Denní souhrn zpráv

Kantar CZ: ANO si v průzkumech polepšilo, stejně tak Piráti a ODS

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 procenta hlasů. Navzdory kauze údajného únosu syna premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše hnutí od října posílilo o 5,5 procentního bodu. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Druzí Piráti si polepšili o tři procentní body na 19 procent, ODS pak o dva procentní body na 16 procent. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm stran, vládní ČSSD jen těsně, stejně jako STAN, SPD a KSČM. Mimo dolní komoru by zůstaly KDU-ČSL a TOP 09. Zatímco první tři strany v listopadu posilovaly, všech šest ostatních současných sněmovních stran ztrácelo.

"Velký mediální humbuk kolem osoby premiéra a jeho syna má možná přesně opačný efekt, než někteří očekávali," uvedl analytik Kantar CZ Pavel Ranocha. Agentura se ptala lidí, kteří by nově volili ANO, na jejich důvody. "Téměř unisono nám říkali, že je to, dle jejich slov, až nechutná štvanice na premiéra a jeho rodinu. Tak trošku i na truc by proto v tuhle chvíli podpořili hnutí ANO a Andreje Babiše osobně," řekl Ranocha. Značná část přelivu hlasů se podle něj uskutečnila v týdnu, kdy "probíhala největší přestřelka". Průzkum Kantar CZ se uskutečnil od 3. do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 885 lidí.

Jourová k Babišovi: Je třeba počkat na oficiální stanovisko EK

Spor o možný střet zájmů premiéra Andreje Babiše při čerpání evropských dotací pramení podle eurokomisařky Věry Jourové ze zatím neujasněného výkladu nové evropské legislativy. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce odmítla komentovat uniklou interní právní analýzu, podle které Babiš může být ve střetu zájmů kvůli tomu, že profituje z firem v koncernu Agrofert pobírajícího evropské dotace. Jourová zdůraznila, že jde o neoficiální dokument. Je podle ní třeba počkat na konečné stanovisko příslušných komisařů. Předpokládá, že se vyjádří "v dohledné době". Podle bývalého vládního zmocněnce pro EU Tomáše Prouzy nebezpečí, že Česká republika bude muset alespoň část dotací vyplacených Agrofertu vrátit, hrozí. Pracovníci právního servisu Evropské komise, podle něj vědí, co píší. Podle analýzy jde o 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč).

Šéfové Sněmovny a Senátu jsou pro pokračování sankcí vůči Rusku

Předsedové obou parlamentních komor - šéfové Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a Senátu Jaroslav Kubera (ODS) - jsou pro pokračování ekonomických sankcí vůči Rusku. Od ledna by je ale nezpřísňovali. Oba politici to řekli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle Vondráčka a Kubery je nyní po událostech v Azovském moři hlavně nutné napětí mezi Ruskem a Ukrajinou uklidnit a obě strany dostat k jednacímu stolu. Ministerstvo zahraničí odsoudilo Rusko za postup v Azovském moři.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na twitteru uvedl, že ruská anexe vod Azovského moře je pro Česko stejně nepřijatelná jako anexe ukrajinského Krymu. Petříčka kritizuje prezident Miloš Zeman, a to třeba za přístup k ambasádám. Před nedávnem uvedl, že nebude premiérovi Andreji Babišovi (ANO) bránit v odvolání jakéhokoliv ministra. "Myslím, že odvolání ministra není na stole. Jestliže jsou tam věci ke kritice, je na místě se o ní bavit a třeba ji i přijmout," řekl Vondráček. Kubera si nemyslí, že by za návrhy na Petříčkovo odvolání byl postup vůči ruské ambasádě.

Vondráček chce změnit jednací řád, při neúčasti bez omluvy krátit plat

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) připravuje návrh změn sněmovního jednacího řádu, aby se posílila účast poslanců na jednáních dolní komory. Pokud by poslanec neměl pro svou nepřítomnost podloženou omluvu, mohl by se mu krátit denní plat. Vondráček to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prezident Miloš Zeman se při své nedávné návštěvě Izraele pochvalně vyjádřil o tamním systému v izraelském Knesetu. Návštěvníci izraelského parlamentu na obrazovkách vidí podobizny nepřítomných zákonodárců, jimž se při neúčasti 30 procent krátí plat. Prezident řekl, že pokud by Vondráček chtěl podobné opatření aplikovat, podpořil by ho.

Podle předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) je hodnocení zákonodárců podle jejich neúčasti na hlasování "naprosto špatné" a jejich nehlasování může mít politické důvody, a to třeba při obstrukcích. "Účast na hlasováních nic nevypovídá o tom, jak je poslanec či senátor aktivní," zdůraznil Kubera. Jako příklad uvedl šéfa senátního ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD), který v minulých dvou letech nebyl u tří pětin hlasování. Jako předseda výboru je mimořádně aktivní. Kubera téma účasti zákonodárců na jednáních považuje za podobně populistické jako téma snižování jejich platů.

Ceny nájmů v Praze rostou v porovnání s Brnem dvakrát rychleji

Ceny nájmů na bydlení v Praze v posledních třech letech vzrostly proti Brnu zhruba dvakrát rychleji. V Praze se medián neboli střední hodnota zvýšil o 39 procent na 16.704 korun za měsíc, v Brně stoupl o 21 procent na 11.985 korun. Vyplývá to z údajů portálu Ideální nájemce.cz.

"Hlavním důvodem růstu je nedostatek bytů k pronájmu a pomalá výstavba. Ceny tak táhne nahoru poptávka, kdy lidé aktuální ceny akceptují a na byty se vedou pořadníky," uvedl spoluzakladatel portálu Martin Březina. Růst cen podle něj zvyšují také spekulanti, kteří kupují byty jako investici. "Výnosnost v tomto směru se totiž pohybuje dlouhodobě mezi třemi až čtyřmi procenty. Ve většině evropských zemí je sotva poloviční. Investovat do nájemního bytu je tak stále nejlepší konzervativní investicí," doplnil Březina.

Pošmourné počasí pomohlo o víkendu online obchodníkům

První adventní víkend již tradičně zvedl tržby prodejcům na několikanásobek běžného víkendu. Pošmourné počasí pomohlo internetovým prodejcům, například Slevomat hlásí meziroční zvýšení tržeb o 35 procent. Prodejní portál Kasa.cz znamenal 21procentní zvýšení tržeb. Obchodníci v kamenných prodejnách takové nárůsty nehlásí, přesto šlo podle mluvčího řetězce Tesco Václava Koukolíčka o letošní nejsilnější víkend. Lidé se totiž kromě nákupu vánočních dárků také připravují na Mikuláše, který připadl na tuto středu.

Nová kniha sleduje vzestup politických podnikatelů v Česku

Vzestup politických podnikatelů a jejich stran v Česku sleduje nová kniha "Já platím, já rozhoduji!". Podle autorů, čtveřice brněnských politologů, jde o první podobně rozsáhlou studii. Na titulní straně knihy jsou Andrej Babiš, Vít Bárta a Tomio Okamura. Politologové ukazují podobnosti, ale i rozdíly v jejich projektech, sledují úspěchy i pády politických podnikatelů a rizika jejich působení na politický systém. Česko není se svými politickými podnikateli žádný unikát. Kniha zmiňuje zahraniční příklady, například Silvia Berlusconiho nebo Geerta Wilderse.

Průzkum: 60 procent Čechů peče cukroví, oblíbené je linecké

Skoro 60 procent Čechů peče před Vánocemi cukroví, dvě třetiny z nich si připravují těsto doma, nejčastěji ve volném čase v pracovním týdnu. Uvádí to listopadový průzkum agentury Ipsos pro společnost Ahold, která provozuje řetězec Albert. Nákupy surovin, jako jsou mouka, cukr, tuky, vejce nebo ořechy, stoupají před Vánocemi několikanásobně. Nejoblíbenějším cukrovím je podle průzkumu, ve kterém odpovídalo 525 lidí, linecké a vanilkové rohlíčky. Vzrůstá zájem o nákupy cukroví přes internet. "Například strouhaného kokosu se od listopadu prodá téměř polovina celoročního objemu, u mouky pak čtvrtina," uvedla mluvčí Aholdu Barbora Vanko. Podobný trend se dá podle ní pozorovat i u vanilkového cukru a skořice.

V aukci se prodala díla za 220 mil. Kč, nejvíce stál Čapkův obraz

Díla za téměř 220 milionů korun se prodala v aukci Galerie Kodl na pražském Žofíně. Jde tak o druhou nejúspěšnější aukci v historii České republiky. Nejdražší položkou se stal obraz Josefa Čapka Dva chlapi, který se z vyvolávací ceny 7,5 milionu korun vyšplhal na 13,9 milionu. Padlo také několik autorských rekordů. ČTK to za Galerii Kodl sdělila Terezie Kaslová. Prodalo se 250 děl, což je více než při loňské květnové rekordní aukci. Finanční výtěžek z prvních deseti prodaných položek byl poprvé věnován projektu Paměti národa. Všech deset děl se prodalo dohromady za více než 1,1 milionu korun.

Na Pražském hradě se rozzářil vánoční strom a začala sbírka

Před bazilikou svatého Jiří na Pražském hradě se rozzářil vánoční strom. Slavnostně ho rozsvítila manželka prezidenta Ivana Zemanová. Začala tam také sbírka do kasiček pro SOS dětské vesničky, jejíž výtěžek bude věnován na pomoc ohroženým dětem. Na náměstí se konají od roku 2015 také vánoční trhy. Dřevěné stánky s tradiční tematikou českých Vánoc budou v provozu do Tří králů. SOS dětské vesničky fungují ve 134 zemích světa. V České republice jsou SOS dětské vesničky s více než pětačtyřicetiletou tradicí nejstarší nevládní neziskovou organizací poskytující pomoc ohroženým dětem.

Sport

Čeští fotbalisté se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 utkají v pětičlenné skupině A s Anglií, semifinalistou posledního mistrovství světa a světovým šampionem z roku 1966. Dalšími soupeři jsou Bulharsko, Černá Hora a Kosovo. Rozhodl o tom los v Dublinu. Na šampionát postoupí dva nejlepší celky z každé z deseti skupin. O zbylá čtyři místa se utká 16 nepostupujících celků podle umístění v Lize národů.

Čeští biatlonisté Eva Puskarčíková a Michal Šlesingr skončili na úvod Světového poháru desátí v závodě smíšených dvojic. Ve slovinské Pokljuce zvítězili Norové Thekla Brun-Lieová a Lars Helge Birkeland, na které české duo ztratilo minutu a půl. Čeští reprezentanti stříleli ve srovnání s konkurenty o něco pomaleji, ale po šesti položkách měli na kontě jen tři dobíjení a atakovali šestou příčku, která je českým maximem v této disciplíně. Výkon Gabriely Koukalové a Ondřeje Moravce z března 2017 ale nakonec nezopakovali. Šlesingr na svém druhém úseku při střelbě vleže třikrát minul, a i když úspěšně dobil, propadl se na desáté místo s velkým odstupem na závodníky před sebou.

I ve druhém závodu na můstku v Nižním Tagilu bodovali dva čeští skokané na lyžích a reprezentace tak prožívá výrazně lepší sezonu než tu minulou. Sedmnáctý byl Roman Koudelka a 22. příčku obsadil Viktor Polášek. S náskokem téměř 14 bodů suverénně vyhrál Japonec Rjoju Kobajaši a po třetím triumfu v sezoně z pěti závodů je jasným lídrem Světového poháru.

Počasí - neděle

Zataženo až oblačno, zpočátku ojediněle déšť i mrznoucí. Nejvyšší denní teploty 3 až 8 °C, na Moravě a na severovýchodě Čech -2 až +2 °C.

Meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí výstrahy před ledovkou ve východní části země na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny. Lidé by neměli vycházet ani vyjíždět autem. Ledovka se může tvořit i v jiných částech ČR, stupeň nebezpečí je tam ale nižší. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).