Denní souhrn zpráv

Babiš: Členství ČR v EU nemá alternativu, unie se ale musí změnit

Členství v Evropské unii nemá pro Českou republiku alternativu, přineslo mír, prosperitu a miliardy do rozvoje české ekonomiky. Unii je přesto potřeba změnit. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš. Ten se ve Varšavě zúčastnil zhruba čtyřhodinového jednání se svými protějšky z dalších 12 zemí, které do unie vstoupily v posledních 15 letech. "Evropa se musí zásadně změnit. Potřebujeme skutečně silnou Evropu, ale Evropu silných členských států. Musíme zásadně změnit situaci, kdy máme silnou a zpolitizovanou Evropskou komisi. Potřebujeme, aby skutečně hlavním motorem byla Evropská rada, tedy setkání prezidentů a premiérů."

Babiš považuje za skandál, že navzdory zásadám jednotného unijního trhu se vyskytuje dvojí kvalita potravin, tedy různý obsah ve stejném obalu. "Nejsme ani občané druhé kategorie, ani členská země druhé kategorie. Naopak my, Česká republika, jsme jedni z nejlepších, jednička v nejmenší nezaměstnanosti. Jsme nejstabilnější ekonomika, a proto máme nárok se k těmto věcem vyjadřovat a máme nárok na to, aby EU fungovala stejně pro všechny členské státy a hlavně pro všechny občany," zdůraznil. Babiš se na dotaz ČTK ohradil proti vyjádření místopředsedy Evropské komise Jyrkiho Katainena, že Evropská unie není stroj na peníze ani dojná kráva a že by Polsko mělo výrazněji přispět k budoucnosti Evropy. "Nechápu, jak si to může komisař dovolit. Je to naprosto nevhodné. Ta komise žije z našich daní. Jsou to de facto naši zaměstnanci. Není možné, aby komisař vystoupil a peskoval polského premiéra," komentoval vystoupení místopředsedy EK Babiš.

Havlíček: Pokud se EU nezmění, převáží negativa nad pozitivy

Pokud se Evropská komise i samotná EU nezmění, budou za dalších 15 let negativa převažovat nad jejími benefity, řekl ČTK ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Do ministerské funkce nastoupil v úterý. Vstup do EU přinesl podle Havlíčka České republice mnoho pozitiv, zejména ekonomický kapitál a možnost cestovat i studovat kdekoliv po Evropě. Unie by ale měla respektovat nezávislost jednotlivých států a dát jim možnost obhájit svoji politiku, aby měly větší vliv na své hospodářství, uvedl ministr. Česko vstoupilo do EU před 15 lety. Evropská unie by rovněž podle Havlíčka měla více šetřit svými zdroji a účelněji vynakládat peníze, kterými disponuje. Zatímco největší výdaje ve Spojených státech jdou na posílení bezpečnosti a hospodářského růstu, unie se podle nového ministra průmyslu utápí v gigantických nákladech na administrativu, spojených například s překlady.

EU důvěřuje 52 pct Čechů, u jejích institucí převládá nedůvěra

Evropské unii, jejímž členem je Česko od 1. května 2004, důvěřuje v současné době 52 procent Čechů. V případě institucí, které pod unii spadají, ale stále převládá nedůvěra nad důvěrou. Evropskému parlamentu důvěřuje 36 procent dotázaných a Evropské komisi 35 procent. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Oproti loňskému dubnu se důvěra v EU i její orgány statisticky významně nezměnila.

V ČR se za evropské peníze postavilo 1470 km silnic a železnic

V Česku se za využití peněz z evropských fondů postavilo nebo zmodernizovalo více než 975 kilometrů železnic a téměř 495 kilometrů silnic a dálnic. Evropské dotace, které směřovaly do dopravy, se od vstupu země do EU vyšplhaly na takřka 12,2 miliardy eur (cca 325 miliardy korun). ČTK to sdělila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Většina evropských peněz mířila na stavbu železnic a silnic, které patří do tzv. Transevropských sítí (TEN-T). Ty by měly propojovat dopravní sítě po celé EU. K nejvýznamnějším dopravním projektům, které byly financovány z evropských peněz, patří například rekonstrukce dálnice D1, dále modernizace železniční stanice v Olomouci, rekonstrukce trati mezi Rokycany a Plzní nebo stavba odbavovacího terminálu na letišti v Brně.

S využitím evropských peněz však zároveň stát snížil výdaje na dopravní stavby ze státního rozpočtu. To může být do budoucna rizikem, protože odborníci očekávají, že se objem evropských dotací bude postupně snižovat. Stát tak bude muset hledat nové zdroje.

Slovnaft: Dodávky ropy Družbou by měly být obnoveny v půlce května

Dodávky nekontaminované ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba by měly být obnoveny od poloviny května. Uvedla to podle agentury Reuters slovenská ropná rafinerie Slovnaft. Do ropovodu, kterým teče ropa z Ruska i do České republiky, se minulý týden dostala ropa znečištěná organickým chloridem. Ten může poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz ruské ropy zastavily. Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve - severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Podle Běloruska si plné obnovení provozu vyžádá nejméně šest měsíců.

Babiš bude jednat s obchodními řetězci o dvojí kvalitě potravin

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude jednat se zástupci obchodních řetězců o dvojí kvalitě potravin. Chce vědět, zda je pravda, že nemohou pro české zákazníky objednávat stejně kvalitní zboží, jaké si mohou lidé koupit v Německu, Rakousku a dalších západoevropských zemích. "Pokud by to byla pravda, tak je to velký problém," řekl Babiš novinářům před odletem do Varšavy. Situaci řeší předseda vlády společně s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD). Premiér míní, že buď bude problém dvojí kvality potravin vyřešen na evropské úrovni, nebo Česko přijme vlastní opatření a zákony. Podstatou problému je především stav, kdy se pod jednou marketingovou značkou a ve stejném obalu skrývá v různých státech odlišné složení potravin. Složení je však uvedeno na obalu.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza dříve řekl, že někteří nadnárodní výrobci bojkotují nákupy potravin českými řetězci v domovské zemi výrobce. Musí se proto nakupovat přes regionální zastoupení v zemi, kde se následně prodávají, tedy v Česku. Pokud se pak nakupuje na centrálách výrobců v zahraničí, nechtějí výrobci potraviny přeznačovat podle české legislativy.

Havlíček k účasti Huawei v tendrech: Nikdo není dopředu vyřazen

Žádný zájemce, tudíž ani čínská technologická firma Huawei, by neměl být dopředu vyřazen z tendrů na nejrůznější zakázky v ČR, včetně výběrových řízení souvisejících s mobilními sítěmi takzvané páté generace (5G). ČTK to řekl nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Prezident Miloš Zeman minulý týden při návštěvě Číny podpořil firmu Huawei v kauze, ve které ji některé západní státy obviňují z možné špionáže. Zeman zároveň vyjádřil naději, že se společnost bude v ČR podílet na digitalizaci.

"Pro nás je to v tuto chvíli o tom, že jednáme se všemi, kteří nám poskytnou určitou nabídku. Poté, co tu nabídku budeme vyhodnocovat, přihlédneme k našim národním požadavkům a logicky se budeme dívat, jak se k těmto velkým hráčům staví Evropská komise," dodal Havlíček. Postoj Evropy se podle něj v otázce postupně sjednocuje. Technologie Huawei využívají všichni tři tuzemští mobilní operátoři. Firma je ale úspěšná i u státních institucí nebo firem. Podle serveru Lupa.cz získala například milionové zakázky pro ministerstvo kultury, vnitro či Českou televizi, kterým dodává síťové prvky i technologie pro ukládání dat.

ČR a SR by mohly řešit hlubinné jaderné úložiště společně

Česká republika a Slovensko podle slovenského premiéra Petera Pellegriniho zvažují, že by mohly vyřešit společně otázku budoucího hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Při příležitosti Evropského jaderného fóra (ENEF) v Praze Pellegrini novinářům řekl, že považuje za neefektivní, aby Česko a Slovensko investovaly miliardy do úložišť samostatně. Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) zatím země v této věci nepokročily. "Jsme na tom úplně stejně jako Slováci, budeme to řešit," uvedl. Výběr možné lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu v ČR se táhne několik let.

Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti upozornily, že hrozí reálné riziko, že by v České republice mohlo být umístěno mezinárodní úložiště. Případná dohoda se Slovenskem nebo s dalšími zeměmi o uložení vysoce radioaktivních odpadů by podle platformy znamenala, že by se musela zrušit "pojistka" v atomovém zákoně, kterou je dovoz cizího jaderného odpadu za účelem uložení v ČR zakázán, reagoval v tiskové zprávě mluvčí platformy Martin Schenk.

Pohřešovaný hoch z Uherskohradišťska je mrtvý, policie našla tělo

Tříletý chlapec z Uherskohradišťska, který byl od úterního podvečera pohřešovaný, je mrtvý. Jeho tělo objevili policejní potápěči v těžce přístupném terénu řeky Olšavy nedaleko Podolí, kde bydlel. ČTK o tom informoval policejní mluvčí Petr Jaroš. Tělo bylo 650 metrů po proudu řeky od chlapcova bydliště. Už v úterý večer a v noci na dnešek po něm pátrali policisté, hasiči a stovky dobrovolníků. Policie využila i vrtulník s termovizí, mobilní termovizi, psovody a další složky.

Soud uložil Nizozemcům za zbití číšníka šest a pět let vězení

Bratry Armina a Aräshe Nahviovy z Nizozemska, kteří loni napadli a brutálně zbili číšníka v centru Prahy, poslal soud do vězení na šest a pět let. Uznal je vinnými z těžkého ublížení na zdraví a z výtržnictví, nikoliv z pokusu o vraždu. Uložil jim také desetileté vyhoštění z Česka a povinnost společně uhradit zraněnému muži přes 1,8 milionu korun. Verdikt není pravomocný. Sourozenci si ponechali lhůtu pro případné odvolání, státní zástupkyně se v jejich neprospěch odvolala rovnou.

Dvaatřicetiletý Aräsh a o tři roky mladší Armin přicestovali do české metropole s dalšími pěti přáteli na rozlučku se svobodou. Incident, který zachytily kamery, se stal 21. dubna 2018. Spor mezi skupinou turistů a obsluhou vznikl kvůli tomu, že si cizinci do podniku přinesli vlastní alkohol a odmítali odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře jeden z číšníků, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Případu značnou pozornost věnovala přední nizozemská média, z nichž některá do Prahy vyslala i zvláštní zpravodaje.

V dubnu zemřelo na silnicích 52 lidí, o 14 více než loni

V dubnu zemřelo při dopravních nehodách v Česku zatím 52 lidí. Je to o 14 více než ve stejném měsíci loňského roku. Od začátku roku si dopravní kolize vyžádaly 139 lidských životů, což je o 13 obětí více než ve stejném období loni. ČTK to řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Bilance je předběžná, oficiální čísla zveřejní policie zhruba za týden.Mezi hlavní příčiny nehod patřila nepřiměřená rychlost, ale také to, že se řidiči plně nevěnovali řízení. Přejeli pak do protisměru nebo vyjeli mimo komunikaci, uvedl Lerch.

V Česku se konala setkání stran, průvody, i majáles

V Česku se konají oslavy 1. máje. Sváteční den využila už tradičně řada politických stran k prvomájovým shromážděním. Letos se s nimi pojí i aktuální kampaně před volbami do evropského parlamentu. V Praze se sešli příznivci komunistů, sociální demokracie nebo ODS. Její příznivci se tradičně schází na Petříně nedaleko rozhledny. Na nádvoří pražského Lidového domu slaví sociální demokraté. Netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad se v Praze sešli příznivci komunistů. Nechyběl ani někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, který v srpnu oslaví 97. narozeniny. Na řečníky pískali a křičeli protikomunističtí demonstranti. Po shromáždění KSČM se strhla slovní potyčka. Jeden člověk poté použil vůči jinému muži pepřový sprej, policisté útočníka vzápětí zadrželi.

Policie rychle utlumila potyčku mezi pravicovými radikály a jejich odpůrci v Brně. Zajistila dva účastníky potyčky. Na místě jsou desítky těžkooděnců i vrtulník. Radikálů jsou desítky, odpůrců stovky.

Sportovci, hudebníci, mažoretky, ale i řidiči s historickými vozidly a motocykly, se zapojili do prvomájového průvodu ve Zlíně. Jeho organizátoři se hlásí k baťovské tradici, lidé proto nesli transparenty s dobovými hesly. Baťovské oslavy práce začínaly jako přátelská setkání spolupracovníků v zahradě vily Tomáše Bati. V době, kdy měla firma Baťa tisíce zaměstnanců, se přelily do ulic města. Dnes šli v průvodu i zástupci města, studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, tanečníci, dechové hudby, folklorní soubory, kynologové se psy nebo skauti.

Národní muzeum získá věci z pozůstalosti manželů Benešových

Národní muzeum získá předměty z pozůstalosti bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše a jeho manželky Hany. Ve středu je na českém velvyslanectví ve Washingtonu převezme ministr kultury Antonín Staněk a ředitel muzea Michal Lukeš. ČTK to sdělila mluvčí Národního muzea Kristina Kvapilová. Věci dosud vlastnila praneteř Benešových Hana Regina Pohlová, která do USA emigrovala v roce 1986.

V Českých Budějovicích vznikla včelařská pohotovost

V Českých Budějovicích vznikla včelařská pohotovost. Pět včelařů zajišťuje odchyt zalétlých včelích rojů. Bezplatná služba je určena všem, jimž se třeba na zahradě usadil roj. ČTK to řekl předseda základní organizace Českého svazu včelařů v Českých Budějovicích Jiří Ryšavý. Podobnou službu v ČR provozuje i pražské Ekocentrum Včelín Ořech. Hlavním důvodem, proč služba vznikla, je, že každý rok volalo Ryšavému kolem deseti lidí, že mají na zahradě roj a nevědí, co s ním. V českobudějovické organizaci je 160 včelařů, každý má průměrně deset včelstev. V jižních Čechách působí asi 6000 včelařů.

Sport

Na tenisovém turnaji WTA v Praze budou minimálně dvě domácí čtvrtfinalistky. Zápasy druhého kola J&T Banka Prague Open zvládly Karolína Muchová a Kateřina Siniaková. Naopak hned v prvním kole čtyřhry se s posledním turnajem před domácím publikem rozloučila Lucie Šafářová. Siniaková po úterní hladké výhře nad Slovinkou Dalilou Jakupovičovou se nyní nezdržela dlouho na kurtu ani s Janou Čepelovou. Slovenskou tenistku porazila za 67 minut 6:1 a 6:3. Dvaadvacetiletá Muchová na rozdíl od Siniakové absolvovala na centrálním antukovém kurtu ve Stromovce druhý dlouhý zápas. Dvě a půl hodiny bojovala s 83. hráčkou světa Bradyovou. Porazila ji 6:4, 3:6 a 7:6.

Počasí

Polojasno až oblačno, od severozápadu zejména v Čechách místy přechodně až zataženo s přeháňkami. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C, v 1000 m na horách kolem 8 °C.