Denní souhrn zpráv

r_2100x1400_radio_praha.png

Ubývá českých firem, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji

Počet českých společností, které mají vlastníka sídlícího v daňovém ráji klesá. Od začátku letošního roku ubylo 61 takových firem. Vyplývá to ze statistik společnosti Bisnode. Přímého majitele v daňovém ráji má téměř třináct tisíc tuzemských společností. Nejčastěji podnikají firmy v oblasti nemovitostí, obchodu nebo služeb, vysvětluje Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode. Daňovým rájem se označuje země, která je pro firmy daňově výhodná. Společnosti platí buď minimální daň z příjmu nebo žádnou.

Ministr práce Petr Krčál je podezřelý z plagiátorství v bakalářské práci

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD je podezřelý z opisování ve své bakalářské práci. Upozornil na to server Seznam Zprávy, podle kterého se Krčálova práce shoduje v některých částech se závěrečnou prací jiné studentky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Celou záležitost prošetří Univerzita a případně i Národní akreditační úřad. Pokud by se prokázalo, že se opravdu jedná o plagiát, může premier Andrej Babiš (hnutí ANO) odvolat Krčála z vedení resortu, řekl Českému rozhlasu Rostislav Vyzula (hnutí ANO). O vysokoškolský diplom Krčál ale nepřijde, ani pokud se prokáže, že v bakalářské práci opisoval. Českému rozhlasu to potvrdil rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha. Důvodem je, že Krčál obhájil práci ještě v období, kdy nejde diplom zpětně odebrat.

Kvůli podobnému problému už odstoupila z funkce ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Ta měla opisovat hned ve dvou diplomových pracích.

Celnící a policisté vyšetřují údajné zabíjení chráněných zvířat

Celníci a policisté rozplétají případ údajného zabíjení chráněných zvířat. Zasahovali kvůli tomu v pražské tržnici Sapa, na Českolipsku a také v Zooparku Bašť, který provozuje Ludvík Berousek z cirkusové rodiny Berousků. Podle informací Radiožurnálu celníci během zátahu objevili mrtvá zvířata taky miliony korun. Mezi podezřelými jsou Češi a Vietnamci. Na případu spolupracuje taky Státní veterinární správa. V případu zatím nepadlo žádné obvinění. Podle Lidových novin vyšetřovatelé skupinu podezírají ze zabíjení tygrů a následného zpracovávání tygřích produktů ve vietnamské komunitě.

Společný podnik Prahy a Penty k metru D zatím nebude

Plán na vytvoření společného podniku pražského dopravního podniku (DPP) a soukromé skupiny Penta k výstavbě linky metra D se odkládá. Příslušný dokument, který by vznik této společnosti povolil, náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD stáhl z jednání rady. Město si prý chce nechat vypracovat analýzu k zákonu o výkupu pozemků. Společný podnik má vzniknout především kvůli tomu, že DPP nemá dostatek peněz na vykoupení pozemků, které požadují jejich současní vlastníci. Celkem jde o 655 pozemků se 162 vlastníky. Část koalice, ale i opozice, projekt kritizuje. Upozorňují zejména na údajnou netransparentnost podniku.

ÚVN: Pacientům s nádorovým onemocněním brzy pomůže nový přístroj

Pacienti s nevyléčitelným nádorem mozku a míchy mají šanci na rychlejší a efektivnější léčbu. Umožnit jim to má nový radiochirurgický přístroj, který pořídí Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Novinku představili v úterý lékaři nemocnice spolu s kolegy z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Klinika teď musí vypsat výběrové řízení. Radiologický přístroj má umožnit komplexnější a efektivnější léčbu. U pacientů s nádory mozku nebo míchy je podle neurologů důležité zahájit terapii včas. Aby byla úspěšná je potřeba začít s ozařováním do měsíce od neurochirurgického zákroku. Nový přístroj bude cíleně ozařovat nádorová ložiska. Celý proces léčby od operace až po ozařování tak provedou na jednom místě. Ústřední vojenská nemocnice o přístroj usilovala zhruba pět let. Prvním pacientům Neurologické kliniky v Praze by měl sloužit od roku 2020.

Meteorologové vyhlásili výstrahu před povodněmi pro část severní Moravy

Na severu Moravy od středečního rána hrozí povodně, varuje Český hydrometeorologický ústav. Vydal nejnižší stupeň výstrahy pro sedm okresů - většina z nich je v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Na Novojičínsku, Frýdeckomístecku a v Jeseníkách platí také výstraha před velmi vydatným deštěm. Silně by tam mělo pršet nejméně do čtvrtečního večera. Podle meteorologů je možné, že řeky - hlavně v Jeseníkách a Beskydech - budou dosahovat prvního stupně povodňové aktivity.

Lidé mohou posílat zemědělskému muzeu recepty lokálních jídel

Národní zemědělské muzeum v Praze vyhlásilo sbírku starých kuchařek, rodinných a regionálních receptů tradičních jídel i nápojů, do níž se může zapojit široká veřejnost. Projekt má pomoci uchovat kulinární bohatství českých zemí. Závěry výzkumu a některé recepty se objeví na výstavách, publikacích či v encyklopedii. ČTK o sbírce informovala mluvčí zemědělského muzea Jitka Taussiková. "Masopustní boží milosti, klouzáky, sejkory, jabkance, zelné šlíšky, kraslická liškajda či likér z lipového květu - i to jsou příklady lokálních pokrmů, kterých regiony České republiky nabízejí nepřeberné množství," uvedla Taussiková.

Získané materiály budou podle ní tvořit součást podsbírky Gastronomie a stanou se předmětem sociokulturního výzkumu o kulinárním dědictví českých zemí. Každý, kdo do muzejní sbírky přispěje, získá rodinnou vstupenku do Národního zemědělského muzea.

Sochař Michal Trpák dělá první obytnou sochu v ČR

V Českých Budějovicích vzniká první obytná socha v ČR, která bude sloužit jako přístavba zubní ordinace a laboratoře. Sochař Michal Trpák buduje třípatrovou stavbu poblíž Malého jezu na Malši, hotova by mohla být do konce roku. Kulatý tvar oken může připomínat lodní kajutu. Vstup do budovy jsou stylizovaná ústa, což souvisí se zubní ordinací. Šestatřicetiletý Trpák se inspiroval v přírodě, proto měkké křivky a tvary. Jde o organickou architekturu. Jeho oblíbenými architekty jsou Gaudí, Javier Senosiain nebo Peter Vetsch. Obytná socha bude z betonu.

Počasí

Oblačno až polojasno, na jihozápadě večer skoro jasno. Ojediněle, odpoledne místy přeháňky nebo bouřky. Na severovýchodě až zataženo a na většině území déšť nebo přeháňky. Teploty 25 až 29 °Celsia.