Denní souhrn zpráv

Babiš odmítá, že je kvůli dotacím pro Agrofert ve střetu zájmu

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš odmítl, že může být kvůli dotacím pro konglomerát svých někdejších firem Agrofert ve střetu zájmů, jak o tom s odkazem na právníky Evropské komise informují britský deník The Guardian a francouzský list Le Monde. ČTK sdělil, že analýzu pro Evropskou komisi neviděl a jeho právníci ji okomentují až po oficiálním vyjádření EK. "V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám," uvedl současně. Dodal, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) před měsícem požádala ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) o právní analýzu. "Je připravená a v pondělí ji projedná vláda," uvedl. Poznamenal také, že analýzu právníků Evropské komise zatím neviděl, dozvěděl se o ní z médií, kam unikla dřív, než měl možnost se s ní seznámit. Vychází tedy jen z publikovaných úryvků zprávy.

Právníci Evropské komise (EK) podezírají podle deníku The Guardian a listu Le Monde českého premiéra ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel. S odvoláním na uniklou zprávu právní služby komise píší, že předmětem vyšetřování jsou dotace udělené firmám holdingu Agrofert letos i v uplynulých letech. Podle Guardianu čeští daňoví poplatníci čelí hrozbě, že budou muset uhradit alespoň část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly Agrofertu vyplaceny v tomto roce. Konečný účet by údajně mohl být mnohem vyšší. Úředníci Evropské komise údajně vyšetřují i desítky milionů dalších dotací udělených Agrofertu od roku 2013. Komise, která dohlíží na udělování dotací zemědělcům a chudším regionům, začala vyšetřovat Agrofert po tvrzení protikorupčních aktivistů, že mají důkazy o tom, že Babiš je nadále vlastníkem Agrofertu a příjemcem souvisejících výhod, což je v rozporu s českým i unijním právem, podotýká The Guardian.

Piráti osloví české úřady, aby se zabývaly dotacemi Agrofertu

Šéf Pirátů Ivan Bartoš v pondělí vyzve české úřady, aby se zabývaly údajným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zemědělství Miroslav Tomana (za ČSSD) a zabránily případným škodám souvisejícím s neoprávněným čerpáním dotací. Oznámil to v reakci na informace, podle nichž právníci Evropské komise podezírají Babiše ze střetu zájmů a z porušení unijních pravidel v souvislosti dotacemi udělenými firmám holdingu Agrofert. V tiskové zprávě uvedl, že Piráti doručovali podklady a informace o konkrétních podezřeních Evropské komisi. Podle opozice by Babiš měl v čele vlády skončit. Cílem Pirátů podle Bartoše je nastavit spravedlivou dotační politiku, ve které nebude prostor pro zneužívání střetu zájmů či znevýhodňování malých a středních podniků. Babiš obvinění ze střetu zájmů odmítá.

Pro vicepremiéra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka je nepřijatelné, aby Česko vracelo dotace za Agrofert. Věc podle něj musí vysvětlovat Babiš, nikoli sociální demokracie. "V tuto chvíli jsou zveřejněny jen kusé informace z interní zprávy. Analýza, o které média hovoří, není oficiálně zveřejněná a tudíž v tuto chvíli nelze nic předjímat. Pokud ale musí někdo tyto věci vysvětlovat, pak je to Andrej Babiš, určitě ne ČSSD, uvedl Hamáček. Představitelé KSČM a SPD mají k informacím o možném Babišově střetu zájmů rezervovaný postoj. Nechtějí spekulovat, čekají na oficiální vyjádření.

"Znovu se jen potvrzuje, že Andrej Babiš čelí obrovskému střetu zájmů, a tím ohrožuje ústavní funkci premiéra a pověst země. V každé demokratické zemi by to znamenalo rezignaci premiéra na svou funkci. To ale od Andreje Babiše nečekám. Odpovědnost za to mají dnes i ti, co ho za každou cenu drží u moci, tedy sociální demokraté a komunisté," uvedl v reakci na informace médií předseda ODS Petr Fiala. Babišův dlouholetý oponent exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) na twitteru podotkl, že v souvislosti s případným proplacením dvou miliard korun, bude možné Babiše titulovat "drahý" předsedo vlády.

Čeští politici označují Bushe staršího za velikého státníka

Čeští politici označují bývalého amerického prezidenta George Bushe staršího, který v pátek zemřel, za významného státníka, jenž se zasloužil o zhroucení východního bloku. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je mu Československo vděčné za jeho roli při pádu železné opony, vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček ho vnímá především jako velkého diplomata. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) považuje Bushe za důstojného prezidenta, který nedělal divadlo, ale opravdovou politiku. Někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) má Bushe spojeného s určitou zdrženlivostí a střízlivostí.

"G. W. Bush starší byl významným politikem a jeho život kopíruje turbulentní dějiny 20. století," napsal ČTK Petříček. Připomněl Bushovo angažmá v armádě, mírová jednání se Sovětským svazem nebo jeho návštěvu ve znovu demokratickém východním bloku. "Československo mu je vděčné za jeho roli při pádu železné opony. Rád bych zároveň vyjádřil kondolence jeho rodině," dodal ministr. Předseda ODS Petr Fiala míní, že Bush prokázal svou statečnost za druhé světové války a prokazoval ji i po celou svou politickou kariéru. "Nebál se rozhodnutí, která nebyla vždy populární, přesto byla potřebná. Byl velkým politikem a státníkem. Čest jeho památce," napsal ČTK Fiala. Podle Hamáčka Bush zásadně přispěl ke konci studené války. "I jeho diplomatickému umu vděčíme za konec nesmyslné rivality mezi západním a východním blokem. České republice v 90. letech pomohl otevřít dveře do NATO a EU," sdělil ČTK Hamáček. Bývalý americký prezident George Bush starší zemřel ve věku 94 let. V úřadu byl v letech 1989 až 1993, kdy se v Evropě hroutily komunistické režimy.

Vondra k úmrtí Bushe: Odešel velký muž, pomohl Česku na Západ

Ačkoli americký prezident George Bush starší v Bílém domě působil pouze jedno volební období, výrazně pomohl České republice v cestě za samostatností a demokracií, míní někdejší velvyslanec v USA Alexandr Vondra. ČTK po oznámení Bushovy smrti řekl, že se tento politik postavil na konci 80. let proti návrhům svého ruského protějšku Michaila Gorbačova, které by svázaly možnost zemí střední a východní Evropy se svobodně rozhodnout o svém bezpečnostní uspořádání. Odešel podle něj velký muž, aristokrat politiky."Chápal, o co všechno se hraje, a můžeme mu být vděčni, že později naše cesta do Severoatlantické aliance byla schůdná a relativně hladká," konstatoval.

Jako přítel prezidenta Václava Havla Vondra připomněl i vztah těchto dvou osobností. "On navázal hluboké přátelství s Václavem Havlem, stýkali se, i když už on potom prezidentem nebyl. Havel za ním jezdíval do jeho letní rezidence na břehu Atlantiku a až do konce Havlova života se vzájemně ctili," uvedl Vondra. Připomenul také, že Bush od Havla po zásluze dostal nejvyšší české státní vyznamenání.

Vondrův předchůdce na postu velvyslance v USA Michael Žantovský označil Bushe za jednoho z posledních opravdových džentlmanů světové politiky. Připomněl první návštěvu Havla v USA v únoru 1990, kdy Bush někdejšího československého prezidenta přijal v Bílém domě. "Demonstrovala, že vztahy s USA se dostávají na zcela jinou úroveň a otevírají se zcela jiné perspektivy," podotkl. Bush si Havla podle Žantovského nesmírně vážil a Havel amerického prezidenta oceňoval za roli, kterou sehrál na konci studené války. "Byl to velmi pevný a hezký vztah," dodal Žantovský.

Na silnicích zemřelo v listopadu 56 lidí, o 14 více než loni

V listopadu zemřelo při nehodách na českých silnicích zatím 56 lidí. Je to o 14 obětí více než ve stejném měsíci loni. Od začátku roku si nehody v Česku vyžádaly 520 obětí, což je meziročně o 62 více. ČTK to řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Celkový počet listopadových nehod bude podle něj přibližně stejný jako loni, nárůst obětí je ale způsoben několika nehodami, při kterých zemřelo více lidí. Nejčastější příčinou listopadových nehod bylo nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky a nepozornost. "Vzhledem k tomu, že se mění klimatické podmínky, tam významnou roli hrála rychlost. Řidiči podcenili přicházející zimní období," dodal Lerch. V listopadu se v Česku staly dvě tragické nehody, při kterých zemřeli čtyři lidé.

Plzeň pošle korunu za každého obyvatele na svatovítské varhany

Město Plzeň přispěje na pořízení nových varhan v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Městští radní schválili částku 170.936 korun, tedy přesně tolik, kolik obyvatel měla Plzeň k letošnímu 1. lednu. Plzeň tak naváže na tradici, na pražskou katedrálu přispívalo město už v 19. století, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS). Příspěvek ještě musí schválit zastupitelé. Peníze by získal Nadační fond Svatovítské varhany, jehož zakladatelem je Arcibiskupství pražské. Fond vznikl kvůli získání peněz na nový nástroj, vybráno je přes 70 milionů korun, tedy téměř 90 procent potřebných nákladů.

V katedrále teď slouží provizorní nástroj z roku 1932. Nové varhany vznikají ve španělské dílně varhanářské firmy zkušeného výrobce Gerharda Grenzinga. Autorem podoby nových varhan je designér Peter Olah. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem. Část varhan bude ze skla, vznikne v české sklárně. Sklo bude jednoduchých tvarů, vychází z tvarů samotných píšťal, které by se jeho prostřednictvím měly jen mírně rozzářit. Cena za nový nástroj má být přibližně 80 milionů korun včetně prací, které se musejí pro instalaci tisíců píšťal udělat. Po dokončení všech součástí nástroje a vyzkoušení jeho zvuku budou varhany převezeny v roce 2020 do katedrály, aby v pozdním jaru v chrámu poprvé zahrály.

V Praze se slavnostně rozsvítil vánoční strom

Na Staroměstském náměstí v Praze se rozsvítil vánoční strom. Slavnostní okamžik si nenechaly ujít tisíce lidí, kteří zaplnili i přilehlé ulice. Městská policie a Policie ČR podle mluvčí Ireny Seiferové kvůli velkému zájmu některé přístupy na náměstí uzavřela a další lidi nepouštěla. Rozsvěcení stromu provázely technické potíže. Napoprvé se tisíce světel nerozzářily, marně se odpočítávalo i podruhé. Až po chvíli se pak smrk rozsvítil. Centrum metropole letos zdobí třiadvacetimetrový smrk z Rynoltic v Libereckém kraji, který rostl na zahradě rodinného domu 61 let. "Zamrzl nám bohužel notebook, který to ovládá," sdělila ČTK mluvčí trhů Hana Tietze.

Kvůli velkému zájmu veřejnosti, aby rozsvícení stromu viděla, bylo už před dvěma lety zavedeno jeho opakování. Znovu se tak rozsvítí až do 6. ledna každou hodinu od 16:30 do 21:30. Hudbu Karla Svobody, do jejíhož rytmu strom bliká, bude střídat skladba od amerického skladatele filmové hudby Johna Williamse Somewhere In My Memory. O doprovod slavnostní chvíle se postarala hudba z pohádky Tři oříšky pro Popelku, také ozdoby jsou tentokrát s motivy z pohádek. Strom slavnostně rozsvítili primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) a herec Pavel Trávníček, který ve slavné pohádce ztvárnil Popelčina prince.

V prosinci má být nejchladněji v týdnu před Vánocemi

Prosinec má být teplotně průměrný až nadprůměrný. Nejchladněji bude před Vánocemi. Naopak v příštím týdnu budou teploty vysoké, zejména v Čechách místy až 11 stupňů Celsia. Zároveň v nadcházejícím týdnu může být průměrný úhrn srážek až 20 milimetrů, ve zbytku prosince to pak bude méně. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dlouhodobá průměrná teplota v ČR v období od 3. do 30. prosince je minus 0,5 stupně Celsia. Nejteplejší byl v tomto termínu rok 2015, kdy se průměr vyšplhal na čtyři stupně. Naopak v roce 1969 to bylo minus 6,1 stupně Celsia, což je dosud nejméně.

V Česku se může od nedělního odpoledne opět tvořit silná ledovka. Problémy mohou být zejména na východě země. Na jižní Moravě, ve Zlínském kraji a částech krajů Olomouckého, Pardubického a Vysočiny vyhlásili meteorologové vysoký stupeň nebezpečí. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí do pondělního poledne. Lidé by neměli vycházet ani vyjíždět autem. Meteorologové upozorňují, že v oblastech se silnou ledovkou je vysoké nebezpečí úrazů a hrozí četná nehodovost.

Počasí na sobotu

Zataženo až oblačno, místy sněžení, zejména na Moravě. Ojediněle i mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Nejvyšší teploty -3 až +1 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C, na Šumavě a v Krušných horách kolem +2 °C.

V některých částech Plzeňského kraje je i v sobotu ráno nebezpečná ledovka. Během noci řešili policisté v kraji více než 20 dopravních nehod, většinou lehkých.