Denní souhrn zpráv

Merkelová a Babiš chtějí spolupráci s Afrikou při řešení migrace

Německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš se shodují v tom, že je třeba spolupracovat s africkými státy při řešení problému migrace do Evropy. Podle nich je třeba africké země hospodářsky podporovat, aby tamní lidé měli perspektivu a neodcházeli. Babiš a Merkelová to řekli novinářům po jednání v Kramářově vile v Praze, které se uskutečnilo u příležitosti stého výročí založení Československa. Podle Merkelové dobře funguje dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem o vracení migrantů a může se stát vzorem i pro další země.

Angela Merkelová označila vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího za nestvůrnost. Připomněla, že Německo do vyšetření celého případu zastavilo zbrojní exporty do Saúdské Arábie. Chce jednat o společném postoji Evropské unie k záležitosti. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dopoledne řekl, že Praha bude na radě ministrů zahraničí prosazovat razantní postoj EU k události. Jako možná opatření uvedl zákaz vstupu na území EU pro některé lidi nebo zmrazení jejich majetků. Saúdská Arábie dlouho tvrdila, že novinář konzulát opustil. Až po dvou týdnech přiznala, že na konzulátu zemřel, a ve čtvrtek uvedl její generální prokurátor, že šlo o předem připravenou vraždu.

Sněmovna se přihlásila k odkazu roku 1918, vyzdvihla demokracii

Sněmovna se přihlásila k odkazu 28. října 1918, kdy vznikl samostatný československý stát. Demokratický charakter státu dolní komora pokládá za základní pilíř moderní České republiky, stojí v deklaraci, kterou poslanci přijali k stému výročí československé samostatnosti. Sněmovna také navrhuje, aby toto výročí posloužilo k posílení národní hrdosti a ambicí České republiky patřit mezi nejúspěšnější země světa. Před poslanci promluvili ke státnímu svátku předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a zástupci všech sněmovních stran. Vyzdvihli ideály první Československé republiky - humanismu, svobody a demokracie, tehdejší představitele v čele s prvním prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, kteří u zrodu samostatného státu stáli, a připomínali také dějinný vývoj.

Bývalý ministr zahraničí čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pojal svůj proslov zčásti jako pamětník. Řekl, že je posledním poslancem, který zažil první československou republiku. "Byl to velmi civilizovaný převrat, buďme vděční císaři Karlovi, blahé paměti, který zakázal použití násilí," konstatoval k událostem před 100 lety.

Padlý voják Procházka bude pohřben 7. listopadu v Prachaticích

Voják Tomáš Procházka, který v pondělí padl v Afghánistánu, bude pohřben 7. listopadu v Prachaticích se všemi vojenskými poctami. ČTK to řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Procházka zemřel po střelbě afghánského vojáka, další dva vojáci byli zraněni. Na pomoc rodině padlého mohou lidé přispívat do Nadačního fondu speciálních sil. Dosud se vybralo téměř 300.000 korun. Procházkovy ostatky přivezl zpět do vlasti vojenský speciál před středeční půlnocí. Smuteční ceremonie se na letištní ploše zúčastnili například prezident Miloš Zeman, kardinál Dominik Duka, ministr Lubomír Metnar nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Procházka zemřel v pondělí na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Procházka u jednotky speciálních sil, která má na starosti výcvik afghánských kolegů, sloužil jako kynolog. S rodinou žil v Hrádku nad Nisou. Do armády vstoupil v roce 2002. Podílel se na výcviku desítek psů. Působil ve čtyřech zahraničních misích, kromě Afghánistánu byl také v Iráku a dvakrát v Kosovu.

Pigasse prodal Křetínskému 49 procent firmy ovládající Le Monde

Český investor Daniel Křetínský se stal menšinovým akcionářem francouzského deníku Le Monde. Jeden ze spolumajitelů listu, francouzský bankéř Matthieu Pigasse, prodal jeho firmě Czech Media Invest (CMI) 49procentní podíl v holdingu Le Nouveau Monde. Jeho prostřednictvím spoluvlastní skupinu Le Monde, která list vydává. Částka, za niž se obchod uskutečnil, nebyla zveřejněna. Křetínského CMI letos již koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardère Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.

Zpráva o možných majetkových změnách v tradičním francouzském deníku vzbudila obavy o jeho nezávislost a budoucnost. Vedení listu oznámilo, že jakékoli změny budou provedeny pouze po dohodě s ostatními akcionáři. Každá ze stran bude mít právo veta. Pigasse na setkání zdůraznil, že Křetínský bude pouze menšinovým akcionářem a nebude mít nad deníkem kontrolu. Mediální odborník Jan Potůček uvedl, že akvizice dává smysl díky dalším aktivitám Křetínského ve Francii a že jde zároveň o určitou prestiž, protože Le Monde je velmi známý titul. Provozovatel odborného serveru o médiích Borovan.cz Aleš Borovan si myslí, že kvůli nutnému souhlasu ostatních akcionářů a zaměstnanců nemá český byznysmen vyhráno.

České dráhy přepravily během deseti měsíců 133,7 milionu cestujících

Vlaky Českých drah (ČD) přepravily během tří čtvrtletí letošního roku 133,7 milionu cestujících, což je zhruba o 2,8 milionu více než za stejné období loni. V září využilo nové slevy pro studenty a důchodce přes šest milionů pasažérů, téměř 40 procent z celkového počtu cestujících v září.

Také konkurenčnímu RegioJetu přibyli letos cestující, převážně díky nově zavedeným spojům mezi Prahou, Brnem a Vídní či Bratislavou. Žlutými vlaky cestovalo do konce září 4,3 milionu lidí, meziročně o 860.000 více, uvedl mluvčí Aleš Ondrůj. Přepravu posílil také další soukromý dopravce Leo Express. Mluvčí společnosti Emil Sedlařík ČTK sdělil, že dopravce během devíti měsíců přepravil svými vlaky více než 1,1 milionu cestujících, což je meziročně o více než čtvrt milionu více.

Pražským primátorem bude Hřib (Piráti), rada bez lídrů koalice

Pražským primátorem bude Zdeněk Hřib (Piráti). Lídři Prahy Sobě Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) v radě města nebudou. Novinářům to řekli zástupci tří koaličních stran. Pospíšil zůstane europoslancem a Čižinský starostou Prahy 7. Oba budou předsedy zastupitelských klubů svých stran. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů. Volby v Praze vyhrála ODS se ziskem necelých 18 procent hlasů, má 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako další Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO s 12 zastupiteli.

Koaliční smlouvu v Ostravě podepsali ANO, Piráti a lidovci. Primátorem bude opět Tomáš Macura (ANO). Koalice má v zastupitelstvu 29 křesel z 55. Podoba magistrátní koalice se tak na poslední chvíli změnila. Původně se na ní dohodli vítězní ANO, lidovci, druhé hnutí Ostravak a ODS.

Děti budou moci samy naplno využívat sociální sítě až od 15 let

Děti zřejmě budou moci samy naplno využívat sociální sítě až od 15 let. Sněmovna dnes odmítla snížení této minimální věkové hranice na 13 let, jak je v řadě jiných zemí EU běžné. Věkový limit má zavést zákon o zpracování osobních údajů, který navazuje na evropské nařízení GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů). Vládní návrh stanoví, že děti do 15 let nebudou moci bez souhlasu rodičů udělit provozovatelům internetových služeb souhlas se zpracováním osobních údajů. Ministerstvo vnitra původně navrhovalo dvouleté snížení, vláda ale stanovila 15 let v souladu s věkovou hranicí občanskoprávní a trestněprávní odpovědností dětí.

Poslanec Pirátů Tomáš Martínek obhajoval snížení tím, že nejnižší možnou věkovou hranici si stanovilo 11 z 28 států EU včetně například Polska. Připomenul průzkum, podle něhož tři pětiny dětí věkové omezení na internetu ignorují nebo uvádějí věk vyšší než skutečný. Zatímco dosud tyto děti porušovaly pravidla provozovatelů sociálních sítí, nově by takovéto jejich jednání bylo nelegální, podotkl Martínek. Podle Marka Bendy (ODS) by snížení hranice rozšířilo internetovým společnostem přístup k osobním údajům na další věkové skupiny. Unijní norma umožňuje státům zvolit věkovou hranici pro souhlas se zpracováním údajů mezi 13 a 16 lety. Odbory i zaměstnavatelské svazy požadovaly nejvyšší hranici. Ministerstvo vnitra ale označovalo za nepřiměřené, aby téměř šestnáctileté dítě potřebovalo souhlas svých zákonných zástupců například k instalaci a využívání komunikační aplikace nebo sociální sítě, když je plně trestně odpovědné.

O víkendu vyvrcholí oslavy výročí vzniku Československa

O víkendu vyvrcholí oslavy stoletého výročí založení Československa, po celé zemi se uskuteční desítky akcí. Připraven je kulturní program s koncerty a na závěr oslav se v Praze chystá velký ohňostroj. Výročí založení Československa přijede do ČR oslavit několik státníků. Někteří z nich se zúčastní významných akcí včetně sobotního otevření opravené budovy Národního muzea, piety na pražském Vítkově, vojenské přehlídky nebo předávání ocenění na Pražském hradě.

V neděli se ústavní činitelé či zástupci armády a dalších institucí sejdou u památníku na Vítkově, kde uctí památku padlých vojáků. Zeman poté v poledne jmenuje nové generály a ve 14:00 se uskuteční vojenská přehlídka. Na Evropské třídě se jí zúčastní přes 2000 pochodujících a několik set kusů techniky, přítomno bude asi 1500 hostů. Na přehlídce budou nejen vojáci a jejich technika včetně stíhacích letounů, bitevních vrtulníků, tanků či obrněných transportérů, ale se svými vozidly i hasiči, policisté, záchranáři, celníci a zástupci strážníků. Oficiálním zakončením oslav bude udělování ocenění na Pražském hradě v neděli večer. Zeman již avizoval, že udělí nejvyšší vyznamenání Řád bílého lva někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi, ocení také in memoriam třeba velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého.

Po rekonstrukci za 1,8 mld. Kč se v neděli částečně otevře NM

Po 42 měsících rekonstrukce se v neděli otevře návštěvníkům historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze. Lidé uvidí dvě výstavy k výročí vzniku Československa a samotného muzea a interiéry v přízemí a prvním patře. Oblíbenou velrybu a stálé expozice spatří návštěvníci až v příštím roce. Novinářům to řekl ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Náklady na rekonstrukci byly 1,8 miliardy korun.

Rekonstrukce muzea byla podle Lukeše jednou z největších a nejsložitějších takových oprav v historii ČR. Budova, jež je národní kulturní památkou, před ní byla v havarijním stavu a opravovat se muselo vše. Muzeum dostalo i nové technologie a výstavní prostory se díky ní rozšíří o 30 procent. Poprvé v ČR bude pohromadě soubor originálních dokumentů, které osudově ovlivnily československé dějiny - Pittsburská dohoda, mnichovská dohoda, vídeňská arbitráž nebo československé ratifikace mírových smluv z Versailles, Saint Germain a Trianonu, jež ukončily první světovou válku. Výstava měla premiéru na Slovensku, kde ji vidělo 76.000 návštěvníků.

Národní divadlo připomíná tragický osud legionáře Josefa Švece

Přesně na den sto let od sebevraždy legionáře Josefa Švece, která měla vyburcovat jeho jednotku k dalším bojům v Rusku, uvedlo Národní divadlo premiéru inscenace Plukovník Švec. Hru Rudolfa Medka režíroval Jiří Havelka a Národní divadlo ji uvádí ke stému výročí vzniku republiky. Plukovník Švec byl pohřben tři dny po smrti, 28. října 1918, aniž se dozvěděl, že o tisíce kilometrů dál se právě zakládá Československo. Legionář Medek hru napsal deset let po událostech, o nichž vypráví, a zároveň k desátému výročí vzniku Československa. Za dalších deset let byla hra zapomenuta a o další desetiletí později nástup komunismu vymazal z paměti lidí Švece i Medka. První česká scéna nyní počítá s tím, že na hru by měly do divadla chodit ve velké míře školy.

Třetí den výdeje výročních dvacetikorun opět doprovázely fronty

Fronty kvůli výdeji dvacetikorunových mincí s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše ke 100. výročí vzniku Československa pokračovaly i dnes. Před pražskou centrálou České národní banky v ulici Na Příkopě se kolem půl deváté ráno vinula podle zpravodaje ČTK fronta několika stovek lidí. ČNB začala vydávat dvacetikoruny ve středu. Od každé mince vydá banka 200.000 kusů, přičemž lidé si mohou vyměnit na osobu maximálně tři kusy od každého vzoru. Mincemi je přitom možné platit jako běžnými dvacetikorunami. Na aukčním portálu Aukro činila aktuální cena sady tří mincí dnes dopoledne 1550 korun, ve středu jejich prodej začal na zhruba 300 korunách.

Sběratel představil největší auto na klíček z první republiky

Výročí vzniku Československa připomíná i největší a nejdražší známé auto na klíček vyrobené firmou Husch za první republiky. Jeho renovaci dokončil sběratel Michal Widenský z Pardubic. "Vyrobila ho firma Husch, má 33 centimetrů. Má přední reflektory, osvětlený interiér a zadní poznávací značku. Takhle verze mohla stát v roce 1935 kolem 400 československých korun," řekl Widenský. Dělník si přitom v té době vydělal podle historických statistik v průměru jen 27 korun denně, takže by za takovou hračku dal mzdu za 15 pracovních dní. Auto ve žlutočerveném provedení nejspíš nemá konkrétní předlohu. Plechových autíček na klíček firma vyrobila málo, protože byla velmi drahá a mohli si je dovolit jen bohatí lidé. Obyčejná auta, která neměla mechanický pohon, v té době stála kolem deseti korun.

Sport

Fotbalisté Slavie vyhráli ve třetím utkání Evropské ligy na stadionu FC Kodaň 1:0 a přiblížili se postupu. Zápas rozhodl ve 46. minutě premiérovým gólem ve slávistickém dresu útočník Jan Matoušek. Pražané se po druhém vítězství dostali v polovině skupiny C na postupové druhé místo čtyřčlenné tabulky. V dalším utkání slávisté za dva týdny přivítají Kodaň v domácí odvetě v Edenu. Do jarních vyřazovacích bojů postoupí první dva celky ze skupiny.

Fotbalisté Jablonce ve 3. kole Evropské ligy doma remizovali 1:1 s Astanou a do skupiny K si připsali druhý bod. Zůstávají však na posledním místě se ztrátou tří bodů právě na kazašský celek a Dynamo Kyjev, které se dělí o vedení v tabulce.

Český tenis bude mít na Turnaji mistryň ve čtyřhře znovu zastoupení ve finále. V sobotním semifinále se v Singapuru střetnou světové jedničky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková s dvojicí Andrea Sestini Hlaváčková a Barbora Strýcová. Ve čtvrtfinále Sestini Hlaváčková se Strýcovou vyhrály nad slovinsko-španělským párem Andreja Klepačová, María José Martínezová hladce 6:1 a 6:2.

Tenistka Karolína Plíšková zvládla lépe český duel na Turnaji mistryň a postoupila do semifinále. Pro Petru Kvitovou po prohře 3:6 a 4:6 turnaj v Singapuru skončil. S Plíškovou postoupila Ukrajinka Elina Svitolinová, které stačilo proti Dánce Caroline Wozniacké získat set, ale obhájkyni titulu porazila 5:7, 7:5, 6:3 a s třemi výhrami ovládla Bílou skupinu. Soupeřkou Plíškové v semifinále bude Sloane Stephensová z USA, jež zdolala Němku Angelique Kerberovou 6:3 a 6:3.

Počasí - pátek

Oblačno až zataženo. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.