Denní souhrn zpráv

Ubývá českých firem, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji

Počet českých společností, které mají vlastníka sídlícího v daňovém ráji klesá. Od začátku letošního roku ubylo 61 takových firem. Vyplývá to ze statistik společnosti Bisnode. Přímého majitele v daňovém ráji má téměř třináct tisíc tuzemských společností. Nejčastěji podnikají firmy v oblasti nemovitostí, obchodu nebo služeb, vysvětluje Petra Štěpánová ze společnosti Bisnode. Daňovým rájem se označuje země, která je pro firmy daňově výhodná. Společnosti platí buď minimální daň z příjmu nebo žádnou.

Ministr práce Krčál končí ve vládě. Neustál podezření z opisování v bakalářské práci

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) končí kvůli podezření z plagiátorství ve funkci. Novinářům řekl, že nabídl stranickému šéfovi Janu Hamáčkovi svůj odchod, protože nechce zatěžovat sociální demokracii, vládu, ale ani svou rodinu a své zdraví. Hamáček jeho rezignaci přijal a premiéru Andreji Babišovi (ANO) navrhl, aby se novou ministryní stala Jana Maláčová, která na ministerstvu práce dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí. Server Seznam Zprávy.cz v pondělí informoval, že v Krčálově bakalářské práci na téma Mládež a volný čas je mnoho stránek textu, který dříve napsal jiný autor. Krčál řekl, že za normální situace by své pochybení nepovažoval za tak zásadní, aby ohrozilo jeho postavení ve vládě. Vzhledem k současné situaci ale nechtěl zatěžovat stranu či kabinet. O vysokoškolský diplom Krčál ale nepřijde, ani pokud se prokáže, že v bakalářské práci opisoval. Českému rozhlasu to potvrdil rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha. Důvodem je, že Krčál obhájil práci ještě v období, kdy nejde diplom zpětně odebrat. Kvůli obdobnému problému skončila minulý týden ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Ta měla opisovat hned ve dvou diplomových pracích.

Po zásahu kvůli neoprávněnému nakládání se zvířaty obvinila policie 3 lidi

Tři lidi obvinila v úterý policie po zásahu kvůli neoprávněnému nakládání se zvířaty. Hrozí jim až pět let vězení. Potvrdila to Jitka Bojanovová z Okresního státního zastupitelství Česká Lípa, které případ dozoruje. Kvůli podezření z neoprávněného nakládání se zvířaty zasahovali v pondělí celníci a policisté v Praze, středních a severních Čechách.

Podle serveru Lidovky.cz se kauza týká údajného zabíjení tygrů v Zooparku Bašť severně od Prahy a následného zpracovávání tygřích produktů ve vietnamské komunitě.

Společný podnik Prahy a Penty k metru D zatím nebude

Plán na vytvoření společného podniku pražského dopravního podniku (DPP) a soukromé skupiny Penta k výstavbě linky metra D se odkládá. Příslušný dokument, který by vznik této společnosti povolil, náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD stáhl z jednání rady. Město si prý chce nechat vypracovat analýzu k zákonu o výkupu pozemků. Společný podnik má vzniknout především kvůli tomu, že DPP nemá dostatek peněz na vykoupení pozemků, které požadují jejich současní vlastníci. Celkem jde o 655 pozemků se 162 vlastníky. Část koalice, ale i opozice, projekt kritizuje. Upozorňují zejména na údajnou netransparentnost podniku.

ÚVN v Praze dostane nový přístroj, umožní efektivnější léčbu nádorů mozku a míchy

Pacienti s nevyléčitelným nádorem mozku a míchy mají šanci na rychlejší a efektivnější léčbu. Umožnit jim to má nový radiochirurgický přístroj, který pořídí Ústřední vojenská nemocnice v Praze. Novinku představili v úterý lékaři nemocnice spolu s kolegy z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Klinika teď musí vypsat výběrové řízení. Radiologický přístroj má umožnit komplexnější a efektivnější léčbu. U pacientů s nádory mozku nebo míchy je podle neurologů důležité zahájit terapii včas. Aby byla úspěšná je potřeba začít s ozařováním do měsíce od neurochirurgického zákroku. Nový přístroj bude cíleně ozařovat nádorová ložiska. Celý proces léčby od operace až po ozařování tak provedou na jednom místě. Ústřední vojenská nemocnice o přístroj usilovala zhruba pět let. Prvním pacientům Neurologické kliniky v Praze by měl sloužit od roku 2020.

Meteorologové vyhlásili výstrahu před povodněmi pro část severní Moravy

Na severu Moravy od středečního rána hrozí povodně, varuje Český hydrometeorologický ústav. Vydal nejnižší stupeň výstrahy pro sedm okresů - většina z nich je v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Na Novojičínsku, Frýdeckomístecku a v Jeseníkách platí také výstraha před velmi vydatným deštěm. Silně by tam mělo pršet nejméně do čtvrtečního večera. Podle meteorologů je možné, že řeky - hlavně v Jeseníkách a Beskydech - budou dosahovat prvního stupně povodňové aktivity.

Lidé mohou posílat zemědělskému muzeu recepty lokálních jídel

Národní zemědělské muzeum v Praze vyhlásilo sbírku starých kuchařek, rodinných a regionálních receptů tradičních jídel i nápojů, do níž se může zapojit široká veřejnost. Projekt má pomoci uchovat kulinární bohatství českých zemí. Závěry výzkumu a některé recepty se objeví na výstavách, publikacích či v encyklopedii. ČTK o sbírce informovala mluvčí zemědělského muzea Jitka Taussiková. "Masopustní boží milosti, klouzáky, sejkory, jabkance, zelné šlíšky, kraslická liškajda či likér z lipového květu - i to jsou příklady lokálních pokrmů, kterých regiony České republiky nabízejí nepřeberné množství," uvedla Taussiková.

Získané materiály budou podle ní tvořit součást podsbírky Gastronomie a stanou se předmětem sociokulturního výzkumu o kulinárním dědictví českých zemí. Každý, kdo do muzejní sbírky přispěje, získá rodinnou vstupenku do Národního zemědělského muzea.

Sochař Michal Trpák dělá první obytnou sochu v ČR

V Českých Budějovicích vzniká první obytná socha v ČR, která bude sloužit jako přístavba zubní ordinace a laboratoře. Sochař Michal Trpák buduje třípatrovou stavbu poblíž Malého jezu na Malši, hotova by mohla být do konce roku. Kulatý tvar oken může připomínat lodní kajutu. Vstup do budovy jsou stylizovaná ústa, což souvisí se zubní ordinací. Šestatřicetiletý Trpák se inspiroval v přírodě, proto měkké křivky a tvary. Jde o organickou architekturu. Jeho oblíbenými architekty jsou Gaudí, Javier Senosiain nebo Peter Vetsch. Obytná socha bude z betonu.

Počasí

Ve středu bude polojasno až oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 23 až 28 stupňů Celsia.