Denní souhrn zpráv

Zeman: Guaidó by neměl situaci ve Venezuele řešit s cizí pomocí

Prozatímní venezuelský prezident Juan Guaidó by podle hlavy českého státu Miloše Zemana skončil jako "venezuelský Husák", pokud by kvůli řešení situace v zemi požádal o vojenskou intervenci v cizině, například v USA. Zeman to uvedl v pořadu Prezidentský Pressklub rádia Frekvence 1. Guaidó v pátek řekl, že je připraven povolit americkou vojenskou intervenci, bude-li to nutné. Česká vláda uznala Guaidóa prozatímním prezidentem, stejně jako další státy EU nebo USA. Naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim. Zeman ve středu Guaidóovi poblahopřál k převzetí úřadu a pozval ho do Česka.

Miloš Zeman s odvoláním na velvyslance USA v ČR Stephena Kinga uvedl, že schůzka s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem je nepravděpodobná. Zdůvodnil to tím, že je stejně jako Trump označován za ruského agenta a že některé jeho postoje nejsou v souladu se současnou americkou politikou. Zopakoval, že ho Trump po svém zvolení do Bílého domu telefonicky pozval, pak ale podle Zemana nastalo mlčení. Zeman v této souvislosti připomněl, že byl proti vydání ruského občana Jevgenije Nikulina do USA kvůli obvinění z hackerských útoků na servery různých amerických sociálních sítí. Uvedl rovněž, že podporuje čínskou společnost Huawei v boji s počítačovými firmami, zatímco "Američané v tom konkurenčním boji stojí na opačné straně". "Nejsem ten, kdo by se jakékoli schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijmu, ale když nepozve, tak se kvůli tomu rozhodně nezblázním," dodal Zeman.

Výbor RE vyzval ČR k iniciativnějšímu vyšetřování praní peněz

Česká republika sice dosáhla pokroku v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu, úřady by však měly zaujmout iniciativnější přístup k vyšetřování takové kriminality. Uvedl to ve své zprávě Výbor expertů pro hodnocení opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu (MONEYVAL), který je monitorovacím orgánem Rady Evropy. K praní špinavých peněz v České republice dochází převážně v důsledku daňové kriminality, korupce a podvodů, a to mimo jiné internetových a dotačních. Pravděpodobnost výskytu financování terorismu v ČR nadále zůstává nízká, upozorňuje zpráva.

Výbor konstatuje, že české úřady provedly transparentní a realistickou analýzu rizik, kterým země v souvislosti s praním špinavých peněz a financováním terorismu čelí. Dodává však, že některé aspekty, například využívání fiktivních podnikatelských aktivit či rizika spojená s organizovaným zločinem, vyžadují další rozbor. MONEYVAL ve zprávě chválí české úřady za spolupráci se zahraničními kolegy. Banky působící v ČR jsou podle zprávy patřičně obeznámeny s riziky spojenými s praním špinavých peněz a financováním terorismu.

Univerzita Karlova podala žaloby kvůli nejmenování profesorů

Univerzita Karlova podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, a to kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Na tiskové konferenci to uvedl rektor školy Tomáš Zima s tím, že prezident podle mínění univerzity porušil pravidla pro jmenování profesorem a akademické svobody. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman na svém rozhodnutí trvá.

Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, na svém dřívějším názoru však setrval. Univerzita podle něj nevedla řízení o jmenování řádně. U Fajta údajně přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.

Jermanová odmítla jakýkoli vliv na Babišovu kauzu střetu zájmů

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová odmítla, že by měla jakýkoli vliv na rozhodování úředníků v kauze údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Krajský úřad od 1. února začlenil dosavadní odbor správních agend, který měl rozhodovat v Babišově kauze, do odboru legislativně právního. Podle Pirátské strany to vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úřadu v tomto případu. "Zásadně odmítám, že bych se jakkoliv snažila ovlivnit výkon státní správy, a to v jakémkoliv případě, nejen ve správním řízení, které se týká Andreje Babiše," řekla hejtmanka novinářům. Stojí si za tím, že všichni odborníci, kteří vykonávají přenesenou státní působnost, jsou odborníci na svém místě.

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Městský úřad v Černošicích mu za přestupek v podobě střetu zájmů již uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200.000 korun. Premiér se proti tomu odvolal, kauzou by se tak mohli brzy zabývat krajští úředníci.

Lidé mohou do konce března navrhovat Parlamentu adepty na ocenění

Lidé mohou zhruba do konce března navrhovat Sněmovně i Senátu adepty na státní vyznamenání. V případě dolní komory lhůta končí 29. března, oznámil tiskový odbor Sněmovny. V případě horní komory mohou lidé posílat návrhy jednotlivým senátorům nebo senátorským klubům, kteří je mají předložit nejpozději do 31. března. Loni se Sněmovna shodla na 28 kandidátech, Senát nominoval 25 osobností. Prezident Miloš Zeman, který o říjnovém státním svátku ke stému výročí vzniku Československa udělil či propůjčil 41 vyznamenání, vyhověl parlamentním návrhům ve 14 případech.

Češi z politiků dál nejvíce věřili Zemanovi, nejméně Merkelové

Nejdůvěryhodnější z vybraných osobností světové politiky pro české občany zůstává podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) český prezident Miloš Zeman. Za ním skončili jeho slovenský protějšek Andrej Kiska a maďarský premiér Viktor Orbán, kteří si oproti loňskému dubnovému šetření významně polepšili. Nejméně důvěryhodnými politiky ve světovém měřítku nadále byli podle CVVM německá kancléřka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin, k nimž nově přibyl severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Zemanovi podle nyní zveřejněného průzkumu důvěřovalo 50 procent dotázaných (o tři procentní body více než v dubnu loňského roku) a 43 procent mu nedůvěřovalo (o čtyři procentní body méně). Důvěra Čechů v Kisku se zvýšila z 33 na 44 procent, nedůvěra klesla z 30 na 25 procent. Končící slovenský prezident tak na tom byl podle CVVM ze všech 23 hodnocených osobností relativně nejlépe. Průzkum CVVM se uskutečnil od 1. do 13. prosince loňského roku. Zapojilo se do něj 1078 lidí starších 15 let.

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí

Centrum tradiční čínské medicíny (TCM) ve Fakultní nemocnici Hradec Králové k 28. únoru končí. Funguje od září 2015. Mluvčí nemocnice Jakub Sochor ČTK dále řekl, že současná legislativa neumožňuje další působení čínského specialisty TCM v hradeckém zdravotnickém zařízení. "Na práci centra naváže Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ, který bude nadále pokračovat v projektech podporujících TCM v ČR," řekl. "Jsme připraveni zájemcům o TCM poskytnout informace o možnostech léčby metodami TCM v České republice," uvedl zakladatel fondu Jan Hovorka. Podle něj má fond smlouvu o mezinárodní spolupráci s nemocnicí v Šanghaji, která je garantem centra TCM.

Královéhradeckým centrem prošly přes tři tisíce pacientů, kterým specialisté pomáhali především s různými typy chronické bolesti. V posledních letech se o nemocnici hovořilo také v souvislosti s klinikou čínské medicíny, která měla vzniknout v nemocničním areálu. Podle královéhradeckého primátora Alexandra Hrabálka (za ODS) projekt padl. Kliniku za 300 milionů korun měla zaplatit čínská společnost CEFC prostřednictvím Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny. Donedávna se počítalo s tím, že klinika bude úzce spjatá s nemocnicí.

Inspekce: Tři restaurace uváděly klamavý původ hovězího

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v Česku tři restaurace, v nichž majitel klamal zákazníky a uváděl jiný původ hovězího, než byla skutečnost. V Hradci Králové a Děčíně nabízeli hovězí z Brazílie jako argentinské, v Mariánských Lázních maso z Nizozemska jako jihoamerické. V desítkách podniků chyběly nabývací doklady k masu. Se všemi inspekce zahájila správní řízení o uložení pokuty. Inspekce začala intenzivně kontrolovat restaurace od propuknutí kauzy s polským hovězím z mrtvých či nemocných krav v závěru ledna a od té doby uskutečnila přes 1100 kontrol. Nabývací doklady k masu nepředložili provozovatelé ve 48 případech. Ve dvou případech našla inspekce ve skladě také zkažené maso a maso s prošlým datem spotřeby. SZPI pokračuje v intenzivních kontrolách do doby, než bude kauza s polským hovězím uspokojivě vyřešena.

Učni z Třebíče postavili vůz Tatra

Učni ze Střední průmyslové školy v Třebíči v automobilce Tatra Trucks v Kopřivnici na Novojičínsku poprvé nastartovali nákladní automobil Tatra Phoenix, který z dodaných dílů sami poskládali během praktické výuky. Deset učňů třetího ročníku oboru opravář zemědělských strojů na stavbě vozu pracovalo zhruba tři měsíce, dohlíželi na ně tatrováčtí technici. Kontrola i nastartování vozu potvrdily, že vůz byl sestaven správně. Po potřebných zkouškách bude jezdit jako sypač Krajské správy a údržby silnic Vysočiny (KSÚS). Školy na Vysočině už měly zkušenosti se sestavováním menších automobilů nebo traktorů. "Já jsem čekal, že to bude komplikovanější, že to bude složitější. Je pravda, že měli za sebou chlapy z Tatrovky, to znamená, když to stavěli a narazili na něco, tak jim poradili, řekli, takhle jo, takhle ne. V každém případě pro ně skvělá zkušenost. Fakt mám obrovskou radost, že kluci jsou spokojení, jsou nadšení, dělali něco, co je baví," řekl ředitel školy Zdeněk Borůvka.

Kampaň Národní týden manželství upozorňuje na "zabijáky" soužití

Na rizika, která vedou k rozpadu tradičních svazků, chce upozornit letošní Národní týden manželství. Třináctý ročník kampaně, která se koná ode dneška do 17. února, má motto "Zabijáci manželství a jak se jim bránit". "Dobré, fungující manželství je ohroženým druhem. Žijeme v agresivní době, dovolili jsme si agresivní název," zdůvodnil koordinátor Národního týdne manželství Petr Adame. Týdenní program nabízí 152 akcí v 60 místech republiky. Kampaň se pořádá ve 27 zemích. Podle pořadatelů mezi zabijáky manželství patří třeba stereotyp a nuda. Lidé si také zvykli rozbité věci neopravovat, vyhodit je a pořídit si nové. Stejně mnozí postupují i v soužití. Negativní dopad mají i očekávání. V Česku se rozpadá téměř polovina manželství. V posledních letech ale rozvodů ubylo a naopak roste zájem o svatby. Těch přibývá od roku 2013. Tehdy bylo sňatků vůbec nejméně od doby první světové války.

Podle moderátora Jana Rosáka, který je se svou ženou 42 let, je v soužití podstatný humor. "Nemůžeme dávat rozumy. U nás to byla klika, že to tak sedlo. Znali jsme se necelé tři měsíce a vzali jsme se, vzít jsme se ale nemuseli. Vydrželi jsme spolu díky humoru. Podstatný je stejný smysl pro humor - i stejný pohled na politiku, což je také důležité," řekl Rosák. Zmínil rovněž "umění kompromisu" i ve chvílích, kdy má člověk pocit, že je pravda na jeho straně.

Jubileum Miroslava Zikmunda připomenou výstavy i poštovní známky

Výstavy, projekce filmů i radioamatérské vysílání připomenou sté narozeniny Miroslava Zikmunda, které oslaví ve čtvrtek. V ten den vyjde speciální edice známek České pošty, které uctí i Zikmundova celoživotního přítele Jiřího Hanzelku. Cestovatelům bude částečně věnován také zlínský filmový festival, letos zaměřený na objevování a cestování. Ve Zlíně, kde Zikmund žije, chystá akce Muzeum jihovýchodní Moravy, které spravuje archiv cestovatelů, a Klub H+Z. "Celý tento rok je připomínkou stých narozenin pana Zikmunda," řekla ČTK členka výboru klubu, pracovnice zlínského muzea a Zikmundova spolupracovnice Magdalena Preiningerová.

"Ve spolupráci s radioamatérem Jiřím Králem z Ostravy bude aktivována radioamatérská značka OL100ZH. Na amatérských krátkovlnných pásmech se budou vysílat do celého světa informace o cestovatelích H+Z. V dubnu bude radioamatérské vysílání rozšířeno i na značku OL60ZH a bude se vysílat na originálním zařízení Jiřího Hanzelky přímo z Tatry 805, která absolvovala druhou cestu," uvedla Preiningerová. Aktivity klubu a muzea se Zikmundem konzultuje. Její pohled na cestovatele se přitom s lety měnil. "Čím víc se o člověku dozvídáte, tím se objevují další a další stránky té osobnosti. Dodnes mě pan Zikmund dovede neuvěřitelně překvapit, nejen svými encyklopedickými znalostmi, ale i pohledem na věci, které jsme třeba zažili a díváme se na ně jinak," uvedla Preiningerová.

Román o Muchovi vychází znovu po 50 letech

Po 50 letech od prvního vydání vychází biografický román o slavném malíři Alfonsi Muchovi z pera jeho syna Jiřího. Spisovatel a publicista v ní líčí otcovy osudy od narození do skromných poměrů rodiny ivančického soudního úředníka, přes jeho studia až po pařížský vzestup, působení v Americe a závěr života v Čechách. Knihu Kankán se svatozáří doprovázejí nově vzniklé reprodukce Muchových děl, které by měly být kvalitnější než ty pořízené před půl stoletím. Žádosti o výstavy Muchových děl přicházejí z celého světa, v Japonsku jeho rukopis inspiruje kreslíře komiksů manga.

Jak uvedl John Mucha, prezident Nadace Alfonse Muchy založené jeho rodiči, Jiřím Muchou a jeho manželkou Geraldinou, snahou nadace je rozbít koncepci, že Alfons Mucha je autorem Slovanské epopeje a secesních plakátů. "Dělal výborné oleje, které nejsou ve stylu secese, kreslil, jeho pastely jsou mezi symbolismem a expresionismem, a také podle historiků umění pracoval velmi pokrokovým způsobem s fotografií," říká John Mucha. Nadace zapůjčuje díla ze svého majetku na mnohé výstavy v zahraničí i Česku. Za poslední dva roky to byla třeba výstava v Baku, Kodani, Římě či Madridu.

Účast na závodech Jizerské 50 byla nejvyšší za 40 let

Účast na letošních závodech Jizerské padesátky byla nejvyšší od roku 1978, kdy se jí zúčastnilo asi 7800 běžkařů. Od pátku do neděle se v Bedřichově a okolí postavilo na start dohromady 7776 běžců na lyžích, o 250 více než loni. ČTK to řekl za organizátory předseda Ski klubu Jizerská padesátka Martin Koucký. Hlavním závodem Jizerské 50 byla nedělní padesátikilometrová trasa, které se zúčastnilo 4600 lyžařů. Poprvé ale mezi nimi nebyl Ladislav Míka, který jako jediný absolvoval všechny předchozí ročníky. "Myslím, že jsem si užil 51 ročníků, tak je čas podívat se na to z druhé strany. Myslím, že je to také zajímavý zážitek," řekl Míka v České televizi. Z pohledu horské služby skončila Jizerská 50 nad očekávání dobře. "Měli jsme jen nějaká drobná ošetření kvůli vyčerpání, nic závažného," řekl ČTK náčelník horské služby pro Jizerské hory René Mašín.

Sport

České obhájkyně fedcupového titulu po deseti vítězných prvních kolech za sebou tentokrát vstup do týmové soutěže nezvládly. Tenistkám Rumunska v Ostravě podlehly 2:3 poté, co Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková prohrály rozhodující čtyřhru. Rumunky Irina-Camelia Beguová a Monica Niculescuová, které těsně před Fed Cupem vyhrály turnaj v Thajsku, je porazily 6:7 a dvakrát 6:4. Češky tak čeká baráž, kterou budou hrát poprvé od roku 2008. Tehdy se přes Izrael dostaly do elitní Světové skupiny. Od té doby získaly šest titulů během osmi let včetně toho loňského, ale další letos nepřidají. V dubnu budou muset naopak bojovat o to, aby nesestoupily ze Světové skupiny. Soupeřky se dozvědí v úterý 12. února. Rumunky si zahrají s Francií semifinále.

Deblový specialista Roman Jebavý s Argentincem Andrésem Moltenim vyhráli antukový turnaj v Córdobě a na okruhu ATP slaví druhý společný titul. Ve finále porazili nejvýše nasazené domácí tenisty Maxima Gonzáleze a Horacia Zeballose 6:4, 7:6. Celkově slaví český tenista čtvrtou trofej, jednu v roce 2017 vybojoval rovněž na klouzavém povrchu v Istanbulu s Jiřím Veselým.

Dvě ze tří etap mají za sebou účastníci extrémního závodu psích spřežení Ledová jízda v Krkonoších. K vítězství je nejblíže Jiří Vondrák, který náročné klání vyhrál již sedmkrát. ČTK to dnes večer řekl ředitel závodu Aleš Pícl. Klání se účastní 18 posádek a přibližně 180 psů. Závodníci se svými psy by měli celkem ujet asi 150 kilometrů a nastoupat okolo 4500 výškových metrů. Závod se každoročně koná na počest tragicky zemřelého polárníka Václava Vojtěcha (1901-1932), který se jako účastník expedice admirála Byrda stal prvním Čechem, jenž se dostal do Antarktidy.

Počasí

Zataženo až oblačno, na většině území dešťové nebo smíšené přeháňky, nad 500 m sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.