Denní souhrn zpráv

MF zhoršilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,2 procenta a příští rok na 3,1 procenta. I tak by ale měla přetrvávat příznivá ekonomická situace, uvedlo dnes ministerstvo financí. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst o 3,6 procenta a příští rok o 3,3 procenta. Loni ekonomika stoupla podle MF o 4,3 procenta.

Výkon ekonomiky by přitom měla podle MF táhnout spotřeba domácností odrážející růst mezd a nízkou nezaměstnanost. Investice by měly být podpořeny nejen penězi z fondů EU, ale i například potřebou firem inovovat technologické vybavení právě kvůli nedostatku lidí na trhu práce.

Nová ministryně práce Maláčová chce navýšit minimální mzdu o 1500 korun

Návrh na zvýšení minimální mzdy chce nová ministryně práce a sociálních věcí předložit nejpozději v září. Jana Maláčová z ČSSD to řekla před úterním jednáním vlády. Od příštího roku trvá na zvýšení o 1500 korun. Koaliční hnutí ANO prosazuje maximálně tisíc korun.

Minimální mzda se naposledy zvyšovala v lednu o dvanáct set korun na současných 12 200 korun. Vláda se ve svém programovém prohlášení zavázala k zavedení pravidelné valorizace. Ministerstvo práce ji chce navázat na výši průměrné mzdy.

Antimonopolní úřad s konečnou platností zrušil výběrové řízení na dostavbu dálnice D35

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže definitivně zrušil výběrové řízení na dostavbu dálnice D35 mezi Opatovicemi nad Labem a Časy. Upozornil na to server Zdopravy.cz. Podle antimonopolního úřadu může za zrušení soutěže Ředitelství silnic a dálnic. To během řízení změnilo jeden z formulářů, který byl součástí nabídek. Soutěžící ale o změnách podmínek neinformovalo dostatečně. Zakázku na stavbu třináctikilometrového úseku za zhruba 4,5 miliardy korun teď bude muset Ředitelství silnic a dálnic vyhlásit znovu. Původně přitom soutěž vyhlásilo už v září 2016.

Korunní svědkyně v kauze Rath Salačová zatím nemusí platit 12 milionů korun kvůli úplatkům

Korunní svědkyně v kauze Rath Ivana Salačová zatím nepřijde o peníze, kterými uplácela Davida Ratha a manžele Petra a Kateřinu Kottovy. Server iRozhlas.cz zjistil, že pražský krajský soud případ vrátil k okresnímu soudu. Salačová se dříve přiznala, že skoro 12 milionů korun na úplatek získala tak, že jí společnost Konstruktiva Brno platila za nikdy nevykonané práce. Peníze pak po svědkyně žádal konkurzní správce majetku nástupnické společnosti Konstruktivy. Podnikatelka to považuje za příkoří své firmy. Serveru iRozhlas.cz na jaře řekla, že částku odmítá platit.

Salačová si v kauze Rath vysloužila status spolupracující obviněné, díky tomu odešla s výrazně nižším trestem než ostatní stíhaní.

Policisté i hasiči si přilepší, Hamáček chce navýšit rozpočet o 1,5 miliardy korun

Ministr vnitra a zahraničí, předseda ČSSD Jan Hamáček bude chít při jednáních o platech na příští rok navýšení tarifů pro policisty a hasiče. Řekl to po schůzce nejužšího vedení sociálních demokratů. Celkem jde o 1,45 miliardy korun. Hamáčk zopakoval, že ČSSD bude podporovat požadavek odborů na nárůst platů ve veřejné sféře o deset procent plošně, učitelé by měli dostat 15 procent navíc.

Hamáček je v současnosti ministrem vnitra a zahraničních věcí poté, co prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat do čela resortu zahraničí Miroslava Pocheho z ČSSD. Podle Hamáčka ale Pocheho nominaci grémium strany neřešilo. Miloš Zeman už v polovině července pro ČTK uvedl, že v současné chvíli považuje otázku obsazení ministerstva zahraničí za uzavřenou.

Ornitologové připravili unikátní vycházky do přírody pro nevidomé

Česká společnost ornitologická připravila za podpory Ministerstva životního prostředí sérii vycházek do přírody pro zrakově handicapované. Ornitologové při nich učí nevidomé poznávat hlasy přírody a zároveň se v pilotním projektu od zrakově postižených sami učí, jak podobné vycházky vést. První už se před týdnem konala v Praze, nyní se do zpěvu ptáků zaposlouchají nevidomí ve Zlíně a následovat budou akce v Olomouci, Přerově a opět v Praze.

Více než pětina starostů nechce podle průzkumu obhajovat mandát

Více než pětina starostů nechce podle průzkumu Sdružení místních samospráv obhajovat mandát v čele obce. Důvodem je nárůst administrativy, zvyšující se odpovědnost i kriminalizace. Průzkum uskutečnilo sdružení minulý týden mezi tisícovkou respondentů. V Česku je 6258 obcí. Znovu kandidovat v komunálních volbách nechce podle sdružení 13 procent stávajících starostů, dalších devět procent je ochotno kandidovat jen na řadového zastupitele.

Počasí

V Česku hrozí minimálně do středy velmi vysoké teploty. Podle meteorologů překročí 34 stupňů. Český hydrometeorologický ústav varuje i před požáry. Nebezpečí platí až do odvolání v Praze a ve Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji a taky na Liberecku, Ústecku a jižní Moravě.