Denní souhrn zpráv

Babiš nepřímo popřel Zemanova slova o čínské odvetě za Huawei

Vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu o používání technologií firem Huawei a ZTE ve veřejné sféře přistoupila k nějakým sankcím, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Nepřímo tak popřel čtvrteční vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který s poukazem na informace členů vlády uvedl, že Čína vůči Praze chystá odvetná opatření. Zástupci sněmovní opozice se postavili za Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který před používáním technologií čínských firem Huawei a ZTE varoval a čelí kvůli tomu Zemanově kritice.

Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov uvedl, že šéf BIS Michal Koudelka a ředitel NÚKIB Dušan Navrátil ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Kvůli varování jejich úřadů před Huawei a ZTE je podle prezidenta v ohrožení investice automobilky Škoda Auto v Číně. Odveta Pekingu může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF včetně společnosti Home Credit nebo chystané investice Huawei ve výši 8,5 miliardy korun do digitálních technologií v Česku, řekl Zeman. Takové informace podle prezidenta mají někteří členové vlády. PPF ani Škoda Auto nechtěly výroky prezidenta komentovat. Škoda Auto ale podle svého vyjádření plánuje další dlouhodobý rozvoj na čínském trhu a bude pokračovat v investicích v Číně - největším trhu značky. Někteří ministři při příchodu na dnešní jednání kabinetu uvedli, že čínskou reakci bylo možné očekávat.

Podle místopředsedy opoziční ODS Martina Kupky má NÚKIB pro vydání varování před technologií čínské firmy Huawei oprávněné důvody. "K hájení bezpečnosti českého státu rozhodně nepatří zpochybňování institucí, které se o bezpečnost starají, a prosazování parciálních komerčních zájmů, které některé firmy v Číně mohou mít," řekl ČTK předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Zeman se svým vyjádřením nepostavil za bezpečnost Česka a dal přednost konkrétním podnikatelům, uvedl poslanec Pirátů Jan Lipavský. Podle sinologů z portálu Sinopsis.cz bojuje Zeman proti bezpečnostním institucím vlastního státu v pořadu na televizi, kterou financuje čínská společnost. Zeman ve funkci prezidenta intenzivně podporuje rozvíjení vztahů s Čínou. Od nástupu do funkce tuto zemi navštívil čtyřikrát a v březnu 2016 uvítal na Pražském hradě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Analytici: Domácí poptávka zůstává oporou české ekonomiky

Maloobchodní tržby v loňském listopadu překonaly očekávání trhu a ukázaly, že spotřeba domácností je stále tahounem tuzemské ekonomiky číslo jedna, shodují se analytici. V dalších měsících již bude tempo růstu útrat Čechů v obchodech zpomalovat. Tržby obchodů stouply v listopadu o 6,1 procenta meziročně. Růst poptávky domácností táhnou podle Davida Marka ze společnosti Deloitte zejména rychle rostoucí mzdy. "Nezaměstnanost už nemá kam klesat, ale růst mezd je dostatečně silný, aby udržel růst spotřeby na solidní úrovni. Navíc mu pomáhá pokles míry úspor domácností. Je evidentní, že spotřební výdaje budou dominantním faktorem růstu HDP v posledním čtvrtletí loňského roku," uvedl Marek.

Problematický je podle analytiků vývoj v prodeji automobilů. "Tomuto segmentu totiž za rok 2018 hrozí poprvé od krizového roku 2012 pokles tržeb. Zatímco maloobchod jako takový těží z pokračujícího růstu mezd, automobilový segment naráží na limity dané nasycením trhu a také zápolí s novými homologačními kritérii. Ta způsobují jeho zadrhávání," dodal hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Zeman uvažuje o vetu případného uzákonění manželství homosexuálů

Prezident Miloš Zeman uvažuje o tom, že bude vetovat případné uzákonění možnosti manželství pro homosexuály. Manželství je podle něj určeno k tomu, aby rodina vychovávala děti. Prezident to řekl v televizi Barrandov. Uvedl také, že uvažuje o tom, že by dal Řád Tomáše Garrigua Masaryka katolickému knězi Petru Piťhovi, který v zářijovém kázání odmítl Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí. Piťha v kázání loni v září uvedl, že úmluva by vedla k přijetí "dokonale zvrácených zákonů" proti tradiční rodině. Na kněze za to Česká ženská lobby podala trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Piťhu naopak podpořil kardinál Dominik Duka jako předseda biskupské konference (ČBK).

K zákazu jízdy kamionů v levém pruhu se vláda staví neutrálně

Poslanecký návrh na zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích vláda před zákonodárci nepodpoří, ale ani neodmítne. Kabinet schválil neutrální stanovisko, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) poukáže kabinet v Parlamentu na některé problémy, které by měli vzít poslanci do úvahy. Předpis by totiž mohl postihnout i automobily s přívěsem či vozidla integrovaného záchranného systému. Zákaz by podle novely skupiny poslanců ANO, KSČM a ČSSD platil v pracovní dny od 06:00 do 22:00. Vztahoval by se na řidiče nákladních automobilů nad 3,5 tuny a jízdních souprav delších než sedm metrů. Předkladatelé tvrdí, že by se na dálnicích zvýšila plynulost a bezpečnost provozu. Podle Kněžínka je třeba vzít v úvahu, že řadu problémů lze místo plošného opatření řešit případ od případu například dopravními značkami.

ČSA naposledy letí do Ostravy a Bratislavy, linky zruší

České aerolinie (ČSA) naposledy vypraví své pravidelné linky z Prahy do Ostravy a Bratislavy a také slovenskou vnitrostátní linku mezi Bratislavou a Košicemi. Důvodem zrušení je podle dopravce nedostatek vhodných letadel pro tyto lety. Pokračovat tak bude pouze přímá linka Praha-Košice. ČSA dosud na linkách využívaly tři pronajaté letouny ATR 42, kterých se však dopravce rozhodl zbavit a po skončení pronájmu je vrátí jejich majitelům. Větší stroje, které má ve své flotile, na linky nasazovat nechce.

V Klinice zůstává pouze skupina několika lidí na střeše

V budově bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově již zůstává pouze skupina několika lidí na střeše. Podle zástupce Autonomního sociálního centra Klinika Arnošta Nováka nemají kudy odejít. Pokud by chtěli objekt opustit, bude jim podle exekutora Ivo Luhana uvolněná cesta, nicméně nemá v plánu je dnes k odchodu ze střechy vyzývat. Luhan to řekl ČTK. Mezi aktivisty u budovy však podle zpravodaje ČTK zaznívá, že skupinka chce zůstat na střeše sedm dní.

Dnes ráno začalo vyklízení věcí z budovy, kdy část věcí před příchodem exekutora vynosili sami aktivisté. Ti z budovy vyvezli například piano a vynosili kusy nábytku, v budově však zůstal další nábytek. Exekuce vyklizením začala ve čtvrtek dopoledne. Aktivisté však odmítli opustit budovu, kterou vlastní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a zůstali v budově přes noc. Nadále si myslí, že budova zůstane prázdná, bude chátrat a SŽDC slibovaná rekonstrukce nezačne.

Půdní sucho pomine v Čechách, na Moravě potrvá

Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení půdy do jednoho metru dostaly v Čechách na normální stav. Takzvané zemědělské sucho, kdy v půdě chybí voda, by tak mělo pominout. Horší situace však zůstává na Moravě. ČTK to řekl bioklimatolog z vědeckého týmu projektu InterSucho Miroslav Trnka. I když se situace na mnoha místech republiky proti prosinci zlepšila, například v Povodí Moravy se hydrologické sucho projevuje tím, že řada řek je na monitorovacích stanicích stále pod 25 procenty průměrného průtoku a některé nádrže nejsou zaplněné ani z poloviny.

Město Boží Dar vyhlásilo kalamitní stav

Město Boží Dar vyhlásilo kalamitní stav na celém svém území. Důvodem je neustálé sněžení a komplikovaná dopravní situace. Do města mohou vozem jen rekreanti, kteří mají zajištěné ubytování s parkováním. ČTK o tom dnes informoval starosta města Jan Horník (STAN).

Macík byl na Dakaru druhý mezi kamiony

Martin Macík byl druhý ve 4. etapě Rallye Dakar a v průběžném pořadí kategorie kamionů se posunul na čtvrté místo. Na Rusa Karginova s kamazem ztratil minutu a půl. V čele je i nadále jeho týmový kolega a obhájce prvenství Eduard Nikolajev. Macík byl až do posledního mezičasu v čele. O premiérovou vyhranou etapu na Dakaru jej možná připravily i dvě menší chyby, které udělal.

Mezi automobily, které mají stejně jako kamiony při maratonské etapě bez servisu jiné cílové město než motocyklisté, byl nejrychlejší lídr závodu Katařan Násir Attíja. Martin Prokop ztratil přes 53 minut a byl šestnáctý. Průběžně je jedenáctý. Mezi čtyřkolkami dojel Tomáš Kubiena osmý a průběžně se posunul na 5. místo. Jediný český startující v kategorii se v průběhu etapy držel virtuálně i v čele, nakonec však zaostal za nejrychlejším Nicolasem Cavigliassem z Argentiny o 34 minut.

Počasí

Oblačno, během dne od severozápadu zataženo s občasným sněžením. Nejvyšší teploty až večer -3 až +1 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C, v Beskydech -6 °C.

Energetici odvolali kalamitní stav na Jablonecku, Semilsku a Děčínsku, který v těchto třech okresech na severu Čech platil od středečního večera kvůli sněhové kalamitě. Bez dodávek proudu byly tisíce odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce ve čtvrtek večer oznámila, že opravila všechny poruchy na vedení vysokého napětí a řeší už jen jednotlivé poruchy na nízkém napětí.