Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Petříček počítá s konzultacemi se Zemanem

Kandidát na ministra zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) počítá s pravidelnými konzultacemi s prezidentem Milošem Zemanem. Novinářům řekl, že na čtvrteční schůzce chce s hlavou státu probrat své priority v oblasti zahraniční politiky a vyslechnout prezidentovy názory, a to včetně jeho pohledu na další uplatnění neúspěšného kandidáta na post ministra Miroslava Pocheho (ČSSD). Europoslanec Poche, kterého Zeman odmítl v létě do čela diplomacie jmenovat, by mohl být jedním z jeho poradců, dodal.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO), který o změně v čele resortu zahraničí s prezidentem jednal v úterý večer, je přitom otázka dalšího působení Pocheho pro Zemana klíčová. "Myslím, že bude chtít slyšet stejnou věc jako já, že pan Poche se vrátí do Bruselu, že nebude působit na ministerstvu," řekl Babiš novinářům před zasedáním vlády, na které přišel zatím v roli náměstka ministra i Petříček. Petříček zopakoval, že podle jeho názoru nebude ve chvíli řádného jmenování ministra už třeba pozice tajemníka, kterou Poche nyní zastává.

Zeman přijme Petříčka na Pražském hradě ve čtvrtek odpoledne. Předpokládá se, že Petříčka jmenuje ministrem koncem příštího týdne, až se vrátí z jednání hlav států visegrádské čtyřky ve Vysokých Tatrách. Diplomacii nyní vede souběžně s ministerstvem vnitra předseda ČSSD Jan Hamáček. Původně trval na Pochem, ale v září místo něj navrhl Petříčka. Prezident minulý týden řekl, že Petříček má pro funkci slušné kvalifikační předpoklady.

Babiš se ve čtvrtek sejde s Brabcem a Novákovou kvůli lithiu

Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek sejde s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba ANO) a ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) kvůli plánované těžbě lithia v Česku. Australská společnost European Metals Holdings (EMH) v pondělí uvedla, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu těžby kovu u Cínovce. Babiš v úterý reagoval, že v záležitosti by se měl začít aktivně angažovat státní podnik Diamo.

Bývalá vláda pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) loni krátce před volbami podepsala s firmou EMH memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. EMH má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje. Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.

Experti: Nová hypoteční pravidla přechod mezi bankami nekomplikují

Přísnější pravidla České národní banky (ČNB) pro poskytování hypoték neztíží klientům přechod mezi bankami během doby splácení půjčky za předpokladu, že se objem jejich hypotečního úvěru nenavýší. V reakci na sdělení ČNB, že nová pravidla platná od 1. října neplatí pro refinancování, pokud není zvýšená jistina hypotečního úvěru, to pro ČTK uvedli oslovení experti. Banky jsou s novými podmínkami důkladně seznámeny, doplnila Česká bankovní asociace (ČBA). ČNB i ČBA tak reagovaly na Hospodářské noviny, které napsaly, že přísnější pravidla pro poskytování hypoték se týkají nejenom nových smluv, ale platí i pro refinancování stávajících úvěrů na bydlení. Centrální banka ale na svém webu uvedla, že nová pravidla neplatí pro refinancování, pokud není zvýšená jistina hypotečního úvěru.

Mluvčí ČNB Markéta Fišerová na webu banky upozornila, že nebude nutné posuzovat, zda žadatel splňuje nové podmínky, pokud při refinancování nebude zvýšená částka hypotečního úvěru. "Pokud však dojde k navýšení hodnoty jistiny refinancovaného hypotečního úvěru, a to zejména o více než deset procent či o více než 200.000 Kč, měla by se tato žádost posuzovat jako nový úvěr," uvedla. Bez ohledu na nová pravidla by banky podle Fišerové měly při refinancování vždy vyhodnotit, zda se v mezidobí nestaly změny, které zvyšují rizikovost úvěru. "Jde například o podstatné snížení hodnoty zastavované nemovitosti, znatelné zvýšení zadluženosti žadatele nebo výrazné snížení jeho příjmů," dodala mluvčí.

Zahraniční lékaře čeká změna podmínek zkoušky pro praxi v ČR

Zahraniční lékaře čeká změna podmínek aprobační zkoušky, po jejímž absolvování by mohli pracovat v Česku. Budou se moci o její složení pokusit maximálně čtyřikrát, rozložit by si ji ale mohli do dvou dnů. Schválila to Sněmovna v senátní novele, jejímž cílem je vyřadit terapeuty a specialisty čínské medicíny ze zákona o nelékařských zdravotnických povoláních. Důvodem je to, aby tyto formy pomoci nebyly hrazeny pojišťovnami.

Rozdělení čtyřdílné zkoušky do dvou dnů má podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) přispět k tomu, aby ji lékaři z ciziny mohli zdárně složit. Je tak v zájmu nemocnic, které se potýkají s nedostatkem lékařů. Omezení pokusů naopak zabrání tomu, aby zahraniční lékaři žádali "donekonečna" o uznání jejich schopností léčit české pacienty, řekl ministr. Dolní komora schválila také návrh, aby roční nemocniční praxi jako podmínku pro nové zdravotnické záchranáře nemuseli absolvovat řidiči záchranných vozů, kteří vykonávají tuto práci nejméně pět let. Podobně by měly být upraveny rekvalifikace zdravotních sester na zdravotně-sociální pracovnice nebo požadavky na dětské sestry, klinické logopedy či psychology ve zdravotnictví.

Sněmovna schválila novou úpravu úhrad zdravotnických prostředků

Sněmovna schválila novou úpravu úhrad zdravotnických prostředků. Novela o veřejném zdravotním pojištění by měla lidem ušetřit podle vlády stamiliony korun na spoluúčasti, víc pomůcek bude bez doplatků. Předchozí úhradová pravidla zrušil Ústavní soud ke konci roku. Pokud by nová úprava nebyla od ledna účinná, hrozil by podle kabinetu nárůst spoluúčasti o více než miliardu korun. Sněmovna chce novelou, kterou nyní budou posuzovat senátoři, navíc snížit výdaje za léky některým invalidům. Od roku 2020 by neměli na doplatcích vydat více než 500 korun ročně invalidní důchodci s invaliditou třetího stupně a invalidé s uznanou invaliditou ve druhém a třetím stupni, kterým úřady penzi nepřiznali kvůli krátké době pojištění. Nyní do tohoto limitu spadají jen senioři starší 70 let.

Studenti v Mladé Boleslavi se budou učit anatomii virtuálně

Studenti Střední zdravotnické a Vyšší odborné školy zdravotnické v Mladé Boleslavi mají k dispozici novou učebnu k výuce anatomie a fyziologie. Učebna disponuje vybavením pro virtuální realitu, a usnadňuje tak studentům vzdělávání v tomto oboru, řekl Tomáš Brngál, který projekt vytvořil. Mladoboleslavská škola je v České republice první školou vybavenou virtuální realitou pro výuku anatomie, ve středu se stejná učebna otevře na střední škole v Šumperku. V případě pozitivních zkušeností bude projekt rozšířen do dalších škol.

Při studiu anatomie je podle Brngála nejnáročnější prostorová představivost ve spojení s lidským tělem, kdy se kosti, svaly i jednotlivá ústrojí navzájem překrývají. Díky aplikaci mohou studenti vidět struktury lidského těla z různých perspektiv. Aplikace kromě 3D zobrazení částí těla obsahuje také stručný popis formou vzdělávacího textu.

V pražských Hlubočepích unikla smrtelně jedovatá mamba zelená

V pražských Hlubočepích v ulici V Bokách I unikla v úterý večer smrtelně jedovatá mamba zelená. Hada se zatím nepodařilo odchytit, policie nabádá k obezřetnosti. Mamba v pondělí uštkla třicetiletou ženu, zřejmě její majitelku, po podání antiséra je v umělém spánku. "Policisté v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena 30letá žena s podezřením na uštknutí. Ta byla podle prvotních informací zároveň chovatelkou tohoto hada," uvedl mluvčí Jan Rybanský. Policisté podle něj ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli.

V souvislosti s událostí policie evakuovala obyvatele dotčeného domu a požádala o spolupráci specialisty na odchyt jedovatých hadů, kteří na místě podle Rybanského nastavili opatření, aby se had chytil. Mamba zelená je rychlý, hbitý, útočný a vysoce jedovatý stromový had, žije v západní Africe. Její přirozenou potravou jsou především ptáci a drobní savci včetně hlodavců, kořist loví v korunách stromů i na zemi. Její jed je vysoce toxický, není-li okamžitě zahájena léčba, může pacient umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.

V Himálaji se pohřešuje český horolezec

V Himálaji se pátý den pohřešuje český horolezec. Podle serveru horydoly.cz se jedná o třiačtyřicetiletého Romana Hlávka, který zmizel při sestupu z osmitisícovky Manáslu. Na záchranné akci se podílel i jiný Čech Jan Trávníček, podle něhož jsou Hlávkovy šance na přežití téměř nulové. Pátrání po českém občanovi v Himálaji potvrdilo ministerstvo zahraničí. "K jeho zmizení došlo pravděpodobně během horolezeckého sestupu. Probíhající záchranné operace jsou však komplikovány velmi nepříznivým počasím. Situaci se nadále věnuje české velvyslanectví v Indii, které je ve spojení jak s místními institucemi, tak s blízkými pohřešovaného," uvedlo tiskové oddělení úřadu ve vyjádření pro ČTK. Trávníček se rovněž pokoušel zdolat 8163 metrů vysokou horu Manáslu, ale společně s přítelkyní vrchol nezdolali a vrátili se do základního tábora. Pomáhali organizovat záchrannou akci.

Ostravská univerzita postaví v centru nové objekty za miliardu

Ostravská univerzita získá z evropských peněz více než miliardu korun na stavbu nového univerzitního areálu na výstavišti Černá louka v centru krajského města. Vznikne tak moderní zázemí pro sport a technologie i umělecké obory. Areál, který vysoké škole umožní výuku nových oborů, chce univerzita otevřít do tří let. Novinářům to řekl rektor Jan Lata. Univerzitu v přípravě projektu finančně podpořilo město i kraj. Ostrava škole darovala čtyři hektary pozemků v hodnotě více než 40 milionů korun, kde je nyní tramvajová smyčka i svět miniatur Miniuni. Obojí město na své náklady přesune do vhodnějších prostor, což bude stát zřejmě desítky milionů korun. Dalších až 160 milionů korun chce město investovat do vybudování podzemního parkoviště, právě pod Centrem zdravého pohybu.

Národní cenu za architekturu získala sportovní hala v D.Břežanech

Letošní Národní cenu za architekturu získala sportovní hala v Dolních Břežanech u Prahy, která je dílem studia SPORADICAL. Pětičlenná mezinárodní porota vybrala vítěze ze 42 finalistů. Do 25. ročníku soutěže se přihlásilo přes 160 ateliérů s více než 200 projekty realizovanými v České republice mezi lednem 2017 a březnem 2018. ČTK o tom informovali pořadatelé z Obce architektů. "Tvar haly je oblý, hladký a abstraktní. Kupole přibližuje měřítko člověku, kovový povrch zrcadlí okolí, hranice oblohy a střechy je nejasná. Stavba maskuje své skutečné rozměry a působí menší, než ve skutečnosti je," uvedli pořadatelé soutěže.

Brno má po úpravách největší 3D planetárium ve střední Evropě

Návštěvníci planetária na Kraví hoře uvidí od 5. října planety a další vesmírná tělesa plasticky, navíc v sytějších a kontrastnějších barvách. Nové 3D planetárium je podle provozovatelů největší svého druhu ve střední Evropě. Do vybavení 3D planetária město investovalo 39 milionů korun, zbylé stavební a další úpravy si vyžádaly ještě asi 10 milionů. Návštěvníci si po příchodu do planetária nasadí speciální brýle vybavené filtry s tekutými krystaly. Vesmírné objekty i modely kosmických lodí tak najednou působí plasticky. S novou technologií hvězdárna současně chystá dvě nová představení.

Českobudějovické biologické centrum má dílo z hmyzů a parazitů

Českobudějovické biologické centrum Akademie věd ČR nabídne veřejnosti nové mikrárium, což je expozice vytvořená ze vzorků parazitů a hmyzu. Jedná se o jediný objekt tohoto typu v kontinentální Evropě. Expozice, která stojí v recepci biologického centra, se skládá z desítek motýlů, brouků, kůstek, tasemnic, šupin, rostlin i rybiček. ČTK to řekli zástupci akademie věd. Sbírku tvoří symbolických 2018 mikroskopických vzorků, které shromáždili biologové. Nejstarší vzorky jsou z padesátých let a pochází z celého světa, zejména z Evropy a z Kuby, ale i z dalších lokalit, jako je Peru či Afghánistán, kde naši kolegové sbírali materiál,“ uvedl parazitolog Roman Kuchta, který koordinoval vznik mikrária.

Podobu díla vytvořil českobudějovický sochař Michal Trpák. "Napadlo mě vymodelovat Gaiu, bohyni Země, která by v sobě obsahovala různé živočichy a organismy, které jsme našli ve sbírkách biologického centra. Byla to pro mě příjemná výzva," řekl Trpák. Mikrárium se pro veřejnost poprvé otevře v pátek 5. října u příležitosti projektu Noc vědců.

Sport

Fotbalisté Plzně ve druhém utkání Ligy mistrů na hřišti AS Řím utrpěli debakl 0:5. Čeští šampioni jsou ve skupině G s jedním bodem na posledním místě. Se čtyřmi body tabulku vede CSKA Moskva, který doma překvapivě porazil Real Madrid 1:0. Španělský obhájce trofeje má stejně jako AS tři body.

Pražská Slavia dostala od Evropské fotbalové unie UEFA pokutu 10.000 eur (258 tisíc korun) za to, že šéf klubu Jaroslav Tvrdík po srpnovém utkání předkola Ligy mistrů s Dynamem Kyjev na sociální síti ostře kritizoval rozhodčí a vyzval místopředsedu UEFA Hrihorije Surkise k rezignaci. Tvrdík o tom informoval na twitteru. "Rozhodnutí přijímám. Platbu uhradím z osobního účtu. Prostředky vybrané vedením a hráči klubu použijeme po dohodě s nimi na charitativní účel," uvedl Tvrdík.

Počasí

Proměnlivá oblačnost, ojediněle přeháňky, na horách až zataženo a místy déšť. Nejvyšší teploty 12 až 16 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.