Denní souhrn zpráv

Ekonomové v nadcházejících letech čekají ekonomický útlum

ČR i celý svět se nachází na vrcholu ekonomického cyklu a v nadcházejících letech se dá čekat ekonomický útlum. Tentokrát zřejmě nebudou problémy pramenit v USA, ale pravděpodobně v Evropě nebo v rozvíjejících se ekonomikách. Na šestém ročníku Vyšehradského fóra 2018 se na tom shodli čeští ekonomové. Světová ekonomika má za sebou bezprecedentně dlouhé desetileté období růstu. Ten ale doprovází rekordní růst zadluženosti, která loni dosáhla 169 bilionů dolarů, což je 236 procent celosvětového HDP. V ČR je podle údajů Banky pro mezinárodní platby tento poměr 132 procent. Nejvíce roste zadlužování domácností, a to průměrným tempem 13,4 procenta ročně. Fyzické osoby si půjčují hlavně na bydlení, dodal ekonom společnosti Colosseum Štěpán Pírko.

Vysoká poptávka vede podle ekonoma BH Securities Štěpána Křečka k růstu cen komodit, což zvyšuje inflaci. To po letech velmi nízkých úroků vede k růstu úrokových sazeb v USA, Mexiku, Velké Británii, Indii, Kanadě, Norsku nebo Rusku. "Inflace spolu s růstem úroků bude znamenat neschopnost splácet dluhy. To v konečném důsledku může vést ke kolapsu systému s nedozírnými následky, nebo k velmi drahé záchraně předlužených ekonomik za peníze daňových poplatníků," dodal.

Generální ředitel Finanční správy Janeček podle médií končí

Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček podle médií ještě letos skončí ve funkci. Server Blesk Zprávy uvedl, že skončit by měl začátkem listopadu. Podle informací serveru Lidovky.cz by Janečka měla ke konci roku nahradit jeho dosavadní zástupkyně Tatjana Richterová. Janeček čelil kritice kvůli vyměřování takzvaných zajišťovacích příkazů a postupu některých svých podřízených, kteří z důvodu kontroly elektronické evidence tržeb zjišťovali od novomanželů podrobnosti o svatebních hostinách.

Vedení KSČM doporučilo poslancům podpořit rozpočet

Komunisté patrně zajistí menšinové vládě ANO a ČSSD většinu hlasů ve Sněmovně pro schválení základních parametrů státního rozpočtu na příští rok. Vedení strany doporučilo poslancům návrh v prvním čtení podpořit, informoval na twitteru poslanec KSČM Jiří Dolejš. Vláda navrhuje rozpočet se schodkem 40 miliard, na letošek plánovala padesátimiliardový deficit. Předseda strany Vojtěch Filip už na konci září uvedl, že výkonnému výboru doporučí kladný postoj k návrhu rozpočtu. Podle něj návrh plní podmínky KSČM pro podporu vlády, jako jsou zvýšení minimální mzdy a růst mezd, valorizace důchodů, vykoupení akcií vodárenských společností a ochrana přírodního bohatství. Opoziční strany návrh rozpočtu kritizovaly. Navržený deficit považovaly v době ekonomického růstu za nezodpovědný, kritizovaly také výdaje na státní správu.

Tisk: Syřan, jenž držel rukojmí v Kolíně n. R., žádal o azyl v ČR

Syřan, který v pondělí zranil na nádraží v Kolíně nad Rýnem dvě ženy, podal v roce 2015 žádost o azyl v Česku. S odkazem na své zdroje z vyšetřování o tom informoval místní list Kölner Stadt-Anzeiger (KSA). Nyní pětapadesátiletý muž podle novin krátce po podání žádosti o azyl odešel z Česka do Německa. Německé úřady následně promeškaly lhůtu, ve které mohly Syřana na základě unijních pravidel vrátit Česku. Syřan, který utrpěl při zásahu policie střelné zranění hlavy, je podle dnešního prohlášení generální prokuratury nadále v kómatu. Kdy a jestli vůbec jej budou moci policisté vyslechnout, není jasné.

Policie v kauze ovlivňování povolení k pobytu zadržela 200 mil.Kč

V kauze ovlivňování žádostí o povolení k pobytu v Česku policisté zajistili při domovních prohlídkách vedle důkazů přes 200 milionů korun v hotovosti, několik aut a nemovitostí v hodnotě 70 milionů korun. Na webu o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Z ovlivňování žádostí kriminalisté viní osm lidí původem z Ruska a Vietnamu, kteří podle nich při tom z části narušili činnost českého ministerstva zahraničí. Svou činností si podle policistů navíc vydělali stovky milionů korun. Česko v polovině července pozastavilo od občanů Vietnamu příjem žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a o dlouhodobá víza za účelem podnikání. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) tehdy uvedl, že důvodem jsou bezpečnostní rizika a přetížení české ambasády v Hanoji.

Kanál Dunaj-Odra-Labe bude ekonomicky efektivní, uvádí studie

Projekt vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe je podle ministerstva dopravy ekonomicky efektivní. Jako výhodné se jeví především propojení Dunaje s Odrou. Vyplývá to ze studie, kterou úřad připravoval dva roky. Stavba kanálu by vyšla na 582 miliard korun. Stavbu kanálu dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, proti stavbě vystupují ekologové. Studie hodnotila dopady kanálu z dopravního, vodohospodářského, energetického i rekreačního hlediska. Materiál ovšem nezahrnuje investiční náklady na zvýšení splavnosti jednotlivých řek. Náklady na zprovoznění kanálu se tak nejspíš zvýší.

Ekologové zdůrazňují, že projekt by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy. "Divím se, že v době, kdy zápasíme o každou kapku vody v krajině, tyhle megalomanské betonářské nápady může někdo seriózně položit na stůl," řekl ČTK Jan Piňos z Hnutí Duha.

Myšlenkou na propojení Dunaje s povodím Severního moře se datují už do středověku, už český král a římský císař Karel IV. uvažoval v 70. letech 14. století o spojení Dunaje a Vltavy kvůli dopravě zboží z Benátek přes Čechy do Brugg. V polovině 17. století pak existovaly plány na využití řeky Moravy a její propojení s Odrou, záměr dokonce schválil Moravský zemský sněm, vše ale zůstalo jen ve stádiu úvah.

Jihomoravský kraj vyřeší problém se mzdami řidičů novou soutěží

Jihomoravský kraj vypoví k 1. listopadu smlouvy těm autobusovým dopravcům, kteří jezdí v dopravních oblastech Brněnska, Boskovicka a v oblasti Jihovýchod. Novinářům to řekl hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD). Výpovědní lhůta je 30 měsíců. Kraj tím chce vyřešit problém s navýšením mezd řidičů, které platí od loňského ledna. Kvůli dříve uzavřeným dlouhodobým smlouvám mohl kraj pokrýt jen část navýšení, aby neporušil zákon. Dostal se tím ale do sporu s dopravci. Během výpovědní lhůty chce kraj najít nové dopravce. V nových smlouvách chce ošetřit případná navýšení nařízená vládou. O zvýšení výdělků řidičů autobusů rozhodla předloni vláda. Kvůli neplnění podmínek uspořádali řidiči autobusů začátkem dubna v pěti krajích včetně jižní Moravy jednodenní stávku.

Svaz pojišťoven: Stejný růst nákladů nebude další roky možný

Stejné tempo růstu nákladů veřejného zdravotního pojištění, jako je plánované v roce 2019, nebude podle Svazu zdravotních pojišťoven dál možné. V příštích letech se podle jeho prezidenta Ladislava Friedricha buď zvýší platba státu, nebo se omezí nárok na péči. Je třeba také zvážit koncentraci nemocniční péče, řekl na tiskové konferenci svazu. V něm je sdruženo šest ze sedmi zdravotních pojišťoven, společně se starají asi o 40 procent obyvatel. Přestože náklady pojišťoven na péči porostou v příštím roce o 8,6 procenta, nepodařilo se podle Friedricha navýšit její objem.

Do zdravotnictví putuje asi 7,3 procenta HDP. Letos je to asi 300 miliard korun. V Německu je to 11,3 procenta, ve Švédsku a Francii 11 procent. Nejméně vydává Lotyšsko, a to 5,7 procenta. Kolem roku 2060 by se mohl podíl zdravotnických výdajů v ČR dostat podle analýzy na 20 procent HDP. Jedním z důvodů je stárnutí společnosti. Česko tak bude patřit mezi deset zemí EU, kde se výdaje budou zvyšovat nejrychleji.

Ministerstvo navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech

Ministerstvo zemědělství (MZe) navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. Obsahuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. MZe v současnosti vypořádává připomínky, po čemž bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu. Před necelými dvěma týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí. Zákonem byla už v minulosti na návrh ministerstva zakázána drezúra nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf. Zákaz chce úřad nyní rozšířit. Například v Itálii, Nizozemsku nebo Řecku je podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého drezura všech zvířat v cirkusech zakázána, v Německu či Polsku se o tom diskutuje.

Výstava Československé století ukazuje Evropě zrod obou národů

Okolnosti vzniku Československa a jeho klíčové osobnosti prezentuje výstava České a slovenské století, kterou v prostorách Evropské komise zahájili premiéři Česka a Slovenska Andrej Babiš a Peter Pellegrini. Multimediální expozice u příležitosti stého výročí vzniku československého státu představuje nejen význam jeho zakladatelů či velkých postav jeho kultury, ale i vynálezy a nápady, které země dala světu. Diváci se například mohou seznámit s tím, jak vzniklo slovo robot či kdo vymyslel verzatilku.

"Je to jako když pár, který se rozvedl, slaví svatbu," komentoval Pellegrini skutečnost, že oba národy, jejichž společný stát přestal existovat uplynutím 31. prosince 1992, prezentují Evropě svou minulost pod společným logem výstavy.

Štěpánek se rozloučil v přítomnosti Djokoviče i Agassiho

Velkolepou exhibicí za účasti Srba Novaka Djokoviče a překvapení večera Andreho Agassiho se tenista Radek Štěpánek rozloučil s kariérou. Se současnými i bývalými hráči Štěpánek bavil vyprodanou pražskou O2 arenu a prostřednictvím předtočených zdravic se dočkal i gratulací od dalších slavných tenisových osobností Ivana Lendla, Rogera Federera a Rafaela Nadala. Štěpáněk poděkoval mnoha lidem za pomoc, třeba kouči Petru Kordovi nebo profesoru Pavlu Kolářovi. Přišly také české sportovní legendy, fotbalový brankář Petr Čech, hokejista Jaromír Jágr a fotbalista Pavel Nedvěd.

Jako poslední dorazil "oslavenec" Štěpánek a v prvním utkání roztleskali publikum ve čtyřhře v páru s Paesem proti Djokovičovi s Haasem. Zápas na jeden set nabídl parádičky při výměnách na síti. V poslední dvouhře kariéry se Štěpánek střetl s letošním vítězem Wimbledonu i US Open Djokovičem. Nejdříve od modelky Terezy Maxové převzal skleněnou korunu se lvem a pak si poradil s aktuálním vítězem osmnácti zápasů v řadě Djokovičem 7:6. Srb měl dva mečboly v tie-breaku, ale džentlmensky umožnil soupeři obrat. "Tenhle muž tady si zaslouží tuhle poctu, protože je skvělý člověk," řekl Djokovič.

České tenistky na sebe narazí ve společné skupině

České tenistky Petra Kvitová a Karolína Plíšková jsou na Turnaji mistryň v Singapuru společně v Bílé skupině. O postup do semifinále budou hrát s obhájkyní titulu Dánkou Caroline Wozniackou a Ukrajinkou Elinou Svitolinovou. Rozhodl o tom los. Hrát se začne v neděli 21. října.

Počasí

Oblačno až polojasno, na severu ojediněle slabý déšť. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, na jižní Moravě až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.