Denní souhrn zpráv

Premiér bude zprostředkovatelem jednání BD Svatopluk a Monsporta

Premiér Andrej Babiš (ANO) má být zprostředkovatelem v jednání bytového družstva Svatopluk a konkurzního správce H-Systemu Josefa Monsporta. Dohodli se na tom dnes na společném jednání v Praze, řekl ČTK Martin Junek z BD Svatopluk. Babiš později v tiskovém prohlášení uvedl, že jako zprostředkovatel uspořádá první jednání mezi bývalými klienty H-Systemu a konkurzním správcem zřejmě v pondělí. Nejvyšší soud tento týden rozhodl o tom, že družstvo Svatopluk sdružující některé bývalé klienty zkrachovalé společnosti H-System musí do měsíce vyklidit byty v několika domech v Horoměřicích u Prahy. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Na jiné bydlení nemají peníze, řekli ČTK. Jde asi o 60 rodin. Podle NS jsou ale nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů absolutně neplatné. Družstvo šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu, uvedl NS.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) zjišťuje, jak může kraj lidem pomoci. Krajským právníkům zadala, aby vytvořili materiál pro zastupitelstvo. Měl by zahrnovat řešení v podobě zcela zásadní finanční pomoci těmto lidem, řekla dnes Pokorná Jermanová ČTK. "Chápu, že se jedná o zcela nestandardní krok a dost možná, že v rámci naší legislativy nemožný. Ale neumím si představit, že těmto lidem teď seberou domovy po všem, co si prožili. Prostě neumím. Je to ponižující a absolutně nespravedlivé. Udělám vše pro to, aby lidem v Horoměřicích jejich domovy zůstaly," dodala Jermanová. Věří, že najde podporu napříč politickým spektrem.

Zhruba pětina Čechů neví, že v roce 1918 vzniklo Československo

Zhruba pětina Čechů a Češek mezi 18 a 65 lety neví, kdy vzniklo Československo a nezná události roku 1918. Téměř čtvrtina nedokáže říct, co se přihodilo v roce 1968. Třetina nemá povědomost o únoru 1948 a skoro polovina neví, co znamenal rok 1938. Vyplývá to z výsledků průzkumu o osmičkových výročích, který pro společnost Post Bellum provedla agentura NMS Media Research. V červnu na otázky odpovídalo 1004 lidé. "Čím je výročí starší, tím je jeho znalost menší. Jedinou výjimkou je výročí založení Československa v roce 1918. Výsledky se liší také podle věku a rozdíly jsou velké. Čím jsou lidé mladší, tím mají menší znalost o výročích. Někdy je to až zarážející," řekl Kamil Kunc z agentury NMS Market Research.

Celkem 79 procent dotázaných uvedlo, že v roce 1918 vzniklo Československo, nebo skončila první světová válka. Pražské jaro, nebo invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 znalo 76 procent lidí. O únoru 1948 mělo povědomost 65 procent odpovídajících. O Mnichovské dohodě, obsazení Sudet a mobilizaci v roce 1938 vědělo 54 procent respondentů. O událostech před 80 lety mají povědomí ale jen dvě pětiny mladých od 18 do 34 let. O únorovém převratu 1948 ví zhruba polovina této věkové skupiny. Jen o málo větší podíl ví o okamžicích roku 1968. Větší znalosti mají muži než ženy. Roli hraje vedle věku také příjmová situace a vzdělání. Podle ředitele společnosti Post Bellum Mikuláše Kroupy řada mladých do 24 let považuje historii za překonanou a nebere ji jako součást života, je pak ale také snadněji manipulovatelná a častěji se kloní k extremismu.

Babiš: Se stavem čerpání evropských dotací nejsme spokojeni

Se stavem čerpání evropských peněz vláda není spokojena, musí mu věnovat větší pozornost než dosud. Na tiskové konferenci po jednání Rady pro evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Do poloviny roku Evropská komise Česku proplatila 76,6 miliardy korun, tedy 13,2 procenta z celkově přidělených 580,7 miliardy korun na programové období 2014 až 2020. Do konce roku podle Babiše Česko musí vyčerpat dalších 1,5 miliardy eur (cca 39 miliard korun). Veškerou komunikaci ministerstev s Evropskou unií budou podle něj muset schválit ministerstva financí a pro místní rozvoj. "Je důležité, abychom tyto činnosti koordinovali a spolurozhodovali o tom. Na jedné straně nemáme třeba dostatek prostředků na obnovu kulturních památek, tam je převis asi tři miliardy korun. A na druhé straně posíláme absurdně peníze na projekty typu Produkce zdravých ryb nebo Výzkum zdravého stárnutí," doplnil premiér. Analytici upozornili, že čerpání je nedostatečné a Česku hrozí překotné dočerpávání dotací jako v roce 2015.

Požár v Řecku - 74 obětí, Češi mezi hospitalizovanými nejsou

Nejméně 74 mrtvých si podle dosavadních úředních údajů vyžádal v centrálním Řecku lesní požár, který severovýchodně od metropole Atén pronikl do obytné zástavby. Ohnivá fronta, která ze svahů pohoří Pendeli sešla až k pobřežním letoviskům na východním pobřeží Attiky, je díky nasazení stovek hasičů i příznivějším povětrnostním podmínkám na ústupu. Řecký premiér Alexis Tsipras vyhlásil na památku obětí třídenní národní smutek. Zhruba stovka lidí je nezvěstná. V nemocnicích bylo hospitalizováno 164 dospělých a 23 dětí. Mnoho obětí, které jsou převáženy do městské márnice na okraji Atén, nebylo dosud identifikováno. Česká konzulka v Aténách Světoslava Danešová sdělila ČTK, že řecké úřady nepotvrdily, že by mezi hospitalizovanými v důsledku požárů byli i čeští občané. Před ohněm lidé často prchali na pláže a skalnaté pobřeží. Odtud je zachraňovali na svých lodích rybáři, pobřežní stráž, ale i turisté s nafukovacími čluny. Přes moře se z postižených oblastí podařilo evakuovat nejméně 700 lidí.

Maláčová se chce na zaměřit na podporu rodin i téma stárnutí

Kandidátka ČSSD na ministryni práce Jana Maláčová se chce ve funkci zaměřit na rodinnou politiku a také na téma stárnutí. V brzké době chce prosazovat ve Sněmovně zákon s úpravou penzí či jednat o navýšení rozpočtu resortu práce a sociálních věcí pro příští rok i o růstu platů ve veřejném sektoru. Podporuje přidání o deset procent. Maláčová to řekla novinářům po setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Mluvili spolu také o vyplácení a zneužívání dávek či o zálohovaném výživném. Stejný názor nemá kandidátka na ministryni se Zemanem například na růst platů. Zatímco Maláčová podporuje požadavek odborů na zvýšení o deset procent, prezident se o víkendu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) shodli na tom, že takové zvýšení by nebylo adekvátní. Vláda počítá s růstem částky na platy o šest procent.

Maláčová chce usilovat o navýšení rozpočtu resortu pro příští rok, a to zhruba o 8,5 miliardy. Bude prosazovat zrušení karenční doby od července 2019 a také zvýšení rodičovského příspěvku o 40.000 korun na 260.000 korun. Programové prohlášení se zmiňuje o růstu na 300.000 korun. Připravit se má novela zákoníku práce, která upraví sdílená pracovní místa, řekla kandidátka na ministryni. Navrhne i financování dětských skupin a mikrojeslí z českého rozpočtu, dosud se platí z peněz EU.

Babiš po Metnarovi rezignaci žádat nebude, čeká na analýzu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nebude po ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) požadovat rezignaci kvůli pochybnostem kolem jeho diplomové práce. Babiš novinářům řekl, že s ministrem věc probral, domnívá se, že se možná dopustil chyby v citaci, ale v seznamu použitou literaturu měl. Metnar (za ANO) očekává, že se ke své diplomové práci vyjádří do konce týdne. Práci nyní analyzuje. Podle České televize ve své diplomové práci z roku 2004 řádně neuváděl citované zdroje. Média citují IT specialistu Vysoké školy ekonomické Jana Macha, podle kterého diplomovou práci Metnara nelze označit za plagiát jako v případech ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) a ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), kteří museli ve svých funkcích kvůli plagiátorství skončit.

Výdaje na dávky hmotné nouze klesají, jsou nejnižší za šest let

Výdaje na dávky v hmotné nouzi čtvrtý rok za sebou výrazně klesají a jsou nejnižší za posledních šest let. Ubývá také těch, kteří pomoc od státu dostávají. Loni lidem v tísni úřady práce vyplatily zhruba 7,36 miliardy korun. Částka je tak o víc než třetinu menší než v roce 2014, kdy činila 11,29 miliardy korun. Letos se vydávaná suma dál snižuje - za prvních pět měsíců ve srovnání se stejným loňským obdobím klesla o 28 procent. Vyplývá to ze zpráv o vyplacených dávkách, které zveřejňuje ministerstvo práce.

V Česku se vyplácejí tři dávky v hmotné nouzi - příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení uvádí, že vyhodnotí změny v dávkových systémech z minulých let. Chce se zaměřit i na dávky pro chudé. Plánuje navrhnout úpravy, aby se zavedly "určité povinnosti ze strany klienta s cílem postupně závislost na dávkách snížit a odstranit". Premiér Andrej Babiš (ANO) se několikrát zmínil o revizi dávek, aby se bránilo jejich zneužívání. Řešit by to měla nová ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), kterou chce prezident jmenovat do funkce 30. července.

EK povolila přesunout peníze z vysokorychlostního internetu jinam

Evropská komise povolila České republice přesunout polovinu evropských dotací původně určených na podporu vysokorychlostního internetu do jiných programů. Jde zhruba o osm miliard korun, které nově půjdou hlavně do regionů postižených těžbou uhlí, tedy do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Na tiskové konferenci po jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF) to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Peníze by nové programy měly mít k dispozici v říjnu.

Jediná videonahrávka filozofa Patočka byla objevena náhodou

Jediné existující videonahrávky filozofa Jana Patočky získal od Francie Archiv Jana Patočky. Záznam zpravodajských pořadů, v nichž Patočka ve francouzštině objasňuje, co je Charta 77, byl objeven náhodou. Dokumenty převádějící právo nakládat s unikátními záběry na Archiv Jana Patočky podepsali jeho ředitel Ivan Chvatík a francouzský velvyslanec Roland Galharague. Archiv Jana Patočky záznam opatří titulky a zveřejní na webu, aby byl dostupný české veřejnosti.

Nahrávka pořadů z roku 1977 má přibližně 20 minut. Záznam, na němž je natočen přímo Patočka, trvá přibližně čtyři minuty. O jeho existenci se dlouhá léta nevědělo. Náhodně ho objevili pracovníci Archivu Jana Patočky při práci na dokumentárním filmu o událostech roku 1968 v Praze. Pracovníci archivu, kteří zpracovávají Patočkovy ručně psané poznámky, se pozůstalosti filozofa věnují ode dne jeho smrti. Velvyslanec Galharague připomněl význam Patočky pro české i evropské myšlení. Dodal, že český myslitel se pustil do boje proti orwellovskému režimu a pomohl jej porazit. Patočka zemřel v 70 letech v březnu 1977 na mozkovou příhodu a selhání srdce po jedenáctihodinovém výslechu.

Rodiče Thymiana dostanou odškodné za nezapsání jména do matriky

Rodiče chlapce Thymiana dostanou od ministerstva vnitra odškodné 30.000 korun za to, že matrika původně nezapsala neobvyklé jméno jejich syna. Pravomocně o tom rozhodl pražský městský soud, a to po předchozím zásahu Ústavního soudu. Rodiče se za způsobenou nemajetkovou újmu domáhali celkové částky 100.000 korun. Vnitro musí částku zaplatit do 30 dnů od právní moci rozsudku, navíc má rodičům uhradit náklady vynaložené na soudní řízení. Chlapec měl v rodném listě v kolonce křestního jména téměř tři roky zapsáno "nezjištěno". Matrika ve Vrchlabí totiž chtěla, aby jeho rodiče znaleckým posudkem doložili, jakou by jméno mělo mít pravopisnou podobu. Když expertizu nedodali, řízení zastavila. Jméno se do rodného listu dostalo až poté, co se rodičů zastal Nejvyšší správní soud. Ten konstatoval, že vyžádání posudku mělo být pouze výjimečným krokem a že matriky mají při ověřování správné podoby jména vycházet například z listinných důkazů dodaných rodiči nebo z informací ze zahraničních veřejně přístupných databází.

Z prvoinstančního rozsudku, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že Thymianova matka je občankou USA a volbou jména tak chtěla navázat na svůj rodový původ a indiánské kořeny. Kvůli přístupu matriky rodiče zvažovali i to, zda nebudou muset dítěti změnit občanství z českého na americké.

Průměrná cena nových bytů v Praze v 1. pololetí vzrostla o 24 pct

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze v prvním pololetí meziročně vzrostla o 24 procent na 94.000 korun za metr čtvereční. V porovnání s koncem prvního čtvrtletí se zvýšila o 6,2 procenta. Počet prodaných bytů se meziročně snížil o 3,5 procenta na 2750. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. "Přestože nabídka nových bytů v posledním čtvrtletí mírně rostla, tempo navyšování cen nepolevuje. Cenové stabilizaci by pomohlo, pokud by se podařilo na trh pustit větší počet nových projektů, který by tak zájem o bydlení lépe nasytil," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Podle něj bude ještě letos průměrná cena atakovat 100.000 korun za metr čtvereční. Ceny nových bytů se začaly výrazně zvyšovat od konce pololetí roku 2015. Za poslední tři roky vzrostly téměř o 70 procent.

"Poptávka je v současnosti i přes rostoucí ceny stále silná. Je to dáno snahou zájemců o hypotéku získat úvěr ještě před zavedením přísnějších doporučení ze strany ČNB, která začnou platit od října. Vyšší prodeje tak očekáváme i ve třetím čtvrtletí, pak ale bude podle všeho následovat pokles," doplnil majitel Central Group Dušan Kunovský.

V Praze je 83.000 psů, nejčastějšími jmény jsou Ben, Max a Bety

Obyvatelé Prahy k letošnímu pololetí chovali zhruba 83.000 psů, počet za letošek vzrostl o zhruba 3000. Nejvíce chovatelů je v Praze 4. Vyplývá to z informací, které uvedl magistrát. Zhruba čtvrtinu mazlíčků tvoří kříženci, oblíbení jsou i yorkšírští teriéři. Mezi nejpopulárnější jména patří Ben, Max a Bety. Město loni na poplatcích za psa vybralo 42,8 milionu korun. Sedmdesát procent této částky získávají městské části, které poplatek vybírají. Poplatek za jednoho psa v bytě je 1500 korun, za druhého a každého dalšího 2250 korun.

Počasí

Zpočátku jasno až polojasno, během dne částečné přibývání oblačnosti a postupně místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 27 až 31 °C, v severozápadní polovině Čech místy až 33 °C, v 1000 m na horách kolem 21 °C.