Denní souhrn zpráv

Politici znovuotevřeli historickou budovu Národního muzea

Projevy prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy slovenské vlády Petera Pellegriniho znovuzahájily po 42 měsíců dlouhé rekonstrukci provoz historické budovy Národního muzea v Praze. Veřejnosti se muzeum otevře v neděli. Babiš v proslovu ocenil přínos ředitele muzea Michala Lukeše při rekonstrukci. Zeman by na něj měl myslet za rok při výběru lidí, kterým udělí státní vyznamenání, konstatoval Babiš.

Zeman kritizoval, že se v Praze nedaří stavět nové krásné budovy. Popřál politikům, kteří se ujímají města po nedávných komunálních volbách, aby měli odvahu preferovat moderní soudobé architekty. "Vzpomeňte na osud knihovny (Jana) Kaplického na Letenské pláni, mělo to být magické oko nad Prahou, z tohoto oka nezbylo nic kvůli politickým šarvátkám," uvedl. Zeman ocenil, že se v Česku daří rekonstruovat budovy. Prezident kritizoval stahování památkové ochrany z historických budov, mimo jiné na Václavském náměstí.

Vojáci, policisté a hasiči složili před zraky hlavy státu přísahu

Stovky nových vojáků, policistů a hasičů složily při příležitosti 100. výročí vzniku ČSR slavnostní přísahu a slib v Praze za přítomnosti představitelů státu. Prezident Miloš Zeman i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) po složení přísahy vojáků a slibu hasičů a policistů připomněli nedávná úmrtí českých vojáků v Afghánistánu. Zeman prohlásil, že před teroristy se neutíká. "Toto riziko bohužel patří k vojenskému povolání," řekl ministr Metnar. Oběti podle něj přinášejí při plnění služby i policisté a hasiči. Přísahu a slib sledoval také premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zeman přijal na Pražském hradě zahraniční diplomaty

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou přijali na Pražském hradě členy zahraničních diplomatických sborů. Ambasadory ve svém úvodním proslovu přivítal Zeman v úspěšné zemi a pogratuloval jim, že mohou být velvyslanci právě v Praze, kterou označil za nejkrásnější město na světě. Za přijetí v sále, jemuž dominuje socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka poděkoval za diplomaty arménský velvyslanec Tigran Sejranjan. Masaryka označil za symbol demokracie, v projevu ocenil i někdejšího prezidenta Václava Havla či pokojné rozdělení Československa.

Babiš poobědval s premiéry a členy zahraničních vlád

Premiér Andrej Babiš (ANO) se u příležitosti 100. výročí vzniku Československa sešel v pražské Kramářově vile s premiéry Slovenska, Polska či Lucemburska a zástupci vlád Chorvatska, Slovinska a Rumunska. Ukázal jim unikátní výhled na Prahu ze sídla českých premiérů, kde se poté zúčastnili zhruba dvouhodinového slavnostního oběda. Babiš u oběda uvítal premiéry Slovenska Petera Pellegriniho, Polska Mateusze Morawieckého a Lucemburska Xaviera Bettela, místopředsedkyni chorvatské vlády Mariji Pejčinovičovou Buričovou, slovinského vicepremiéra Mira Cerara a rumunského ministra zahraničních věcí Teodora Meleșcanua. Babiš na twitteru uvedl, že jeho osobním darem je stoletý armagnac na závěrečný přípitek.

V pátek do Prahy u příležitosti oslav dorazila i německá kancléřka Angela Merkelová, společný program měl Babiš také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. V Praze již nejsou, přiletěli na summit o Sýrii do Istanbulu.

Přání ke 100 letům poslala britská královna i afghánský prezident

Blahopřejný dopis k výročí sto let od vzniku samostatného Československa poslala na Pražský hrad i britská královna Alžběta II, afghánský prezident Ašraf Ghaní, italský prezident Sergio Mattarella či generální guvernér Austrálie Peter Cosgrove. Dopisem gratuloval i slovenský prezident Andrej Kiska a španělský král Felipe VI. Spolu s přáním státníci vyjádřili zájem na pokračování dobrých vztahů s Českou republikou. České republice dnes k svátku jménem USA poblahopřál i americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Český prezident Miloš Zeman již dříve obdržel gratulace k nedělnímu státnímu svátku také od amerického prezidenta Donalda Trumpa, německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera i dalších světových politiků. U příležitosti oslav Prahu navštívili francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Slovenský prezident Kiska a premiér Peter Pellegrini se v neděli zúčastní pietního aktu na pražském Vítkově. Kiska uvedl, že nezná jiné dvě země na světě, které by k sobě měly tak blízko jako Slovensko a Česko. Je podle něj nesmírně důležité připomínat si odkaz a hodnoty zakladatelů československého státu, které jsou i dnes často cílem útoků a zpochybňování.

Macron: EU se nesmí dělit, úspěšná bude jen jednotná

Premiér Andrej Babiš (ANO) s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dnes dopoledne navštívili francouzské velvyslanectví v Praze, zamířili i do nedalekého Lichtenštejnského paláce a prošli se po Karlově mostě. Macronův program v Praze pak uzavírá návštěva Národní galerie, která v nové expozici ukazuje díla tzv. francouzské sbírky nakoupené před 95 lety československým státem.

Babiš přijal Macrona v pátek večer, kdy po oficiálním setkání v Kramářově vile zamířili do restaurace na Hradčanském náměstí. Francouzský prezident uvedl, že Evropská unie se nesmí dělit na východ a západ, úspěšná bude jen tehdy, když bude jednotná. Vyzdvihl také společný zájem Česka a Francie na vybudování společné evropské obrany. EU podle něj při zajištění bezpečnosti svých občanů nesmí spoléhat na žádnou jinou velmoc. Macron se na Pražském hradě Macron setkal také s prezidentem Milošem Zemanem. Jednali mimo jiné o aktuálním vývoji v EU a situaci na Blízkém východě, uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Merkelová: EU už je vícerychlostní, nemůže pořád čekat na všechny

Evropská unie je už nyní vícerychlostní a nemůže pořád čekat, až se do spolupráce zapojí všech 27 členských států. Při své návštěvě Prahy to na tiskové konferenci řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní musí ale pro všechny členy zůstat otevřena možnost účastnit se. Premiér Andrej Babiš (ANO) zdůraznil, že Česko je proevropská země a má velký zájem na tom, aby EU fungovala. Nesouhlasí s rozdělováním na státy V4 a zbytek sedmadvacítky. Merkelová reagovala na Macronovo vyjádření, že by žádný členský stát neměl mít možnost blokovat ostatní, kteří chtějí rozvíjet Evropu.

Podle Babiše není rozdělování sedmadvacítky na země V4 a ostatní správné. Předseda české vlády nesouhlasí s opakováním tvrzení, že visegrádské státy jsou "někde mimo". Zdůraznil, že ČR je proevropsky orientovaná. Babiš dodal, že pokud je kritický k evropskému rozpočtu, neznamená to, že by vystupoval proti společné Evropě. Míní, že by EU měla řešit hlavně třeba otázku Schengenu a co nejdřív by do společného evropského prostoru měla zapojit Chorvatsko a Bulharsko. Babiš chválil ekonomickou spolupráci s německými firmami, které v ČR investovaly nejen do výroby, ale i do vědy a výzkumu. Podle neoficiálních informací se Merkelová večer účastnila oslavy 90. narozenin bývalého předsedy Akademie věd Rudolfa Zahradníka, který ji během jejího studijního pobytu v Praze vyučoval.

Český ministr zahraničí vítá ocenění Sencova vězněného v Rusku

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vítá udělení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi, vězněnému v Rusku. Sencovova osobní statečnost nám připomíná význam závazku České republiky, hájit lidská práva ve světě, uvedl Petříček na twitteru. Cenu udělil ve čtvrtek kritikovi ruské okupace Krymu Evropský parlament (EP). Předseda EP Antonio Tajani uvedl, že Sencov je symbolem boje za osvobození politických vězňů v Rusku i zbytku světa. Ruská diplomacie označila udělení ceny za zpolitizované rozhodnutí.

"Věříme, že si Oleh Sencov bude moci Sacharovovu cenu v prosinci osobně převzít a Rusko propustí vězně svědomí, které zadržuje v souvislosti s protiprávní anexí ukrajinského Krymu," oznámilo na svém webu české ministerstvo zahraničí.

Stovky lidi prošly Prahou v sokolském Průvodu pro republiku

Stovky lidí vyrazily v sokolském Pochodu pro republiku ke stému výročí založení Československa z pražské Kampy. Přes most Legií a Národní třídu došly až na Václavské náměstí. V čele průvodu hrála kapela pochodovou hudbu, za ní šli zástupci České obce sokolské v historických krojích. Dále jel v průvodu vůz, ve kterém seděl herec představující prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Za vozem šli další lidé, někteří měli české vlajky. Na průvod se přišly cestou podívat desítky lidí, i oni s sebou v některých případech měli vlajky.

Průvod pak došel až na Václavské náměstí, kde představitel prvního prezidenta z vozu vystoupil a přivítal se s lidmi, ochutnal chléb se solí a převzal kytici. Následně předstoupil k pultu před pódiem, aby k davu promluvil. V tu chvíli se z pódia za ním ozval hlas skutečného Masaryka - zazněl projev prezidenta z roku 1928, tedy k desátému výročí republiky. Masaryk se v projevu zamýšlel nad podstatou demokracie.

Sokolové byli u zrodu republiky, mnoho se jich vyznamenalo například mezi legionáři, uvedla v úterý historička svazu Kateřina Pohlová. Připomněla například tzv. sokolské stráže, které po vzniku republiky střežily sklady potravin, zbrojnice, nádraží nebo průmyslové objekty. "Hlídaly kláštery, zámky, obrazárny, knihovny a archivy, aby nedošlo ke ztrátám na kulturním dědictví a k vývozu vzácných uměleckých předmětů ze země," dodala historička. Sokolové navíc podle ní položili základ dnešní hradní stráže na Pražském hradě.

Historický průvod zahájil v Ostravě oslavy vzniku republiky

Pestrý historický průvod zahájil nedaleko centra Ostravy oslavy 100. výročí vzniku republiky. Zapojilo se do něj na 400 lidí v dobových kostýmech a uniformách. Vyjely i historické automobily. Zástupci vítkovického hokejového klubu vyslali své legendy jako brankáře Martina Pruska. Do přípravy průvodu se zapojily dvě desítky organizací či institucí. Početné byly v průvodu uniformy, jichž diváci viděli pestrou škálu. Od vojáků rakousko-uherské armády z roku 1908, legionářů z Ruska, přes prvorepublikové četníky na koních až po československé uniformy hraničářského pluku, který působil ve vojenských opevněních na Hlučínsku.

V čase se vrátil Slezskoostravský hrad. Vznikly tam různé tematické expozice jako prvorepubliková pošta, škola, banka či kavárna. Lidé tam mohli ochutnat i prvorepublikové kulinářské speciality a vyzkoušet si tak tradiční českou, polskou, německou a židovskou kuchyni. Součásti oslav je i nasvětlení některých dominant města. Od pátku až do neděle radniční věž i most Miloše Sýkory svítí v barvách trikolory.

Národní divadlo oslaví republiku Libuší a videomappingem

Slavnostním provedením opery Libuše se dnes k oslavám vzniku Československa připojí Národní divadlo v Praze. Inscenačně nejnáročnější operu Bedřicha Smetany bude přenášet Česká televize. Zároveň ji lidé budou moci živě sledovat na velkoformátovém plátně na náměstí Václava Havla, které k divadlu přiléhá. V neděli se bude na budovu divadla promítat interaktivní videomapping, který formou hry připomene významné události z její historie.

Smetana určil Libuši k provádění při slavnostních příležitostech týkajících se života české společnosti. Poprvé zazněla v Národním divadle 11. června 1881 při jeho otevření. V roli legendární kněžny, která věštila Čechům, se představí hostující sólistka Iveta Jiříková. Postavu Přemysla ze Stadic ztvární Svatopluk Sem. Dirigentem slavnostního představení bude Jaroslav Kyzlink.

V Kobylí otevřeli unikátní kruhovou rozhlednu bez schodů

V Kobylí na Břeclavsku otevřeli unikátní rozhlednu bez schodů nazvanou Stezka nad vinohrady jako součást místních oslav 100. výročí vzniku Československa. Jedná se o kruhovou rampu s výsečí 334 stupňů, takže z ptačí perspektivy vypadá jako nedotažená kružnice. Stojí na nejvyšším kopci širšího okolí, což je Kobylí vrch s 334 metry nad mořem, uvedla za architekty Simona Vojtěšková. Při výjimečně dobré viditelnosti jsou vidět i vrcholky Alp. Díky tomu, že se na rozhlednu vystupuje jako na rampu, mohou na ni běžně i rodiče s kočárky či lidé na vozíku.

V noci na neděli se změní čas, noc bude o hodinu delší

V noci na neděli se změní čas, ve tři hodiny v noci se posunou hodinky zpět na 02:00 a noc se tak o hodinu prodlouží. Zimní čas bude jako každý rok trvat pět měsíců, zpátky na letní se vrátí v neděli 31. března 2019, v zemích Evropské unii možná naposledy povinně. K tomuto datu Evropská komise navrhuje ukončit povinné střídání času. Jako každoročně pocítí v noci změnu času i cestující v mezinárodních nočních spojích, které většinou budou nad ránem hodinu čekat ve stanicích.

Různé občanské iniciativy a petice se řadu let odvolávají na možné negativní dopady střídání času na zdraví. Podle nich nepřináší ani žádné energetické úspory, což bylo původním záměrem zavedení letního času. Lékaři a psychologové se shodují na tom, že na změnu času si zejména starší lidé a děti zvykají asi týden. Horší je to v březnu při změně na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív.

Sport

Světové jedničky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková porazily v semifinále Turnaje mistryň další české tenistky Andreu Sestini Hlaváčkovou a Barboru Strýcovou 6:3, 6:2 a mají na dosah další velký titul. Letos už slavily grandslamové trofeje na Roland Garros a ve Wimbledonu. Český tenis má ve finále čtyřhry na Masters zastoupení potřetí za sebou. Krejčíková se Siniakovou se mohou stát prvním ryze českým párem, který turnaj ovládne.

Tenistka Karolína Plíšková neuspěla ve výborně rozehraném semifinále Turnaje mistryň a stejně jako loni si o titul v Singapuru nezahraje. V utkání s Američankou Sloane Stephensovou sice získala úvodních osm gamů, ale nakonec prohrála 6:0, 4:6 a 1:6.

Sedminásobný celkový vítěz Světového poháru Rakušan Marcel Hirscher vyhrál před Ester Ledeckou anketu novinářů o nejlepšího lyžaře uplynulé sezony v alpských disciplínách. Kolik hlasů oba získali, Mezinárodní asociace lyžařských novinářů (AIJS) nezveřejnila, rozdíl však byl podle tiskové zprávy těsný.

Počasí - sobota

Většinou zataženo, postupně na většině území déšť. Nejvyšší teploty 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C.

Na přelomu října a listopadu se oteplí, na začátku příštího týdne může být dokonce až 20 stupňů. Během listopadu se pak bude ale zase postupně ochlazovat. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Příští čtyři týdny budou podle výhledu počasí celkově nadprůměrně teplé. Mimořádně teplo bude hlavně v příštím týdnu.