepšující se péči o pacienty jich méně mozkové příhodě podléhá a více lidem se podaří zcela uzdravit.

Nejzásadnější pro další prognózu je doba, za jak dlouho po propuknutí cévní mozkové příhody dostane pacient správnou léčbu. Cílem podle odborníků je, aby byla léčba v nemocnici zahájena 20 minut od příjezdu sanitky. Pokud se pacient dostane na sál do 1,5 hodiny od mrtvice, podaří se lékařům díky podání léků rozpouštějících krevní sraženinu zachránit každého druhého. Za tři hodiny je to jeden ze sedmi a po 4,5 hodinách jeden ze 14. Stejně jako léčbu je třeba včas zahájit i rehabilitaci. Podle míry postižení může trvat několik týdnů až měsíců.

U Příbrami nouzově přistávalo letadlo, nikdo se nezranil

Na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami nouzově přistávalo vyhlídkové letadlo s poškozeným podvozkem. Na jeho palubě byli čtyři lidé včetně pilota, událost se obešla bez zranění, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Hasiči přistávací dráhu pokryli hasební pěnou, aby zabránili případnému požáru. "Letadlo přistálo bezpečně, nikdo není zraněný. Pilot to zvládl úžasně," uvedla Fliegerová. Pilot musel před přistávacím manévrem vyčerpat co nejvíce paliva.

Češi se podílejí na stavbě honosné kavárny v katarském Dauhá

Čeští cukráři se podílejí na stavbě honosné kavárny, která by měla být otevřena v lednu příštího roku v katarském hlavním městě Dauhá. Pro prostor o velikosti 800 metrů čtverečních je už hotový projekt, čeká se na vyřízení povolení. Kavárna se bude nacházet na nově vybudovaném náměstí uprostřed města, kde Katařané plánují vybudovat gastronomické centrum s michelinskými restauracemi. Počítá se s investicí 2,5 milionu eur (64,3 milionu korun). ČTK to řekl Jan Ševěček, spolumajitel kaváren IF Café a cukrářské akademie IF Café International Prague Pastry Academy (IPPA).

"Budeme jedinou kavárnou v centru. Zaškolíme asi 95 zaměstnanců z Evropy i místních. Z České republiky počítáme s desítkou klíčových zaměstnanců. Chceme v Dauhá prodávat stejné produkty jako v Praze i výrobky nejlepších světových cukrářů, kteří s námi spolupracují při zaškolování personálu," uvedl Ševěček, který po Kataru plánuje podobný projekt v Bahrajnu.

V ČR chybí české animované seriály pro předškolní děti

Česká animovaná tvorba stagnuje kvůli malé podpoře, a české děti tak sledují spíše zahraniční tvorbu a formuje je kultura cizích zemí. V ČR chybí české animované seriály, Česká televize na ně má málo peněz. Předškolní děti přitom podle psychologů získávají 60 až 70 procent všech informací o světě z videa. Při dnešní debatě o krizi české animované tvorby to na filmovém festivalu Anifilm v Třeboni řekli zástupci Asociace animovaného filmu (ASAF) a další diskutéři.

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm nabízí do 12. května přes 500 snímků. Loni přehlídka přilákala přes 30.000 diváků. Michal Podhradský z ASAF, zatímco Irsko dává na dětské pořady 18 procent z rozpočtu státní televize, ČT jedno procento. "To je strašně málo," řekl Podhradský. Petr Nezval z ČT v diskusi řekl, že v roce 2016 dala ČT na animované seriály 12 milionů Kč, letos to bude 19 milionů a roste počet koprodukcí.

Host Světa knihy Vargas Llosa: Pád Madurova režimu ve Venezuele je nezvratný

Pád jednoho z posledních autoritářských režimů v Latinské Americe, jímž je vláda venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, je nezvratný proces. Řekl to v rozhovoru s ČTK peruánský spisovatel a novinář Mario Vargas Llosa, který velkou část své literární dráhy zasvětil boji za demokracii a který je v těchto dnech v Praze hostem mezinárodního veletrhu Svět knihy. "Diktatura zničila zemi, která je potenciálně velmi bohatá, která může mít nejvyšší životní úroveň v Latinské Americe, ale nemá, protože upadla do rukou bandy extremistů," uvedl spisovatel, který ve svých dílech často propojuje historii s fikcí.

Mezinárodní tlak na Madura je ale podle Vargase Llosy pro změnu režimu velmi důležitý. V tom se peruánský spisovatel naprosto rozchází například s historikem a vedoucím Střediska ibero-amerických studií Univerzity Karlovy Josefem Opatrným, který se veletrhu Svět knihy také účastní. "To, že mezinárodní tlak donutí Madura odstoupit, je jen iluze," řekl Opatrný ČTK s obavou, že autoritářský režim ve Venezuele může trvat ještě léta. Historik připustil, že ještě před dvěma měsíci to vypadalo, že by Maduro mohl úřad opustit. "On se ale rozhodl vyčkat," dodal Opatrný s tím, že protivládních protestů už se neúčastní tolik lidí jako začátkem roku.

Vondruška na Světu knihy představil novou knihu Křišťálový klíč

Historik, publicista a spisovatel Vlastimil Vondruška na festivalu Svět knihy úvodního svazek šestidílné kroniky Křišťálový klíč - Falknovská huť, který zavede čtenáře do doby třicetileté války. Sága bude vyprávět o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Poslední díl bude uzavírat revoluční rok 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu.

Motokrosař Filip Podmol skočil přes Taxisův příkop

Freestyle motokrosař Filip Podmol na dostihovém závodišti v Pardubicích několikrát přeskočil na motocyklu Taxisův příkop. Jeho trikům přihlíželo početné obecenstvo. Překážku měl původně zdolat Filipův bratr Libor, v dubnu si ale na závodech v Mnichově zlomil obě nohy. Filip Podmol divákům převedl na motocyklu i salta. Neobvyklá místa, kde může ukázat své triky, se motokrosaři líbí. "Nejraději bych dal daleký skok na Karlově mostě, ale to mi asi nikdo nedovolí," řekl Podmol.

Jeho starší bratr Libor, bývalý světový šampion ve v freesryle motokrosu, je po dvou náročných operacích. Filip Podmol věří, že ho lékaři dají brzo "dohromady". Podle něj má skvělý lékařský tým.

Sport

Tenistka Barbora Strýcová získala na antukovém turnaji v Madridu druhý letošní titul ve čtyřhře a třetí společný se Sie Šu-wej z Tchaj-wanu. Pátá nasazená dvojice porazila ve finále podniku nejvyšší kategorie Premier Mandatory kanadsko-čínský pár Gabriela Dabrowská, Sü I-fan 6:3, 6:1. Triumf ve španělské metropoli Strýcovou posune v deblovém žebříčku WTA na třetí místo. Světové čtyřhře tak bude od pondělka kralovat české trio Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková a Strýcová, pro niž je třetí příčka osobním maximem.

Čeští hokejisté porazili v úvodním vystoupení na mistrovství světa v Bratislavě obhájce titulu Švédy 5:2. Češi v utkání skupiny B rychle vedli, po obratu ve druhé třetině prohrávali 1:2, ale sami kontrovali a porazili Seveřany podruhé během necelého týdne. Útočník Jakub Vrána vstřelil dva góly. Dalším soupeřem svěřenců Miloše Říhy, jenž prožil premiéru na MS v pozici hlavního kouče, bude dnes ve 20:15 Norsko, které podlehlo Rusku 2:5.

Štafeta běžců na 4x100 metrů Zdeněk Stromšík, Jan Veleba, Jan Jirka a Dominik Záleský překonala na mítinku World Relays v Jokohamě časem 38,77 sekundy letitý český rekord. Kvarteto sprinterů ubralo pět setin z rekordního času svých předchůdců, kteří ho zaběhli na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Česká čtveřice rekordním výkonem obsadila v rozbězích v Jokohamě celkově dvanácté místo a o dvě pozice jí unikl postup na podzimní mistrovství světa v Dauhá, kam z World Relays projde nejlepší desítka. Stromšík, Veleba, Jirka a Záleský zaostali za desátými Nizozemci o rovnou desetinu sekundy.

Počasí

Oblačno až zataženo. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, na severu a západě Čech kolem 14 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.

Chladnější počasí vydrží i příští týden, do středy bude průměr nejvyšších denních teplot kolem deseti stupňů Celsia, pak se začne postupně oteplovat. Celkově bude období od 13. května do 9. června teplotně slabě podprůměrné a srážkově průměrné. Nejvíce srážek očekávají meteorologové v následujícím týdnu. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí.