Denní souhrn zpráv

ČR v pololetí získala z EU o 10,4 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 10,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. Vyplývá to z informací zveřejněných ministerstvem financí na internetu. Loni v pololetí tzv. čistá pozice ČR činila 16,7 miliardy korun. Pokles čisté pozice ve srovnání s předchozími roky je podle MF způsoben hlavně pomalým tempem realizace projektů spolufinancovaných z fondů politiky soudržnosti v první polovině letošního roku. "Přes tento cyklický výkyv z odhadů vyplývá, že ČR do konce tohoto roku vyčerpá přidělené prostředky politiky soudržnosti tak, aby nedošlo ke ztrátě," uvedlo MF.

Metnar kvůli diplomové práci nerezignuje, za chyby se omluvil

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) kvůli pochybnostem o své diplomové práci rezignaci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nenabídne. Na tiskové konferenci se dnes omluvil veřejnosti i autorovi publikace, ze které čerpal, že ve své práci neuvedl citace. Řekl, že udělal chybu, nešlo ale podle něj o plagiátorství. Odkázal se při tom na posudek Ostravské univerzity, která o jeho výsledku dnes informovala, i na posudek Policejní akademie.

Ostravská univerzita dnes uvedla, že Metnarova diplomová práce není plagiát. Mohla mít ale podle školy vyšší úroveň. Mluvčí univerzity Adam Soustružník uvedl, že se Metnar nedopustil vědomého plagiátorství, ale kontrola ukázala, že text vykazuje nedostatečnou práci s citačními zdroji. Na některých stránkách evidentně ministr podle školy čerpal z knihy Petra Musílka z Vysoké školy ekonomické v Praze, na zdroj ale v textu neodkázal. Metnar zdůraznil, že použitou publikaci řádně uvedl v seznamu literatury, a jeho práce tedy není plagiátem. "Mým úmyslem rozhodně nebylo podvádět," řekl. Dodal, že před 14 lety udělal chybu a nyní ho to mrzí a omlouvá se za to. V minulých dvou týdnech kvůli problémům s plagiátorstvím rezignovali dva další ministři koaliční vlády ANO a ČSSD, ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Armáda chce do roku 2026 navýšit počet vojáků na 30.000

Armáda České republiky by chtěla do roku 2026 navýšit počet vojáků v celé zemi až na 30.000. Nyní je jich kolem 21.000. ČTK to při slavnostním vyřazení studentů Univerzity obrany řekl 1. zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky Jiří Baloun. Podle něj se jednak doplní počet na požadovaný stav 25.000 vojáků, zároveň vznikne dalších 5000 míst kvůli novým útvarům. Zabývat se budou například kybernetikou, robotikou a dalšími technologickými odvětvími. Reagovat na to bude i Univerzita obrany v Brně, která hodlá otevřít nový obor spojený s kybernetikou.

Zpráva o lidských právech: Problémy s předlužením se nedaří řešit

V Česku se zatím nedaří řešit problémy s předlužením a dluhovými pastmi. Legislativa ke zlepšení stavu chybí. Pravidla tak korigují spíš soudy. Jen pomalu se rozvíjí systematické vzdělávání k posílení právní a finanční gramotnosti. Uvádí to výroční zpráva o stavu lidských práv v Česku za rok 2017. Dokument by měla projednat na svém příštím jednání vláda. Podle mapy exekucí mělo loni nějakou exekuci 863.000 Čechů a Češek, tedy skoro desetina obyvatel ČR. Tři a více exekucí mělo téměř půl milionu lidí.

"Řada z těchto osob dluží tak vysoké částky, že je do konce života nedokážou splatit. Jejich dluhy jsou tak vysoké, že lidé nedosáhnou ani na oddlužení, které vyžaduje splacení 30 procent dluhů během pěti let," uvádí zpráva o stavu lidských práv. Loni proti roku 2016 přibylo dalších 31.000 lidí s exekucí. Situace se zhoršila ve 12 ze 14 krajů. V Ústeckém kraji bylo v exekuci 18 procent lidí nad 15 let, v Karlovarském 17 procent a v Libereckém 12 procent. Autoři mapy uvedli, že 90 procent exekucí je nevymahatelných. Polovina exekucí přitom byla kvůli částce nižší než 10.000 korun. Většinu dluhů tak činily hlavně další náklady, poplatky, úroky a pokuty z prodlení. Řada lidí se pak zadlužila třeba proto, že jim v nemoci klesl příjem či že jim partner neplatil výživné.

Do Česka míří pět grantů ERC na vědu, nejvíc od roku 2008

Prestižní granty Evropské výzkumné rady (ERC) letos získalo pět řešitelů z Česka. Dva z nich míří na Univerzitu Karlovu, po jednom mají řešitelé z Masarykovy univerzity v Brně, z Biologického centra a z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Vyplývá to z výsledků hodnocení, které dnes Evropská výzkumná rada zveřejnila na svých stránkách. Pro ČR je to nejlepší dosažený výsledek od roku 2008. Granty, o nichž už je rozhodnuto, jsou takzvané Starting Grants a vybrané projekty podporují na dobu až pět let. V Česku se o ně ucházela zhruba třicítka žadatelů, do druhého kola hodnocení jich postoupilo deset. Celkem tedy granty získala šestina uchazečů, což je výrazně lepší než v uplynulých letech.

Granty znamenají podporu až do 1,5 milionu eur (zhruba 39 milionů korun) na dobu pěti let. Celkem letos putují do 22 zemí. Nejúspěšnější v jejich získání bylo v tomto kole Německo se 73 granty, dále Itálie (42) a Francie (33). Celkem je získalo 403 vědců.

Most chce proměnit sídliště Chanov v kontejnerové městečko

Most chce proměnit sídliště Chanov v kontejnerové městečko. První kontejnery by mohly stát ve čtvrti, kde žijí převážně Romové, v příštím roce. Nastěhovat by se tam mohli lidé, kteří žijí ve zdevastovaných panelácích. Most je postupně nechává zbourat. Novinářům to řekl náměstek primátora Marek Hrvol (Severočeši). Město už podle něj nechce investovat do oprav panelových domů v dezolátním stavu. Dva nechala radnice s pomocí státní dotace zbourat, na další blok požádá o peníze z ministerstva pro místní rozvoj nyní. Zároveň by vedení města uvítalo, kdyby lidé ve čtvrti zůstali. Kontejnery lze vybudovat ve velmi krátké době, podle Hrvola na to stačí zhruba dva týdny. Náklady na dodávku jednoho kontejneru se liší podle velikosti od 200.000 do 700.000 korun. Investice bude zahrnuta do návrhu rozpočtu na příští rok.

Sídliště Chanov vzniklo na konci 80. let minulého století. Obyvatelé několik domů zcela zničili a město některé budovy už před lety nechalo zbourat. Ke konci loňského roku bagry zlikvidovaly dva objekty. Kontejnerové domky pro Romy vznikly před dvanácti lety ve Vsetíně. Jejich stavbu prosadil tehdejší starosta města a současný hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Soud zrušil omezení cyklistů v centru Prahy

Městský soud v Praze zrušil opatření Prahy 1, omezující jízdu cyklistů v pěších zónách v centru metropole. Informaci ČT24 potvrdila ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Žalobu podalo sdružení AutoMat a další dva žalobci, podle nichž se úřad dostatečně nevypořádal s připomínkami, které při projednání k opatření dorazily. Omezení kol mezi 10:00 a 17:00 se mělo týkat zejména oblasti kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí. Rozsudek je pravomocný, je možné proti němu podat kasační stížnost. Praha 1 to zvažuje.

Podle mluvčí Blažkové soud uvedl, že k omezení sice je platný důvod, ale že se mělo přistoupit k méně drastickému řešení, konkrétně k omezení rychlosti cyklistů. Daším důvodem podle mluvčí bylo, že silniční úřad Prahy 1 omylem nevypořádal některé připomínky spolku AutoMat, což už mezitím napravil. Při projednávání návrhu dorazilo 65 připomínek. S plánem Prahy 1 nesouhlasily například magistrát, dopravní podnik, Praha 7 nebo přepravní společnosti, které v centru využívají kurýry na kolech. Úředníci všechny připomínky zamítli a právě kvůli tomu se AutoMat a další žalobci obrátili na soud.

Očekávané úplné zatmění Měsíce potrvá 103 minut

Úplné zatmění Měsíce začne dnes ve 21:30 a potrvá až do 23:13. Měsíc při něm bude stále viditelný, dostane ale naoranžovělou, cihlově červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. Podobně dlouhé úplné zatmění bude možné pozorovat až v roce 2123. Na výjimečný úkaz se chystají hvězdárny, řada z nich nabídne veřejnosti společná pozorování. Při zatmění se Měsíc dostává do zemského stínu, jeho zbarvení ale způsobuje lom slunečního světla o vzdušný obal Země. Na Měsíc dopadá jen červená část spektra. Neobvyklou podívanou nabídne také planeta Mars, která se dostane do velké opozice se Sluncem a dosáhne nejvyšší jasnosti za posledních 15 let.

V Uherském Hradišti dnes začíná 44. ročník Letní filmové školy

V Uherském Hradišti dnes začíná Letní filmová škola (LFŠ), která je největším nesoutěžním filmovým festivalem v zemi. Letošní 44. ročník se vzhledem ke stoletému výročí vzniku Československa zaměří na českou a slovenskou kinematografii, ale také například na dílo skandinávských režisérů Ingmara Bergmana a Larse von Triera. Mezi hosty budou britský scenárista, dramatik a režisér Mike Leigh, íránský filmový režisér a herec Bahman Ghobadi a čeští herci Iva Janžurová a Josef Somr.

Sparta prohrála v Srbsku 0:2 a hrozí jí brzký konec v Evropské lize

Fotbalistům Sparty hrozí vyřazení už ve 2. předkole Evropské ligy. V úvodním duelu Pražané prohráli 0:2 na půdě Spartaku Subotica a za týden v odvetě budou muset dát alespoň tři góly a neinkasovat, aby vybojovali postup. Sparta hrála v Novém Sadu hodně nepřesně s častými ztrátami míče. Pražané tak v pohárech z posledních šesti zápasů popáté prohráli, počtvrté z posledních pěti duelů neskórovali a hrozí jim, že napodobí neúspěch z roku 2013, kdy rovněž ve 2. předkole podlehli Häckenu.

Apostalonová využila naplno dvojího občanství a těší se na ME

Novou tváří mezi českými plavci je třiadvacetiletá americká rodačka Anika Apostalonová. Dceři Češky a Američana s řeckou krví pomohlo rozšíření nominačních závodů o republikový šampionát, jež proběhl před dvěma týdny v Praze-Podolí, a rodačka z Albuquerque v Novém Mexiku si tam zajistila účast na mistrovství Evropy v Glasgow. Závodnice USK Praha se ve dvou olympijských cyklech marně pokoušela prosadit do týmu USA. "V roce 2012 jsem poprvé zjistila, že bych mohla mít díky dvojímu občanství více možností, tak jsem to chtěla zkusit," řekla Apostalonová novinářům.

Čím dál více oživuje i svou češtinu. "Doma s maminkou jsme mluvily česky, ale teď, jak bydlím v Los Angeles, tak nemám moc s kým mluvit, takže tam je to s češtinou složitější. Občas použiju jednodušší věty, než bych třeba chtěla, ale věřím, že to bude lepší a lepší." Praha a město andělů se jí těžko porovnávají. "V Los Angeles se nechodí pěšky, tam se jezdí autama. A hodně se diví, když tam někdo pěšky opravdu jde," smála se Apostalonová. "Tady je to ale moc hezké, hlavně starší stavby a památky. V Los Angeles je hrozně moc lidí, jiné jídlo, jiná kultura, je to jiné," podotkla. O tom, že by v budoucnu třeba jednou přesídlila do Česka, prozatím neuvažuje. "Zatím opravdu vůbec nevím... Budu i nadále trénovat v Los Angeles, ale chci být tady v Čechách na ty důležité věci jako jsou závody a soustředění," řekla Apostalonová.

Po tropech mohou v sobotu do Česka přijít silné bouřky s kroupami

Českou republiku mohou v sobotu odpoledne zasáhnout silné bouřky s kroupami, varují meteorologové. Teploty až 33 stupňů Celsia čekají nově i v části západních a východních Čech a jižní Moravy. Výstraha před tropickými teplotami dál platí pro Prahu, Ústecký kraj, většinu Středočeského kraje a Českolipsko. V těchto oblastech také nadále hrozí požáry. V bouřkách meteorologové očekávají zejména kroupy a nárazy větru o rychlosti kolem 72 kilometrů v hodině, na východě může v přívalových srážkách napršet kolem 35 milimetrů vody.

Počasí

Jasno až polojasno. Během dne přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C, v severozápadní polovině Čech až 33 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C.

Přestože Česko zažívá na konci července přes den tropy, tropických nocí, kdy teplota neklesne pod 20 stupňů Celsia, bylo zatím poskrovnu. Nejčastěji je zaznamenává pražské Klementinum, zatím poslední byla v noci z úterý na středu. Lze ale očekávat, že stanic, které naměří tropickou noc, bude přibývat, řekl ČTK mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. "V následujících sedmi dnech se s vysokou pravděpodobností tropické noci alespoň někde objeví, bude to spíše v lokalitách velkých měst, asi ne v otevřeném terénu," řekl dnes mluvčí ČTK.