Denní souhrn zpráv

Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil demisi, premiér navrhne Marii Benešovou

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se rozhodl skončit ve funkci. Demisi podá k 30. dubnu, poté se vrátí zpět na úřad vlády. V tiskové zprávě uvedl, že rozhodnutí dlouho zvažoval a původně ho směřoval na letní měsíce, ale nakonec jeho krok uspíšilo to, že "již nechtěl čelit mediálním spekulacím o svém konci ve funkci". Ministr napsal, že byl vždy profesionálním státním úředníkem a nikdy netoužil po politické kariéře. Své rozhodnutí ústně oznámil premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v pondělí 15. dubna. "Přijde mi logické odejít v okamžiku, kdy zároveň dochází i k výměnám jiných ministrů," dodal.

Kněžínek strávil ve funkci zhruba deset měsíců. Ke 30. dubnu v Babišově kabinetu skončí i ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO). Zatímco Ťok se rozhodl k rezignaci sám, Nováková odchází na Babišovo přání.

Premiér Babiš navrhne na ministryni spravedlnosti bývalou nejvyšší státní zástupkyni a někdejší ministryni Marii Benešovou. Sdělil to České televizi.

Ministr odvolal ředitele Národní galerie a Muzea umění Olomouc

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích. Na Fajta podal dvě trestní oznámení, třetí se připravuje, na koho bude podáno, ministr odmítl říci. Vedením NGP pověřil krizového manažera Ivana Morávka, který dříve působil jako ekonomický náměstek v Národní knihovně, vedením olomouckého muzea dosavadního zástupce ředitele Ondřeje Zatloukala. Trestní oznámení na Fajta Staněk podal kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií.

Jiří Fajt považuje své odvolání za politický krok. Všechny důvody, jimiž ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolání zdůvodnil, pokládá za zástupné. Autorská smlouva podle něj byla uzavřena proto, že jako generální ředitel má smlouvu manažerskou, která však nepostihuje autorské činnosti. "Pokud někteří mí předchůdci byli jen manažeři, nemuseli autorské smlouvy uzavírat," uvedl. Autorské smlouvy jsou podle něj v resortu běžné. Odvolaný ředitel Muzea umění Michal Soukup odmítl, že by se dopustil chyb v hospodaření muzea. Ministrův krok pobouřil řadu zaměstnanců muzea, kteří před časem vyzvali Staňka k rezignaci. Zvažují nyní další formy protestu. Změny ve vedení Muzea umění souvisejí s přípravou stavby Středoevropského fóra Olomouc (SEFO), na kterou vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun. Muzeum umění má už dlouho připravený projekt SEFO od architekta Jana Šépky, ministerstvo ale z pozice zřizovatele muzea rozhodlo o architektonické soutěži.

Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) vidí za odvoláním generálního ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta vliv Pražského hradu. Na sociálních sítích napsal, že prezident Miloš Zeman ho před pěti lety žádal, aby Fajta do funkce neuváděl. "Nedivil bych se, kdyby za jeho odvoláním z funkce prezident stál. Ministr kultury (Antonín) Staněk (ČSSD) s ním teď jede do Číny. Změna kurzu ministerstva je očividná," uvedl na twitteru lidovec, který byl s prezidentem ve sporu mimo jiné kvůli podpoře Tibetu.

Reportéři bez hranic: Svoboda tisku se zhoršila, ČR opět propadla

Svoboda tisku se ve světě opět zhoršila, vyplývá z každoroční zprávy mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF). Česká republika se v žebříčku 180 zemí proti loňsku propadla z 34. na 40. místo, je ale před Spojenými státy, které spadly ještě níž. Největší svobodu tisku poskytuje médiím Norsko, následuje Finsko, Švédsko a Nizozemsko. Na opačném konci žebříčku je Turkmenistán, Severní Korea a Eritrea. Jen ve 24 procentech sledovaných zemí se dá situace ohledně svobody tisku označit za "dobrou" či "docela dobrou", uvádí zpráva. "Nepřátelské chování politických vůdců vůči médiím vedlo ke stále častějším násilným činům," uvádí organizace. Reportéři bez hranic se snaží vyjádřit stupeň svobody, které se těší novináři, blogeři a média ve 180 státech světa. Základem takového zjišťování je dotazník, který RSF předkládá novinářům, vědcům, právníkům a ochráncům lidských práv ve světě.

Hospodářská komora navrhuje příští rok minimální mzdu nezvyšovat

Hospodářská komora navrhuje pro příští rok nulové navýšení minimální mzdy. Svůj plán postavila jako výchozí návrh proti požadavku odborů zvednout částku od ledna o 1650 na 15.000 korun. Podle komory by takové přidání ohrozilo zpomalující ekonomiku. Na tiskové konferenci to řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Vyzval vládu, aby tlaku odborářů nepodléhala a zlepšovala podmínky pro podnikání. Podle odborů patří česká minimální mzda v EU k nejnižším a je pod hranicí příjmové chudoby. "Doporučil bych panu Dlouhému, aby jeho měsíční gáže byla 13.350 korun. Po dvouměsíční zkušenosti bych pak chtěl vědět, zda zvládl všechny náklady s touto odměnou za práci 40 hodin týdně," řekl ČTK předák ČMKOS Josef Středula.

Podle zaměstnavatelů ze Svazu průmyslu a dopravy by navýšení mělo být nejvýš pětiprocentní, tedy asi 700 korun. Pokud by se minimální mzda zvýšila od ledna podle požadavku odborářů, podle komory by to od roku 2013 představovalo růst o 87,5 procenta. Dlouhý vyzval vládu, aby tlaku odborů nepodléhala a více naslouchala potřebám firem a zlepšovala podnikatelské prostředí. Jedním z takových kroků by podle komory mohlo být zavedení paušální daně.

Vláda dá 15 mld korun na tři nové programy na podporu výzkumu

Vláda v letech 2020 až 2027 rozdělí mezi tři nové programy zaměřené na průmysl, dopravu a životní prostředí 15 miliard korun. První uchazeči by se mohli o peníze hlásit v letošním roce. V tiskové zprávě o tom informovala Technologická agentura České republiky (TA ČR), které bude vybrané projekty realizovat. Téměř deset miliard korun je určeno na program TREND ministerstva průmyslu a obchodu. Jeho hlavním cílem je zvýšení mezinárodní konkurenceschopnosti českých podniků rozšířením jejich trhů v zahraničí a pronikáním na nové trhy.

Do programu Prostředí pro život ministerstva životního prostředí by mělo jít 3,8 miliardy korun. Polovina peněz by měla přispět na výzkum sucha a změn klimatu. Zhruba dvě miliardy jsou vyčleněny na program DOPRAVA 2020+. Podpořeny budou například projekty zaměřené na inteligentní řešení či digitalizaci navigačních a družicových systémů.

Na schůzi k NKÚ, rozpočtu a Babišovi se poslanci sejdou za týden

Na schůzi Sněmovny ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok, hrozícímu schodku státního rozpočtu a situaci kolem údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) se poslanci sejdou ve čtvrtek příštího týdne. Na žádost poslanců opozičních ODS, Pirátů a KDU-ČSL ji svolal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Zprávu NKÚ hodnotící loňský rok se chystá mimořádně probírat i vláda. Podle úřadu stát není schopen správně reagovat na dynamické změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Kabinet se proti zprávě ohradil dopisem. Babiš kritizoval šéfa NKÚ Miroslava Kalu, který podle něj dělá politiku, což mu nepřísluší. Mimořádná schůze se nakonec nemusí uskutečnit, pokud Sněmovna neschválí její navržený program.

Eurokomisařka Jourová je mezi stovkou nejvlivnějších podle Time

Komisařka Evropské unie pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová se dostala mezi stovku nejvlivnějších osobností světa roku 2019 podle časopisu Time. Ve výběru figuruje ve skupině "titánů" po boku osobností, jako jsou zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo hvězdní sportovci Tiger Woods, Mohamed Salah či LeBron James. Jourová uvedla, že jde o poctu nejen pro ni, ale i její tým a uznání rostoucího vlivu Evropské unie na dění v digitálním světě.

Lidé se mohou zapojit do testování modulu, který poletí na Mars

Lidé z celého světa mohou posílat návrhy vzkazů, které pomohou ověřit správné fungování modulu, který na Marsu bude zkoumat blesky. Do projektu Telefonát z Marsu, který vznikl ve spolupráci českých vědců s českým přírodovědeckým časopisem Vesmír, se již zapojily čtyři stovky lidí ze 48 zemí. Na setkání s novináři o tom informovali zástupci Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky (AV ČR) a časopisu Vesmír. Sonda ExoMars by měla na planetě přistát v roce 2021. Zvukový vzkaz vhodný k odvysílání z Marsu nesmí přesahovat 30 sekund. Může jít o jakoukoliv zvukovou nahrávku od hudby přes mluvené slovo, verše, poselství až po prosté zvuky. Nahrávky je možné zasílat do 20. května. Mezinárodní porota složená z vědců vybere 11 nejzajímavějších zvukových poselství.

Nejaktivnějšími autory nahrávek jsou Francouzi, kteří do soutěže zaslali stovky zvuků. Na druhém místě jsou Češi, dále Brazilci, Rusové a Řekové. "Hezký je vzkaz člověka, který navrhuje vlajku pro Mars," uvedla předsedkyně AV ČR a členka poroty Eva Zažímalová. Mezi českými vzkazy je například citát z představení divadla Járy Cimrmana Dobytí severního pólu, reklamní znělka Pan Vajíčko nebo zpěv kosa z Vinohrad.

Na AFO míří egyptští i čeští archeologové, vědci či kosmonaut

Slavní egyptští i čeští archeologové, evoluční biolog Richard Dawkins, tvůrce hudby k seriálu Vikingové Einar Selvik nebo český kosmonaut Vladimír Remek se stanou ozdobou nadcházejícího mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Na přehlídku přijede přes 400 osobností ze světa. Festival, který se koná od 23. do 28. dubna, představí v soutěžních kategoriích osm desítek nejlepších dokumentárních snímků z tuzemské i světové produkce. První dny festivalu propojí letošní téma mýtus s oslavami sta let české egyptologie. Do města zamíří jeden z nejslavnějších archeologů a egyptologů Zahi Hawass. Českou egyptologii zastoupí přední čeští egyptologové s Miroslavem Vernerem a Miroslavem Bártou, chybět nebude také výstava fotografií z egyptských nalezišť fotografa Sandra Vanniniho. Přehlídka připomene také 50. výročí od prvního přistání na Měsíci. Festival se bude věnovat také severské mytologii. Do Olomouce přijede tvůrce hudby k seriálu Vikingové Einar Selvik, který chystá přednášku i koncertní vystoupení, chybět nebude také americký odborník na ságy a severské mýty Joshua Rood.

Praha čeká o Velikonocích 320.000 turistů, více než loni

Městská společnost Prague City Tourism (PCT) očekává, že o letošních Velikonocích zavítá do hlavního města 320.000 turistů. Meziročně je to zhruba o sedm procent více. Praha pro turisty spustila speciální web, který informuje o chystaných akcích. ČTK to sdělila mluvčí agentury Barbora Hrubá. Do metropole tradičně jezdí Němci, Slováci, Poláci i Rakušané, agentura letos čeká také Italy, Brity, Španěly a Francouze. Vyšší návštěvnost by měla být i ze Skandinávie.

Počasí

Jasno, během dne přechodně polojasno až oblačno, zejména na východě. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C.