Denní souhrn zpráv

Babiš se sešel s kandidátkou na ministryni práce Maláčovou

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes odpoledne sešel s kandidátkou na ministryni práce Janou Maláčovou (ČSSD). Debatovali spolu o penzích, jejich reformě, čerpání peněz z EU či zaměstnávání. Babiš to po schůzce řekl novinářům. Míní, že nominace Maláčové do čela resortu práce a sociálních věcí je dobrá volba, úkol bez potíží zvládne. ČSSD oznámila, že Maláčová své plány přiblíží po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Ten ji chce jmenovat do funkce 30. července.

Maláčová od června 2015 řídí na ministerstvu odbor rodinné politiky a politiky stárnutí. V ministerském křesle má vystřídat stranického kolegu Petra Krčála, který minulé úterý rezignoval kvůli podezření z opisování v bakalářské práci. Kabinet ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení slibuje úpravu rodičovské. Zvednout by se podle plánů měla z nynějších 220.000 na 300.000 korun. Vládní program obsahuje také zrušení karenční doby a prosazení zálohovaného výživného od státu za neplatiče. Stanovit by se měla i pravidla pro zvyšování minimální mzdy, aby její růst byl předvídatelný.

Lidí s vysokou školou za deset let přibylo z 12 na 20 procent

Podíl lidí v Česku s vysokoškolským vzděláním za posledních deset let výrazně vzrostl. Loni byla absolventů vysoké školy mezi lidmi od 15 do 74 let pětina, o deset let dřív to bylo zhruba 12 procent. Česko ale v tomto ohledu zaostává za průměrem Evropské unie, který je o 6,4 procentního bodu vyšší. Na svém webu to uvedl Český statistický úřad. U mladších ročníků se rozdíl mezi Českem a EU stírá. Mezi všemi lidmi nad 15 let má v Česku největší část středoškolské vzdělání, zhruba třetina s maturitou a další třetina bez maturity. Po základní škole ukončilo své vzdělání necelých 14 procent Čechů.

Schůzka Babiše a Conteho kvůli migraci by mohla být koncem srpna

Schůzka kvůli řešení migrace, na kterou pozval italský premiér Giuseppe Conte předsedu české vlády Andreje Babiše (ANO) do Itálie, by se mohla konat koncem srpna. O přístupu k migraci chce šéf českého kabinetu jednat také v pátek v rakouském Salcburku s britskou premiérkou Theresou Mayovou, rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a estonským premiérem Jürim Ratasem. Babiš to dnes řekl novinářům.

V polovině července šéf českého kabinetu odmítl italskou žádost o pomoc s 450 migranty zachráněnými z rybářské lodi ve Středozemním moři. Jeho italský protějšek ho pak otevřeným dopisem pozval do Říma, aby si o řešení problémů s ilegální migrací promluvili. Babiš původně navrhoval termín schůzky na 30. července, Conte má v tu dobu ale jiný program. Babiš české odmítnutí žádosti o pomoc se zachráněnými migranty už dřív zdůvodnil tím, že Evropa musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jen zhoršuje. Některé státy naopak Itálii vyhověly.

Průzkum: Jen třetina zaměstnanců si na dovolené odpočine

Na dovolené si odpočine zhruba třetina zaměstnanců, neodpočine si 27 procent lidí a dalších 37 procent si není jistých, zda jim bude naplánovaná dovolená k zotavení stačit. Vyplynulo to z průzkumu výzkumné agentury Ipsos pro společnost Up Česká republika. V letním období si vybírá dovolenou 90 procent zaměstnanců, nejčastěji si lidé berou souvislé volno na dva týdny (47 pct). Jeden týden v létě preferuje 26 procent pracovníků, tři týdny volna si vybírá osm procent lidí. "Současná doba ukazuje, že dovolená jako nástroj pro regeneraci nefunguje tak jako dříve. Vzít si nárazově jeden či dva týdny dovolené už pracovníkům přestává stačit k tomu, aby dokázali patřičně zrelaxovat," uvedla ředitelka prodeje Up Česká republika Petra Gubíková. Podle ní díky rekordní zaměstnanosti a obrovské poptávce po pracovní síle přibylo většině zaměstnanců množství práce, často pracují přesčas a dělají práci za kolegy.

Na dotaz, proč si zaměstnanci nevezmou delší dovolenou, pokud jim ta jejich k odpočinku nestačí, 30 procent lidí uvedlo, že jim to nepovolí zaměstnavatel, v 26 procentech případů si ji nedovolí vzít sami zaměstnanci. Téměř čtvrtině lidí chybí k delší dovolené finance a například šest procent respondentů se musí místo delšího pobytu na dovolené starat o svá zvířata. Průzkumu se zúčastnilo 525 respondentů.

Cizinci z celého světa se ode dneška na letní škole učí česky

Cizinci se budou na Masarykově univerzitě učit v následujících čtyřech týdnech česky. Začal 51. běh Letní školy slovanských studií, potrvá do 18. srpna. Letos je to 25 let od vzniku kabinetu, uvedla v tiskové zprávě vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince a ředitelka letní školy Eva Rusinová. "Dosud se přihlásilo 135 studentů ze 36 zemí celého světa," uvedla Rusinová. Na Filozofické fakultě se tak v pondělí na slavnostním zahájení sešli studenti například z Japonska, Slovinska, Rumunska či Sýrie. Účastníci obdrželi stipendium ministerstva školství nebo Kabinetu češtiny pro cizince, někteří si kurz zaplatili sami. Patří mezi ně lidé všech věkových kategorií. "Nejstarším účastníkem je student s rokem narození 1949, nejmladší se narodil v roce 2002," řekla Rusinová. Studenty rozdělili do 10 skupin podle stupně pokročilosti. Nabídka dopoledních kurzů a odpoledních přednášek a besed o české literatuře či kultuře je doplněna také zábavným programem.

3D animace má ukázat krajinu před zatopením lipenskou přehradou

Jak vypadala Dolní Vltavice na Českokrumlovsku a její okolí před tím, než většinu oblasti zatopila lipenská nádrž, ukáže vznikající 3D animace. Projekt vytvářejí manželé, kteří v Dolní Vltavici žijí, pomocí dobových fotografií, svědectví pamětníků a počítačové animace. Spolupracují při tom s přírodovědeckou fakultou pražské Univerzity Karlovy. Velká část Dolní Vltavice i s kostelem zmizela v 50. letech minulého století pod hladinou lipenské vodní nádrže. Manželský pár Kondyskových k projektu inspiroval pořad o 3D animaci zaniklého pracovního lágru v Krušných horách, který kdysi viděli v televizi. Ema Kondysková dodala, že jednou by ráda zhotovila projekci přímo nad hladinou lipenské přehrady. Pomocí počítačové techniky by tak z vody vystoupily siluety zatopených objektů.

Selské slavnosti v Holašovicích přilákaly 14.000 lidí

Třídenní Selské slavnosti v jihočeských Holašovicích přilákaly asi 14.000 lidí. V obci, která si letos připomíná 20 let od zápisu na seznam památek světového dědictví UNESCO, se představilo přes 240 řemeslníků. Obec Holašovice, která je díky domům ve stylu selského baroka na seznamu památek UNESCO, nyní obnovuje za 2,7 milionu korun historickou kovárnu. Otevře ji 19. září, řemeslo tam bude předvádět kovář. Vesnici ročně navštíví 70.000 turistů.

Spolek přírodovědců zachraňuje a studuje v Poohří vzácnou užovku

Spolek přírodovědců Zamenis zachraňuje a studuje v Poohří už více než deset let užovku Aeskulapovu neboli stromovou, nejvzácnějšího a zároveň největšího hada, který se v ČR vyskytuje. Projektu se daří, v lokalitě žijí stovky těchto nejedovatých hadů, řekl ČTK chovatel hadů plzeňské zoo Jan Dohnal, který se na záchraně a studii také podílí. Dohnal se účastní například i projektu v severním Íránu, kde se svým týmem zachraňuje silně ohroženou zmiji Latifovu. Izolovaný výskyt užovky stromové v údolí Ohře mezi Doupovskými a Krušnými horami, kde je podle studie 400 až 600 jedinců, patří mezi tři ostrůvkovité evropské oblasti; další jsou v Německu a Polsku. Spolek Zamenis pro záchranu užovky buduje umělá líhniště, pečuje o kamenné zídky, provádí další výzkum a systematické sledování populace a osvětu.

Volejbalisté nevyužili mečboly a z juniorského ME mají stříbro

Čeští volejbalisté těsně nedosáhli na historické zlato z juniorského mistrovství Evropy. Ve finále šampionátu hráčů do 20 let v Haagu nevyužil tým trenéra Jana Svobody v tie-breaku dva mečboly a podlehl Rusku 2:3. "Je to škoda, Rusové byli šťastnější. Jsem ale na hráče hrdý, jak bojovali," citoval trenéra Svobodu web evropské volejbalové konfederace. Druhým místem na ME si čeští volejbalisté zároveň zajistili účast na juniorském světovém šampionátu v příštím roce.

Počasí - pondělí

Oblačno až polojasno, v západní polovině Čech místy, jinde ojediněle, přeháňky nebo bouřky. Večer ubývání oblačnosti až do vyjasnění. Nejvyšší teploty 25 až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 20 °C.