Denní souhrn zpráv

ČR uprchlíky z lodi nepřijme, Itálii nabízí experty a policisty

Česká republika nevyhoví žádosti Itálie a nepřijme žádné uprchlíky ze skupiny 450 lidí, kteří uvízli v rybářské lodi. Premiér Andrej Babiš (ANO) si myslí, že přijímání dalších nelegálních migrantů problém jenom zhoršuje. Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Česko může Itálii pomoci jinak - nabízí experty a policisty a je připraveno se i zapojit do operace pod vedením Itálie na severu Libye. O pomoc při rozdělení migrantů požádal státy EU italský premiér Giuseppe Conte. Podle Babiše Evropa musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje.

Přibližně 450 lidí bylo na palubě rybářské lodi, odkud je převzala plavidla unijní agentury Frontex a italské finanční stráže. Premiér Conte se pak obrátil na EU, aby situaci pomohla řešit. Na jeho žádost zatím reagovaly Malta, Francie a Německo, které přislíbily, že přijmou po 50 lidech. Babiš s tímto postupem nesouhlasí. "Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy," uvedl. EU podle něj musí vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a EU bude nelegálně příchozí okamžitě vracet. Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že Česká republika se už v minulosti přesvědčila o tom, že je pro uprchlíky jen přestupní stanicí.

Vláda projedná změnu financování matrik

Matriční úřady by měly být od příštího roku financovány paušálně podle druhu prvozápisu. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra, který ve středu projedná vláda. Za prvozápis narození by měl úřad dostat 897 korun, za uzavření manželství 3588 korun a za zápis úmrtí 1794 korun. Obce budou výkony vykazovat zpětně a dostanou je proplacené. Návrh vychází z analýzy financování a výkonu matriční agendy v letech 2014-2016. Nyní je podle materiálu matrikám ze státního rozpočtu rozdělováno celkem 580 milionu korun. Ministerstvo předpokládá, že při novém modelu financování bude ušetřeno asi 160 milionů korun.

Od původního návrhu, že by bylo zrušeno přibližně 450 matrik v malých obcích, ministerstvo ustoupilo, protestovali proti němu zástupci obcí. O zachování matriky v obci budou rozhodovat starostové. Podle analýzy obce s nízkým počtem úkonů čerpají v poměru na počet úkonů výrazně více peněz než velké obce. "Tyto rozdíly dokládají extrémní případy obcí Hořovice, jež obdrží v přepočtu na jeden prvozápis 219 korun a Domaželice, které obdrží na jeden prvozápis 113.547 korun," uvádí vnitro.

Bavorští pohraničníci smí kontrolovat hranici jen s povolením

Nově zřízená bavorská pohraniční policie bude moci provádět kontroly na hranicích s Rakouskem a Českou republikou, ale jen s příslušným povolením, případně na žádost německých spolkových úřadů. Dnes to sdělil německý ministr vnitra Horst Seehofer s tím, že se na tom dohodla německá vláda se zemskou. Samostatně tak bavorská pohraniční policie jednat smět nebude, obzvláště pak nesmí nikoho od hranic vracet, poznamenala agentura DPA.

Pro polovinu Čechů je nejstabilnější investicí zlato a drahé kovy

Nejstabilnější alternativní investicí je pro Čechy zlato nebo jiné drahé kovy. Drahé kovy jako nástroj pro uložení peněz preferuje 48 procent lidí. S velkým odstupem následuje umění (11 procent), starožitnosti (devět procent) nebo kryptoměny (pět procent). Vyplývá to z červnového průzkumu agentury NMS Market Research pro společnost Golden Gate mezi tisíci respondenty. V současnosti do zlata nebo stříbra investuje kolem 100.000 Čechů. Investice se nejčastěji pohybuje v desítkách tisíc korun. Nad 200.000 Kč má uloženo méně než desetina investorů do drahých kovů.

Polovina Čechů sice spoří, ale investovat se bojí nebo přiznává, že to neumí. Investuje tak jen pětina dotázaných. Častěji investují muži, mezi kterými je podíl investorů 26 procent, a domácnosti s příjmy nad 40.000 Kč (39 procent). Mezi vysokoškoláky je 38 procent investorů. Pro většinu (62 procent) je důležité, aby investice a úspory byly alespoň zčásti hmatatelné. Jen pětina lidí se spokojí pouze s papírovou nebo digitální podobou investic, další pětině je to jedno a nechá si raději poradit.

Na Přerovsku havaroval vyhlídkový balon, nikdo nebyl zraněn

Dodávku elektrického proudu do dvou obcí přerušila v pátek večer havárie horkovzdušného balonu, který musel neplánovaně přistát u Žeravic nedaleko Přerova a přetnul tam dráty elektrického vedení. Nikdo z osmičlenné posádky balonu nebyl zraněn, řekl dnes ČTK policejní mluvčí František Kořínek. "Vyhlídkový let balonu z Olomouce byl podle jeho pilota nucen přistát z důvodu hrozící lokální bouřky. Při přistávacím manévru však údajně vlivem neočekávaného poryvu větru a turbulence mělo dojít k náhlému propadnutí balonu v letové výšce," uvedl Kořínek. Koš balonu narazil do střechy domu a následně i do elektrického vedení.

Aktivita klíšťat se zvyšuje

Český hydrometeorologický ústav varuje před velmi vysokou aktivitou klíšťat. Podle biometeorologa Tomáše Vráblíka klíšťatům vyhovuje současné teplé počasí. Aktivita parazitů je o tomto víkednu na osmém stupni z desetibodové škály. Před výlety do přírody by lidé měli používat repelent. Po návratu je navíc potřeba se důkladně prohlédnout. Klíšťata totiž můžou přenášet řadu nemocí, například boreliozu nebo klíšťovou encefalitidu. Podle statistik Státního zdravotního ústavu jsou klíšťovou encefalitidou infikována zhruba 2 procenta těchto parazitů, boreliozou pak každé desáté až páté klíště.

V Praze dnes na Prague Proms vystoupí skladatel Ennio Morricone

V pražském Obecním domě se dnes v roli dirigenta v rámci festivalu Prague Proms představí slavný italský skladatel Ennio Morricone. Povede Český národní symfonický orchestr (ČNSO), který je pořadatelem festivalu. V koncertu s názvem Musica Assoluta vedle filmové hudby zazní duchovní skladba Stvoření & Babylónská věž nebo kantáta pro flétnu, sbor a orchestr Vuoto d'anima piena. Vedle Morriconeho a ČNSO vystoupí Kühnův smíšený sbor se sbormistryní Lenkou Navrátilovou.

Morricone, který 10. listopadu oslaví devadesátiny, složil hudbu k více než 500 filmům a televizním seriálům. Při svém posledním tuzemském vystoupení v říjnu loňského roku v rámci světového turné Ennio Morricone - Last ever show s podtitulem Goodbye Prague v pražské O2 areně oznámil, že příští rok již ve velkých halách vystupovat nebude. Přesto se do O2 areny vrátí 25. ledna příštího roku. ČNSO s Morriconem spolupracuje devátý rok.

Na kempu v Liberci budou děti stavět raketu a mluvit s kosmonauty

Stavění létajících modelů raket, setkání s někdejším rekordmanem v délce pobytu ve vesmíru či videokonference s Mezinárodní vesmírnou stanicí. To je součástí premiérové letní kosmické školy, která začala na Technické univerzitě v Liberci. Týdenní tábor absolvuje zhruba 40 dětí ve věku do 12 do 16 let. "Jedním z hlavních bodů programu je stavba létajících modelů raket pod vedením mnohonásobného mistra Ruska a Evropy v raketovém modelářství Vladimira Meňšikova," uvedla za organizátory Zuzana Sommerová. Programem po většinu doby trvání kempu bude děti provázet ruský kosmonaut Sergej Avdějev, který na oběžné dráze pobyl celkem 747 dní a do roku 2005 držel světový rekord v době strávené ve vesmíru.

Největší jedlík na jihočeském Borůvkobraní snědl 25 knedlíků

V jihočeských Borovanech dnes největší jedlík za půl hodiny snědl 25 kynutých knedlíků politých borůvkovou omáčkou - žahourem. Je to stejně jako loni. O titul krále borůvkových knedlíků se na festivalu Borůvkobraní utkalo 40 soutěžících, zvítězil Josef Voharčík ze Žirovnice na Pelhřimovsku. Akci s rozpočtem kolem dvou milionů korun za dva dny navštívilo asi 15.000 lidí. ČTK to dnes řekla hlavní organizátorka Magdalena Hluštíková.

Kuchařky pro soutěž připravily 2000 knedlíků, snědlo se 435 kusů. Dohromady se na Borůvkobraní zkonzumuje 9000 knedlíků. Na koláče a knedlíky padla asi tuna a půl borůvek, kromě toho se prodaly asi čtyři tuny čerstvých borůvek.

Sport

Skifař Ondřej Synek i dvojka bez kormidelníka Jakub Podrazil, Lukáš Helešic obsadili třetí místo v závěrečném závodu Světového poháru ve veslování v Lucernu. Podrazil s Helešicem díky tomu ovládli celkové pořadí disciplíny. Zatímco Podrazil s Helešicem startovali ve všech třech dílech seriálu, Synek druhý závod vynechal. Po vítězství v Bělehradě i dnes začal finále dobře a do poloviny trati vedl. Poté ale přišel nástup Novozélanďana Roberta Mansona, který jeho náskok zlikvidoval, dostal se do vedení a jistě si dojel pro vítězství. Českého pětinásobného mistra světa, který letos ještě neprohrál, předstihl i Němec Oliver Zeidler. Za Mansonem Synek zaostal o více než čtyři sekundy, mocně finišující Mahé Drysdale z Nového Zélandu jej ale už neohrozil.

Motocyklový jezdec Jakub Kornfeil skončil sedmý ve Velké ceně Německa a jen o dvě příčky zaostal za nejlepším výsledkem sezony z minulého závodu Moto3 v Nizozemsku. Pošesté v sezoně se prosadil do první desítky, a to přitom stejně jako před dvěma týdny v Assenu neměl příliš výhodnou pozici na startu. V sobotní kvalifikaci si zajistil na roštu až 21. místo a sedmou řadu. Před Velkou cenou České republiky, která se pojede 5. srpna, si Kornfeil polepšil o příčku na sedmé místo v pořadí mistrovství světa.

Cyklista Adam Ťoupalík skončil šestý v silničním závodě na mistrovství Evropy do 23 let ve Zlíně. Na vítězného Švýcara Marca Hirschiho i na medaili ztratil osm sekund. Druhý skončil Victor Lafay z Francie, třetí byl Španěl Aragon Barcelo. Další český cyklista Jakub Otruba skončil na 22. místě se ztrátou pěti minut a 28 sekund na vítěze. V závodu juniorů obsadil Karel Vacek pátou pozici.

Světová rekordmanka v hodu oštěpem Barbora Špotáková je od soboty dvojnásobnou matkou. Olympijská vítězka a mistryně světa přivedla v hořovické porodnici na svět druhého syna. S přítelem Lukášem Novotným, s kterým už mají pětiletého Janka, mu dali jméno Darek. Sedmatřicetiletá Špotáková už v průběhu těhotenství avizovala, že se hodlá k atletice vrátit. Chce se připravit na sezonu 2019 a hlavním cílem pro ni zůstávají olympijské hry 2020 v Tokiu.

Počasí - neděle

Jasno až polojasno, odpoledne přechodně oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 25 až 29 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C, na Šumavě až 22 °C.