Denní souhrn zpráv

Babiš v Dubrovníku kritizoval roztříštěnost v podpoře exportu

Babiš v Dubrovníku kritizoval roztříštěnost v podpoře exportu Český premiér Andrej Babiš na setkání s českými podnikateli v Dubrovníku kritizoval roztříštěnost v podpoře exportu. "Je potřeba, aby podpora exportu byla pod jednou střechou," uvedl Babiš na okraj ekonomického fóra, které doprovází summit platformy 16+1, tedy zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny. Na mysli měl fungování agentur CzechTrade, CzechInvest či CzechTourism. "Jde o to, aby zastupování bylo na jednom místě. Ať se spojí CzechTrade s CzechInvestem, ta doba se změnila. Teď tam zase vymysleli Tým Česko. Co to je?" řekl český premiér a kritizoval v této oblasti "věčný souboj mezi ministerstvem zahraničí, průmyslu a obchodu a ještě ministerstva pro místní rozvoj". Babišova slova potvrdil i jeden z účastníků podnikatelské mise Georgi Bidenko z malé české rodinné společnosti Environment Commerce CZ. "Vzhledem k množství agentur nebylo jasné, na koho se obrátit," uvedl s tím, že si raději sám našel čínskou firmu a obchod dojednal s pomocí čínské ambasády. Vše se mu podařilo do půl roku a nyní bude v Dubrovníku podepisovat s čínskou stranou kontrakt na výstavbu dvou čistíren odpadních vod ve dvou čínských provinciích v celkové hodnotě 220 milionů juanů (téměř 743 milionů Kč).

Babiš se již ve čtvrtek na okraj summitu setkal se svým čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Po jednání uvedl, že čínské investice v České republice zatím nejsou na zcela uspokojivé úrovni. Zároveň dodal, že je třeba, aby se "bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu".

Cílem platformy 16+1 je prohlubování ekonomické spolupráce. Nynější summit je již osmým v řadě, první se uskutečnil v roce 2012 ve Varšavě. Jednání se bude věnovat zejména spolupráci v oblasti obchodu a investic, infrastruktury, dopravy a logistiky, energetiky, průmyslu, kultury, vzdělání či cestovního ruchu.

Část firem se bojí odkladu brexitu, někteří politici ho chválí

Odklad brexitu je podle části českých firem firem prodlužováním nejistoty. Podle Svazu průmyslu a dopravy přinese další výdaje. Ani firmy, ani čeští politici však nejsou v názorech na odklad jednotní. Část z politiků ho pokládá za dobré řešení, jiní za polovičaté. Prezident Miloš Zeman označil brexit za neštěstí pro EU i Velkou Británii. Lídři zemí EU se na summitu dohodli na odložení odchodu Velké Británie z unie do 31. října.

"Vyhnuli jsme se divokému brexitu bez dohody a EU27 dala Británii delší čas pro nalezení většiny v britském parlamentu na spořádaný odchod, který je v zájmu ČR, Británie i Evropy," sdělil ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Předseda sněmovního zahraničního výboru Lubomír Zaorálek (ČSSD) či pirátský místopředseda Mikuláš Peksa ale vnímají výsledek summitu jako polovičatý. "Stále necháváme řešení v rukou Britů, ale mnoho se nerýsuje," uvedl Zaorálek. Premiér Andrej Babiš (ANO) po summitu novinářům v Bruselu řekl, že dohoda o odkladu je dostatečná na to, aby se Británie rozhodla, co ohledně odchodu z unie vlastně chce. "Kompromis se hledal složitě," řekl Babiš po osmi hodinách jednání. Premiér připomněl, že Británie musí na konci května zorganizovat volby do europarlamentu, jinak by EU opustila k 1. červnu bez dohody. "To doufejme nenastane a nikdo si to myslím nepřeje," dodal.

Daňové zatížení mezd v ČR je sedmé nejvyšší z 36 zemí OECD

Daňové zatížení mezd v České republice vloni činilo 43,7 procenta, proti předchozímu roku se tak zvýšilo o 0,38 procentního bodu. V rámci 36 členských států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bylo sedmé nejvyšší. Vyplývá to ze zprávy OECD. Daňové zatížení mezd ukazuje, jaké procento z celkových mzdových nákladů tvoří daně z příjmu zaměstnanců a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Počítá se z průměrného příjmu svobodného a bezdětného zaměstnance.

Průměrné daňové zatížení mezd v celé OECD se loni naopak snížilo, a to o 0,16 procentního bodu na 36,1 procenta. Výrazný pokles zaznamenalo daňové zatížení mezd v Estonsku, ve Spojených státech, Maďarsku a Belgii, a to díky daňovým reformám, upozornila OECD. Belgičané měli navzdory tomuto poklesu i nadále nejvyšší daňové zatížení v rámci OECD, státu ze své mzdy odvedli 52,7 procenta. Naopak nejnižší daňové zatížení bylo v Chile, kde činilo pouze sedm procent.

Zeman: Pelikán se v kauze Nikulin podbízel velmoci

Prezident Miloš Zeman ocenil úterní verdikt Ústavního soudu (ÚS) ve prospěch údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO), který podle ÚS při vydání hackera do USA porušil Nikulinova práva, se podle Zemana podbízel zahraniční velmoci. Prezident to řekl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Nikulin je od loňska v USA, kde čeká na soud. Podle tamních úřadů ukradl data z desítek milionů on-line účtů významných společností. Zeman připustil, že o Nikulinově vydání věděl také premiér Andrej Babiš (ANO). "Já si nejsem jist, jestli byl informován i o právních důsledcích, to znamená o té stížnosti advokátů Nikulina," doplnil.

Nikulin byl zatčen v Praze v roce 2016 na základě amerického zatykače. Americké velvyslanectví pak požádalo Česko o vydání Nikulina do USA kvůli krádeži dat z více než 167 milionů účtů mezinárodní sociální sítě LinkedIn a desítek milionů účtů dalších firem. Zároveň o vydání Nikulina požádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (asi 80.000 korun). Ministr Pelikán rozhodl v březnu 2018 o vydání Nikulina do USA poté, co Ústavní soud zamítl Nikulinovu stížnost proti přípustnosti vydání do Spojených států. Tento týden ÚS rozhodl, že Pelikán porušil hackerova práva, když nepočkal před vydáním na definitivní vyřešení Nikulinovy žádosti o azyl.

Stát loni slíbil investorům pobídky za 10,3 miliardy Kč

Příslib investiční pobídky od státu loni získalo 77 investorů. Výše pobídek dosáhla 10,3 miliardy. Celková hodnota podpořených projektů byla téměř 43,7 miliardy korun. Vyplývá to z aktuálních údajů agentury CzechInvest. Firmy by měly díky projektům v budoucnu vytvořit 4746 nových pracovních míst. Naprostá většina pobídek šla do výroby. Ve zbylých případech se čtyřikrát jednalo o centrum strategických služeb a jednou stát podpořil vznik technologického centra. Nejvíce peněz stát pošle do Ústeckého kraje. Podporu v celkové výši 1,97 miliardy korun tam získalo deset projektů, které dohromady vytvoří 1009 nových pracovních míst. Naopak nejméně peněz jde na tři projekty do Karlovarského kraje, a to 94 milionů korun.

Vnitro snížilo navzdory plánu vlády dotace na boj proti korupci

Ministerstvo vnitra o více než čtvrtinu snížilo objem financí pro neziskové organizace na prevenci korupce. Uvedl to Český rozhlas - Radiožurnál. Ze čtyř milionů korun na boj proti korupci vnitro převedlo 1,1 milionu na jiné programy, hlavně na prevenci jízdy pod vlivem alkoholu. Vláda přitom loni v protikorupční koncepci uvedla, že objem dotací na boj proti korupci je nedostatečný, a bude proto o pětinu navýšen. Podle neziskových organizací může snížení dotací omezit třeba provoz bezplatných právních poraden pro občany.

Začaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy

V Česku v pátek začaly jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Přihlásilo se k nim téměř 90 tisíc uchazečů. To je meziročně o 2 a půl tisíce víc. Vyplývá to z údajů organizace Cermat, která zkoušky připravuje. Přijímačky musí dělat každý žák, který se hlásí na maturitní obor na střední škole. Každý uchazeč dělá zkoušky z českého jazyka a matematiky. Zhruba polovina letošních uchazečů se hlásí na střední odborné školy, pětina na osmiletá gymnázia. Nejmenší zájem je o učební obory s maturitou a nástavby.

V pátek začaly zkoušky pro uchazeče o čtyřleté obory, druhý termín je v pondělí, příští týden pak půjdou k přijímacím zkouškám děti v pátých a sedmých třídách, které chtějí na osmiletá a šestiletá gymnázia. Žáci si mohli podat i dvě a více přihlášek na střední školy. V takovém případě pak dělají testy dvakrát. Z obou pokusů se započte lepší výsledek.

Jednotné přijímací zkoušky se konají plošně od jara 2017. Netýkají se uměleckých škol, na kterých se už v lednu dělaly talentové zkoušky.

Rips po půl století zavzpomínal na svůj čin po vzoru Palacha

Na události před půl stoletím vzpomínal v Praze izraelský matematik lotyšského původu Elijahu Rips. Jako dvacetiletý student matematiky se v Rize 13. dubna 1969 na protest proti okupaci Československa pokusil po vzoru Jana Palacha upálit. Do Česka se teď vrátil potřetí. Rips už v 15 letech začal chodit na matematicko-fyzikální fakultu. V roce 1968 byl ve čtvrtém ročníku. O dění v tehdejším Československu a jeho pražském jaru se dozvídal z Hlasu Ameriky a z BBC.

V létě 1968 musel Rips se spolužáky o prázdninách absolvovat vojenský výcvik v Kaliningradu. Útvar, u kterého byli, pak v srpnu odjel s okupačními vojsky do Československa. Studenty poslali zpátky do Rigy do opuštěných kasáren. Postupně sílilo jeho přesvědčení, že musí protestovat, a to nejen slovně. Rozhodl se pro radikální čin. Vybral si místo a čas, pořídil benzin a vyrobil transparent s nápisem Protestuji proti okupaci Československa. Lidskou pochodeň uhasili kolemjdoucí námořníci. Jako řada jiných politických vězňů skončil v psychiatrické věznici. Aby doložil, že je v pořádku, sepsal matematickou práci. Ta je dodnes součástí vyšetřovacího spisu KGB. Po zprávě o zneužívání psychiatrie proti disidentům a nátlaku zahraničních matematiků ho režim propustil a díky petici matematické komunity rodině umožnil vystěhovat se v roce 1972 do Izraele. Tam Rips vystudoval jeruzalémskou univerzitu, kde působil jako profesor matematiky.

World Press Photo vyhrála fotka malé uprchlice, oceněn byl i Čech

Vítězem letošního ročníku prestižní fotografické soutěže World Press Photo je snímek plačící holčičky z Hondurasu zadržené s matkou na hranici s USA od fotografa Johna Moorea. Čech Michael Hanke ve sportovní kategorii se snímky boxerů vozíčkářů skončil druhý a ČTK řekl, že je s výsledkem naprosto spokojen. Hanke již před dvěma lety získal druhé místo v kategorii sportovní reportáž za soubor fotografií z dětských šachových turnajů.

Karel Kryl by oslavil 75. narozeniny

Před 75 lety se narodil písničkář a básník Karel Kryl. Jeho písně dodnes málokoho nechávají lhostejným. Jedni ho berou jako legendu protestsongů své doby, pro jiné byl zase věčně nespokojeným kverulantem. Pro většinu publika ale písničkář a básník Karel Kryl zůstal hlavně věrným své kytaře, písním a slušným lidem. V roce 1969 emigroval do Německa, usadil se v bavorském Mnichově. Dvaadvacet let pak byl redaktorem Svobodné Evropy. Po svém návratu do rodné země v listopadu 1989 nejen zpíval, ale zároveň kritizoval to, co se mu nelíbilo - hlavně "český samet" i jeho představitele. Zemřel v březnu 1994 na infarkt. Pohřben je na břevnovském hřbitově v Praze. Velkého ocenění se mu dostalo až po smrti, kdy byl zapsán do Síně slávy ceny Grammy (1995), stal se držitelem Ceny Františka Kriegla (1995) a získal medaili Za zásluhy (1995).

Divocí koně v Podyjí mají první hříbě, čekají se další

První hříbě, jež přišlo na svět tento týden, rozšířilo stádo divokých koní, kteří už skoro rok spásají pastviny v Národním parku Podyjí na Znojemsku. Správa národního parku to uvedla na svém webu. Březí jsou ale všechny klisny, na svět by letos na jaře mohlo přijít až devět hříbat. V Podyjí je ve dvou stádech 11 divokých koní z anglického Exmooru, přirozeně udržují 70 hektarů pastvin, chrání je před zarůstáním. Šest koní ochranáři vypustili na pastvinu v Mašovicích, dalších pět na pastvinu v Havraníkách. Ve stádu je vždy jeden hřebec. Biolog Robert Stejskal už dříve zhodnotil pobyt koní v Podyjí jako přínosný. Uvedl, že v lokalitách se znovu dostává ke slovu původní stepní vegetace, která byla dříve zarostlá.

Návrat divokých koní je součástí projektu Military LIFE for Nature. Hlavním účelem je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, kteří ke svému životu potřebují plochy s různorodou vegetací. Projekt zajišťuje péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích v různých částech České republiky, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000.

Sport

Zápasnice Adéla Hanzlíčková vybojovala na mistrovství Evropy v Bukurešti stříbrnou medaili. Ve finále váhové kategorie do 68 kilogramů podlehla světové šampionce Alle Čerkasovové z Ukrajiny 6:11. Český zápas slaví zisk medaile na ME po deseti letech. Čtyřiadvacetiletá Hanzlíčková se stala teprve třetí českou zápasnicí, která na velké akci vybojovala medaili.

Fotbalisté Slavie si za nebojácný výkon v domácím úvodním čtvrtfinále Evropské ligy vysloužili pochvalu od asistenta trenéra Chelsea Gianfranca Zoly i hráčů "Blues", kteří označili Pražany za dosud nejtěžšího soupeře v této pohárové sezoně. Kouč Slavie Jindřich Trpišovský měl ale po prohře 0:1 gólem z 86. minuty rozporuplné pocity, neboť Slavii výsledek výrazně zkomplikoval před odvetou za týden v Londýně postupové vyhlídky.

Počasí v sobotu

Oblačno až zataženo, v Čechách zpočátku místy i polojasno. Ve východní polovině území místy občasný déšť, v polohách nad 500 metrů, na východě později nad 800 metrů déšť se sněhem nebo sněžení. Nejvyšší teploty 5 až 9, na horách kolem 0 °C.