Denní souhrn zpráv

Senátní volby - sečteny tři čtvrtiny okrsků

Po sečtení tří čtvrtin okrsků postupovali do senátního finále kandidáti ODS ve 12 obvodech a ANO v 11, STAN a KDU-ČSL v šesti a ČSSD v pěti. Vyplývá to z průběžných výsledků hlasování, které zveřejnil Český statistický úřad na volebním webu. Účast v prvním volebním kole byla zatím 42 procent. V Praze podle výsledků z prvních okrsků vedli podle očekávání bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš (za STAN) v Praze 4, Pavel Fischer (nezávislý) v Praze 12 a Marek Hilšer v Praze 2.

KSČM hrozí, že v Senátu nebude. Její jediný senátor Homolka mandát neobhájil a jediná finalistka Halíková čelí favorizovanému Víchovi z ČSSD.

Nejvíce zastupitelů mají nezávislí, ve velkých městech ANO

Po sečtení čtyř pětin okrsků mají v obecních volbách nejvíc zastupitelů nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Ze samostatně kandidujících stran vedla KDU-ČSL před STAN a ČSSD. Následovaly ODS, KSČM a hnutí ANO, které ale vedlo v 17 z 27 statutárních měst. Volební účast činila zhruba 48 procent. Očekává se, že vládní hnutí bude bodovat podobně jako některé další sněmovní strany až ve větších městech, z nichž jsou známy pouze dílčí výsledky hlasování. Hnutí ANO vedlo ve většině z krajských měst. Výjimku tvořila Praha, kde byla zhruba ve 20:30 v čele ODS. V hlavním městě je ale zatím sečtená jen přibližně čtvrtina okrsků.

ANO podle Babiše uspělo, výsledky v Praze ale nevypadají dobře

Hnutí ANO podle premiéra Andreje Babiše (ANO) uspělo v krajských i okresních městech. Novinářům předseda vlády po sečtení většiny hlasů v komunálních volbách řekl, že ANO mění Českou republiku k lepšímu. Odmítl, že by šlo o levicové hnutí. Dobře podle Babiše naopak nevypadají výsledky voleb v Praze. Babiš to považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců ANO v hlavním městě. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Piráti se podle předsedy strany Ivana Bartoše díky letošním komunálním volbám stávají celorepublikovou stranou. Kdekoliv kandidovali, tam postoupili, řekl Bartoš České televizi. V boji o Senát má podle něj strana stále želízka v ohni, ale možná doplácí na to, že se buduje odspodu a její tváře se teprve stávají známými. Podle prvního místopředsedy Starostů a nezávislých (STAN) Víta Rakušana výsledky komunálních voleb ukazují, že v Česku neexistuje monopol moci a volby mohou přepsat politickou mapu. Za úspěch pro STAN považuje výsledky voleb do Senátu i do zastupitelstev v obcích a městech. Volební výsledky KDU-ČSL jsou v pásmu, které lidovci očekávali, řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. Pro druhé kolo senátních voleb podle něj bude důležité přesvědčit voliče, aby opět přišli k volbám.

Průběžné výsledky voleb podle předsedy ODS Petra Fialy potvrzují, že proti sobě stojí jako hlavní politické síly ANO a ODS. Občanští demokraté podle něj posilují. Očekává, že v příštích sněmovních volbách se bude rozhodovat právě mezi těmito dvěma uskupeními. Předseda ČSSD Jan Hamáček považuje výsledek sociální demokracie za odraz aktuální politické reality. Strana podle něj vůbec nemohla pomýšlet na to, že by ve volbách do Senátu uspěla podobně jako před šesti lety. České televizi Hamáček řekl, že pětici postupujících do druhého kola voleb do horní komory považuje za úspěch pro ČSSD. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil je spokojený s výsledkem v Praze, 15 pct. je solidní počet v souboji s podobně zakotvenými soupeři. ČT řekl, že brzy začne vyjednávat. Předseda SPD Tomio Okamura je s výsledkem obecních voleb spokojený, protože SPD získala zastupitele. Slabá pozice v Praze je důsledkem odlišnosti hlavního města, řekl. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je výsledek obrazem současné situace ve společnosti a také toho, že strana postavila asi o 300 kandidátek méně než před čtyřmi lety. V celostátních volbách včetně evropských čeká lepší výsledek.

Policie v Ústeckém kraji přijala několik podnětů kvůli volbám

Policie v Ústeckém kraji přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Dílčí úkony, které ve věcech vyšetřovatelé provádí, policie specifikovat nebude. ČTK to dnes řekl mluvčí policie Daniel Vítek. Kriminalisté zasahovali přímo ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku.

V ústecké čtvrti Krásné Březno v pátek nahlásila zapisovatelka policii případ, kdy najednou přišlo zhruba 30 voličů, kteří obvykle o volby zájem nemají. Navíc je údajně k volební místnosti přivezl automobil. Podezřele mnoho lidí najedou přišlo volit v pátek do jedné volební místnosti v Bílině, podle členů volební komise přitom ani pořádně nevěděli, jak správně volit. V krušnohorské obci Moldava se zase v posledním týdnu před komunálními volbami přihlásilo k trvalému pobytu více lidí. Policie prověřuje také obsahy volebních plakátů a hesel v Mostě a Ústí nad Labem či oznámení lidí, kteří údajně nevěděli o tom, že jsou na kandidátce jedné ze stran v krajském městě. Chomutovská policie už obvinila šestadvacetiletého muže z Teplic, který za úplatu přihlašoval do obce k trvalému pobytu lidi z Teplicka, aby jim tam vzniklo volební právo. Mělo by jít o Horu Svatého Šebestiána.

V Milovicích byl během airsoftové hry postřelen člověk

V Milovicích na Nymbursku byl během airsoftové hry postřelen jeden z účastníků. Jiný účastník hry zaměnil airsoftovu zbraň se skutečnou zbraní a vystřelil. Postřeleného převezl do nemocnice s těžkým zraněním vrtulník, řekla ČTK mluvčí středočeské policie Petra Potočná. Podle neoficiálních informací, které má ČTK k dispozici, měli být účastníky akce policisté. Hry se zúčastnily podle Potočné desítky lidí. "Jeden z hráčů ztratil ostrou střelnou zbraň. Druhý zúčastněný ji sebral a vystřelil v domnění, že se jedná o airsoftovou zbraň," řekla Potočná.

Herpetolog: Mamba, která utekla v Praze, je asi z odchytu

Mamba zelená, která v úterý unikla z domu v pražských Hlubočepích, zřejmě nebyla z odchovu, ale z odchytu v přírodě. Myslí si to herpetolog Tomáš Bublík, u kterého smrtelně jedovatý had po jeho pátečním chycení zůstal. Podle něj mamba není v úplně dobrém stavu, ale je možné, že přežije. Prudce jedovatý had před svým únikem z domu uštkl třicetiletou ženu, která byla zřejmě jeho majitelkou a případný chov neměla povolený. V pátek našla hada žena v nedaleké zahrádkářské osadě v Hlubočepích, při jeho odchytu asistoval pracovník pražské zoologické zahrady a Bublík, který si mambu poté i odvezl. Už tehdy uvedl, že je hubená a vystresovaná.

Bublík už choval několik desítek mamb stejného druhu. Proč si myslí, že mamba pochází přímo z přírody, vysvětlil tím, že zvíře není jednoduché si opatřit, protože se nemnoží lehce a odchovy se dají spočítat na prstech jedné ruky. "Chovatelé se navzájem dobře znají, takže se dá i v rámci Evropy dobře zmonitorovat, kdo v uplynulém roce odchoval mamby a jaké.... A pokud je chovatel soudný, neprodá ji nikomu, kdo není zkušený," řekl chovatel. Bublík chce chycenou mambu zatím nechat u sebe, v pondělí to nahlásí i na veterinární správu. V případě, že had přežije, udělají se mu podle Bublíka testy trusu, jestli nemá parazity a není infekční pro další zvířata, a poté by ji rád zařadil do nějakého chovu, kde bude s příslušníky svého druhu.

Policii se zřejmě vrátí právo řešit přestupky i domluvou

Policistům se pravděpodobně vrátí právo řešit méně závažné přestupky pouze domluvou bez nutnosti je zaznamenávat. Vláda by měla na středeční schůzi podle podkladů podpořit poslaneckou novelu, která domluvu ze zákona opět umožní. Předkladatelé si od změny slibují zejména snížení administrativy. O předloze rozhodnou zákonodárci.

V současnosti mohou policisté vyřešit přestupek přímo na místě příkazem, a to buď pokutou, nebo napomenutím. Zavedla to reforma přestupkové legislativy účinná od loňského července. Pro napomenutí by měli policisté využívat nový formulář. Ministerstvo vnitra sice v metodice připouští řešit některé prohřešky zcela neformálně, podle autorů předlohy ale trvají pochyby, zda pro takový způsob existuje zákonný podklad. Předkladatelé proto navrhli v podstatě návrat k postupům, jak platily před reformou. Novela by zcela zrušila napomenutí a vedle pokuty by zakotvila domluvu.

Veřejnosti se otevřely reprezentační prostory Pražského hradu

Veřejnosti se otevřely běžně nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu. Návštěvníci si prohlédnou místa, kde prezidenti vykonávají své ústavní pravomoci. U příležitosti 100. výročí založení Československa a blížícího se 28. října, během kterého prezident uděluje státní vyznamenání, chtějí zástupci Pražského hradu lidem představit téma řádových dnů. "V expozici při dni otevřených dveří budou v Rothmayerově sále vůbec poprvé vystaveny nejen české řády, ale i vysoká zahraniční vyznamenání, která během svého funkčního období obdržel současný prezident republiky," uvedl vedoucí oddělení styku s veřejností Martin Hakauf.

V Rudolfově galerii si pak lidé budou moct prohlédnout velkou slavnostní tabuli, která bude prostřena speciálně pro den otevřených dveří. Její součástí bude kolekce 15 ručně foukaných křišťálových váz, které pro Pražský hrad u příležitosti 100. výročí vzniku ČSR vyrobila firma Moser.

Výstava představuje Františka Kupku jako vlastence a legionáře

Jako legionáře a vlastence představuje slavného umělce a průkopníka abstraktní malby Františka Kupku výstava v Muzeu Kampa. Byla připravena u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa a představuje i jeden z důležitých momentů jeho tvorby - zapojení se do snahy nalézt nový vizuální styl mladé republiky.

František Kupka se řadí mezi umělce, kteří se po vypuknutí první světové války zapojili mezi dobrovolníky a připojili se k francouzské Cizinecké legii, aby pomohli porážce Rakouska-Uherska a podpořili vytvoření nového jednotného nástupnického státu - Československa. Výstava v Muzeu Kampa přináší přehled Kupkovy tvorby vztahující se k období první světové války a prvních let nového Československa. Expozice představuje Kupkovy práce pro bulletin České kolonie, návrhy uniforem, řádů a vyznamenání, praporů i státní symboliky, v návrzích i realizacích. Do Československa se vrátil Kupka na jaře roku 1919 jako kapitán nové armády. Začal působit v čele Uměleckého sboru při Ministerstvu národní obrany v Praze a stál u zrodu Památníku odboje, instituce, která byla předchůdcem dnešního Vojenského historického ústavu v Praze. Organizoval například výpravy českých umělců na bojiště československých legií na území Francie a Itálie a též se podílel na uspořádání výstavy v Praze v roku 1919 Obrazy z bojišť Francie.

Knižní veletrh v H. Brodě skončil, příští bude o zločinech

Příští Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se bude konat pod heslem: Zločiny a tresty. Jeho 28. ročník, který volně připomínal 100 let od vzniku Československa, dnes v Havlíčkově Brodě skončil. Podobně jako loni ho během dvou dní navštívilo asi 17.000 lidí. V doprovodném programu návštěvníky zaujala beseda ze Zdenou Mašínovou nebo křest audioknihy Jáchymov, zachycující osudy československých hokejistů po roce 1950. Příští ročník veletrhu se uskuteční 11. a 12. října 2019, řekla pořadatelka veletrhu Markéta Hejkalová.

Do Havlíčkova Brodu podle Hejkalové přijela asi stovka spisovatelů. Mezi nimi i řada zahraničních ze zemí, které kdysi tvořily Habsburskou monarchii. Mottem letošního ročníku bylo: Století samoty a volně navazovalo na výročí 100 let od vzniku Československa, které se stejně jako jiné státy osamostatnilo rozpadem Rakouska-Uherska. "Nejnavštěvovanější je vždycky přednáška Martina Hilského," uvedla Hejkalová. Uznávaný znalec Shakespearova díla se letos věnoval tématu Shakespearovy ruské námluvy.

Chalupa do Hamburku nedovesluje, kvůli bolestem zad závod vzdal

Bývalý vynikající veslař Václav Chalupa trasu mezi Prahou a Hamburkem na skifu nedokončí. Kvůli silným bolestem zad byl stříbrný medailista z olympiády v Barceloně 1992 nucen vzdát extrémní závod Prague - Hamburg Rowing Race 2018 v polovině trati. O zápis do Guinnessovy knihy rekordů tak budou v příštích dnech usilovat již jen předseda Českého veslařského svazu Dušan Macháček a autor projektu Aleš Nejedlo. "Je to obrovská výzva a moc jim ten Guinnessův rekord přeju. Závod rád podpořím i v budoucnu," uvedl Chalupa v tiskové zprávě. Padesátiletý veslař, majitel osmi medailí ze světových šampionátů, odstoupil ze závodu po páteční 6. etapě.

Počasí - sobota

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách 16 °C.

Babí léto zůstane v ČR i příští týden, pak se ochladí, přesto bude počasí v dalších 3 týdnech nadprůměrně nebo průměrně teplé. Deště ale moc nebude.