Denní souhrn zpráv

V4 dál požaduje zastavení migrace mimo Evropu

Francouzský prezident Emmanuel Macron se po setkání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem vyslovil pro finanční sankce vůči zemím EU, které by odmítaly migranty s prokázaným nárokem na azyl, uvedla agentura Reuters. Na rozdíl od některých dalších evropských představitelů by chtěli Macron a Sánchez vytvořit uzavřená střediska pro migranty na evropské půdě. To je v přímém rozporu s tím, co v uplynulých dnech požadovali jiní evropští politici. V4 dál požaduje zastavení migrace mimo Evropu, uvedl český premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na Macronovo prohlášení. Babiš telefonicky mluvil s německou kancléřkou Merkelovou o nedělním minisummitu o migraci. Na rozdíl od Francie nám rozhodně nevyčítá neúčast, řekl.

Minisummit k migraci, kterého se v neděli zúčastní představitelé některých zemí EU, byl podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) svolán nestandardně. Babiš se ohradil vůči slovům o "bojkotu" na adresu zemí visegrádské skupiny, která pronesl podle agentury AFP mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux. Státy skupiny, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, se ve čtvrtek rozhodly k neúčasti na nedělní schůzce.

Premiér Babiš jednal s předsedou ČSSD Hamáčkem o vládě

Premiér Andrej Babiš (ANO) jednal ve vládním Hrzánském paláci v Praze s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem o chystané vládě hnutí ANO a sociální demokracie. Babiš naznačil, že se dotkli také nominace poslankyně Taťány Malé (ANO) do čela ministerstva spravedlnosti. I jiní politici připomínají její slova o možném odkladu případného soudu s Babišem kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo do doby, až skončí volební období.

Hamáček, jak premiér uvedl, informoval Babiše o jednání u prezidenta. "Vyjasnili jsme si pozice a já myslím, že je to na dobré cestě," řekl Babiš. Zopakoval, že souhlasí s tím, aby Hamáček vedl v chystané vládě vedle ministerstva vnitra dočasně i ministerstvo zahraničí, když Zeman odmítá na tuto funkci europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Hamáček po jednání s prezidentem připustil, že by mohlo zahraničí nějaký čas řídit, pokud Zeman odmítne Pocheho jmenovat. S variantou, že by úřad dočasně vedl předseda ČSSD, souhlasil v rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes i Zeman.

Štěch o možném vedení diplomacie: ČSSD by neměla dál ustupovat

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) se staví kriticky k možnosti, že by ministerstvo zahraničí mohl místo Miroslava Pocheho vést dočasně předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Štěch soudí, že veřejnost by to vnímala jako výrazný ústupek, což by sociální demokracii podle něho velmi vážně poškodilo. "Osobně se domnívám, že sociální demokracie by neměla dál ustupovat. Myslím, že došla už za hranu svých možnosti," řekl dnes ČTK Štěch, který je členem užšího vedení ČSSD a patří od počátku stejně jako senátorský klub sociální demokracie ke kritikům možné vládní spolupráce ČSSD s ANO.

Na vojenský den Bahna přišlo do Brd 50.000 lidí

Na 50.000 návštěvníků přišlo do bývalého vojenského újezdu Brdy na tradiční Den pozemního vojska Bahna 2018. ČTK to řekl mluvčí akce Jindřich Plescher. Akce, na které se prezentuje to nejlepší, co zejména pozemní vojsko umí, se na bývalém tankodromu konala po devětadvacáté. Pro diváky byl připravený sedmihodinový program s ukázkami moderní armády, historické vojenské techniky či historických bojových akcí z let 1918, 1938 a 1968. Akce se účastnila s ukázkami také například policie či hasiči.

Pro armádu nepředstavují Bahna jen prezentaci pro veřejnost, ale především součást výcviku. "Jsem ráda, že zde veřejnost může vidět veškeré ukázky a schopnost našich vojáků. Chtěla bych vás ujistit, že schopnosti našich vojáků jsou velmi, velmi vysoce hodnoceny všemi generály v rámci NATO, ať už je to mise v Afghánistánu, mise v Iráku. Schopnosti našich vojáků jsou takové, na které bychom my všichni měli být hrdí," uvedla končící ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Připomněla, že zejména pozemní vojsko čeká velká modernizace techniky za zhruba 50 miliard korun.

Dopravní policie spustila rozsáhlou kontrolní akci

Dopravní policie spustila po celé republice rozsáhlou kontrolní akci o týden dříve než v předchozích letech. Letos na silnicích od ledna do května zemřelo o 27 lidí více než loni ve stejném období. I z toho důvodu policie začala řidiče kontrolovat s předstihem, léto totiž patří mezi vůbec nejrizikovější období z celého roku. Kontroly jsou naplánované na celé dva prázdninové měsíce. Letos může navíc situaci zkomplikovat prodloužený červencový víkend. Během něj se do Česka v rámci oslav 115 let legendární značky Harley & Davidson sjede zhruba 60 tisíc motorkářů.

Čeští lékaři testují nový lék proti rakovině prsu

Lékaři v pražské Všeobecné fakultní nemocnici testují nový lék proti rakovině prsu. Látka MitoTam způsobí, že buňky napadené rakovinou samy sebe zničí. Přípravek už úspěšně prošel laboratorními zkouškami. Státní ústav pro kontrolu léčiv proto lékařům povolil, aby látku začali testovat taky na pacientech. Pokud se nový lék osvědčí, lékaři by ho mohli podle vpřednosty onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboše Petruželky standardně začít využívat do dvou let.

Záznamy z procesu se Slánským převzal Národní archiv

Audiovizuální záznamy z procesu s Rudolfem Slánským bude spravovat Národní archiv (NA), nikoli Národní filmový archiv (NFA), jehož pracovníci se o materiály po nedávném nálezu starali. Ministerstvo kultury jako zřizovatel NFA slibovalo požádat vládu o 7,5 milionu korun na péči o tyto dokumenty. Měsíc po zveřejnění nálezu ale o dokumenty projevil zájem Národní archiv, respektive ministerstvo vnitra. Jeho mluvčí Ondřej Krátoška ČTK řekl, že dokumenty má ze zákona spravovat NA.

V roce 1952 bylo při procesu s Rudolfem Slánským vyneseno 11 rozsudků smrti a tři doživotní tresty. Bývalý generální tajemník komunistické strany Slánský byl popraven. Filmový materiál zahrnující zvukové a obrazové záznamy z procesu našel na jaře správce konkurzní podstaty ve zkrachovalé továrně v Panenských Břežanech. Jak uvedl mluvčí Veronika Bokšteflová, NFA podle ní materiály před předáním do NA ošetřil tak, aby nedocházelo k jejich další degradaci.

Zemřel literární vědec a překladatel z čínštiny Oldřich Král

Ve čtvrtek zemřel literární vědec a překladatel z čínštiny, profesor sinologie a srovnávací literatury Oldřich Král. Bylo mu 87 let. Na svém webu to uvedla Filozofická fakulta Univerzity Karlovy (FF UK). Držitel české Státní ceny za překladatelské dílo a obdobného ocenění v Číně mimo jiné nově přeložil texty čínského filozofa Lao-c'.

Od roku 1969 nesměl z politických důvodů přednášet a bylo pozastaveno jeho habilitační řízení. Za normalizace se živil dělnickými profesemi, později byl přijat do Sbírky orientálních umění Národní galerie na místo kurátora malířství a kaligrafie. Během působení v Národní galerii připravil řadu výstav a katalogů, zároveň pracoval na překladech literárních a filozofických textů, z nichž některé menší vyšly samizdatově. V 90. letech se Král vrátil na FF UK, kde vedl katedru (dnes Ústav) Dálného východu. Po roce 1990 působil Král také na řadě zahraničních univerzit, mimo jiné v Pekingu, Hongkongu, Londýně nebo Leidenu. V prvních letech nového tisíciletí vedl jako rektor Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Od roku 2006 byl předsedou Pražského lingvistického kroužku.

Myslivecké slavnosti na Hluboké nabízí vábení jelenů i zvěřinu

Na zámku Ohrada na Hluboké nad Vltavou se dnes konají Národní myslivecké slavnosti, největší republikové setkání myslivců. Zahrnou ukázky mysliveckých tradic a sokolnictví, ukázky práce s koňmi i psy, výstavu trofejí, mistrovství republiky ve vábení jelenů, lukostřelbu, zvěřinové speciality i jízdy kočárem. ČTK to řekl ředitel Národního zemědělského muzea Ohrada Jiří Houdek. Vstup je letos mimořádně zdarma. Podívat se lze i do Staré obory, kde jsou mufloni, daňci i divoká prasata. Program nabízí i zvěřinové speciality či soutěž v poznávání zvěřinových klobás. Českomoravská myslivecká jednota měla ke konci roku 2016 přes 62.300 členů.

Na Výstavišti je k vidění panorama Prahy a stovky vynálezů

Svoje výrobky a vynálezy představuje dnes a v neděli na pražském Výstavišti v rámci festivalu Maker Faire na 180 nadšenců a organizací. K atrakcím patří zatím největší existující fotografické panorama Prahy. Další stánky a workshopy jsou z velké části zaměřeny na nové technologie, jako je robotika, umělá inteligence nebo 3D tisk. K vidění jsou ale i tradičnější záliby, například řezbářství nebo klasická stavebnice Merkur. Český sklář Michal Zahradník prezentuje modely motorů vyrobené ze skla. Maker Faire je globální síť festivalů, kterou vytvořila redakce časopisu Make v San Francisku. Festivaly se pořádají po celém světě, loni se uskutečnilo 221 akcí ve 45 zemích. Letos poprvé se Maker Faire koná v Praze

Největší panoramatickou fotografii české metropole pořídil fotograf Jeffrey Martin ze střechy Staroměstské radnice při jejích opravách. Formát snímku, respektive kompilátu 8000 snímků, je tři metry na 50 metrů. Fotografie je uchycena na konstrukci, která tvoří kruh s průměrem 16 metrů kolem diváka, který si tak může prohlédnout i detaily. S pomocí brýlí pro virtuální realitu je k dispozici i digitální verze snímku. Jde zatím o největší panorama, které tento fotograf vytvořil. Samotné focení zabralo tři dny, zpracování pak čtyři měsíce.

Kvitová si v Birminghamu zahraje páté letošní finále

Česká tenistka Petra Kvitová si na trávě v Birminghamu zahraje popáté v sezoně finále turnaje WTA Tour. Nasazená čtyřka porazila v dnešním semifinále 6:3, 6:2 Rumunku Mihaelu Buzarnescuovou a jedna výhra ji dělí od obhajoby loňského titulu. O pětadvacátý turnajový triumf v kariéře se Kvitová v neděli utká se Slovenkou Magdalénou Rybárikovou, jež v druhém semifinále zdolala 7:6 a 6:4 Barboru Strýcovou. Dosavadní jediný vzájemný duel s Rybárikovou vyhrála před čtyřmi lety v New Havenu Kvitová.

Hilgertová byla na úvod SP vodních slalomářů osmá, Rohan desátý

Kajakářka Amálie Hilgertová obsadila osmé místo v úvodním závodu Světovém poháru ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši a zaznamenala nejlepší výsledek v kariéře. Kanoista Lukáš Rohan byl ve finálové jízdě poslední desátý. Dvacetiletá Hilgertová jela dnes na Slovensku finále SP poprvé v životě. Neteř dvojnásobné olympijské vítězky Štěpánky Hilgertové si připsala dva doteky branek a za vítěznou Jessicou Foxovou z Austrálie zaostala o více než deset sekund. Třiadvacetiletý Rohan skončil ve finále desátý s velkou ztrátou více než 18 sekund za vítězným Siderisem Tasiadisem z Německa. Český kanoista neprojel povodnou čtrnáctou branku a musel se do ní vracet, navíc při druhém pokusu zaznamenal šťouch a tedy i dvě trestné sekundy.

Hokejový svaz mění název, logo i podobu reprezentačních dresů

Český svaz ledního hokeje mění u příležitosti 110 let od svého založení svou tvář. A změny budou velké. Nově bude oficiálně používat název Český hokej. Vedle změny názvu se mění také logo, které by mělo být moderní a dynamické. Vedle nápisu Český hokej je jeho součástí hlava lva z profilu. "Hříva lva má šest cípů, což je počet hráčů jednoho týmu na ledě. Nechybí motiv puku, který má lev v tlamě - puk je pevně spjat se lvem, stejně jako hokej s Českou republikou," uvedl Tadeáš Drahorád z agentury Go4Gold, která se na změně identity podílela.

Zástupci českého hokeje jsou připraveni čelit i kritice. Například z dresů totiž zmizí symboly připomínající, že součástí České republiky jsou i Morava a Slezsko. Petr Nitsche z agentury BPA sport marketing poukázal na fakt, že podoba dresů se v čase měnila několikrát a velký státní znak, který budou mít v budoucnosti hokejisté na přilbách, byl jeho součástí posledních 25 let. Reprezentanti budou mít nově na hrudi hlavu lva. Seniorské národní týmy budou nastupovat se lvem se zlatou korunkou, mládežnické výběry budou mít bílou korunku. V nových dresech seniorská hokejová reprezentace poprvé nastoupí 8. listopadu, kdy se v Praze utká se Švédskem v zápase, který bude součástí turnaje Karjala.

Počasí na sobotu

Proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy přeháňky. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, na jihu Moravy až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 9 °C.

Poslední týden školního roku doprovodí spíše chladnější a deštivější počasí. O víkendu se opět oteplí a v následujících třech týdnech prázdnin se teploty udrží na průměrných, případně lehce nadprůměrných hodnotách. Více deště meteorologové očekávají jak v příštím týdnu, tak i v druhém červencovém.